Zavrieť

Porady

odpis

ak mam HM, ktory som obstarala v maji a zaradila do uzivania v maji je v 2 odpisovej skupine a odpisujem ho rovnomerne tak mam to v tomto roku odpisat celu sumu to znamena suma/6 alebo iba tie mesiace do konca roka

a este by som sa chcela opytat ci mam odpisovat kazdy mesiac alebo staci na konci roka
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    inga29 Pozri príspevok
    ak mam HM, ktory som obstarala v maji a zaradila do uzivania v maji je v 2 odpisovej skupine a odpisujem ho rovnomerne tak mam to v tomto roku odpisat celu sumu to znamena suma/6 alebo iba tie mesiace do konca roka

    a este by som sa chcela opytat ci mam odpisovat kazdy mesiac alebo staci na konci roka
    Dakujem
    K prvej otázke: uplatníš si ročný daňový odpis.
    K druhej: účtovne začíname odpisovať od dátumu zaradenia a pokračujeme v účtovaní mesačne.

    inga29 je offline (nepripojený) inga29

    inga29
    Tweety Pozri príspevok
    K prvej otázke: uplatníš si ročný daňový odpis.
    K druhej: účtovne začíname odpisovať od dátumu zaradenia a pokračujeme v účtovaní mesačne.
    takze danovy odpis mam robit na konci roka a uctovny stale na konci mesiaca?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    inga29 Pozri príspevok
    takze danovy odpis mam robit na konci roka a uctovny stale na konci mesiaca?
    Áno.

    inga29 je offline (nepripojený) inga29

    inga29
    este by som sa chcela opytat lebo som z toho akosi pomatena
    tak jedna uctovnicka mi povedala ze nemusim oba odpisy robit
    ale nie je to tak iba vtedy ak mam ich rovnake?
    a este sa chcem opytat co som uz pisala lebo TWETy mi napisala ze mam uctovne odpisy odpisovat kazdy mesiac ale teraz v akej sume ked som zaradila majetok v maji tak tiez si môzem uplatnit 1/6 ceny? alebo musim to rozpocitat od toho mesiaca maj?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    inga29 Pozri príspevok
    este by som sa chcela opytat lebo som z toho akosi pomatena
    tak jedna uctovnicka mi povedala ze nemusim oba odpisy robit
    ale nie je to tak iba vtedy ak mam ich rovnake?
    a este sa chcem opytat co som uz pisala lebo TWETy mi napisala ze mam uctovne odpisy odpisovat kazdy mesiac ale teraz v akej sume ked som zaradila majetok v maji tak tiez si môzem uplatnit 1/6 ceny? alebo musim to rozpocitat od toho mesiaca maj?
    Daňové odpisy sú dané zákonom. Či ich uplatníš v rámci daňového priznanie je na tebe.

    Účtovné odpisy si určí účtovná jednotka podľa uváženia s prihliadnutím na skutočné opotrebenie majetku. Napr. počítač sa daňovo odpisuje 4 roky, ale poda posúdenia účt. jednotky sa opotrebuje za 3 roky. Potom mesačné účtovné odpisy budú 1/36 z OC. Účtovné odpisovanie nie je možné prerušiť, kým pri daňových odpisoch táto možnosť je.

    inga29 je offline (nepripojený) inga29

    inga29
    smith Pozri príspevok
    Daňové odpisy sú dané zákonom. Či ich uplatníš v rámci daňového priznanie je na tebe.

    Účtovné odpisy si určí účtovná jednotka podľa uváženia s prihliadnutím na skutočné opotrebenie majetku. Napr. počítač sa daňovo odpisuje 4 roky, ale poda posúdenia účt. jednotky sa opotrebuje za 3 roky. Potom mesačné účtovné odpisy budú 1/36 z OC. Účtovné odpisovanie nie je možné prerušiť, kým pri daňových odpisoch táto možnosť je.

    no a tie uctovne ak som obstarala majetok v maji tak si môzem uplatnit odpis 1/6 z ceny ak odpisujem 6 rokov alebo len od maja do konca roka si musim prepocita?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    inga29 Pozri príspevok
    no a tie uctovne ak som obstarala majetok v maji tak si môzem uplatnit odpis 1/6 z ceny ak odpisujem 6 rokov alebo len od maja do konca roka si musim prepocita?
    Účtovné odpisy sú mesačné. Majetok odpisuješ 6 rokov, teda 72 mesiacov. A od mája do decembra to je 8 mesiacov. Takže účtovný odpis bude 1/72 OC mesačne, a za rok 2008 8/72 OC.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Mám jednu otázočku ohľadom odpisov v roku 2009 a neskôr - v súvislosti s prechodom na euro.

    Totiž, ako sa zaokrúhľujú účtovné odpisy a ako daňové odpisy? (ide mi o počet desatinných miest).

    Daňové odpisy sú v celých EUR?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zákon 465/2008 - čl.II
    9. V § 26 ods. 10, § 27 ods. 2 a § 28 ods. 4 sa slovo „koruny“
    nahrádza slovom „eurá“.

    fizzy je offline (nepripojený) fizzy

    fizzy
    Prosim Vas,
    mozem si v internej smernici urcit, "Uctovne odpisy sa rovnaju danovym?" Videl som to u jedneho kolegu v smernici.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.