Zavrieť

Porady

česká pn-ka

pracovník slovenskej firmy, občan ČR, prihlásený tu na slovensku do sociálky aj do slovenskej zdravotnej poisťovne, mi predložil pn-ku od českého lekára...čo mám s tým robiť? ak sa s tým už niekto stretol, nech poradí, nech neumriem blbá
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    brm Pozri príspevok
    pracovník slovenskej firmy, občan ČR, prihlásený tu na slovensku do sociálky aj do slovenskej zdravotnej poisťovne, mi predložil pn-ku od českého lekára...čo mám s tým robiť? ak sa s tým už niekto stretol, nech poradí, nech neumriem blbá
    Aj keď je to PN od českého lekára, ale on je zamestnancom na Slovensku a aj sa tu zaňho odvádzajú odvody do SP, postupovala by som úplne rovnako ako s inými PN.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jankasm Pozri príspevok
    Aj keď je to PN od českého lekára, ale on je zamestnancom na Slovensku a aj sa tu zaňho odvádzajú odvody do SP, postupovala by som úplne rovnako ako s inými PN.
    Súhlasím, akurát je otázne, či soc. poisťovňa bude akceptovať české tlačivo práceneschopnosti.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Prvé ma napadlo, že sme v Európskej únii . Či to je len na papieri ?
    Podľa mňa je dôležité to, že je poistencom slovenskej SP. Neviem či je nejaký predpis, ktorý by ho nútil ísť k slovenskému lekárovi ....

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    hmm, úprimne pochybujem, že český lekár poslal do slovenskej sociálky časť pn-ky ktorá sa im má predkladať...a už vôbec neverím že poslal doklady týkajúce sa pn-ky do slovenskej zdravotky...to by chcelo nájsť niekoho kto to už reálne preskákal...

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    brm Pozri príspevok
    hmm, úprimne pochybujem, že český lekár poslal do slovenskej sociálky časť pn-ky ktorá sa im má predkladať...a už vôbec neverím že poslal doklady týkajúce sa pn-ky do slovenskej zdravotky...to by chcelo nájsť niekoho kto to už reálne preskákal...
    Však ale PN predkladá na SP zamestnávateľ, po 10. dňoch. A rovnako aj do zdravotky hlási PN zamestnanca zamestávateľ.
    Asi to nikto ešte reálne nepreskákal, ale toto sú naše názory.
    Čo tak skúsiť zavolať na SP a informovať sa o tom?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    brm Pozri príspevok
    pracovník slovenskej firmy, občan ČR, prihlásený tu na slovensku do sociálky aj do slovenskej zdravotnej poisťovne, mi predložil pn-ku od českého lekára...čo mám s tým robiť? ak sa s tým už niekto stretol, nech poradí, nech neumriem blbá
    Zo stránky soc.poistovne

    [hore]Zahraničie a EÚ


    • ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla na území iného členského štátu Európskej únie, príp. Európskeho hospodárskeho priestoru, t. zn. o dočasnej pracovnej neschopnosti rozhodoval iný lekár, ako lekár na území Slovenskej republiky, je nevyhnutné do 3 dní požiadať príslušnú inštitúciu nemocenského poistenia v danej krajine, aby na základe lekárom vystaveného potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystavila formulár E 115 a E 116 a po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti aj formulár E 118, ktoré následne zašle Sociálnej poisťovni, ako príslušnej inštitúcii nemocenského poistenia v Slovenskej republike
    • podmienky nároku na nemocenské skúma na základe doručených formulárov E 115, E 116 a E 118 príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá rozhodne o vzniku nároku na uvedenú nemocenskú dávku
    • vyššie uvedené neplatí vo vzťahu k Českej republike, nakoľko na základe dohody medzi Sociálnou poisťovňou a Českou správou sociálneho zabezpečenia si oprávnená osoba môže uplatniť nárok na nemocenské v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne na tlačive, ktoré vystaví ošetrujúci lekár v Českej republike
    • ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla na území iného štátu, ktorý nie je členským štátom Európskej únie, príp. Európskeho hospodárskeho priestoru, s ktorým má však Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, pričom predmetom tejto zmluvy sú i nemocenské dávky (napr. Švajčiarska konfederácia, Chorvátska republika, Ukrajina, atď.), Sociálna poisťovňa, ako príslušná inštitúcia na výplatu nemocenských dávok v Slovenskej republike, je v zásade povinná akceptovať i potvrdenia a tlačivá vystavené v príslušnom štáte

    brm je offline (nepripojený) brm

    živnostník brm
    no tak teda hlásim ako som dopadla: otrčila som na sociálke českú pn-ku aj s potvrdením o príjme a babiščo za okienkom ani nepíplo...bud si neuvedomila že je to česká pn alebo je to ok...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.