Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Vo výkaze uvádzate stav k 31.12. Ak ste majetok predali v priebehu roku, tak stav je nula.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ahojte,mohli by ste mi prosím poradiť?

Dlhodobý majetok-počítač bol kúpený v r.2007.V tomto roku bol aj účtovne aj daňovo odpisovaný.
Bude sa odpisovať 4 roky.V r.2008 ho daňovo nechceme odpisovať (vychádza nám nízky základ dane,takže to ani nepotrebujeme).
Takže,keď ho v r.2008 daňovo neodpíšeme,predĺži sa jeho odpisovanie teda o 1 rok,áno?
A účtovné odpisy musíme zaúčtovať?Stačí to aj mimo peňažného denníka?

A ako to bude v výkaze o majetku a záväzkoch (za r.2008)- tam sa nám dlhodobý majetok musí nanížiť o výšku ročného účtovného odpisu?

Poradíte mi prosím?Ďakujem veľmi moc
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vo výkaze uvedieš účt. zost.cenu.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Andyke Pozri príspevok
Vo výkaze uvedieš účt. zost.cenu.
Ďakujem Ti Andyke.
Tzn. odpočítam celý ročný odpis (aj keď ho daňovo neuplatním)?
A ako budem postupovať za 3 roky-keď budem mať účtovne majetok odpísaný?
Vo výkaze o majetku - bude v riadku dlhodobý majetok 0
ale v peňažnom denníku môžem daňové odpisy uplatniť ako daňovo uznaný náklad??
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Dobrý večer vytrvalým poraďakom.
Chcem poprosiť o radu, ak ešte niekto vládze. Prevzala som JÚ, kde boli robené len daň.odpisy, a vo výkaze o M a Z uvádzaná ZC na základe týchto odpisov, avšak za posledné 3 roky boli odpisy prerušené, a aj vo výkaze podľa toho ostávala stále rovnaká nezmenená ZC ako pred prerušením DO, tzn. nie účtovná. Môžem účtovné odpisy dorobiť spätne a túto upravenú ZC uviesť do výkazu za r. 2008?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Netreba dorábať účtovné odpisy spätne. Vypracujte odpisový plán spätne /ak ho predchádzajúca účtovníčka nemala/ v ktorom uvediete že UO = DO. Keby ste spätne urobila účtovné odpisy, zmenila by sa podľa jednotlivých rokov ZC a museli by ste podať za predchádzajúce roky opravný výkaz.
Naposledy upravil Katarina : 27.03.09 at 21:48
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

No práve, že DO sa tak nerovnajú UO, pretože keď bol odpis prerušený, ZC bola uvedená podľa toho, t.zn. nebol odpočítaný UO.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Katarina Pozri príspevok
Netreba dorábať účtovné odpisy spätne. Vypracujte odpisový plán spätne /ak ho predchádzajúca účtovníčka nemala/ v ktorom uvediete že UO = DO. Keby ste spätne urobila účtovné odpisy, zmenila by sa podľa jednotlivých rokov ZC a museli by ste podať za predchádzajúce roky opravný výkaz.
A to prečo? Ak sa nezvýši daňová povinnosť nemusí podávať nič. Zákon 511/1992 o správe daní a poplatkov §39 ods 2
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ďakujem za odpoveď, áno je to tak, že daňovú povinnosť to nijako neovplyvní. Takže ak nepodám opravne Výkazy, nemal by byť za to žiadny postih? A za r. 2008 už môžem vykázať skutočný účtovný stav po spätnom prepočítaní. Rozumiem tomu dobre?


2.
Teraz sa mi nalepila ďalšia otázka ohľadom odpisov:
Odpisujem auto,ktorého OC je 899160,- a zaradené do podnikania bolo od júla 2008. Ročný DO mi program sám vypočítal na 224790.
Usmernite ma, ak uvažujem zle, čo sa týka UO. Ak sa má UO rovnať DO, potom by som mala postupovať tak:
1. ročný DO 224790/12=18732,5 (mesačný odpis) X6= 112395, alebo
2. ročný DO 224790/6= 37465 (na mesiace 7-12) x 6 = 224790, čo vlastne zodpovedá tomu , že UO = DO
No stretla som sa tu aj s takým prepočtom, kde sa DO počítal až od zaradenia, teda len za 6 mesiacov, čo ale znamená, že to už nie je ročný DO odpis, ale práve ten účtovný (tu by potom platilo opačne DO = UO). Ale ak majetok je v podnikaní k 31.12., tak si učt.jednotka môže uplatniť celý ročný odpis. Alebo sa mýlim?
Ešte k tej OC: existuje nejaký limit pre vstupnú cenu pre daňový odpis. Niekde som zachytila, že 800 000.
Je toho veľa, ale ak v tom nebudem mať jasno, nepohnem sa. Za všetky Vaše názory a rady ďakujem.
Naposledy upravil m.aj.a : 28.03.09 at 17:26 Dôvod: Doplním
0 0
janka_k janka_k

