Zavrieť

Porady

Poplatky banke - zaúčtovanie a DPH

Zdravím poraďákov,

práve sme založili s.r.o. a sme taktiež dobrovoľným platcom DPH v tejto spoločnosti. Účtovníctvo si robím sama cez Money S3 a BÚ máme vo VÚB banke.

Neviem, ako zaúčtovať tieto veci :

1. Vklad s poplatkom - teda ten poplatok, ktorý je v jednom riadku spolu s vkladom, teda nie je ako samostatná položka, ale je napr. 16 000 a pod tým v tom istom riadku je : - 25.

2. Kreditný úrok - vyplatenie, napr. 0.25 Sk vyplatenie úroku nám

3. Poplatok za výpis schránkou

4. Vedenie konta Flexibiznis

Tie ceny sú s DPH, alebo sa z toho DPH nedá odpočítať - vrátiť ?

Bohužiaľ som to hľadala tu na porade, ale našla som veľa rozdielnych názorov, prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    darask Pozri príspevok
    Zdravím poraďákov,

    práve sme založili s.r.o. a sme taktiež dobrovoľným platcom DPH v tejto spoločnosti. Účtovníctvo si robím sama cez Money S3 a BÚ máme vo VÚB banke.

    Neviem, ako zaúčtovať tieto veci :

    1. Vklad s poplatkom - teda ten poplatok, ktorý je v jednom riadku spolu s vkladom, teda nie je ako samostatná položka, ale je napr. 16 000 a pod tým v tom istom riadku je : - 25. 568/221

    2. Kreditný úrok - vyplatenie, napr. 0.25 Sk vyplatenie úroku nám 221/662

    3. Poplatok za výpis schránkou 568/221

    4. Vedenie konta Flexibiznis rovnako bankové poplatky 568/221

    Tie ceny sú s DPH, alebo sa z toho DPH nedá odpočítať - vrátiť ? bez DPH

    Bohužiaľ som to hľadala tu na porade, ale našla som veľa rozdielnych názorov, prosím poraďte.

    odpoveď v texte

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Ešte doplním:
    (7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    A mohla by som tie všetky bankové poplatky zaúčtovať spolu ako jeden účtovný prípad, keďže idú na ten istý predpis ? Lebo na výpise z BÚ mám na konci SÚHRN POPLATKOV a je tam pod ciarou spolu : napr. 400 Sk... tak keby som to hodila ako jeden prípad, tak by som ušetrila veľa času, nehovoriac o tom, že niektoré poplatky, ako som spomínala sú vo fráze : Vklad s poplatkom a v jednom riadku mám aj vklad aj mínus sumu za ten poplatok. Môžem to takto vyriešiť jednou ranou všetko ?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    darask Pozri príspevok
    A mohla by som tie všetky bankové poplatky zaúčtovať spolu ako jeden účtovný prípad ...
    Mohla by si... Ale vzhľadom na položené otázky by som ti doporučil účtovať zatiaľ položkovite, a to z jedného prostého dôvodu - ak si budeš hľadať po sebe chybu, ľahšie to najdeš....

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    V každom prípade musím podotknúť, že vzhľadom na požadované informácie je tu odvaha robiť si sám účtovníctvo. Možno by bolo dobré zo začiatku oprieť sa o skúseného účtovníka, čo ty na to?

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    Uctovnictvo sme mali na skole, ale nie vsetky veci sme brali dopodrobna, cize ake take zaklady mam, ale zas nie vsetko clovek vie, a ked sa to tak vezme, tak firma bude stale dookola kazdy mesiac uctovat to iste a ked si na zaciatku osvojim co kde a ako, tak to uz bude ,,automatika". Som rada, ze su tu ludia na porade takí ochotní pomoct, dakujem vám.

    Ináč, opravte ma, ak sa mýlim, ale ked nieco posielam postou doporucene a ta pani pri okienku odomna vezme tých 25 SK za list a dá to sivé potvrdenie, taky papierik, tak tieto sluzby, teda DOPORUCENE na pošte z toho sa DPH neplatí, ze ? Nemám nárok na odpocet, správne ?

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    darask Pozri príspevok
    Uctovnictvo sme mali na skole, ale nie vsetky veci sme brali dopodrobna, cize ake take zaklady mam, ale zas nie vsetko clovek vie, a ked sa to tak vezme, tak firma bude stale dookola kazdy mesiac uctovat to iste a ked si na zaciatku osvojim co kde a ako, tak to uz bude ,,automatika". Som rada, ze su tu ludia na porade takí ochotní pomoct, dakujem vám.

    Ináč, opravte ma, ak sa mýlim, ale ked nieco posielam postou doporucene a ta pani pri okienku odomna vezme tých 25 SK za list a dá to sivé potvrdenie, taky papierik, tak tieto sluzby, teda DOPORUCENE na pošte z toho sa DPH neplatí, ze ? Nemám nárok na odpocet, správne ?
    nie, nemáš nárok na odpočet. Poštové služby sú od DPH oslobodené.

    darask je offline (nepripojený) darask

    darask
    Ináč, čiže ak nám banka vyplatí úrok, tak sa to nezdaňuje (myslím DPH), Správne tomu chápem ? Či sa nezdaňuje iba úrok, ktorý im dáme my ? Ako to je s úrokmi a DPH ?
    Monika Kováčová
    darask Pozri príspevok
    Zdravím poraďákov,

    práve sme založili s.r.o. a sme taktiež dobrovoľným platcom DPH v tejto spoločnosti.
    Zákon o DPH čítaj dokola a dokola až kým mu nebudeš aspoň trochu rozumieť. A dovtedy to skús s tým účtovníkom.
    A nezabudni, že potrebujete hasiaci prístroj...

    prísp. č. 3,4,5,6 v tejto téme: http://www.porada.sk/t96980-uctovani...ticov-dph.html

    t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

    t.betinka
    darask Pozri príspevok
    Ináč, čiže ak nám banka vyplatí úrok, tak sa to nezdaňuje (myslím DPH), Správne tomu chápem ? Či sa nezdaňuje iba úrok, ktorý im dáme my ? Ako to je s úrokmi a DPH ?
    Ja mam v tatrabanke euro účet od septembra dala som tam dosť (premna) euro sumu pripísali mi úroky a stých úrokov mi odpočítali 19 % dan.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    t.betinka Pozri príspevok
    Ja mam v tatrabanke euro účet od septembra dala som tam dosť (premna) euro sumu pripísali mi úroky a stých úrokov mi odpočítali 19 % dan.
    Ale tebe odpočítali 19 % daň z príjmu a darask sa pýtala na daň z pridanej hodnoty.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.