Zavrieť

Porady

Nadmrený odpočet DPH v Money S3

Zdravím poraďáci

Neviete ako na naderný odpočet DPH v Money S3 ? Treba tam účtovať interné doklady, alebo si to už program robí sám, alebo ako ? Či stačí len v BÚ pri príjme hodiť sumu na účet 221/343 a je to ? Netreba nič viac robiť ? Ako to robíte vy ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    mata82 Pozri príspevok
    Mňa by to tiež zaujímalo, ja som to hodila rovno na 221/343.
    no ja som spravila tak isto, ale ak si dám kontrolu DPH tak mi vykazuje práve ten nadmerný odpočet naviac...robí mi tam chybu.

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    Ja to robím tak, že ak mám nadmerný odpočet, tak si urobím ID 378/343 a ak mám daňovú povinnosť, tak ID 343/379 v celých korunách (teda v roku 2008 boli koruny). A vždy si ešte na konci daňového obdobia DPH urobím halierové vyrovnanie 343, teda na 343 mám na konci daňového obdobia DPH 0,-SKK. A keď mi prídu peniažky z DU, tak účtujem 221/378 a keď zaplatím DPH Daňovému úradu, tak účtujem o úhrade ID 379/221. Samozrejme 378 a 379 mám analytiku podľa rady pani Cenigovej. A ak mám v jednom období NO a v druhom DP vyššiu ako NO, tak vysporiadanie robím cez 379/378. Je to veľmi praktické a ľahko sa mi kontroluje účet DPH 343.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Ja mám rozčlenenú analytiku len na 343:
    343001 DPH na vstupe
    343002 DPH na výstupe
    343099 DPH daňové priznanie

    a ku koncu štvrťroka, resp. mesiaca preúčtujem cez ID zostatky na 343001, 343002 na 343099, kde mi ostatne buď vlastná daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet. Dobre sa to potom kontroluje aj s daňovým priznaním. Nepoužívam pre DPH 378 ani 379.

    Jediné čo mi v Money vadí, že neviem dostať DPH do záväzkov ani pohľadávok, čo by možno vyriešilo použitie účtov 378, 379 ale mne sa nepáči ich používanie z hľadiska postupov účtovníctva.

    Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

    Alexa.k
    jarkra Pozri príspevok
    Ja mám rozčlenenú analytiku len na 343:
    343001 DPH na vstupe
    343002 DPH na výstupe
    343099 DPH daňové priznanie

    a ku koncu štvrťroka, resp. mesiaca preúčtujem cez ID zostatky na 343001, 343002 na 343099, kde mi ostatne buď vlastná daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet. Dobre sa to potom kontroluje aj s daňovým priznaním. Nepoužívam pre DPH 378 ani 379.

    Jediné čo mi v Money vadí, že neviem dostať DPH do záväzkov ani pohľadávok, čo by možno vyriešilo použitie účtov 378, 379 ale mne sa nepáči ich používanie z hľadiska postupov účtovníctva.
    DPH sa dá účtovať cez záväzky.
    /upozornujem že nadmerák nie je pohľadávka ale dobropisovaný záväzok/
    povinnosť plusom 343001/343099
    odpočet mínusom -343002/343099

    ak je povinnosť závazok sa uhrádza
    ak je nadmerák treba zakliknúť dobropis a uhradiť ho prijatou platbou

    cez 378 ani 379 by som nešla ... tieto účty by sa mali využívať na DPH len v prípade colnice

    Jednoznačne máš urobenú dobre 343AU.
    Naposledy upravil Alexa.k : 15.02.09 at 19:59 Dôvod: oprava účtov

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    Nikde nie je striktne dané, že 378 a 379 sa majú využívať na DPH len v prípde colnice. Postupy účtovania udávajú možnosti využitia účtov 378 a 379 len ako "napríklad". Ak si urobíš šikovnú analytiku, dá sa to super využiť. Analytiku na DPH mám ešte rozčlenenú na DPH z a do členských krajín EU a zvlášť na služby a zvlášť na tovary a daňováci si to nevedia vynachváliť.

    Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

    Alexa.k
    Polly404 Pozri príspevok
    Nikde nie je striktne dané, že 378 a 379 sa majú využívať na DPH len v prípde colnice. Postupy účtovania udávajú možnosti využitia účtov 378 a 379 len ako "napríklad". Ak si urobíš šikovnú analytiku, dá sa to super využiť. Analytiku na DPH mám ešte rozčlenenú na DPH z a do členských krajín EU a zvlášť na služby a zvlášť na tovary a daňováci si to nevedia vynachváliť.
    S týmto nesúhlasím.
    Ak niekto účtuje cez 378 resp. 379 jednoznačne skresluje údaje v súvahe, lebo mu to nejde do riadku Daňové pohľadávky/záväzky ale do riadku iné pohľadávky/záväzky čo sa daňovákom páčiť pri kontrole určite nebude.

    Ak je v postupoch napríklad to neznamená že si to môže vysvetliť každý ako chce, treba si k tomu dať súvislosti.

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    Pri kontrole nemali proti tomu vôbec žiadne pripomienky. Vlastne to cez 378 a 379 len "prejde", lebo ak niekto nerobí predpis, účtuje priamo na alebo z BÚ a ak robí predpis, tak cez ten predpis to len "prejde", aby bol vynulovaný zostatok 343 ku koncu zdaňovacieho obdobia.

    Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

    Alexa.k
    Polly404 Pozri príspevok
    Pri kontrole nemali proti tomu vôbec žiadne pripomienky. Vlastne to cez 378 a 379 len "prejde", lebo ak niekto nerobí predpis, účtuje priamo na alebo z BÚ a ak robí predpis, tak cez ten predpis to len "prejde", aby bol vynulovaný zostatok 343 ku koncu zdaňovacieho obdobia.
    Asi tomu dobre nerozumiem.
    dajme tomu za 12/200X máš povinnosť 10.000.- predpokladám že hradíš až v 1/200Y
    Kde v súvahe sa ti to zobrazí
    na Daňových záväzkoch r. 110
    alebo Ostatných záväzkoch r.111.?

    Nerozumiem termínu že prejde?
    A ako nerobiť predpis, veď ak nemáš predpis tak nemáš čo hradiť, či už pri príjme alebo pri výdaji z BU.

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    Stretla som sa s tým, že niektorí účtovníci nerobia predpis DPH a účtujú to priamo 221/343 alebo 343/221.

    Pru je offline (nepripojený) Pru

    Pru
    Ja dávam všetko napr. 501,343100/321 alebo 311/601,343100, potom mi ostane na strane NO alebo vlast. daň povinnosť a preúčtujem na 343500. Mala by som zmeniť analytiku pri výstupoch na 343200? Alebo to môžem nechať tak, je to pre mňa prehľadnejšie.

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    Ako chceš, to závisí od Teba, akú analytiku si vytvoríš. Viem o účtovníkoch, ktorí majú na 343 veľa prehľadných analytík, ale tiež poznám takých, ktorí majú len 343001 a na nej účtujú všetko vrátane zahraničia. Niektorí analytiku vôbec žiadnu nepoužívajú.

    Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

    Alexa.k
    Polly404 Pozri príspevok
    Stretla som sa s tým, že niektorí účtovníci nerobia predpis DPH a účtujú to priamo 221/343 alebo 343/221.
    Toto účtovanie je správne - to neznamená že nemáš predpis.
    Ak sa účtuje o nákladoch :
    5XY.AU/321
    343.AU/321

    Ak o výnosoch:
    311/6XY.AU
    311/343.AU

    pri zúčtovaní sa účtuje na 343.AU - zúčtovanie s DU

    buď na ID alebo do záväzkov ... to to je tzv. predpis

    Každý účtovný doklad je potrebné zaúčtovať a priznanie k DPH je účtovným dokladom, rovnako ako priznanie k DP PO predsa tiež účtuješ o daňovej povinnosti ktorá sa ti zobrazí v súvahe v riadku Daňové záväzky č. 110.

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    To je jasné, ale ja hovorím o tom, že ak urobíš DPH priznanie, tak na základe neho si neurobíš predpis DPH? Ako napríklad z Daňového priznania k dani z príjmov si robíš predpis na daň, alebo si robíš predpis poistného, keď Ti príde avízo k zaplateniu poistky. Vieš, myslím tak, že urobíš si predpis a keď príde k plateniu, tak uhradíš ID, na ktorom je predpis.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    neviete mi poradiť prečo keď chcem urobiť v programe dodatočný výkaz dph, tak mi ho neponúkne vo výbere mám len riadny alebo opravný?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.