Zavrieť

Porady

musim zaplatit za problematicky podnajom?

Ahojte,
potrebujem poradit, ci som povinna zaplatit posledny mesiac za podnajom ked sme s prenajimatelmi mali dohodobo problemy. situacia je takato:

1. k podnajmu nemame zmluvu, byvame v byte znamych, platime k 15. dnu v mesiaci

2. oznamili nam, ze sa musime do 15. dna posledneho mesiaca vystahovat, lebo k bytu podpisali zmluvu s niekym inym a ten sa tam od 15. stahuje. oznamili nam to 10 dni do konca mesiaca, teda na vystahovanie a najdenie noveho podnajmu sme mali 25 dni. byt sme si nasli no s nastupom od 1. dna az nasledujuceho mesiaca. takze od 15. nemame na 15 dni nikde podnajom az do 1. . na to, ci to stihneme vyriesit k spokojnosti oboch stran sa nas nikto nespytal, oznamili nam to ako fakt a diskutovat o tom odmietli.

3. problemy s nimi boli aj v minulosti: ich dospele dieta (ktoremu sme najom prevadzali na ucet, teda podla vsetkeho je ono prenajimatelom aj ked nie majitelom bytu) na byt chodievalo aj so svojim partnerom, zdrziavali sa tam s argumentom, ze je to stale ich byt a mozu si donho chodit kedykolvek sa im chce a robit si s nim co sa im chce, zdrziavalo sa tam dlhsie nez 1-2 hodiny, niekedy dni- vikendy kedy predpokladali na byte nebudeme, raz dokonca vyse tyzdna, situacie, ze sa im nechce cestovat na druhy koniec BA tak idu spat na byt boli standardne. rovnako tiez nemalo problem s pouzivanim nasich osobnych veci (kozmetika, uteraky, hygienicke potreby)

4. mam dokonca podozrenie, ze za podnajom neodvadzali dane nakolko k nemu neexistovala nikdy zmluva

potrebovala by som radu, ci mi mozu robit nejake ine problemy, nez telefonaty, smsky a e-mailove otravovanie. za posledny mesiac odmietam zaplatit, odstahujem sa v posledny den a tym moj kontakt s nimi konci.

za kazdu radu a skusenost vam vopred velmi pekne dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    ine problemy by mohli robit len velmi tazko, nemaju zmluvu, nemaju nic. Vzhladom k tomu ze pisomna forma (resp. zapisnica o obsahu najomneho vztahu) je podstatnou nalezitostou najomnej zmluvy k bytu, de facto ten najom ani nikdy nevznikol...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Chybu ste urobili v prvom rade vy, lebo ste nepožadovali žiadnu zmluvu, kde by sa dohodli nejaké presné podmienky a pravidlá.
    Takže v tomto spore asi vyhrá ten, kto bude drzejší a má ostrejšie lakte...

    Zaplatiť by si mala, lebo si ten nájom využívala, ale asi by som to neplatila vopred, ale až pri odsťahovaní-možno prenajímateľku trochu pritlačíš k múru a bude sa s ňou dať dohodnúť na posunutí termínu vysťahovania, aby ste tých pár dní nezostali na ulici.
    Ak ten byt prenajímajú na čierno, asi sa nebudú súdiť, lebo by v prvom rade sebe narobili najväčšie problémy...

    Všetko zlé je na voľačo dobré... nech Vám je toto ponaučením do budúcna. Vidíš, čo všetko sa môže stať, tak sa toho vyvaruj a pri ďaľšom prenájme žiadaj zmluvu, kde si stanovíte určité pravidlá, aby boli výhodné aj pre teba.( napr. stanoviť dobu na vypovedanie zmluvy, či zakotviť do zmluvy to, že prenajímatelia môžu prísť byt skontrolovať iba za Tvojej prítomnosti, nie sa v ňom zdržiavať, prespávať a inak ho využívať , atd, atd.)
    Tým že máš zmluvu a platíš, máš aj nejaké práva a prenajímateľ povinnosti. Veľa šťastia

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    arizona Pozri príspevok

    Zaplatiť by si mala, lebo si ten nájom využívala,
    § 685 ods 1 OZ " Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou..."
    § 686 ods. 2 OZ " Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica."

    tzn. nájom nevznikol, takze ho ani nevyuzivala. Neuzavretim zmluvy si neuskodil len najomca, ale aj prenajimatel, nema na zaklade coho vymahat akukolvek platbu.
    Moralna povinnost je druha vec, to uz je na ludoch...
    S poucenim do buducnosti na 100% suhlasim,

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    mlisa Pozri príspevok
    § 685 ods 1 OZ " Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou..."
    § 686 ods. 2 OZ " Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica."

    tzn. nájom nevznikol, takze ho ani nevyuzivala. Neuzavretim zmluvy si neuskodil len najomca, ale aj prenajimatel, nema na zaklade coho vymahat akukolvek platbu.
    Moralna povinnost je druha vec, to uz je na ludoch...
    S poucenim do buducnosti na 100% suhlasim,
    Samozrejme, mala som na mysli tú morálnu povinnosť, aj ked sa určite cíti ukrivdená. Ale v ďaľšej vete bola spomenutá iná možnosť-takže si určite vyberie (nechcela som to písať tak okato...)

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    arizona Pozri príspevok
    Samozrejme, mala som na mysli tú morálnu povinnosť, aj ked sa určite cíti ukrivdená. Ale v ďaľšej vete bola spomenutá iná možnosť-takže si určite vyberie (nechcela som to písať tak okato...)
    vzhladom k tomu ze otazka bola ci mozu robit ine problemy ako telefonaty a pod, asi si uz vybrala
    (pardon za tu okatost )

    Niccy je offline (nepripojený) Niccy

    Niccy
    dakujem za vsetky prispevky, samozrejme, ze zmluvu v novom podnajme mat budeme, no nakolko do tohto bytu som sa uz iba pristahovala, pravne zalezitosti som neriesila ja a zmluvu k tomu riesit nechceli zase oni s tvrdenim "ved vas odtialto nikto nevyhadzuje". cela tato situacia bola iniciovana tym, ze sme si dovolili nesuhlasit s ich "navstevami"..
    co sa tyka moralky, ocakavala som za bezproblemove prenajatie a ukazkovu starostlivost o byt na oplatku IBA moralne zaobchadzanie, no zial k tomu sa "rodinka" priblizit nedokazala .
    takze este raz dakujem

    musim zaplatit za problematicky podnajom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.