Zavrieť

Porady

prenos daňovej povinnosti

Ahoj všetci, som tu nová fakt dúfam, že postupujem zatiaľ správne. Mám taký malý problém s daňou z nehnuteľností. Neviete mi náhodou poradiť, či je z účtovného hľadiska možné, aby vlastník stavby - právnická osoba, požadoval v nájomnej zmluve od nájomcu - tiež právnickej osoby. zaplatenie dane z nehnuteľností? Dá sa to dať potom do účtovníctva? Mne sa to zdá ako obchádzanie zákona... ďakujem..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evae je offline (nepripojený) evae

    evae
    no je to zvlastne. my sme ako FO dali najom PO, dan sme si zaplatili ako FO, akurat ked sme urcovali cenu najmu, tak sme zohladnili tieto vydavky a mame to vsetko v cene najmu

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Presne tak, ako je vyššie.
    V prípade, že bude firme fakturovaná daň, ktorú je povinný platiť niekto iný (daňovník) je to podľa mňa nedaňový náklad - daň hradená za iného daňovníka. Tak to riešim vo svojej praxi.
    Daň z nehnuteľností by mala byť premietnutá v cene nájmu a vtedy je to úplne v poriadku. (Okrem toho nie je to žiadny problém. Jediný, kto to nikdy nevie akosi pochopiť sú "štátne inštitúcie" alebo firmy vo vlastníctve štátu - asi majú v zriaďovacích listinách uvedené, že dane musia zohľadniť vo svojich príjmoch a neprišli ešte na to, že sa to dá praobyčajnou "cenotvorbou" resp. správnou kalkuláciou ceny.)

    sticks je offline (nepripojený) sticks

    sticks
    Ďakujem, ale na písali ste to vyslovene aj do nájomnej zmluvy? Lebo ak je to zahrnuté v cene nájmu a nie je to tam presne vyšpecifikované, tak by to malo byť podľa mňa ok. Len neviem, či to môže byť výslovne uvedené v nájomnej zmluve ako jedna z položiek nájmu. Účtovníci Vám to odobrili?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Cena nájmu môže byť stanovená v zmluve "celkom". Kalkulácia je internou záležitosťou prenajimáteľa, ktorá v prípade vyžiadania (sporu o cenu nájmu a pod.), môže (nemusí) byť predložená nájomcovi. Ale to prichádza do úvahy iba v prípade sporov.

    Okrem toto kalkulácia musí byť prístupná finančnej alebo daňovej kontrole - napr. pri zisťovaní "neoprávneného majetkového prospechu" a pod. - ale to je už o inom. Chcela som len naznačiť, že rozpis položiek nájmu obsahuje iba kalkulácia. Zmluva ho nemusí obsahovať, postačuje celková cena stanovená zvyčajne na m2 a následne na predmet nájmu.

    Ibaže by zmluva hovorila inak (záleží na špecifikácii ceny za predmet nájmu - ak to bližšie nešpecifikuje, platí vyššie naznačený postup).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Pobavila ma poznámka: "a účtovníci Vám to odobrili?" - skúste budete prvý.
    A čo by ste tak povedali na to, že je to vec právnika.

    prenos daňovej povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.