Zavrieť

Porady

Predaj neodpísaného majetku

Potrebovala by som poradiť. Účtujem v JÚ; u platcu DPH. V majetku je zaradný fotoaparát v OC cca 70 000, nadobudnutý 10/2007. Za rok 2007 bol uplatnený odpis 1/4 z OC. Majiteľ sa rozhodol tento majetok predať a kúpiť nový, čo z toho pre mňa vyplýva?
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
sevcechova Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť. Účtujem v JÚ; u platcu DPH. V majetku je zaradný fotoaparát v OC cca 70 000, nadobudnutý 10/2007. Za rok 2007 bol uplatnený odpis 1/4 z OC. Majiteľ sa rozhodol tento majetok predať a kúpiť nový, čo z toho pre mňa vyplýva?
Zostatkovú hodnotu predávaného majetku treba zaúčtovať do nákladov ODZ a výnos z predaja zasa do príjmou ODZ.
Nový zaradiť a odpisovať.
0 0
sevcechova sevcechova

sevcechova je offline (nepripojený) sevcechova

A nie je problém s tým, že tento majetok nie je doodpisovaný?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

sevcechova Pozri príspevok
A nie je problém s tým, že tento majetok nie je doodpisovaný?
Nie je.
0 0
sevcechova sevcechova

sevcechova je offline (nepripojený) sevcechova

Ďakujem Vám za odpovede a pomoc : )))))
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

A ako je to s odpisom? Mam auto kupene v r. 2005. Predal som ho v r. 2008. Mozem este do dna predaja uplatnit PHM a mozem este uplatnit za rok 2008 odpis pripadajuci na rok 2008? Ua ctujem v JU, neplatca DPH. Dakujem za odpoved.
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Podľa § 22, ods. 11 a 12 zákona o dani z príjmov môžeš uplatniť celý ročný odpis len na majetok evidovaný k poslednému dňu účtovného obdobia. Ak bol majetok vyradený v priebehu roka, účtuješ odpis len za ukončené mesiace pred jeho vyradením. Napr. ak si predal auto 15.8.2008, odpis si môžeš uplatniť na sedem mesiacov. Výpočet: ročný odpis/12 x 7

Čo sa týka PHM, myslím, že môžeš uplatňovať do posledného dňa vlastnenia auta.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Lubo44 Pozri príspevok
Podľa § 22, ods. 11 a 12 zákona o dani z príjmov môžeš uplatniť celý ročný odpis len na majetok evidovaný k poslednému dňu účtovného obdobia. Ak bol majetok vyradený v priebehu roka, účtuješ odpis len za ukončené mesiace pred jeho vyradením. Napr. ak si predal auto 15.8.2008, odpis si môžeš uplatniť na sedem mesiacov. Výpočet: ročný odpis/12 x 7

Čo sa týka PHM, myslím, že môžeš uplatňovať do posledného dňa vlastnenia auta.
Prepáč, ale táto informácia je zavádzajúca, pretože viktor24 uviedol, že hmotným majetokom je automobil a ten v §26 ods.6-9 nenájdeš.
§ 22
(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
(12) Pri vyradení hmotného majetku a nehmotného majetku odpisovaného podľa § 26 ods. 6 až 9 uplatní daňovník odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval1) alebo majetok evidoval podľa § 6 ods. 11.

V § 26 ods. 6-9 nájdeš(skrátené) - lomy, ložiská, formy, modely, šablóny a hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu.

pre viktor24: Odpis si nemôžeš uplatniť a výdavky za PHL áno.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
viktor24 Pozri príspevok
A ako je to s odpisom? Mam auto kupene v r. 2005. Predal som ho v r. 2008. Mozem este do dna predaja uplatnit PHM a mozem este uplatnit za rok 2008 odpis pripadajuci na rok 2008? Ua ctujem v JU, neplatca DPH. Dakujem za odpoved.
Do príjmov uvedieš predajnú cenu a do výdavkov zostatkovú cenu §19 ods 3b.
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

Este mi napadla jedna vec. Predpokladam,ze zaplatene povinne zmluvne poistenie na to auto sa zauctuje ako VOZD a vratenie casti povinneho poistenia (nakolko sa auto predalo) dam ako POZD. Je to tak? Dakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zaúčtuješ rovnakým typom zápisu(VOZD) s mínusom.
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Marína Pozri príspevok
Prepáč, ale táto informácia je zavádzajúca, pretože viktor24 uviedol, že hmotným majetokom je automobil a ten v §26 ods.6-9 nenájdeš.
§ 22
(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
(12) Pri vyradení hmotného majetku a nehmotného majetku odpisovaného podľa § 26 ods. 6 až 9 uplatní daňovník odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval1) alebo majetok evidoval podľa § 6 ods. 11.

V § 26 ods. 6-9 nájdeš(skrátené) - lomy, ložiská, formy, modely, šablóny a hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu.

pre viktor24: Odpis si nemôžeš uplatniť a výdavky za PHL áno.

Máte pravdu, zle som si to pozrel. Ospravedlňujem sa za zavádzajúci príspevok.
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Ak som predala majetok za nižšiu cenu (1100.-) ako je zostatková (1500.-). Do nákladov mi pôjde len cena, za ktorú som majetok predala, teda 1100.-? Ďakujem
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobrý večer, chcela by som sa poradit:
SZCO kupila v roku 2008 štvorkolku za 6005, 71€.
V tom roku bol aj uplatnený odpis vo výške 1126,07 €.
V roku 2009 bol odpis prerušeny, koli strate podnikatela.
V roku 2010 tuto štvorkolku predal za 2023€, riadne odviedol dph z predaja.
Je to takto v poriadku, že to predal za takúto cenu?
pripočítavam v DP niečo k základu dane?
Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lydinka Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som sa poradit:
SZCO kupila v roku 2008 štvorkolku za 6005, 71€.V roku 2008 boli Sk
V tom roku bol aj uplatnený odpis vo výške 1126,07 €.Detto
V roku 2009 bol odpis prerušeny, koli strate podnikatela.Podnikateľ sa stratil?
V roku 2010 tuto štvorkolku predal za 2023€, riadne odviedol dph z predaja.
Je to takto v poriadku, že to predal za takúto cenu?
pripočítavam v DP niečo k základu dane?
Ďakujem
Mňa by zaujímalo, čo to tá štvorkolka vlastne je. A ako slúžila na dosahovanie príjmov? To ju prenajímal?
Či sú tie odpisy vôbec oprávnené.
Naposledy upravil marjankaj : 09.02.11 at 22:54
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

marjankaj Pozri príspevok
Mňya by zaujímalo, čo to tá štvorkolka vlastne je. A ako slúžila na dosahovanie príjmov? To ju prenajímal?
Či sú tie odpisy vôbec oprávnené.
No tie male štvorkolky, neviem ako sa to inak povie, vo fakture je OUTLANDER,
ked ukazuju v spravach ked niekoho hladaju, tak na tom behaju zachranari
Ano aj ju prenajimal, aj chodi na nej vraj do terenu, je elektrikar, ked ide na nejake ťažšie dostupne miesta
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

marjankaj Pozri príspevok
Mňya by zaujímalo, čo to tá štvorkolka vlastne je. A ako slúžila na dosahovanie príjmov? To ju prenajímal?
Či sú tie odpisy vôbec oprávnené.
aaale to je už vlastne cena v prepočte na eur
a nestratil sa, ale bol vykázal stratu, už ani neviem čo pišem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lydinka Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som sa poradit:
SZCO kupila v roku 2008 štvorkolku za 6005, 71€.
V tom roku bol aj uplatnený odpis vo výške 1126,07 €.
V roku 2009 bol odpis prerušeny, koli strate podnikatela.
V roku 2010 tuto štvorkolku predal za 2023€, riadne odviedol dph z predaja.
Je to takto v poriadku, že to predal za takúto cenu?
pripočítavam v DP niečo k základu dane?
Ďakujem
No neviem v 1. odpisovej skupine odpis vychádza na 1502 € a v druhej by to bolo 1001 €

A predať môže za koľko sa mu podarí.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

marjankaj Pozri príspevok
No neviem v 1. odpisovej skupine odpis vychádza na 1502 € a v druhej by to bolo 1001 €

A predať môže za koľko sa mu podarí.
Čiže nevadi, že to nedoodpisoval? nemusi navyšovat základ dane?
0 0
resola resola

resola je offline (nepripojený) resola

Dobry deň prajem , potrebovala by som poradiť, predali sme auto, ktore bolo zaradene v majetku OC 16500 € , účtovné odpisy za rok 2010 01-11 vo vyške 3437,50 551/082 ,zostatkova cena predaneho auta k 01.01.10 je 12375 €, 8937,50 541/082 / 3437,50+ 8937,50 = 12375 €, predajna cena 14000 € 311/641 , učtovné odpisy vo výške 3437,50 € mam povinnosť vybrať zo zakladu dane ?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

SZČO - kúpila úžitkové auto 150 000 eur + 28 500 eur DPH

DPH si uplatnil

odpisoval ho len 2 roky, 3 rok odpisy prerušil a v štvrtom roku ho predal

predal ho ale za 1000 + DPH 190 EUR

čiže riadne pod zostatkovú cenu

predaj POZD + DPH odviesť

čo ale zo zostatkovou cenou - mala by ísť do nákladov - len je strašne vysoká , nakolko odpisy prerušil - môže ísť len do výšky predaja

musí odviesť DPH zo zostatkovej ceny ?

teraz lutuje , že odpisy prerušil, nakolko neponížil ZC - aby bola nižšia...bola chyba tie odpisy prerušiť ?

dakujem za rady
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať