Zavrieť

Porady

VZOR darovacej zmluvy

Vedel by mi niekto prosím vás pomôcť,
potreboval by som vzor darovacej zmluvy časti pozemku rozdeleného geometrickým plánom + vzor návrhu na vklad do katastra.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mazanova je offline (nepripojený) mazanova

    mazanova
    moji milí, ktorí uvažujete o darovacej zmluve, zabudnite na to...
    ja som dnes dostala zrušenie darovacej zmluvy (ona je napadnuteľnááááááá 10 . dobre počujete 10 rokov). S partnerom sme kúpili chalupu, jeden úver som splatila,vtedy som žiadala polovicu, tak sa urobila darovacia zmluva(lebo pri kúpe trval na celosti pre neho, aj keď nemal na to), teraz platím druhý, navyše som predala byt a aj z toho sú už dve tretiny preč, pred mesiacom sme sa rozišli, on sa tam nasťahoval a dnes som dostala od advokátky zrušenie darovacej zmluvy.......... paf a môžeme sa súdiť donekonečna.... nikdy darovaciu zmluvu - to máš 10 rokov neistoty.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    mazanova Pozri príspevok
    moji milí, ktorí uvažujete o darovacej zmluve, zabudnite na to...
    ja som dnes dostala zrušenie darovacej zmluvy (ona je napadnuteľnááááááá 10 . dobre počujete 10 rokov). S partnerom sme kúpili chalupu, jeden úver som splatila,vtedy som žiadala polovicu, tak sa urobila darovacia zmluva(lebo pri kúpe trval na celosti pre neho, aj keď nemal na to), teraz platím druhý, navyše som predala byt a aj z toho sú už dve tretiny preč, pred mesiacom sme sa rozišli, on sa tam nasťahoval a dnes som dostala od advokátky zrušenie darovacej zmluvy.......... paf a môžeme sa súdiť donekonečna.... nikdy darovaciu zmluvu - to máš 10 rokov neistoty.
    Darovacia zmluva je napadnuteľnááááááááááááááááááá ááá až do smrti darcu ....
    Záleží od spísania zmluvy !!!!!!
    Keď je napríklad dané vecné bremeno napríklad na túto chalupu , ktoré vraví o bezplatnom užívaní až do smrti ????
    Čo včul ..?
    Nič ....

    Práva vyplývajúce z vecného bremena môžu mať dvojaký charakter:

    1. in rem – sú spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti. Každý vlastník tejto nehnuteľnosti je oprávnený z vecného bremena. Ak dôjde k zmene vlastníctva, prechádza so zmenou vlastníctva veci na nadobúdateľa aj vecného bremeno, ktorým je nehnuteľnosť zaťažená.

    2. in personam – sú v prospech určitej osoby. Právo z vecného bremena môže patriť určitej fyzickej alebo právnickej osobe bez toho, aby táto osoba bola vlastnícky viazaná k určitej nehnuteľnosti. Takéto vecné bremeno neprechádza na právneho nástupcu pri zmene vlastníctva k nehnuteľnosti, na ktorej vecné bremeno viazne, ale zaniká smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby. Môže ísť o prípad doživotného užívania bytu.

    Náklady súvisiace so zachovaním a opravami užívanej veci sa hradia podľa dohody účastníkov vzťahu z vecného bremena. Ak sa účastníci nedohodnú, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený vec užívať, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy. Ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spolunažívania. Ak nedôjde k dohode ohľadom úhrady týchto nákladov vec rozhodne na návrh súd.

    Vecné bremená môžu vzniknúť na základe:
    - písomnej zmluvy (v zmluve je potrebné vymedziť presne rozsah a obsah vecného bremena, identifikovať nehnuteľnosť, ktorá bude zaťažená vecným bremenom)
    - závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve
    - súdom schválenej dohody dedičov o vyporiadaní dedičstva
    - rozhodnutia príslušného orgánu dňom vykonateľnosti rozhodnutia (ide o prípad, kedy súd zriadi vecné bremeno pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva rozdelením veci, a to k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti, a taktiež pri úprave vzťahov medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby (stavebníkom) pri neoprávnene zriadenej stavbe na cudzom pozemku)
    - zo zákona (napr. § 23 ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podľa ktorého, ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu, ktoré sa zapíše do katastra nehnuteľností.

    Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecnému bremenu je potrebné vykonať vklad do katastra nehnuteľností.

    Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Ich zánik spôsobujú v podstate obdobné skutočnosti, s akými sa spája ich vznik. Ak ide o vecné bremená pôsobiace in personam, ktoré sa viažu na určitú osobu, zanikajú smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby. Ak ide o vecné bremená pôsobiace in rem, môžu zaniknúť, ak zanikne (zničí sa) vec, na ktorú sa vecné bremeno viaže. Vecné bremeno zanikne aj vtedy, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti. Ak bolo vecné bremeno zriadené písomnou zmluvou medzi účastníkmi, k zániku vecného bremena dochádza až rozhodnutím správy katastra. Vecné bremeno môže zaniknúť aj v prípade, ak dôjde k splynutiu povinnosti a práva z vecného bremena u toho istého subjektu, alebo uplynutím času, ak jeho trvanie bolo časovo obmedzené.

