Zavrieť

Porady

účtovné výkazy za rok 2009

Zostavujem účtovnú závierku k 31.03.09 pre daňový úrad za 1-3 a teraz som zostala stáť, že ako mám vyplniť účtovné výkazy? v tis. eur? alebo v celých eur? alebo aj s centami,, akosi som to nikde nezachytila..
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

zuzach Pozri príspevok
Zostavujem účtovnú závierku k 31.03.09 pre daňový úrad za 1-3 a teraz som zostala stáť, že ako mám vyplniť účtovné výkazy? v tis. eur? alebo v celých eur? alebo aj s centami,, akosi som to nikde nezachytila..
Údaje vo výkazoch sa vyplňajú v celých eurách.

Na stránke drsr. sú tlačivá, vysvetlivky. Klikni ...

Daňové tlačivá (horná červená lišta), Účtovné výkazy .....
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

dakujem, horšie je že sa nedajú ešte vyplniť na stránke,,,
0 0
tammmara tammmara

tammmara je offline (nepripojený) tammmara

Chcela by som sa spytat, ci aj ciastky za bezprostredne predchadzajuce obdobie je potrebne vyplnit v EUR, dakujem
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
tammmara Pozri príspevok
Chcela by som sa spytat, ci aj ciastky za bezprostredne predchadzajuce obdobie je potrebne vyplnit v EUR, dakujem
áno,všetky položky súvahy a výkazu ziskov a strát musíš prepočítať z SKK na EUR za bezprostredne predch.obdobie.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Najhoršie na tom je, že sa prepočítava zhora dole, čiže najprv súčty a to z čísel zaokrúhlených na tisíce ... tým vzniknú rozdiely.
Na školení metodička z MF povedala, že "Môžete vychádzať aj zo skutočných čísel a tie deliť KK"
Na otázku, prečo táto možnosť nie je v pokyne, mykla plecom, zívla a povedala: to vám sme chceli uľahčiť, aby ste prepočítavali len tie, ktoré sú v riadkoch výkazov za minulý rok.
0 0
tammmara tammmara

tammmara je offline (nepripojený) tammmara

Mam tomu rozumiet tak, ze mam prepocitat tu sumu co mam vo vykaze roku 2008, napr. ciastka v Sk cele tis. je 9, t.j. 9 x 30,126? A co s tymi rozdielmi? nechat to tak?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
No niekde ich musíš dať, (tam,kde vznikne najmenšia chyba), inak nebude súhlasiť výsledok hospodárenia.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
tammmara Pozri príspevok
Mam tomu rozumiet tak, ze mam prepocitat tu sumu co mam vo vykaze roku 2008, napr. ciastka v Sk cele tis. je 9, t.j. 9 x 30,126? A co s tymi rozdielmi? nechat to tak?
No myslím si, že to nedelíš, ale násobíš, ak si mal 9, tak delíš 9000/30,1260=298,75, zaokr.nahor, tak uvedieš číslo 299.
0 0
DarinaB DarinaB

DarinaB je offline (nepripojený) DarinaB

Podľa opatrenia MFSR č.MF/24219/2008-74 došlo k zmene :
ust. § 3b na účely prechodu z Sk na Eur- údaje v súvahe a výkaze ziskov a strát sa vykážu v €, za predchádzajúce sa vykážu v € a musia sa preradiť podľa novej štruktúry ; prepočet sa vykoná v nasledovnom poradí :
Súvaha : najskôr sa prepočíta r. 001 a 066, potom súčtové riadky a potom ostatné riadky
Výkaz ziskov a strát : najskôr suma na r. 61, potom r. 51 a r.58, potom ostatné súčtové riasky a potom ostatné na hodnotu súčtových riadkov.

Osobitne sa uvedú kurzové zisky a kurzové straty k 1.1.2009 z dôvodu prechodu na EUR- dopĺňam : v poznámkach

POZOR ! Sú tam aj ďalšie zmeny vo výkazoch.
Naposledy upravil DarinaB : 15.02.10 at 07:35 Dôvod: doplnok
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
DarinaB Pozri príspevok

Osobitne sa uvedú kurzové zisky a kurzové straty k 1.1.2009 z dôvodu prechodu na EUR.
Doplním: v poznámkach k výkazom.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

DarinaB Pozri príspevok
Podľa opatrenia MFSR č.MF/24219/2008-74 došlo k zmene :
ust. § 3b na účely prechodu z Sk na Eur- údaje v súvahe a výkaze ziskov a strát sa vykážu v €, za predchádzajúce sa vykážu v € a musia sa preradiť podľa novej štruktúry ; prepočet sa vykoná v nasledovnom poradí :
Súvaha : najskôr sa prepočíta r. 001 a 066, potom súčtové riadky a potom ostatné riadky
Výkaz ziskov a strát : najskôr suma na r. 61, potom r. 51 a r.58, potom ostatné súčtové riasky a potom ostatné na hodnotu súčtových riadkov.

Osobitne sa uvedú kurzové zisky a kurzové straty k 1.1.2009 z dôvodu prechodu na EUR.