janka_k je offline (nepripojený) janka_k

Ahojte,mam presne taky isty problem ako m.aj.a. Mohol by niekto poradit? Spätne prepocitat UO a vykazat skutocny stav vo vykaze za rok 2008? Uz som si celu temu citala asi 100 krat, ale aj tak neviem ako postupovat.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

m.aj.a Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, áno je to tak, že daňovú povinnosť to nijako neovplyvní. Takže ak nepodám opravne Výkazy, nemal by byť za to žiadny postih? A za r. 2008 už môžem vykázať skutočný účtovný stav po spätnom prepočítaní. Rozumiem tomu dobre?


2.
Teraz sa mi nalepila ďalšia otázka ohľadom odpisov:
Odpisujem auto,ktorého OC je 899160,- a zaradené do podnikania bolo od júla 2008. Ročný DO mi program sám vypočítal na 224790.
Usmernite ma, ak uvažujem zle, čo sa týka UO. Ak sa má UO rovnať DO, potom by som mala postupovať tak:
1. ročný DO 224790/12=18732,5 (mesačný odpis) X6= 112395, alebo
2. ročný DO 224790/6= 37465 (na mesiace 7-12) x 6 = 224790, čo vlastne zodpovedá tomu , že UO = DO
No stretla som sa tu aj s takým prepočtom, kde sa DO počítal až od zaradenia, teda len za 6 mesiacov, čo ale znamená, že to už nie je ročný DO odpis, ale práve ten účtovný (tu by potom platilo opačne DO = UO). Ale ak majetok je v podnikaní k 31.12., tak si učt.jednotka môže uplatniť celý ročný odpis. Alebo sa mýlim?
Ešte k tej OC: existuje nejaký limit pre vstupnú cenu pre daňový odpis. Niekde som zachytila, že 800 000.
Je toho veľa, ale ak v tom nebudem mať jasno, nepohnem sa. Za všetky Vaše názory a rady ďakujem.
Majka, UO sa nemusia rovnať DO a v niektorých prípadoch to ..... radšej uvediem príklad.
Predstav si, že auto by bolo obstarané v hodnote 800000 Sk v 12/2008. ZDP ti umožňuje si do VOZD uplatniť daňový odpis vo výške 200000 Sk ale ak by si si uplatnila v tejto výške aj UO, nezodpovedalo by to skutočnosti. Auto, aj keď rýchlo stráca na hodnote, predsa len za jeden mesiac nie o 200000 Sk, čo by nastalo v tom prípade, ak by u teba sa DO=UO. UO určuje účtovná jednotka sama podľa zváženie prípadného budúceho opotrebenia majetku. Ak je predpoklad, že automobil bude využívaný cca 5 rokov, UO vypočíta 800000/60 = 13334(výška odpisu za 1 mesiac. V našom príklade by UO boli v r.2008 13334 a zostatková hodnota majetku uvádzaná vo výkaze o majetku a záväzkoch 786666.
Spomínané DO by ovplyvnili základ dane o 200000.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ďakujem ti VEEEĽMI pekne za "polopatistickú" a jasnú odpoveď. Veľmi si mi pomohla a verím, že aj mnohým iným. Už ma naozaj hlava bolí od toľkého špekulovania. Hneď mi je lepšie. Takže aj tej otázke o opravnom výkaze: Môžem si účtovné odpisy prispôsobiť ZC, ktorú mám k 1.1.2008 a bude! Či mám urobiť tak ako som uviedla vyššie a po spätnom prepočítaní UO uviesť na konci r.2008 výslednú hodnotu?
A prosím ťa, ešte čo povieš mi k tomu limitu, je na auto, či nie?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

