Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok z mladosti

Dobrý deň. Prosím vas potrebovala by som poradit ohladne invalidneho dôchodku z mladosti. Syn si podaval tiadost este pred 21.r, v stredu bol na posudeni a bolo mu priznanych 60% s tym, ze si musi este pockat na rozhodnutie z Bratislavy, ci mu bude priznany, ci ma pozadovany pocet rokov dochodkoveho poistenia a ak nie, ze si to bude musiet doplatiť. Pokial viem, tak toto je mozne urobit este pred podanim ziadosti a nie uz po posudení invalidity. Po skonceni strednej skoly, nastupil na vysoku a ziadost podaval pocas studia na vysokej skole. Na posudenie cakal 1,5 roka. V zakone o SP sa pise, ze tato podmienka /pozadovany pocet rokov dochodkove poistenia/ sa pri dochodkoch z mladosti nevyzaduje. Tak som z toho zmatena. Invaliditu priznanu ma, ale nebude mu nakoniec vyplatena, ze sa to moze stat a bude si to musiet doplatit, tak mu povedali v SP. Tak ja uz neviem.
9 komentárov     zbaliť
veronikasad ID mu priznali spätne ododna podania žiadosti, alebo ododna posúdenia?
AVRIL Priznali mu ho do dňa podania žiadosti ešte pred 21.rokom.
veronikasad Syn sa stal invalidným pred dovršením plnoletosti ?

Pozri tu :
Za určitých okolností môžete získať aj tzv. invalidný dôchodok z mladosti – tzn. uznať invalidný dôchodok osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, kedy bola nezaopatreným dieťaťom (tzn. ešte v období pred dosiahnutí plnoletosti, resp. pred dovŕšením veku, v ktorom sa končí povinná školská dochádzka), pokiaľ mala trvalý pobyt v rámci Slovenskej republiky. Vychádza sa pritom z predpokladu, že tento mladý človek doposiaľ nepracoval, čiže nemá vymeriavacie základy, z ktorých by si platil poistné na dôchodkové invalidné poistenie. Nárok na tento typ invalidného dôchodku teda vzniká najskôr dňom dovŕšenia 18. roku života.
https://www.velcon.sk/blog/poradenst...co-o-nom-vieme
AVRIL Áno, to splna vsetko. S tymi diaagnozami, ktore mu priznali sa uz narodil a doteraz nepracoval nikde, len studoval a poziadal o ID pred 21 r.
veronikasad Tak by to malo byť v poriadku, počkaj na rozhodnutie SP, bude to trvať dlhšie - 2-3 mesiace
AVRIL Dik.
AVRIL No tak je to horšie s tým ID. Nepriznali mu ID z mladosti, ale čiastočný a tým, že ho podal ako 20r.tak mu chýba 1 rok poistenia a to vôbec neviem, či sa bude teraz dať doplatiť. Oni vychádzali z lek. správy z 21.6.2022 a od toho dátumu mu ho priznali, lebo sme nemali správy detstva, ktoré sme ani nemohli dolozit keďže vtedy diagnostika na Aspergerov syndróm(porucha autistického spektra) nebola len na detský autizmus. Prišlo sa na to až v 20r, psychiater potvrdil. Takže brali do úvahy až dátum psych.spravy z 21.6.2021. A teraz neviem či sa ten 1 rok, ktorý mu chýba bude dať doplatiť, alebo sa odvolať. Inak bude mať ID čiastočný a navyše aj bez peňazí.
veronikasad V ktorých rokoch navštevoval strednú školu?
AVRIL Od r. 2018 do r. 2022. ID priznany od jun 2022 a rok 2022 az 2023 studium Vysoka skola.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak to teda nebude ID z mladosti - tak mu treba 1 rok poistenia. Takže popozeraj - či mal nejaký PP resp dohodu, kde sa platilo poistenie ? ke´d aj kratšiu dobu. (asi skôr nie- či?). No a potom môže doplaťiť, koľko bude chýbať - dá sa za dobu štúdia aj na strednej. Už z akého VZ - to záleží, že koľko má peňazí?
    Ak by to predsalen bol ID z mladosti - tak netreba doplácať nič.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AVRIL No v SP mu povedali, ze je to ID z mladosti o ten aj ziadal a podal ho pred 21. r a schvalili mu ho od datumu podania, cize este pred 21r. Ja som to uz zistovala, ze ak ho podal pred 21 r. tak nemusi nic doplacat ak by ho podal po 21 r. uz by musel.
    ivka70 To nesuvisi s vekom 21 rokov , invalidný dôchodok z mladosti = invalidný dôchodok osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, kedy bola nezaopatreným dieťaťom.
    Vyzera to tak, ze syn nema ID z mladosti, preto potrebuje aspon rok poistenia.
    AVRIL Ivka70 áno. Dnes to prišlo ako ID čiastočný a chýba nám 1 rok poistenia. Nepracoval, študoval na VŠ. Neviem či nám to umoznia doplatit spätne. Pritom je to také smiešne, lebo narodil sa ako autista, mal veľké problémy v škole, so socializaciou a iné ďalšie ale správu máme až od r 2022, lebo vtedy to nevedeli diagnostikovať Aspergerov syndróm, tak mu to ako z mladosti neuznali. Napísali, že ID vznikol v dôsledku choroby, že ju získal v dospelosti a o 3 roky prehodnotenie, lebo sa predpokladá, že bude na Tom lepšie. Asi sa zázračne uzdraví z autizmus, ktorý je na celý život.
    Katy a R To, že bude opakovane posudzovaný - to ťa trápiť až tak nemusí, ak je tam tá Dg. (skoro všetkých opakovane posudzujú) . Ale poraď sa s psychiatričkou - pre istotu.
    Podľa mňa sa oplatí doplatiť - predpokladám, že chodil na nejakú strednú školu?
    AVRIL Oni potrebuju vykryt od 18 r do 20 r co robil. No a to studoval. A to im aj dolozil. On maturoval ako 20 rocny a potom hned isiel na vysoku po maturite a ako 20 rocny podal ziadost o ID a ten mu priznali od toho dna kedy bola diagnoza zistena cize v jeho 20 r. No a ze na pobocke mu povedali, ze ked mu pride rozhodnutie z Bratislavy, ma prist znva do pobocky a ak by mal nieco doplatit, lebo oni mu nevedeli povedat ci bude doplacat alebo nie, ale ze sa to moze stat, tak ze potom to pojde doplatit tam na pobocke.
    Katy a R zopakujem: Keďže nejde o ID z mladosti - treba doplatiť 1 rok poistenia - asi by bolo vhodné čo najskorší - napr rok 2019 ?? - treba to dobre prepočítať, lebo to nie je lacné! (a rieš to s ním aj ty)
    AVRIL No riesim, ja pojdem s nim do poistovne, ale to podla vsetkeho vychadza, ze si mal platit dochodkove poistenie ako dobrovolne poistena osoba este ako student strednej skoly?No to je riadne s prepacenim na hlavu. Ani nemam tusenia ake su vymeriavacie zaklady ten najnizsi az po ten najvyssi pre dochodkove poistenie, ked si to budem mat prepocitat na 12 mesiacov, ak by som mu to mala zaplatit z toho najvyssieho, aby mal vyssi dochodok sa mi hlava zakruti.
    veronikasad Bohužial, štát za študentov dôchodkové poistenie od roku 2004 neplatí ...
    Vypočítala som ti sumu doplatku, pozri moju odpoveď.
    veronikasad Môže si doplatiť aj za rok 2022, ale tam už bol minimálny vymeriavací základ podstatne vyšší a zaplatil by podstatne viac. A dôchodok by vyšší nebol.
    Jana Motyčková Ak skončil SŠ v 2022 a od júna 2022 mu priznali invaliditu, tak mu mali priznať ID z mladosti. Bol v tom čase nezaopatreným dieťaťom. Dokladovali ste školu? Druhá vec je, že ak mu doplatíte za rok poistenie (prvý rok po skončení povinnej školskej dochádzky)
    z väčšej sumy, môže dostať vyšší dôchodok.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Môže si doplatiť dôchodkové poistenie za obdobie štúdia - idealne čo najstaršie, v tvojom prípade rok 2019. Záleží od Vás kolko do toho chcete investovať, platiť musí najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu 477€ - z čoho doplatok poistného je 114,48€ mesačne x 12 = 1373,76€/rok.
    Samozrejme, môže si určiť aj vyšší vymeriavací základ . Vo výške priemernej mzdy 1092€ by to bolo 262,02€ mesačne x 12 = 3144,24€ ročne. Čím vyšší vymeriavací základ si určí, tým bude mať vyšší invalidný dôchodok.

