Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať obstaranie DHM?

Prosím Vás o radu. Majiteľ kúpil automobil. Keďže účtovníctvo robím asi len jeden rok,mám z toho hlavu v smútku. Neviem ako to nahodiť do programu Omega.
Najprv prišla proforma FA na cenu 150.000,-, zaplatili sme to v hotovosti a prišla FA s odpočtom DPH.
Ako to všetko nahodiť v omege?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Šadar je offline (nepripojený) Šadar

    Šadar
    tak ako to urobit v omege ti ozaj nepomozem, ale mozno by ti pomohlo, keby si to zaradila do spravnej temy a tou su Uctovne programy/omega

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    takze proformu neuctujes, iba nahodis do okruhu DPF

    potom to uhradis 052/211

    zauctujes doslu fakturu 042,343/321 a vyuctovanie preddavku ti tam ponukne 321/052, ale v rozpise musis zadat, ze tam bol preddavok

    potom ides do evidencia-dlhodoby majetok, tam nahodis automobil a pripojis k nemu tu doslu fakturu
    Naposledy upravil poisonkatka : 26.08.08 at 11:27

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nadika Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu. Majiteľ kúpil automobil. Keďže účtovníctvo robím asi len jeden rok,mám z toho hlavu v smútku. Neviem ako to nahodiť do programu Omega.
    Najprv prišla proforma FA na cenu 150.000,-, zaplatili sme to v hotovosti a prišla FA s odpočtom DPH.
    Ako to všetko nahodiť v omege?

    Ďakujem
    Účtovanie (vo všeobecnosti - nie v Omege) je nasledovné:

    proforma fa sa neúčtuje, len sa prikladá k VPD, kde je úhrada 150.000 052/211

    K formulácii "prišla FA s odpočtom DPH" celkom nerozumiem:

    1. Je to doklad iba k zaplatenej zálohe? AK áno, potom sa rozúčtuje iba DPH z toho dokladu 343/052 (samozrejme len v prípade, ak je nárok na odpočet. Pri osobnom automobile nie je, až na nejaké výnimky).
    2. Ak platí odpoveď áno v bode 1, tak by ste mali ešte dostať aj konečnú faktúru.
    3. Ak platí odpoveď nie v bode 1, teda je to konečná faktúra tak sa účtuje nasledovne (v prípade nenárokovateľnosti DPH):

    042/321 150.000,-
    321/052 150.000,-

    k úhrade ostáva 0,- SK.

    nadika je offline (nepripojený) nadika

    nadika
    poisonkatka Pozri príspevok
    takze proformu neuctujes, iba nahodis do okruhu DPF

    potom to uhradis 052/211

    zauctujes doslu fakturu 042,343/321 a vyuctovanie preddavku ti tam ponukne 321/052, ale v rozpise musis zadat, ze tam bol preddavok

    potom ides do evidencia-dlhodoby majetok, tam nahodis automobil a pripojis k nemu tu doslu fakturu
    Práveže najväčší problém mi robí to nahodenie v programe Omega. Skúšala som ísť aj podľa knihy z krosu, žiaľ bezúspešne.

    halúzka je offline (nepripojený) halúzka

    rada sa smejem aj keď vonku prší... ...viac halúzka
    A toto účtovanie nemôže byť ?

    zálohová faktúra:
    FD 052/321
    úhrada zálohy:
    BV 321/221

    príde faktúra /daňový doklad/ aj s majetkom do 15 dní od:
    FD 042/321
    343/321
    321/052 alebo -052/321

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    halúzka Pozri príspevok
    A toto účtovanie nemôže byť ?

    zálohová faktúra:
    FD 052/321
    úhrada zálohy:
    BV 321/221

    príde faktúra /daňový doklad/ aj s majetkom do 15 dní od:
    FD 042/321
    343/321
    321/052 alebo -052/321
    O zálohových faktúrach sa neúčtuje.

    halúzka je offline (nepripojený) halúzka

    rada sa smejem aj keď vonku prší... ...viac halúzka
    smith Pozri príspevok
    O zálohových faktúrach sa neúčtuje.
    A je to chyba, keď som to takto zaúčtovala?
    Našla som to v jednej knižke..prosím ťa kde to nájdem , že o zálohových faktúrach neúčtujeme? Vopred vďaka..

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    nadika Pozri príspevok
    Práveže najväčší problém mi robí to nahodenie v programe Omega. Skúšala som ísť aj podľa knihy z krosu, žiaľ bezúspešne.
    nechapem...co presne nevies nahodit?

    nadika je offline (nepripojený) nadika

    nadika
    poisonkatka Pozri príspevok
    nechapem...co presne nevies nahodit?
    Ako to v omege nahodiť v tom DHM,aby sa to odpisovalo.

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    To treba zaevidovať majetok v Evidencii dlhodobého majetku a cez uzávierku sa Ti odpisy dostanú do nákladov.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    LubenaK Pozri príspevok
    To treba zaevidovať majetok v Evidencii dlhodobého majetku a cez uzávierku sa Ti odpisy dostanú do nákladov.
    Tak ako už bolo spomenuté v príspevku od Smith, o zálohových faktúrach sa neúčtuje. Majetok môžeš odpisovať, až keď máš konečnú faktúru, zaradíš ho do majetku do knihy majetku a otvoríš si kartu pre toto MV. Nemôžeš odpisovať, pokiaľ nemáš zaradené v majetku. Ale to by som sa už len opakovala.

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Samozrejme, že ho treba najprv zaradiť, aj to sa dá automaticky v Evidencii dlhodobého majetku. Prvý pohyb je obstaranie DM a potom jeho zaradenie, kde program dokáže vytvoriť ID pre zaradenie DM.
    Naposledy upravil LubenaK : 02.09.08 at 15:15

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.