Zavrieť

Porady

Dodatočné osadenie komínových dvierok

Zdravím poraďáci )
Premiéra a môj prvý príspevok na tejto super stránke plnej rád, tak dúfam, že tému sa mi podarí založiť správne a že sa v minulosti takáto téma neobjavila.
Touto cestou by som sa Vás chcel opýtať, či by mi vedel niekto poradiť ako do komínu dodatočne osadím dvierka určené na čistenie komína. Šírka komína je 51,5cm, z čoho pár mm môže tvoriť omietka. Zaujíma ma hlavne v akej výške by sa mali dané dvierka nachádzať a ako neporušiť statiku komína, keďže je cca 30 ročný a je stavaný z červených tehál. Či ich mám postupne povybíjať, alebo nejako vyrezať požadovaný otvor pomocou uhlovej brúsky napríklad.
Ak si niekto nájde čas, budem mu veľmi povďačný. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Tak aké to majú byť dvierka - vymetacie alebo vyberacie?
    V päte komína, dole, sú vyberacie, odkiaľ sa vyberá sadza a pevné nečistoty, prípadne je tam nádoba na kondenz. Na vymetanie sa robia niekde v prostriedku komína, na povale, aby sa štetkou dalo pobehať hore aj dole. Pravdaže, keď má komín tých obvyklých cca 10 metrov.
    Pozn. najprv kúpiť dvierka, potom podľa nich vysekať otvor

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Jednoducho vysekať otvor v požadovanej veľkosti.Hlavne pomaly a po kúskoch .výškovo najlepšie čo najnižšie cca 20-30 cm od päty komína.

    Wlq je offline (nepripojený) Wlq

    Wlq
    Jedná sa o dvierka na vyberanie. Dvietka už mám vyhliadnute, no mám strach o to, aby sa nenarušila statika konína. Potrebujem vedieť aký priemer má komín z vnútra a inak to nenám ako inak zistiť, keďže zo strechy nemám žiadny prístup k vyústeniu komína. Plánujem na chate postaviť krb a potrebujem zistiť, či je komín potrebné aj vyvložkovať. A to mám sekať normálne so sekáčom a kladivom ?? Alebo ho môžem aj postupne vyvŕtať s vŕtačkou. A ešte by ma zaujímalo, čím ich mám pripevniť. Či stačí nejakými klincami, alebo nejakou zmesou, napr. lepidlom.

    Majky11 je offline (nepripojený) Majky11

    Som kto som... Majky11
    Wlq Pozri príspevok
    Jedná sa o dvierka na vyberanie. Dvietka už mám vyhliadnute, no mám strach o to, aby sa nenarušila statika konína. Potrebujem vedieť aký priemer má komín z vnútra a inak to nenám ako inak zistiť, keďže zo strechy nemám žiadny prístup k vyústeniu komína. Plánujem na chate postaviť krb a potrebujem zistiť, či je komín potrebné aj vyvložkovať. A to mám sekať normálne so sekáčom a kladivom ?? Alebo ho môžem aj postupne vyvŕtať s vŕtačkou. A ešte by ma zaujímalo, čím ich mám pripevniť. Či stačí nejakými klincami, alebo nejakou zmesou, napr. lepidlom.

    Myslím, že statika komína sa nenaruší, nebúrate 4 strany, ale iba jednu, a aj to len určitú časť, takže nič by sa nemalo stať.

    Ak by som to robil ja, tak minimálne zrýpať - rozbiť to omietnutie, aby bolo vidno štruktúru toho komína, a potom pokračovať už podľa samotného uloženia predpokladám tehál...

    To zn. ak budem vidieť štruktúru komína, viem kam mám seknúť aby niečo nad tým nepadlo, teda aby to niečo ešte držalo...

    V každom prípade tu platí pravidlo, len pomaly, len pomaly, pomaly...

    Držím palec.

    Čo sa týka dvierok, tak snáď navŕtať diery, do nich hmoždinky a dvierka prišrubovať.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Staré komíny sa vôčšinou stavali 450 mm s vnútornou svetlosťou 150 x 150 mm .Takýto úzky prieduch vám otvorený krb neutiahne bude to dymiť a pod.Na krbovú vložku pokiaľ je dostatočne vysoký by mal postačovať .

    Dodatočné osadenie komínových dvierok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.