    Tým, že mu priznali ID spätne od roku 2022, značná časť zaplateného poistného sa mu už v tomto roku vráti.

    Invalidný dôchodok sa počíta ako súčin doby poistenia (započítajú mu obdobie až do dovršenia dôchodkového veku), aktuálnej dôchodkovej hodnoty, priemerného osobného mzdového bodu (ten bude závislý od vymeriavacieho základu, z ktorého si dôch.poistenie doplatí) a percenta zdravotného poistihnutia.
    46 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AVRIL A nevies prosim ta ci sa to naozaj da doplati spatne, lebo niekde som citala, ze to sa dalo iba do r. 2022, teraz uz iba pred podanim ziadosti. Kolko by bol prosim ta mesacne ten dôchodok ak by sme zaplatili z toho najnizsieho VZ, to sa pocita z DVZ x pocet dni v mesiaci, podobne ako aj PN? Alebo sa mylim? A pri tom najvyssom VZ by to mesacne bolo kolko? Normalne mi zle prislo, ze vyse 3.000 doplatit, to napoly s byvalym by sme mu museli asi doplatit, sama nemam sancu. Musim si to riadne uvazit. Idem tam so synom tento tyzden, tak uvidim co mi povedia. A este jednu vec ta poprosim, kde to je v Zakone o SP, ze ako student na SŠ si musi dobrovolne platit dochodkove poistenie aj ked nepracuje, ale studuje, aby mu to vyslo na dochodok. Nikde to nemozem najst. Vdaka.
    AVRIL Ach prepac az teraz som si vsimla nizsie si opisala ako sa vypocitava ID.
    veronikasad - do roku 2022 sa dalo navýšiť dobrovolným poistením dôchodok z mladosti - to nie je tvoj prípad
    - od roku 2004 štát neplatí za študentov dôchodkové poistenie - nechce sa mi hladať v zákone o sociálnom poistení. Dobrovolné poistenie študentov nie je povinné, len keď sa vyskytne situácia ako u tvojho syna, bez doplatenia mu invalidný dôchodok vyplácať nebudú.
    - suma 3144€ za rok 2019 nie je z maximálneho vymer.základu - to by si zaplatila podstatne viac. Ako píšem vyššie, je to z priemernej mzdy v nár.hospodárstve, z čoho by mu vyšiel pri výpočte ID osobný mzdový bod 1,00, ak by z tejto sumy zaplatil za celý rok 2019.
    AVRIL Aha. Tak už tomu rozumiem. Ten doplatok do 2022 sa týkal len dôchodkov z mladosti. Tie VZ, ktoré si mi uviedla sú z r.2019 za ktorý by bolo najvyhodnejsie doplatiť dochodkove poistenie?
    veronikasad Ano.Moze si určiť vymeriavací základ, v závislosti od vašich finančných možností, vyšší ako 477€ mesačne. Nedoplatok si vypočítať ako 24% z 12-nasobku určeného mesačného vymeriavacieho základu.
    AVRIL Tá aktuálna dôchodkova hodnota sa ale určuje ku dnu vzniku naroku na ID, cize jemu by bola pocitana, ked mu vznikol narok v r. 2022 ADH z roku 2022? A jednej veci este nerozumiem pri tom vypocte to obdobie započítania az do dochodkoveho veku, ako to myslia, ze do dochodkoveho veku.
    veronikasad Do vzorca pri výpočte ID dosadia počet rokov ododna priznania do dovŕšenia aktuálneho dôchodkového veku mužov+doplatene dobrovoľné poistenie, teda nebude tam len ten jeden rok, za ktorý si doch.poistenie doplatí. Pri výpočte osobného mzdového bodu to bude trochu inak, ten sa vypočíta len z obdobia doplateneho doch.poistenia, lebo iné obdobie nemá.
    AVRIL Dakujem za výklad. A prosim ta kde by som si mohla pozriet tie VZ za rok 2019. Ja ich nemozem najst ani na strankach SP.
    veronikasad Minimálny je ako som písala 477€, určiť si môžeš akúkoľvek vyššiu sumu, dôchodkové poistenie je 24% z tejto sumy. Neviem z tabletu pridať odkaz na stránku SP.
    AVRIL Coze? 477 je ten minimalny?? Pane Boze a kolko je potom ten maximalny?
    veronikasad 477 je suma vymeriavacieho základu, nie poistného, čítaj pozornejšie čo pisem
    veronikasad Čo si vybavila v soc.poistovni?
    AVRIL 24% z 477x 12 cize 114,48x12=1373 by mal doplatit ak by to bolo z VZ 477, je to tak, ci nie? a potom vzorec na vypocet OMBxODPxADHx60%
    veronikasad Len si ešte musíš vypočítať priemerný osobný mzdový bod a dobu dôchodkového poistenia
    AVRIL Bol tam zatial len syn a povedali mu, ze musi pockat kym nepridu papiere z BA a potom, ze ked mu to pride ma prist za veducim, ale s najvacsou pravdepodobnostou to tak bude ako pises, zakon nepusti, chyba mu tam 1 rok poistenia, takze si ho bude musiet doplatit, a preto som si chcela tie VZ pozriet, kolko do toho sme schopni investovat a zas, aby nemal ani moc nizky dochodok.
    AVRIL a ten sa ako pocita? V tom vzorci na SP nepisu z coho sa vypocitava.
    AVRIL Ano 477 suma VZ, nie poistneho tak som to pochopila, co som niekde nieco zle napisala?
    veronikasad OMB = (477*12)/13104
    veronikasad Čo si teda myslela tým komentárom 22:57?
    AVRIL aha cize suma VZx12 mes. ako doba poistenia tak to chapem a k tomu druhemu cislu si ako prisla, to je co?
    veronikasad 13104? Všeobecný vymeriavací základ pre rok 2019.
    AVRIL To som si tam zle prepocitala,lebo som si myslela, ze VZ 477 eur mesacne je zaroven aj poistnym, ze by musel cely rok z tejto sumy doplatit. Az ked som si precitala, ze pises, ze 24% z VZ je nedoplatok. Cize poistne.
    AVRIL Aha. A vedela by si mi prosim ta vypocitat kolko by mu vysiel ID pri tom najnizsom VZ?
    veronikasad Keď si určí vymeriavací základ vo výške priemernej mzdy ako som písala vyššie, bude mať osobný mzdový bod 1,00
    veronikasad Prepáč, dnes už nie, idem spat
    AVRIL O.k, aj tak dik za rady. Dobru noc.
    AVRIL Veronika prosim ta, nevies, ktory § v zákone o SP urcuje, ze si moze dodatocne zaplatit dochodkove poistenie PO podaní ziadosti a nie este PRED podanim ziadosti? Lebo ja som si teraz citala od Mihala knihu Dôchodky 2023 a on tam pise, ze podla § 142 odst 3 si moze dodatocnym zaplatenim poistneho doplatit chybajuce obdobie DP, ale musi tak urobit este PRED podanim ziadosti a VZ je vhodne si urcit vo vyske 3 nasobku priemernej mesacnej mzdy za doplacany rok, lebe OMB moze byt najviac 3. No ak to tak je, tak potom bude invalid bez penazi, lebo on uz ziadost podal v r. 2022. Podla § 142 odst 3 splna podmienku, dodatocneho doplatenia, ale zasa sa to vylucuje s tym, ze uz ziadost bola davno podana a po jej podani ako on pise, nie je mozne to uz doplatit. Na pobocke mu povedali, ze ma pockat na papiere z BA a potom ma s nimi prist za veducim. Nedociatala som sa ani, ci je mozne tie VZ urcit aj z r. 2019, aby menej platil.
    ivka70 Zaplatenie poistného na dôchodkové poistenie dodatočne
    podľa § 142 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“)
    v znení neskorších predpisov, § 293fp ods. 5 zákona v znení zákona č. 215/2021 Z. z.
    a § 293fr ods. 2 zákona v znení zákona č. 92/2022 Z. z.
    https://www.socpoist.sk/kto-som/dobr...platit-poistne
    ivka70 a doplatit moze od dovrsenia 16 rokov v pripade studia na strednej skole.
    veronikasad § 142 odst,3 zákona o sociálnom poistení. Výklad p. Mihála si zle vykladas, musí ísť o obdobie pred priznaním invalidity, čo tvoj syn spĺňa. ID mu bol priznaný od roku 2022 a dopláca rok 2019. Neviem či na doplatenie z trojnásoku priemernej mzdy budete mať dosť prostriedkov, to je vymeriavací základ viac ako 3000€
    ivka70 ale zasa a im dost z toho vrati, ked mu vyplatia ID za 1,5 roka ....
    AVRIL https://www.socpoist.sk/kto-som/dobr...platit-poistne
    Katy a R Avril - neviem, čo stále riešiš - ak to teda nie je naisto ID z mladosti - tak treba doplatiť rok poistenia. Inak ID bude 0. Už ti to povedali aj v SP - aj tu to máš x-krát. vzorec ná výpočet dôchodku máš tiež citovaný (zo zákona) . Prepočítaj si ID pri rôznych VZ, nech máš predstavu o doplatku. A písala si, že už má rozhodnutie - tak neviem- má, alebo nemá?
    AVRIL Vdaka za objasnenie, mas pravdu, uz som to nasla aj na stranke SP. Mala by som mat na zaplatenie z tohto VZ. Nastastie som si vytvorila este rezervny ucet, z ktoreho mu to zaplatim.
    AVRIL Uz nejdem riesit nic uz mi to je jasne, rozhodnutie ma len z pobocky o priznani 60% invalidity posudkovym lekarom, ale zo SP z BA este nemame rozhodnutie, na to cakame.
    AVRIL Ivka70 dakujem,
    veronikasad Len pre istotu, ten 3-nasobok priemernej mzdy je 24% z 3*1092€*12
    AVRIL Ano. Ďakujem. Uz som si vypocitala, malo by nam to vyjst. Nastastie mam na rezrervnom ucte dostatocnu sumu na zaplatenie tak si nebudeme musiet poziciavat.
    veronikasad Janka Motyckova v komentári píše, že doplatiť sa môže najskor prvý rok po skončení povinnej školskej dochádzky. Neuviedla si presné dátumy, možno to u syna nebude rok 2019, ale až 2020...Povinná školská dochádzka je 10-rocna..l
    Negoce Iba doplním , ak sa rozhodnete doplatiť, preštudujte si podmienky, SP nerada vypláca vysoké ID , ktoré sú z DPO………Relia.sk si nájdete zopár príkladov, kedy DPO SP neuznala
    veronikasad Určite by som nešla s doplatkom na maximum (3-nasobok priemernej mzdy)
    AVRIL 9. ročník skončil 29.6.2018, na vysvedčení 1. ročníka SŠ ma napisane ukoncenie PŠD 29. jun 2019. Ukončenie SS jun 2022.Potom september 2022 nastup na VŠ. Priznanie 60% invalidity od 21.6.2022, podanie ziadosti o ID november 2022. V januari 2024 lekarsky posudok posudkoveho lekara o priznani 60% od 21.6.2022 (ziadal priznat od 18r., ale nepriznali, lebo diagnoza bola stanovena az 21.6.2022 a od toho datumu priznali). A z akeho VZ by si to ty doplatila ak neodporucas z 3 nasobku PM.
    AVRIL Negoce viete mi tu dat odkaz, kde sa to pise. Ja zas poznam naopak pripad ako sme my, a priznali z 3 nasobku PM pri dodatocnom doplateni. V pripade, ze by sme to zaplatili a neuznali, tak tie zaplatene peniaze by sa nam uz nevratili?
    veronikasad Ak povinnú školskú dochádzku skončil 29.6.2019, tak na dobrovoľne poistenie sa nemôže prihlásiť od 1.1.2019. Rok 2020 má už vyšší minimálny vymeriavací základ.
    Ak máš prístup do Mihalovej knihy Dochodky pozri dôvody nepriznania ID z vysokých VZ, o ktorých píše negoce. Ja by som išla maximálne na 1.5 násobok priemernej mzdy za rok 2020.
    ivka70 Podla ukoncenia PSD to vychadza na zaplatenie az rok 2020 ... ja by som tiez doplatila 3-naosbok PM, lebo tam nie je dovod neuznat to, co bolo zaplatene ....
    AVRIL No neviem, lebo tu budu vyssie VZ nez na rok 2019, si to budem musiet prepocitat. Ak by to bolo za ten r. 2019 tak by mi to vyslo z 3 nasobku PM, ale ako pise Negoce a Veronika vyssie, ze je tam to riziko nepriznania, budem si to musiet riadne este pozriet, ci do toho 3 nasobku ist.
      zbaliť

    Invalidný dôchodok z mladosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.