Zavrieť

Porady

Mulčovacia kôra

V záhrade mám vysadený živý plot, pomedzi neho su male krícky, potom mam ihličnany a pomedzi ne su ibisoky a zas ine kricky. Mozem vsetky kricky aj zivy plot zakryt mulcovacou korou? Neublizi to krickom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Neublíži, skôr pomôže.Chráni korene pred mrazom aj pred extrémne vysokými teplotami v letnom období , udržuje vlhkosť, obmedzuje rast buriny. V miestach kde bola použitá je zdrojom budúceho pôdneho humusu.

    hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

    snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac hnedoočka
    chcem iba dodať, že cez mučovaciu kôru prerastie posupne tráva.ak to má spĺňať okrasný účel, tak to bude potrebné raz za čas preplieť.Mulčovacia kôra má aj tendenciu vysušiť sa a tým znižovať objem, preto po roku ako keby si z nej mala len polovičku a musíš dokúpiť a dosypávať, čiže ak je to väčšia plocha, nie je to lacná záležitosť. Zároveň vplyvom poveternostných podmienok stráca farebnosť.

    Je mi ľúto, že ti uvádzam samé negatíva, ale ja som s ňou dosť dlho narábala a už som sa zariekla, že končím ,lebo je s ňou viac práce ako osohu.

    Namiesto mulčovačky som si nazbierala borovicové šušky rôznych veľkostí a spĺňa mi ten istý dekoračný aj praktický účel.

    Samir je offline (nepripojený) Samir

    Samir
    S tou kôrovou opatrne, ono je to v súčasnosti skôr módny hit a pre firmy dobrý marketingový ťah. Treba si však uvedomiť, že kôra sa používa prevažne z ihličnatých stromov a tie veľmi okysličujú pôdu navyše ak sa dá v tenkej vrstve, tak vyhodené peniaze majú len krátkodobý efekt, pretože sa kôra rýchlo rozpadne a prerastie burinou. Takže ak chcete dať kôru, tak jedine pod ihličnaté stromy a do vresoviska (rododendrony, čučoriedky a pod.). Kôra nie je vhodná pod bežné kríky, stromy a trvalky, ktoré vyžadujú neutrálne alebo alkalické pôdy (vápnomilné rastliny a pod.).
    Naposledy upravil Samir : 12.05.10 at 14:56

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Dakujem, odpoved ma velmi potesila...hura do prace

    ela77 je offline (nepripojený) ela77

    ela77
    hnedoočka Pozri príspevok
    chcem iba dodať, že cez mučovaciu kôru prerastie posupne tráva.ak to má spĺňať okrasný účel, tak to bude potrebné raz za čas preplieť.Mulčovacia kôra má aj tendenciu vysušiť sa a tým znižovať objem, preto po roku ako keby si z nej mala len polovičku a musíš dokúpiť a dosypávať, čiže ak je to väčšia plocha, nie je to lacná záležitosť. Zároveň vplyvom poveternostných podmienok stráca farebnosť.

    Je mi ľúto, že ti uvádzam samé negatíva, ale ja som s ňou dosť dlho narábala a už som sa zariekla, že končím ,lebo je s ňou viac práce ako osohu.

    Namiesto mulčovačky som si nazbierala borovicové šušky rôznych veľkostí a spĺňa mi ten istý dekoračný aj praktický účel.
    Veľmi ste mi nahrali práve dnes touto témou a názorom, pretože som práve pozerala, čo so spadnutými a krásne roztvorenými šuškami borovice limby (samozrejme okrem výroby dekoračných vecí). Rozmýšľala som použiť ich tiež namiesto mulčovačky, ale mám s nimi takú skúsenosť, že keď nie sú celkom suché, stačí aby popršalo, tak sa šušky zatvoria. Z kompostovniska ich pri braní zeminy začínam vyhadzovať, lebo sú ako kamene a neskoro sa rozložia. Neviem či ich pozbierať (máme veľké 12-15 metrové 2 limby a teraz práve zhadzujú tie suché šušky) a celé sypať medzi kríčky, alebo ich po jednej rozbiť (som ochotná aj to urobiť) a potom použiť ako posyp namiesto mulčovacej orig. kôry. Budem rada ak poradíte, lebo oni sa naozaj úplne zatvoria keď sú v styku s vlhkom a potom sú skôr ako kamene, kým teraz ako sú popadané sú ako kvety roztvorené a dali by sa rozbiť na jednotlivé lupene.

    hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

    snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac hnedoočka
    máš pravdu, že vo vlhkom prostedí sa zatvoria. Ja som si ich nasypala na dosť veľkú plochu len minulý rok.Ale keď zasvieti slniečko ,tak sa nanovo roztvoria.Dala som ich preto dosť husto, aby mi po zatvorení nevznikali medzery, ja mám totiž pod nimi fóliu a tým pádom by ju bolo vidieť.Tiež takým spôsobom riešim problém ,čo so šuškami,lebo máme pred domom dve veľké borovice.A tak ich stále prisypujem a mám stále hrubšiu vrstvu.Dokonca jeden priateľ mi dal červenú farbu, čo pridávajú do zámkovej dlažby a farbila som ich.Ale je to babračka, vraj som to mala farbiť naraz v miešačke.Časom si myslím, že i tak vyblednú.Drviť som ich ešte neskúšala.Ručne by to bolo asi prácne, určite existuje nejaká drvička.

    Švagor má tiež tak vysypaný kúsok plochy pod ihličnanom, predeľuje mi trávnatú plochu od kameňom vykladanej a vyzerá to dobre.

    mikella je offline (nepripojený) mikella

    mikella
    ja tiež kôru nemusim velmi lebo tiež nemam dobru skusenost radsej použivam kamienky do okrasných zahonov ale niekde sa to žiada prestriedat dobru skusenost mam s farebnou z baumaxu su to väčšie kusy a zatial je v pohode 2rok uvidime neskôr a je hlavne velmi pekna aj ked drahšia a neviete či sa môže použit taka z pily neošetrená chemicky nedonesiem domov dakych škodcov v tom a samozrejme som zabudla všade používam textíliu aj ked časom sa orzpadáva lebo burina prerastie aj cez nu a lepšie je postriekat ako vytrhnut lebo sa roztrhne teraz su aj nejake s dlhšou životnostou ak mate daku skusenosti napiste

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    Obyčajnú mulčovaciu kôru treba stále po zime dopĺňať do záhonov. Včera mi v záhradníctve povedali, že píniová kôra je drahšia ( 70l stojí 12.-eur), ale vydrží veľmi dlho.
    Máte s ňou niekto skúsenosť ?
    Ďakujem Maja
    arizona radsej nie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.