Zavrieť

Porady

kde podat ziadost?

dobry den ,potrebovala by som poradit ohladom podania ziadosti na zvysenie vyzivneho na dieta, nakolko pred troma rokmi som aj s dcerou zmenila trvale bydlisko , rada by som vediet ci ziadost podat v novom trvalom bydlisku alebo v meste, kde doslo k rozvodu a aj urceniu dosial platneho vyzivneho na dieta, dalej by som sa rada opytala, ak je dieta trvalo zdravotne postihnute, a sudom bolo urcene vyzivne na 4000 sk, ked dieta malo 6 rokov , momentalne ma 10 rokov , o aku sumu je mozne navysenie sumy, podotykam otec je zatial slobodny, bezdetny a zije v zahranici, a dalej by som potrebovala poradit , viem ze v istych pripadoch sa sudom urcuje vyzivne aj na manzelku, o oke pripady sa jedna, zatial dakujem sabolova
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Žiadosť sa podáva okresnému súdu, do ktorého obvodu patrí bydliskoodporcu. Keď však žije v zahraničí, obráť sa na obecný úrad sociálne odd, poradia ti ako na to.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    žiadosť môže podať v mieste svojho bydliska, nemusí to byť byť miestne príslušný súd odporcu. Už len z ľudského hľadiska kam do kelu by sa potom musel trepať navrhovateľ, ktorý sa stará o malé dieťa keby bol z Bratislavy a odporca z opačného konca republiky?

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Takže žiadosť o zvýšenie podávate na súd príslušný podľa trvalého pobytu odporcu. Výšku výživného si v žiadosti udajte , takú akú považujete za potrebnú (vždy treba trochu nadsadiť, súd vám skoro nikdy nedá to čo si napíšete). Ja trebars som dostala na dcéru 6000 ale dala som 10.000. V žiadosti o zvýšenie výživného treba presne rozpísať všetky náklady ktoré máte v súvislosti so starostlivosťou o svoje dieťa. Ale dalej, čo sa týka výživného na menželku, samozrejme aj to môžete žiadať aj ked na Slovensku to ešte nie je bežné ako v zahraniči. Musíte si to zdôvodniť pred súdom, napr. ste chorá, nezamestnaná a pod, samozrejme nesmiete byť vydatá. a nárok máte len 5 rokov po rozvode.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    tak neviem, pokaždé som podávala v mieste môjho bydliska. Vlastne prvý krát to bol miestne príslušný súd odporcu, ale to bolo v roku 1990. Odvtedy pravidelné zvyšovačky na syna v mieste môjho bydliska a detto na dcéru.

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    to je fakt čudné, lebo ked dcéra ako plnoletá podávala na otca žiadosť o zvýšenie výživného, tak to podala podľa svojho bydliska na príslušný súd a odtiaľ jej to vrátili, z dôvodu, že to treba podať podľa miesta bydliska odporcu. Tak potom fakt tomu nerozumiem. Nevie niekto kde a ako je to upravené?

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    V prípade výživného sa podáva návrh v mieste bydliska DIEŤAŤA. Podľa bydliska/sídla odporcu sa podávajú asi všetky ostatné návrhy.

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    bobiku Pozri príspevok
    to je fakt čudné, lebo ked dcéra ako plnoletá podávala na otca žiadosť o zvýšenie výživného, tak to podala podľa svojho bydliska na príslušný súd a odtiaľ jej to vrátili, z dôvodu, že to treba podať podľa miesta bydliska odporcu. Tak potom fakt tomu nerozumiem. Nevie niekto kde a ako je to upravené?
    V § 88 ods. 1 písm. c) Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.). Podľa tohto ustanovenia je namiesto všeobecného súdu odporcu na konanie príslušný súd, v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko, ak ide o vec starostlivosti o maloletých...

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    elaurie Pozri príspevok
    V § 88 ods. 1 písm. c) Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.). Podľa tohto ustanovenia je namiesto všeobecného súdu odporcu na konanie príslušný súd, v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko, ak ide o vec starostlivosti o maloletých...
    Dobre to sa ale týka maloletých, ale u plnoletých to je nejako upravené v zákone?

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Myslím, že návrh na zníženie výživného by bolo vhodné podať na súd, ktorý to výživné určoval, lebo predsa sa to podáva k tomu konaniu. Vždy pri návrhu na zmenu výživného a pod. sa pokračuje v tom pôvodnom konaní.
    Prípadne si to súdy prepošlú...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.