    V prípade, že dôjde k zmene pomerov, v dôsledku ktorých dôjde k hrubému nepomeru medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo plnenie peňažné.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mazanova Pozri príspevok
    moji milí, ktorí uvažujete o darovacej zmluve, zabudnite na to...
    ja som dnes dostala zrušenie darovacej zmluvy (ona je napadnuteľnááááááá 10 . dobre počujete 10 rokov). S partnerom sme kúpili chalupu, jeden úver som splatila,vtedy som žiadala polovicu, tak sa urobila darovacia zmluva(lebo pri kúpe trval na celosti pre neho, aj keď nemal na to), teraz platím druhý, navyše som predala byt a aj z toho sú už dve tretiny preč, pred mesiacom sme sa rozišli, on sa tam nasťahoval a dnes som dostala od advokátky zrušenie darovacej zmluvy.......... paf a môžeme sa súdiť donekonečna.... nikdy darovaciu zmluvu - to máš 10 rokov neistoty.
    TO, že si dostala od advokátky žalobu o vrátenie daru, neznemá ešte, že sa tak aj udeje. Súd schváli vrátenie daru len skutočne vo výnimočných prípadoch, keď sa preukáže hrubé porušenie dobrých mravov obdarovaného voči darcovi.

    Alebo je možné žalovať samotnú platnosť darovacej zmluvy, keď bol urobený alebo neurobený nejakú úkon, ktorý by ju robil neplatnou.

    To sú 2 zásadne rozdielne veci. Dá sa takisto napadnúť aj platnosť kúpnej zmluvy, ak sú na to vážne dôvody (napr. nesvojprávnosť predajcu).

    Aj tu som písal o tom, že ide o 2 rozdielne veci - jedno je vrátenie daru a druhé je napadnutie platnosti darovacej zmluvy:

    http://www.porada.sk/t108972-darovacia-zmluva.html
    Naposledy upravil Chobot : 15.01.10 at 22:04

    mazanova je offline (nepripojený) mazanova

    mazanova
    Chobot Pozri príspevok
    TO, že si dostala od advokátky žalobu o vrátenie daru, neznemá ešte, že sa tak aj udeje. Súd schváli vrátenie daru len skutočne vo výnimočných prípadoch, keď sa preukáže hrubé porušenie dobrých mravov obdarovaného voči darcovi.

    Alebo je možné žalovať samotnú platnosť darovacej zmluvy, keď bol urobený alebo neurobený nejakú úkon, ktorý by ju robil neplatnou.

    To sú 2 zásadne rozdielne veci. Dá sa takisto napadnúť aj platnosť kúpnej zmluvy, ak sú na to vážne dôvody (napr. nesvojprávnosť predajcu).

    Aj tu som písal o tom, že ide o 2 rozdielne veci - jedno je vrátenie daru a druhé je napadnutie platnosti darovacej zmluvy:

    http://www.porada.sk/t108972-darovacia-zmluva.html
    Milý Chobot,
    vrelá vďaka, ja som už psychicky a fyzicka na dne. Iste mu niekto múdry poradil, lebo uviedol porušenie mravov, slovné napádanie a vyhrážanie, čo zodpovedá známemu: najlepšia obrana je útok... to on ma v lete fyzicky napadol, ja som to zatajila (hoci som bola 10 dní PN s narazenými rebrami) ale uviedla som dôvod úraz (že som spadla na chalupe)... teraz neviem či to môžem zverejniť, veď som klamala a to je trestné...
    Teraz v decembri som iba konečne vypovedala všetko čo sa za 4 roky nazbieralo - je príživník, simulant, darebák a klamár, živila som ho, viedla dve domácnosti, rekonštruovala chalupu,robila ťažké mužské práce, chodila do vlastnej práce (on je na dôchodku), varila, nakupovala, prala, žehlila, upratovala, splácala úver (ten aj doteraz), financovala rekonštrukciu z môjho predaného bytu...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mazanova Pozri príspevok
    Milý Chobot,
    vrelá vďaka, ja som už psychicky a fyzicka na dne. Iste mu niekto múdry poradil, lebo uviedol porušenie mravov, slovné napádanie a vyhrážanie, čo zodpovedá známemu: najlepšia obrana je útok... to on ma v lete fyzicky napadol, ja som to zatajila (hoci som bola 10 dní PN s narazenými rebrami) ale uviedla som dôvod úraz (že som spadla na chalupe)... teraz neviem či to môžem zverejniť, veď som klamala a to je trestné...
    Teraz v decembri som iba konečne vypovedala všetko čo sa za 4 roky nazbieralo - je príživník, simulant, darebák a klamár, živila som ho, viedla dve domácnosti, rekonštruovala chalupu,robila ťažké mužské práce, chodila do vlastnej práce (on je na dôchodku), varila, nakupovala, prala, žehlila, upratovala, splácala úver (ten aj doteraz), financovala rekonštrukciu z môjho predaného bytu...
    TO slovné napádanie a vyhrážanie bude musieť na súde dokázať. Tam potom povedz všetko tak, ako to bolo.

    miro24679 je offline (nepripojený) miro24679

    miro24679
    Vie mi niekto poradiť?

    Vlastním určitý pozemok a z toho pozemku by som chcel
    bratovi darovať 1/3. Tá časť pozemku je už odmeraná geodetom a mám už aj geometrický plán pre tú jednu tretinu pozemku.

    Potreboval by som vzor darovacej zmluvy, do ktorej sa vpisuje a prikladá geometrický plán darovanej časti pozemku.
    Vie mi niekto poradiť?

    dakujem.

    Miro
    nie som detailista ivica sisolak
    Netuším o takej, keďže každá zmluva je individuálna a do tej Vašej treba zapracovať aj geometrický plán.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ivica sisolak Pozri príspevok
    Netuším o takej, keďže každá zmluva je individuálna a do tej Vašej treba zapracovať aj geometrický plán.
    ....a nestačí dať ako prílohu ?

    Samozrejme s patričným komentárom v zmluve ...stačí len jeden bod , nič viac ...

    VZOR darovacej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.