Zavrieť

Porady

MZDA - hrubá alebo čistá

Je možné v zmluve dojednať čistú mzdu?
Neviem nájsť, či je niekde určené, že mzda sa v zmluve uvádza HRUBÁ MZDA alebo tzv. BRUTTO MZDA. Mám pocit, že som sa s tým stretla a teraz to neviem nájsť.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    KIKA16 Pozri príspevok
    Je možné v zmluve dojednať čistú mzdu?
    Neviem nájsť, či je niekde určené, že mzda sa v zmluve uvádza HRUBÁ MZDA alebo tzv. BRUTTO MZDA. Mám pocit, že som sa s tým stretla a teraz to neviem nájsť.

    Ďakujem
    V pracovnej zmluve sa neuvádza ani hrubá ani čistá mzda ale mzda základná.

    KIKA16 je offline (nepripojený) KIKA16

    KIKA16
    Ďakujem za promptnú odpoveď.
    Ak chce zamestnávateľ mať v pracovnej zmluve uvedenú čistú mzdu je to OK? Nesedí mi to ale neviem oponovať v rozpore s čím to je. Ide mi o paragraf.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    a cistu mzdu nie je mozne dojednat, zavisi od viacerych nezavislych faktorov/ napr.uplatnovanie danoveho bonusu na deti - nemusi mat kazdy zamestnanec/

    KIKA16 je offline (nepripojený) KIKA16

    KIKA16
    Súhlasím. To mi je jasné. Ale na základe čoho nemožno dojednať. Chce to vidieť, kde je, že nemôže byť.... Nebolo to niekedy v zákonníku práce? Teraz v novom som to nenašla. A som presvedčená že som to niekde čítala, ale kde????

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    KIKA16 Pozri príspevok
    Súhlasím. To mi je jasné. Ale na základe čoho nemožno dojednať. Chce to vidieť, kde je, že nemôže byť.... Nebolo to niekedy v zákonníku práce? Teraz v novom som to nenašla. A som presvedčená že som to niekde čítala, ale kde????
    Možno Ti pomôže toto
    http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=34&Itemid=64

    Skús mu to vysvetliť napr. na minimálnej mzde /tá je tiež vlastne hrubou mzdou, nie čistou/, ako aj na tom, že mzda je základom k vypočítavaniu všetkých odvodov a dane, t.j. musela by si tvoriť mzdu odzadu a vlastne ak by dohodol čistú mzdu 5000 v skutočnosti bude jeho mzda pre všetky povinné odvody aj tak cca 6200 SK. Tak čo chce tým docieliť.Vždy sa bude všade vykazovať iná mzda oproti tej dohodnutej čistej mzde v PP. Na zmkuve bude mať dohodnutú mzdu 5000 a na všetkých potvrdeniach atď, atď. bude mať 6200. Záver: Nie je to presne definované nikde, ale logika veci a nadväznosť na odvody, vymeriavacie základy atď. ho dovedie k tomu, že vždy to čo dohodne má byť hrubá mzda

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ja by som to vysvetlila na pripade 2 roznych pracovnikov - jeden je slobodny, ma len danove ulavy na seba, druhy ma 2 deti a ma na ne danovu ulavu, vypocitala, ze z rovnakej hrubej mzdy im vyjde rozna cista mzda.

    Ak by pracovali na jednom mieste - nestali by firmu rovnako a ani by nebolo morlne spravodlive, aby obaja mali rovnaku cistu mzdu, ked si ten druhy uplatnuje iba statom uznane naroky na svoje 2 deti.

    MZDA - hrubá alebo čistá

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.