m.aj.a Pozri príspevok
Dobrý večer vytrvalým poraďakom.
Chcem poprosiť o radu, ak ešte niekto vládze. Prevzala som JÚ, kde boli robené len daň.odpisy, a vo výkaze o M a Z uvádzaná ZC na základe týchto odpisov, avšak za posledné 3 roky boli odpisy prerušené, a aj vo výkaze podľa toho ostávala stále rovnaká nezmenená ZC ako pred prerušením DO, tzn. nie účtovná. Môžem účtovné odpisy dorobiť spätne a túto upravenú ZC uviesť do výkazu za r. 2008?
Majka, ja by som dodatočne podala opravené výkazy, pretože účtovné odpisy sa neprerušujú.
m.aj.a Pozri príspevok
Ďakujem ti VEEEĽMI pekne za "polopatistickú" a jasnú odpoveď. Veľmi si mi pomohla a verím, že aj mnohým iným. Už ma naozaj hlava bolí od toľkého špekulovania. Hneď mi je lepšie. Takže aj tej otázke o opravnom výkaze: Môžem si účtovné odpisy prispôsobiť ZC, ktorú mám k 1.1.2008 a bude! Či mám urobiť tak ako som uviedla vyššie a po spätnom prepočítaní UO uviesť na konci r.2008 výslednú hodnotu?
A prosím ťa, ešte čo povieš mi k tomu limitu, je na auto, či nie?
Som rada, že takou maličkosťou som ťa odbremenila od bolesti hlavy.
Už sa v tom asi neviem dobre zorientovať, na aký limit myslíš?
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Možno je to blbosť, ale niekde som čítala, že je limitovaná vstupná cena na daňové odpisy.

Asi to nie je celkom blbosť, pretože som to práve objavila v programe Alfa. Tiež sa to tu dá vybrať možnosť Maximálny daňový odpis z ... Po zaškrtnutí tejto voľby nabehne suma 800 000. Pýtam sa preto, lebo to auto má hodnotu 899 160.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
m.aj.a Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, áno je to tak, že daňovú povinnosť to nijako neovplyvní. Takže ak nepodám opravne Výkazy, nemal by byť za to žiadny postih? A za r. 2008 už môžem vykázať skutočný účtovný stav po spätnom prepočítaní. Rozumiem tomu dobre?


2.
Teraz sa mi nalepila ďalšia otázka ohľadom odpisov:
Odpisujem auto,ktorého OC je 899160,- a zaradené do podnikania bolo od júla 2008. Ročný DO mi program sám vypočítal na 224790.
Usmernite ma, ak uvažujem zle, čo sa týka UO. Ak sa má UO rovnať DO, potom by som mala postupovať tak:
1. ročný DO 224790/12=18732,5 (mesačný odpis) X6= 112395, alebo
2. ročný DO 224790/6= 37465 (na mesiace 7-12) x 6 = 224790, čo vlastne zodpovedá tomu , že UO = DO
No stretla som sa tu aj s takým prepočtom, kde sa DO počítal až od zaradenia, teda len za 6 mesiacov, čo ale znamená, že to už nie je ročný DO odpis, ale práve ten účtovný (tu by potom platilo opačne DO = UO). Ale ak majetok je v podnikaní k 31.12., tak si učt.jednotka môže uplatniť celý ročný odpis. Alebo sa mýlim?
Ešte k tej OC: existuje nejaký limit pre vstupnú cenu pre daňový odpis. Niekde som zachytila, že 800 000.
Je toho veľa, ale ak v tom nebudem mať jasno, nepohnem sa. Za všetky Vaše názory a rady ďakujem.

Keďže daňové odpisy sú ročné daňový odpis=OC/4 (zaokrúhliť na celé koruny nahor)
účtovné sú mesačné účtovný odpis=OC/48 (zaokrúhliť podľa smernice v ÚJ)
OC=obstarávacia cena

pozri aj v tabuľke
http://www.porada.sk/955992-post19.html
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ďakuem aj za tvoj príspevok, Maja
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ešte, ak môžem, doplním, že limit od 1. januára 2004 nie je obmedzený.
Naposledy upravil Marína : 29.03.09 at 08:41
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Fajn, Evka, díky. No už idem spať, aby som mohla ešte zajtra, vlastne už dnes, fungovať.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ďakujem všetkým, čo sa zapojili a veru že pomohli, pretože už mám v tom úplne jasno a pripadám si ako školáčka, ktorá to konečne pochopila a je šťastná. Iste to mnohí poznajú a poviem Vám, je to dobrý pocit. Trochu sa aj hanbím, že som to brala tak povrchne a teraz mám robotu naviac, len dúfam, že to nebude mať nejaké následky.
Evi, tebe som chcela pridať ďalší bodík, ale neprešiel, aj keď som poslala medzitým aj inde. Tak ešte raz VĎAKA!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

m.aj.a Pozri príspevok
Ďakujem všetkým, čo sa zapojili a veru že pomohli, pretože už mám v tom úplne jasno a pripadám si ako školáčka, ktorá to konečne pochopila a je šťastná. Iste to mnohí poznajú a poviem Vám, je to dobrý pocit. Trochu sa aj hanbím, že som to brala tak povrchne a teraz mám robotu naviac, len dúfam, že to nebude mať nejaké následky.
Evi, tebe som chcela pridať ďalší bodík, ale neprešiel, aj keď som poslala medzitým aj inde. Tak ešte raz VĎAKA!
Majka, mne je milší tvoj .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať