Zavrieť

Porady

Ako sa stať riaditeľom

Bolo mi ponúknuté prihlásiť sa na konkurz riaditeľa, bohužiaľ moje skúsenosti s niečim takým nie sú bohvieaké, môže mi niekto poradiť čo všetko musím predložiť a čo by mala napríklad obsahovať vízia školy? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Caroline je offline (nepripojený) Caroline

    Caroline
    jaros5 Pozri príspevok
    Vyjadrujem súhlas - o nič iného mi nešlo a už len malá poznámka:
    Byť dobrým riaditeľom školy = veľa muziky za málo peňazí; je to najslabšie platený manažérsky post na Slovensku (pre "šikovných" lajdákov ale celkom slušné živobytie)
    Plny suhlas. Viaceri sa tu pozastavuju nad urovnou skolstva a jeho "manazerov". Sam som skusala nejaky ten konkurzik v skolstve v ramci nasho kraja. Pokial nemate niekoho, kto Vas tam postrci, zabudnite na sny, ze budete moct nieco zlepsovat. Je to donebavolajuci klientelizmus, parodia demokracie. A tie posty? Jedna taka zabudnuta sudruzka sa aj u nas drzi pomocou zubov a nechtov a s vydatnou pomocou asi desiatky analospeleologov. Neprelomite to. Skolsky system je mrtva vec bez nadeji na zmenu.
    Stacilo by vsak malo - aby sa riaditelom skoly mohla stat osoba iba max. na dve funkcne obdobia, t.j. 10 rokov. Tvrdim, ze uz po piatich je zufale, zneuziva sa postavenie, nastava stereotyp, nuda, nove riesenia sa casto vnimaju ako ohrozujuce... Ale u nas nikto takyto dodatok ku skolskemu zakonu nenavrhne. Ved naco aj? Ak ste obycajnou ucitelkou, ktora nie je "v kurze" pani riaditelky, uzijete si!
    Ja sama uvazujem uz odvlani nad odchodom zo skolstva. Kedysi som davala srdce na dlan detom v skole, dnes si odpluvam, ked mam ist do skoly a stretnut sa s ludmi, ktori Vas dennodenne sikanuju a verejne znevazuju.
    Cela tato diskusia niektorych pohorsila, ale skutocnost po zborovniach je casto zufala.
    Mali sme stretnutie po 20-tich rokoch od skoncenia vysokej skoly a vsetci sme boli dnesnym stavom znechuteni. Velmi som sa potesila, ze aj ini musia znasat zlovolu riaditelov a riaditeliek na skolach, ale to je asi tak vsetko, co Vam moze v danej situacioi pomoct. Nevidim nadej na zmenu. Novy zakon sa tomu vyhol zdaleka a my len cusime a cusime.
    mercedes007 Presne vystihnuté, realita je oveľa horšia.....ale dokedy?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    evita2 Pozri príspevok
    Bolo mi ponúknuté prihlásiť sa na konkurz riaditeľa, bohužiaľ moje skúsenosti s niečim takým nie sú bohvieaké, môže mi niekto poradiť čo všetko musím predložiť a čo by mala napríklad obsahovať vízia školy? Dakujem.
    Teraz netuším, prečo Ti to ponúkli. Možno sa mylne domnievali, že Ty si tá, čo pozná odpovede na tieto otázky.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Hm, bývali časy, keď sa u súdruha Žinčicu mali hlásiť tí občania, ktorí ešte neboli ministrami.
    Nie je vylúčené, že do dnešného dňa to platí v zmenenej podobe (súdruh Žinčica je už asi starobným dôchodcom a jeho prácu preto vykonáva iný súdruh ) aj pre tých občanov, ktorí ešte neboli riaditeľmi.
    Neváhal by som preto v tomto prípade a vypravil by som sa s hlásením za príslušným súdruhom. Asi by som od tohto súdruha obratom získal písomnú odpoveď na všetky vyššie uvedené otázky.
    Naposledy upravil endrju : 13.09.08 at 09:37

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    endrju Pozri príspevok
    Hm, bývali časy, keď sa u súdruha Žinčicu mali hlásiť tí občania, ktorí ešte neboli ministrami.
    Nie je vylúčené, že do dnešného dňa to platí v zmenenej podobe (súdruh Žinčica je už asi starobným dôchodcom a jeho prácu preto vykonáva iný súdruh ) aj pre tých občanov, ktorí ešte neboli riaditeľmi.
    Neváhal by som preto v tomto prípade a vypravil by som sa s hlásením za príslušným súdruhom. Asi by som od tohto súdruha obratom získal písomnú odpoveď na všetky vyššie uvedené otázky.
    Ahoj, prepáč, aleje to od veci

    BABYstar je offline (nepripojený) BABYstar

    BABYstar
    mám pocit,že nemáš predtavu čo obnáša táto funkcia,preto si myslím,že keď chceš pomôcť škole,tak to prenechaj iným.Ak nemáš predstavu,aký projekt predložiť na výberové konanie,či to ti tiež ponúknu?

    lachim1 je offline (nepripojený) lachim1

    spoločník lachim1
    No a potom to tak vyzerá v tom našom školstve????Ako môžeš uvažovať o funkcii ,ked´nevieš v čom spočíva funkcia riaditeľa ??? a stým spojené činnosti

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    evita2 Pozri príspevok
    Bolo mi ponúknuté prihlásiť sa na konkurz riaditeľa, bohužiaľ moje skúsenosti s niečim takým nie sú bohvieaké, môže mi niekto poradiť čo všetko musím predložiť a čo by mala napríklad obsahovať vízia školy? Dakujem.
    Ak sa rozhodneš ponuku prijať, vo vlastnom záujme by si mal na sebe "popracovať" a minimalne si naštudovať zákon 596 z 5. novembra 2003
    o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (a mnoho ďalších).

    Vieš, vízia rozvoja ktorejkoľvek školy môže obsahovať "čokoľvek" (papier znesie všetko), dôležité je, aby takáto koncepcia rozvoja školy bolo reálna, zmysluplná, ...; A najdôležitejšie a najťažšie je takúto víziu zrealizovať;

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    Prosím Vás, myslím si, že evita2 tu prosila o pomoc, a nie o to aby ste posudzovali, či na to má alebo nie. Zamyslite sa prosím, na koľkých "stoličkách" sedia ľudia, čo tam len sedia, a často nevedia čo tam majú robiť.
    Ona sa slušne opýtala, čo treba, požiadala o pomoc, keby šla len po funkcii, tak si tú víziu dá niekomu napísať, naučí sa ju, a vôbec sa nepýta čo tá funkcia obnáša. A asi ju niekto oslovil, ten kto ju pozná, a myslí si, žeby bola dobrou vedúcou pracovníčkou. Takže prosím, vráťme sa k tomu o čo nás žiada, je azda PORADA o tom aby sa poradilo, pomohlo.
    Evita2 držím ti palce, a dúfam, že ti pomôže príspevok od jaros5.

    jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

    jaros5
    judita1971 Pozri príspevok
    Prosím Vás, myslím si, že evita2 tu prosila o pomoc, a nie o to aby ste posudzovali, či na to má alebo nie. Zamyslite sa prosím, na koľkých "stoličkách" sedia ľudia, čo tam len sedia, a často nevedia čo tam majú robiť.
    Ona sa slušne opýtala, čo treba, požiadala o pomoc, keby šla len po funkcii, tak si tú víziu dá niekomu napísať, naučí sa ju, a vôbec sa nepýta čo tá funkcia obnáša. A asi ju niekto oslovil, ten kto ju pozná, a myslí si, žeby bola dobrou vedúcou pracovníčkou. Takže prosím, vráťme sa k tomu o čo nás žiada, je azda PORADA o tom aby sa poradilo, pomohlo.
    Evita2 držím ti palce, a dúfam, že ti pomôže príspevok od jaros5.
    Vyjadrujem súhlas - o nič iného mi nešlo a už len malá poznámka:
    Byť dobrým riaditeľom školy = veľa muziky za málo peňazí; je to najslabšie platený manažérsky post na Slovensku (pre "šikovných" lajdákov ale celkom slušné živobytie)

    ajinka je offline (nepripojený) ajinka

    ajinka
    Súhlasím s jaros5, môj manžel bol riaditeľom ZŠ, takže viem, o čom je táto funkcia.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    judita1971 Pozri príspevok
    Prosím Vás, myslím si, že evita2 tu prosila o pomoc, a nie o to aby ste posudzovali, či na to má alebo nie. Zamyslite sa prosím, na koľkých "stoličkách" sedia ľudia, čo tam len sedia, a často nevedia čo tam majú robiť.
    Ona sa slušne opýtala, čo treba, požiadala o pomoc, keby šla len po funkcii, tak si tú víziu dá niekomu napísať, naučí sa ju, a vôbec sa nepýta čo tá funkcia obnáša. A asi ju niekto oslovil, ten kto ju pozná, a myslí si, žeby bola dobrou vedúcou pracovníčkou. Takže prosím, vráťme sa k tomu o čo nás žiada, je azda PORADA o tom aby sa poradilo, pomohlo.
    Evita2 držím ti palce, a dúfam, že ti pomôže príspevok od jaros5.
    Ja napríklad sa nad takýmto stavom zamýšľam, a patrím medzi tých, ktorým sa takýto stav nepáči a preto to vyjadrujem verejne. Ty máš právo poskytnúť jej radu a poprípade vypracovať tú najlepšiu víziu.Porada nie je len o tom, urobiť vždy, o čo nás žiadajú. Porada môže byť aj o vyjadrení názoru.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    Danila Pozri príspevok
    Ja napríklad sa nad takýmto stavom zamýšľam, a patrím medzi tých, ktorým sa takýto stav nepáči a preto to vyjadrujem verejne. Ty máš právo poskytnúť jej radu a poprípade vypracovať tú najlepšiu víziu.Porada nie je len o tom, urobiť vždy, o čo nás žiadajú. Porada môže byť aj o vyjadrení názoru.
    áno porada je o vyjadrení názoru, ale v rámci etikety porady, a myslím si, že mojim príspevkom som smerovala tam.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Cez poradu sa dá kde čo poradiť. Ale podľa môjho presvedčenia sa tu nedá poradiť ani ako sa stať riaditeľom, a ani sformulovať víziu nejakej anonymnej školy, aby za niečo stála. Toto presvedčenie vyjadrujem s vierou, že som dodržala všetky pravidlá Etikety.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    judita1971 Pozri príspevok
    áno porada je o vyjadrení názoru, ale v rámci etikety porady, a myslím si, že mojim príspevkom som smerovala tam.
    Evita2 od zadania požiadavky viac na Poradu neprišla. Asi tak ju zaujímajú naše názory, asi tak si podaktorí zvykli. Zadám zadanie a potom si prídem pozberať úrodu. A to uplynulo úctyhodných 10 dní. Čo dodať. To sú tie stoličky, o ktorých si tu hovorila. Ja to poznám v inej forme. " Dejte mi lidi, já to udělám."

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Ešte je aj iná možnosť. Možno oslovili viacerých ľudí, aby sa prihlásili na konkurz na riaditeľa školy. Aby rada školy mala na výber z viacerých kandidátov.

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Za socializmu som robila sekretárku riaditeľa. Možno si poviete, že to je niečo iné. Ale každý, každučký deň som bola svedkom toho, čo obnáša funkcia riaditeľa školy.Nezaplatená robota. Mala som šťastie, že práve riaditeľ školy, kde som pracovala, bol človek, o ktorom si dovolím tvrdiť, že sa jednoducho narodil preto, aby robil riaditeľa školy. Spravodlivý, nekompromisný, chápavý, tvrdý, ľudský. Možno si poviete, že to nejde dokopy. Ale ide. Vždy vyžadoval, aby v škole frčalo všetko tak, ako má. Nikdy neprenášal svoje nálady na zamestnancov. Ak bol prúser, zvážil s každej pozície, kto ten prúser vyrobil a prečo. Ak zistil, že sa to stalo pre lajdáckosť, dotyčný si to vyžral. Ak len zhodou nešťastných náhod, jednoducho to žehlil on. Nikdy sa nepostavil proti niekomu len preto, že má iný názor ako on. Dokázal pochopiť človeka, ktorý mal nejaký problém a maximálne mu vychádzal v ústrety. Dokázal všetky klebety v samom začiatku svojou autoritou zastaviť. Skrátka, obdivovala som ho ako šéfa. Po revolúcii ho samozrejme zhodili z funkcie, lebo bol komunista, lebo ako riaditeľ jednoducho musel byť. Mal dôchodkový vek, ale ostal na škole učiť. Riaditeľom školy sa stal karierista - dovolím si tvrdiť - charakter šupáka. Kandidát straty, ktorý ihneď po revolúcii zahodil stranícku knižku. Chodil za žiakmi a ovplyvňoval ich, aby ho zvolili. Podarilo sa mu to. V deň jeho nástupu do funkcie som odišla na PN, následne na materskú. Po materskej som sa vrátila, ale práca bola už o inom. Po pol roku som zo školy odišla. Kolektív rozoštvaný, riaditeľ zúril, že mám lepšie auto ako on, závisť, skrátka práca o ničom. Dnes vediem zamestnancov ja. Myslím, že mám povesť prísneho, ale chápavého šéfa. Mala som dobrý vzor. Bárs by bolo takých ľudí, ktorí sa narodili pre svoje povolanie neskutočne veľa. Môj bývalý šéf je už nebohý, ale vždy na neho v dobrom spomínam.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.