Zavrieť

Porady

Kto môže byť zástupcom vlastníkov?

Dobrý deň, podľa zákona č. 268/2007 Z.z. § 8a bod 4 styk vlastníkov so správcom zabezpečuje zvolený zástupca na schôdzi. Do teraz sme vždy mali zvoleného zástupcu jedného z vlastníkov bytov. Prepisom bytu na deti stráca tento bývalý vlastník právo zástupcu? Deťom síce viazne vecné bremeno dožitia rodičov v byte a zostáva naďalej bývať v byte. Majú ostatní vlastníci právo zvoliť si takéhoto zástupcu, ktorý nie je priamo vlastníkom bytu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    MiŠi Pozri príspevok
    Dobrý deň, podľa zákona č. 268/2007 Z.z. § 8a bod 4 styk vlastníkov so správcom zabezpečuje zvolený zástupca na schôdzi. Do teraz sme vždy mali zvoleného zástupcu jedného z vlastníkov bytov. Prepisom bytu na deti stráca tento bývalý vlastník právo zástupcu? Deťom síce viazne vecné bremeno dožitia rodičov v byte a zostáva naďalej bývať v byte. Majú ostatní vlastníci právo zvoliť si takéhoto zástupcu, ktorý nie je priamo vlastníkom bytu?
    V zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov nie je napísané, že kto nemôže byť zástupcom vlastníkov. Dokonca to ani nie je oficiálna funkcia podľa tohto zákona. Je to demokraticky vybraný človek väčšinou vlastníkov, ktrorý ich zastupuje. Takže ak sú s ním spokojní, on má o to záujem a väčšina s tým súhlasí, nič mu nebráni byť zástupcom vlastníkov aj naďalej.
    Naposledy upravil Chobot : 01.08.07 at 12:03

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Chcel by som len poopraviť tvrdenie v príspevku 2 (Chobot). Podľa novely zákona č. 268/2007 Z.z. o bytoch, ktorá je platná od 01.07.2007, je zástupca vlastníkov oficiálne ustanovená funkcia, tak ako to presne cituje zadávateľ MiŠi. Je to pre tie domy, ktoré majú správcu a nemajú vytvorené SVB. Súhlasím však s tým, že týmto zástupcom môže byť hocikto, nemusí byť teda vlastníkom bytu v dome.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    DušanČ Pozri príspevok
    Chcel by som len poopraviť tvrdenie v príspevku 2 (Chobot). Podľa novely zákona č. 268/2007 Z.z. o bytoch, ktorá je platná od 01.07.2007, je zástupca vlastníkov oficiálne ustanovená funkcia, tak ako to presne cituje zadávateľ MiŠi. Je to pre tie domy, ktoré majú správcu a nemajú vytvorené SVB. Súhlasím však s tým, že týmto zástupcom môže byť hocikto, nemusí byť teda vlastníkom bytu v dome.
    Áno, máš pravdu. Nepostrehol som tú zmenu. Takže je to už oficiálna funkcia, ak si ho zvolia.

    MiŠi je offline (nepripojený) MiŠi

    MiŠi
    Posielam info.
    Overila som si priamo u zákonodarcu, kto môže byť zástupcom vlastníkov bytov. Takže môže to byť jedine vlastník bytu z byt. domu. Nie hocikto - nájomník a pod.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    MiŠi Pozri príspevok
    Posielam info.
    Overila som si priamo u zákonodarcu, kto môže byť zástupcom vlastníkov bytov. Takže môže to byť jedine vlastník bytu z byt. domu. Nie hocikto - nájomník a pod.
    Vieš to aj nejako podložiť? Lebo v zákone to ten "zákonodarca" zabudol uviesť. Či sa spoliehal na to, že si to domyslíme?

    Kto je ten zákonodarca, ktorý ti to potvrdil? Máš to aj písomne? Ak áno, tak to sem pripoj.

    buonapacta je offline (nepripojený) buonapacta

    buonapacta
    MiŠi Pozri príspevok
    Posielam info.
    Overila som si priamo u zákonodarcu, kto môže byť zástupcom vlastníkov bytov. Takže môže to byť jedine vlastník bytu z byt. domu. Nie hocikto - nájomník a pod.
    S tým, kto Ti povedal, že to takto "zákonodarca" myslel sa nestotožňujem, lebo sa mýli. Zákonodarca to takto nemyslel, pretože inak by to veľmi jednoducho v zákone stanovil. Zástupca vlastníkov by sa dal prirovnať k predsedovi spoločenstva (čo je oveľa vážnejšia funkcia) a ten tiež nemusí byť vlastníkom domu. Tak aký význam by malo aby ZV bol?
    O výklade zákona rozhoduje v konečnom dôsledku súd a ten by nemohol rozhodnúť, že to musí byť vlastník bytu v dome, pretože by sa nemal o čo oprieť v zákone a právne to ako odôvodniť.
    Naposledy upravil buonapacta : 22.08.07 at 21:06

    MiŠi je offline (nepripojený) MiŠi

    MiŠi
    Volala som na Ministerstvo financií SR JUDr. Zányiovú, uznala, že to nie je celkom jasne v zákone uvedené. Náväzne na to som si to vyžiadala aj písomne, čakám na odpoveď.

    Kto môže byť zástupcom vlastníkov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.