Zavrieť

Porady

platenie dani za odpad.

4 roky som nosila potvrdeniena z internátu, že som študent, a že 10 mesiacov v roku som mimo bydliska- odpustenie poplatku za komunálny odpad. všetko bolo v poriadku, samozrejme. Už rok a pol som zo školy preč, a teraz rodičom prišiel papier, že sme neplatili 4 roky dane za odpad. Menil sa starosta. To znamená, že mám tie dane vyplatit? Aj ked predchádzajúci starosta tvrdil, že všetko je v poriadku?! Nemám problém vyplatit 2 mesiace. Ako postupovať? Ako som mala vedieť, že starosta predtým to nemal v hlave všetko v poriadku?! Z 10000 študentov z univerzity nikto nepotreboval žiadne ine potvrdenie, všetkým to uznali, len naša "užasná" malá obec, ktorá nie je ani na mape, rieši taketo veci inak. Ďakujem pekne za rady
Naposledy upravil danielaLC : 19.12.12 at 11:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    No, trošku si to pletieš, lebo za komunálny odpad sa neplatí žiadna daň... Daň platia Tvoji rodičia za nehnuteľnosti - za dom, za pozemok, za garáž...
    Zrejme máš na mysli poplatok za komunálny odpad. Aj keď ste akýkoľvek zapadákov, ale ak máte starostu, musíte mať aj všeobecne záväzné nariadenia, ktoré Vaše obecné zastupiteľstvo prijíma na zasadnutí a tie majú byť verejne prístupné na stránke Vašej obce. Takže by som sa najskôr pozrela tam. Podľa toho, čo sa tam dočítaš, sa zariaď. Predpokladám, že bývalý starosta to mal v hlave v poriadku, keďže Vašej rodine zrejme v zmysle VZN tento poplatok odpustil. Ak noví poslanci odhlasovali iné a toto už neplatí, mali by ste platiť len za obdobie, odkedy nadobudlo účinnosť, a nie spätne za 4 roky. Ale to sú viac-menej dohady, keďže neviem, odkiaľ si...
    Ďakujem, trošku som sa sekla
    On tvrdil, že je to odpustene. VZN na stranke zacalo fungovať, len od noveho starostu, takže len teraz je to tam vivesené. A novy starosta tvrdí, že sme to mali odpustené len na 3 mesiace, čo je podľa mňa choré. Ale teraz to bude asi už len tvrdenie proti tvrdeniu, lebo doklad o tom, že on nam to odpustil nemáme. A nový starosta a jeho "kumpáni" nepoľavia..

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Všade sa za TKO platí za celé obdobie t.j. za kalendárny rok, januárom počínajúc. Teda - ak bola uplatnená zľava (čo je možné, pretože obce si vo svojich VZN môžu určiť aj zľavy za osoby, ktoré nie sú trvale v obci) - platí od januára do konca decembra bežného kalendárneho roka.
    V podstate - od septembra si v škole ale zľava sa uplatní až v januári - 4 mesiace (sept - dec) plná sadzba, potom zľava. Po skončení školy však ešte platí zľava do konca roka (sept. - dec.).
    Starosta nemá pravdu - poplatky za TKO (i zľavy) sú na rok (nie na mesiace) a môže ich uplatňovať (rušiť) len od dátumu, kedy VZN vstúpilo do platnosti (resp. bolo zverejnené) - inak je to retroaktivita a tá je nezákonná.

    Ale je divné, že obec nedoručila platobný výmer za vývoz TKO (čo je jej povinnosťou, nakoľko toto je súčasťou miestnych daní a poplatkov) ani v minulosti, ani teraz. V tomto výmere sa totiž uvádzajú aj prípadne úľavy.
    Takže upozornite starostu, že v prvom rade (ak tie výmery neboli) samotná samospráva koná protizákonne (nedoručením platobných výmerov) a nie je možné vymáhať niečo, čo už bolo zaplatené podľa predtým stanovených podmienok (retroaktivita).
    Nič, absolutne žiadne výmery. Kým rodičia nejdu na úrad, nevedia, kolko maju platiť,čo su dlžní. Ale ďakujem.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    No potom to vyzerá tak, že samospráva si určuje poplatky za TKO podľa toho, ako sa poslanci vyspia, aký je kto kamarát, na koho si môžu "dupnúť".
    Od buku do buka - výcuc z prsta.

    Jasné porušovanie zákona - za každú službu, činnosť, poplatok sa musí vystaviť doklad, výmer, faktúra - najmä ak sa jedná o obecné poplatky a peniaze. Takto je to priestor pre netransparentné hospodárenie so zverenými financiami (hovorí sa tomu aj niekedy sprenevera), pretože asi to ani nebude podchytené, kto koľko zaplatil.

    Odporúčam okamžite podať podnet na vyšší územný celok na kontrolu a audit obecnej samosprávy s podozrením na spreneveru, nehospodárnu správu verejného majetku zo strany starostu a obecného úradu.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Neviem ako v obci, ale keď som na mestskom úrade minule platila poplatok za TKO /doteraz to bola manželova "robota"/ a teta mi vydala príjmový doklad, na ktorom bolo manželovo meno /nezaujímal ju ani môj OP - však je to predsa jedno, hlavne, že občan prišiel zaplatiť / a spýtala som sa, prečo je tam on a nie ja ako momentálny platiteľ , tak mi povedala, že ona to nemôže zmeniť, lebo meno platiteľa je v systéme totožné s menom osoby, na ktorú vydal daňový úrad platobný výmer . Dovtedy som si myslela, že to patrí pod mestský úrad, ale podľa jej tvrdenia mesto "len" inkasuje. Žeby to tak bolo aj v prípade obecného komunálneho odpadu?
    ale doklad o tom, že zaplatime to da....ale to že sme dlžni sme sa dozvedeli po 2 rokoch

    platenie dani za odpad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.