Zavrieť

Porady

Dedičstvo v druhom manželstve.

S terajším manželom sme kúpili dom ešte ako obaja rozvedení. Ja s dvoma dospelými deťmi a muž s jednou 15r.dcérou.Nežili s nami. Sme vlastníci 1/2, zapísaní na katastri. Potom sme sa zobrali. Ako bude dediť pozostalý v prípade smrti jedného z nás. Ja mám ešte úver ktorý som refinancovala už v manželstve. Manžel daroval svojej dcére počas nášho manželstvo dosť veľkú sumu z predaja chalupy 40 tis., ktorú mal vo vlastníctve. Je to možné zahrnúť do jej dedičstva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zo samotného textu a poskytnutého infa vyplýva = Nie, nie je to možné.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Dediť sa môže len to, čo poručiteľovi patrí v čase úmrtia.
    K tomu daru - v prípade úmrtia manžela tie peniažky už nie sú jeho majetkom, takže nejdu do dedičstva - len je taká možnosť, že môžte žiadať o započítanie tejto sumy, ak teda viete dokázať. O túto čiastku sa potom môže znížiť podiel dcéry na manželovom dedičstve (ak bude z čoho ...??)
    Ale do pozornosti ešte dávam - že ak umrie jeden z manželov (skôr) - tak zo zákona jeho podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho vlastné deti a manžel. (ak si to inak neošetríte)

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ak manžel predal nehnuteľnosť, ktorú mal vo vlastníctve pred uzatvorením manželstva, finančný príjem z predaja patrí výlučne jemu. Myslím, že toto by sa nemalo započítať do jej dedičstva.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Výborne Kvakuš, ideš na to logicky (aj keď niekedy v zákonoch logika hraje druhé husle)...presne na toto som myslel.
    Tweety Kvaka. Dcéra dostala od otca dar, ak bude čo dediť po otcovi, dar sa möže započítať.
    Jarka 1 Tweety, ale to nie je ich spoločná dcéra.
    marjankaj To je irelevantné. Dcéra bude dedička rovnako ako manželka.
    buchač marjankaj (Dnes 18:54) To je irelevantné. Dcéra bude dedička rovnako ako manželka.
    ===================
    ...a toto manželku serie.
    Tweety Jarka, ja viem ale je to otcova dcéra a má nárok na dedičstvo po ňom.
    marjankaj Juraj manželku to neserie. Keďže ten dar sa do dedičstva započítava.
    Jarka 1 Janko, mám tomu rozumieť tak, že ak manžel predal nehnuteľnosť, ktorú mal vo vlastníctve iba on, tak v čase predaja už manželka si môže nárokovať započítanie daru? Zdá sa, že chalupu vlastnil ešte skôr pred uzavretím manželstva. Jasné je mi len to, že ak by sa zobrali až po darovaní peňazí dcére, tak by sa nemohla domáhať započítania daru.
    marjankaj Jarka nie v čase predaja ale v čase smrti manžela.
    marjankaj § 484
    Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
    Kvaka Financie za predaj chalupy boli výlučným vlastníctvom manžela. Časť peňazí dal dcére, kde sa započíta zvyšná suma? Komu? Keby nepredal, zdedili by rovnako. Časť dcéra, časť manželka.
    marjankaj Keby nepredal, zdedili by rovnako.
    ----------------------------
    A keby nedaroval, tiež by dedili rovnako. Teda ak by to neutratil.
    Kvaka Takže dcéru dopredu vyplatil, možno tú časť, čo by dedila, keby nepredal a zomrel skôr. Keby, keby, keby, nech sa dohodnú. Možno on prežije ju.
      zbaliť

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Citujem: Manžel daroval svojej dcére počas nášho manželstvo dosť veľkú sumu z predaja chalupy 40 tis., ktorú mal vo vlastníctve. Je to možné zahrnúť do jej dedičstva?

    Jasne sa tam píše: ktorú mal vo vlastníctve. Nepíše sa, ktorú sme mali spoločne vo vlastníctve.
    buchač Jarka...vysvetli jednej pani, že čo je to kolácia a kedy sa uplatňuje.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Keďže ste podieloví vlastníci, dediť sa bude časť majetku, ktorú má poručiteľ napísanú na LV - ak by bol poručiteľom manžel môžete žiadiť započítať dar ( peniaze, ktoré daroval dcére ) o toľko sa zníži jej podiel

    Dedičstvo v druhom manželstve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.