POZOR ! Sú tam aj ďalšie zmeny vo výkazoch.
Prosim, vie mi niekto poradit?
Zacala som vypisovat Suvahu 2009 a nesedia mi po prepocitani na EUR oproti roku 2008 zostatky na riadku 001 a 066.
Problem je v tom, ze v suvahe v aktivach vynechali oproti minulemu roku riadok 002 - Pohladavky za upisane vlastne imanie, ktory dali do pasiv na riadok 072. Uplne mi to zmenilo suctove riadku 001 a 066, hoci vsetky ostatne budu v poriadku.
Co mam teraz robit, ako postupovat aby to bolo spravne? Ak zacnem prepocitavat tak ako sa to ma od riadku 001 a 066 tak mi nebudu sediet ostatne riadky. Ak to vypisem spravne, prehodim pohladavku za upisane vl.imanie z aktiv do pasiv, tak mi nebudu sedie tie "prve" suctove riadky ...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Najprv musíš preradiť položky z aktív do pasív a potom prepočítavaj.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, ešte raz pre potvrdenie: Mám prepočítavať sumy z r. 2008, ktoré sú zaokrúhlené na celé tis.Sk, alebo sumy pred zaokrúhlením
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Najka Pozri príspevok
Ahojte, ešte raz pre potvrdenie: Mám prepočítavať sumy z r. 2008, ktoré sú zaokrúhlené na celé tis.Sk, alebo sumy pred zaokrúhlením
§3 opatrenia:
(2) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa na účely vykazovania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie prepočítajú sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu ziskov a strát zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom tak, že pri prepočte spôsobom zhora nadol sa v súvahe najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtových riadkoch 001 a 066 a vo výkaze ziskov a strát sa najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtovom riadku 61.

Pretože na jednotlivých riadkoch súvahy a výsledkovky boli vykázané údaje v tis. Sk, tak sa prepočítavajú tieto sumy...

Uvedenú otázku som položil aj v rámci školenia k RUZ, s tým, že keď niečo zaokrúhlim, prepočítam, znova zaokrúhlim, môžem dostať dosť odlišný výsledok (najmä pri malých číslach). Pripustila nepresnosť z tohoto titulu, ale doporučila prepočítavať sumy zaokrúhlené na tisícky.

P.S. Formstudio mi preberá údaje z výkazov roku 2008 automaticky - a pretože on ani nemá iné údaje, ako tie zaokrúhlené na tisíc Sk, tak po to počíta tiež z tých už zaokrúhlených.
1 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Pri prepočítavaní tisícok Sk na eurá mi vyšlo na jednom účet ps 266 €, na účte počas roka nebol obrat, ale konečný stav je 280 €,
pretože KS prepočítalo nie z tisícok Sk ale z celých SK. Nevadí, že tam bude taký vysoký rozdiel?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
martina2006 Pozri príspevok
Pri prepočítavaní tisícok Sk na eurá mi vyšlo na jednom účet ps 266 €, na účte počas roka nebol obrat, ale konečný stav je 280 €, pretože KS prepočítalo nie z tisícok Sk ale z celých SK. Nevadí, že tam bude taký vysoký rozdiel?
nechápem podstatu otázky - prepočítavajú sa predsa iba konečné stavy k 31.12.2008....
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
8435 Sk po zaokrúhlení = 8 tis
V eurách:
280 ..... po zaokrúhlení 8 tis = 266€


Musíš to zaokrúhľovať zhora dole, t.j. naprv grandtotály, potom totály a až potom jednotlivé čísla tak, aby vznikla najmenšia chyba.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... ale prakticky ten tvoj rozdiel odpovedá tomu, aký rozdiel môže vzniknúť z prepočtu zaokruhleného na prepočítané zaokrúhlené - príklad:

skutočnosť k 31.12.2008 na súvahovom účte = 500 Sk.

500 Sk = 16,60 €

Tých 500 Sk sa ale muselo zaokrúhliť

a) buď na 0 tisíc Sk = 0 €
b) alebo na 1 tisíc Sk = 33€.

11.500 Sk = 381,73 €

a) buď na 11 tisíc Sk = 365 €
b) alebo na 12 tisíc Sk = 398 €.

Z príkladov vidieť, že rozdiel je bez ohľadu na výšku (za to som spomínal, že pri malých hodnotách je to markatné) +,- 16-17 € - maximálna odchýlka je 33 €, t. j. 994 Sk... Ak si uvedomíme, že veľakrát vo výkazoch sa tá tisícka musela pridať, alebo ubrať, tak celkový dopad na výkazy nebude veľký - skôr vidím (v prípade s riadkami s malými hodnotami) možné výkyvy v hodnotách nesúčtových riadkov.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
... a možno ten rozdiel vyskočí neskôr, a to pri účtoch, kde sa posudzuje prírastok (napr. 121 a 611).
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Takže, ak som to prepočítala z tisícok SK, tak ako píše Rozalka, najprv grandtotaly, totaly, potom jednotlivé čísla, zaokruhľovala som tak, aby vyšli čo najmenšie rozdiely, no i napriek tomu mám v niektorých riadkoch rozdiel aj 20€, oproti tomu, ako keby som to prerátala z celých SK, tak je to správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať