Zavrieť

Porady

Živnosť - výhody a nevýhody pre zamestnanca

Ahojte,
chcela by som Vás pekne poprosit o radu. Mam kamarátku, ktorá je v súčasnosti nezamestnaná a bola jej ponúknutá práca na živnosť - pozícia asistentka. Viete nám prosím Vás poradiť, či sa jej to oplatí prípadne čo zo živnosti vyplýva pre zamestnanca - potrebovali by sme poradiť, akú časť brutto príjmu predstavujú odvody + či sú nejaké iné povinné platby ktoré vyplývajú zo živnosti?
Dakujeme za rady
Marcela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Marcela80 Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcela by som Vás pekne poprosit o radu. Mam kamarátku, ktorá je v súčasnosti nezamestnaná a bola jej ponúknutá práca na živnosť - pozícia asistentka. Viete nám prosím Vás poradiť, či sa jej to oplatí prípadne čo zo živnosti vyplýva pre zamestnanca - potrebovali by sme poradiť, akú časť brutto príjmu predstavujú odvody + či sú nejaké iné povinné platby ktoré vyplývajú zo živnosti?
    Dakujeme za rady
    Marcela
    Práca na živnosť- asistentka na PZ?

    Marcela80 je offline (nepripojený) Marcela80

    Marcela80
    Ahoj Tweety, jedná sa o prácu na živnosť, ako asistentka, ale neviem co znamená PZ? vedela by si nám poradiť?
    ďakujem pekne
    M.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Marcela80 Pozri príspevok
    Ahoj Tweety, jedná sa o prácu na živnosť, ako asistentka, ale neviem co znamená PZ? vedela by si nám poradiť?
    ďakujem pekne
    M.
    PZ-pracovná zmluva podľa Zákonníka práce.

    Marcela80 je offline (nepripojený) Marcela80

    Marcela80
    Aha jasné, bez pracovnej zmluvy. A je možné že ked niekto pracuje na živnosť má aj PZ? V tomto smere sme úplne mimo, ja ju odhováram, ale zamestnávateľ ju zase prehovára....ma nastúpiť, ja mám skôr pocit ze to má vyhody pre zamestnávateľa

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Marcela80 Pozri príspevok
    Aha jasné, bez pracovnej zmluvy. A je možné že ked niekto pracuje na živnosť má aj PZ? V tomto smere sme úplne mimo, ja ju odhováram, ale zamestnávateľ ju zase prehovára....ma nastúpiť, ja mám skôr pocit ze to má vyhody pre zamestnávateľa
    Áno, ako zamestnanec na PZ, by bola na tom lepšie, ako živnostník.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Tweety Pozri príspevok
    Áno, ako zamestnanec na PZ, by bola na tom lepšie, ako živnostník.
    No tym si niesom vobec isty. Zalezi na konkretnych podmienkach, ktore jej je ochotny dat v prvom alebo druhom pripade. Ak jej da celu sumu, ktoru by ho stala ako zamestnankyna (vratane odvodov) aj v pripade, ze bude na zivnost, tak na zivnost bude mat aj po zaplateni povinnych odvodov penezenke ovela viac.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    misomiso Pozri príspevok
    No tym si niesom vobec isty. Zalezi na konkretnych podmienkach, ktore jej je ochotny dat v prvom alebo druhom pripade. Ak jej da celu sumu, ktoru by ho stala ako zamestnankyna (vratane odvodov) aj v pripade, ze bude na zivnost, tak na zivnost bude mat aj po zaplateni povinnych odvodov penezenke ovela viac.
    Áno, netvrdím, že nie, ale ja som skôr myslela na výhody podľa ZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Marcela80 Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcela by som Vás pekne poprosit o radu. Mam kamarátku, ktorá je v súčasnosti nezamestnaná a bola jej ponúknutá práca na živnosť - pozícia asistentka. Viete nám prosím Vás poradiť, či sa jej to oplatí prípadne čo zo živnosti vyplýva pre zamestnanca - potrebovali by sme poradiť, akú časť brutto príjmu predstavujú odvody + či sú nejaké iné povinné platby ktoré vyplývajú zo živnosti?
    Dakujeme za rady
    Marcela
    Asistentka na živnosť ? Veď to je závislá práca ako vyšitá...

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    veronikasad Pozri príspevok
    Asistentka na živnosť ? Veď to je závislá práca ako vyšitá...
    ...este je tu otazka, pri com bude asistovat

    ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

    ninocka55
    Vyhoda je iba v tom pripade, ak zamestnavatel zaplati dost na to, aby si mohla kamaratka zaplatit odvody a ostane jej viac ako keby bola zamestnana. Inak v tom nie je ziadna vyhoda. Ako asistentku na zivnosti si neviem predstavit, ako zivnostnicka by si mohla odrobit svoje a ist domov. V tomto pripade bude asi v praci trcat 8hod denne, takze pravdepodobne ide o zavislu pracu. Zamestnavatel sa chce zbavit vsetkych povinnosti voci zamestnancovi. Takze kamaratka nema narok na prispevok na stravu a ak nebude podpisana este nejaka zmluvu, moze ju zamestnavatel hocikedy vyhodit. Takze neodporucam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.