Zavrieť

Porady

Garančný fond SP

Ahojte, potreboval by som ujasnit, kedy sa vlastne vyplaca z garancneho fondu omeskana vyplata zamestnancom krachujucej firmy.
Pocul som uz vselijake nazory, napr. ze vyplatia kazdeho, aj tych, ktori medzitym dali vypoved a uz pracuju inde (firma je im dlzna 2 vyplaty),
potom je taky nazor, ze z garancneho fondu vyplati SP len tych zamestnancov, ktori su este zamestnancami firmy a firma pritom musi byt platobne neschopny a len vyplacaju len v rozsahu 3 priemernych miezd,
je este aj taky nazor, ze SP plati az po vymazani firmy z OR SR, t.j. vtedy, ak uz firma prestane papierovo existovat.
Vedel by niekto seriozne poradit?

Este jedna otazka: SP vyplaca len omeskanu vyplatu, alebo aj tzv. odstupne, co by mala vyplatit firma, ked da vypoved zamestnancovi z dovodu restrukturalizacie?
Naposledy upravil luigi72 : 05.07.08 at 14:29
Usporiadat
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Prosím vás, vypisujem do SP neuspokojené nároky zam-ca z garanč. fondu. Časť výplaty mu bola ale už vyplatená. Mám to % vyjadriť čo je mzda ačo je odstupné? Poradíte mi, aby som to dobre vypísala. Ďakujem
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

zamestnanec bol zamestnaný od 1.09-4.09 za 1, a 2 mesiac dostal riadnu výplatu od zamestnávateľa a za 3 a 4 mesiac mu mzda bola vyplatená z garančného fondu.- potvrdenie zo SP.
Potvrdenie o zd. mzde § 5 - vyhotovené len za 1,2 mesiac - zapísané odvody, daň, daň. bunus
DP mám urobiť tak, že sčítam príjem z potvrdenia + príjem z GF/je to zdanený príjem- je v Ňom aj daň.bonus ? / odčítam odvod a zapíšem odvedenú daň.
Ako riešim DB na deti ? prosím ak niekto máte skúsenosť s vyplnením A - v takejto kombinácii budem Vám vďačná za pomoc
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

posúvam
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

§ 103
Výška dávky garančného poistenia
Na začiatok

(1) Dávka garančného poistenia podľa § 102 písm. a) až h) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.

(2) Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

(3) Dávka garančného poistenia je najviac v sume trojnásobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu určeného ku dňu vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť.

zaujal ma predovšetkým bod 1. z ktorého vyplýva, že by z toho mala byť odvedená daň a tiež nikde nevidím že by v tom bol daňový bonus
neporadí mi niekto?
ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tiež mi bola vyplatená dávka z GP a riešim podobný problém, čo si napísať do potvrdenia o prijme. Na našom DU mi tvrdili, že na sumu, čo vyplatila SP má vystaviť potvrdenie zamestnávatel, lebo inak prídem o zrazený preddavok na dani. Podla mna však takéto potvrdenie zamestnávatel vystaviť nemôže, lebo mzdu nevyplatil a ani nestrhol preddavok dane.

Podla Zákona o dani z príjmov § 9 ods.2 písm. a) ide o príjem od dane oslobodený, a to o dávku sociálneho poistenia (podla Zákona o sociálnom poistení § 2 ods.d) + § 13 ods.4 + § 102+103 ...).

SP nezaujíma preddavok dane, zaujíma ich len čistá mzda, aj ked na potvrdenie, čo zamestnávatel vystavuje pre uplatnenie nároku na dávku GP za zamestnanca sa vypisuje hrubá mzda, odvody a preddavok dane zvlášť, t.j. ako sa vyráta výška nároku na dávku.

Môj názor: o preddavok na dani za obdobie, ktoré vyplatila SP prídeme, nikto nám ho nevráti. A pri danovom priznaní resp. ročnom zúčtovaní danej osoby sa vyplatená dávka z GP vôbec neuvádza. Len ak by si táto osoba uplatnovala nezdanitelnú čiastku u manžela/manželky, tak aj dávka z GP sa zarátava do jeho vlastného príjmu.
Naposledy upravil brčko : 08.03.10 at 20:06
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

vtom prípade vlastne nemôže uplatniť ani DB nakoľko príjem za 1,2.09 bol "len" 1.100,- Eur a z GF 1.300,- Ak ich nezarátam tak nemá nárok na DB a uplatníme to u manželky a za zvyšných 10 mesiacov za radu ďakujem
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Prosím vás , odstupné 527/331 bolo vyplatené z GF v nasledujúcom roku. Treba na konci roka ID odúčtovať toto odstupné? Na 331 zostáva záväzok, ktorý zam-teľ už vlastne nikdy nevyplatí.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kira Pozri príspevok
Prosím vás , odstupné 527/331 bolo vyplatené z GF v nasledujúcom roku. Treba na konci roka ID odúčtovať toto odstupné? Na 331 zostáva záväzok, ktorý zam-teľ už vlastne nikdy nevyplatí.
Vyplatením dávky z GP sa zamestnávatel stáva dlžníkom soc.poistovne, t.j. jeho záväzok trvá, aj ked nie voči zamestnancovi, ale SP. Ale účtovanie neviem, nemám skúsenosti s takýmto účtovaním, či to treba preúčtovať z 331 na účet, kde sa evidujú dlhy voči SP alebo iný záväzkový účet.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

brčko Pozri príspevok
Vyplatením dávky z GP sa zamestnávatel stáva dlžníkom soc.poistovne, t.j. jeho záväzok trvá, aj ked nie voči zamestnancovi, ale SP. Ale účtovanie neviem, nemám skúsenosti s takýmto účtovaním, či to treba preúčtovať z 331 na účet, kde sa evidujú dlhy voči SP alebo iný záväzkový účet.

Ďakujem za odpoveď , ale nik mi nevie s týmto poradiť, ako to účtovať?
0 0
matthaw matthaw

matthaw je offline (nepripojený) matthaw

Ahojte,

moze mi prosim niekto poradit,aky je postup pri kontaktovani garancneho fondu, ak v tychto dnoch sud rozhodol a zruseni konkurzu na firmu pre nedostatok majetku?

Dakujem!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať