Zavrieť

Porady

Účtovník samostatno nesamostatný?!

Na úvod. Nie, že by som nemala čo iné na práci, ako popíjať kávičku v poraďáckej kaviarni, ale nedalo mi.

Elenka(abel), ďakujem ti, že si ma inšpirovala k tejto téme. To, čo mi už dlhšiu dobu chodí po rozume a len keď už neviem vydržať, občas naznačujem, a myslím že vhodne, v príspevkoch, ty si nás zastúpila a povedala, na čo my sme zbierali odvahu.
Pridávam sa k tebe http://www.porada.sk/973369-post20.html , pretože to, čo sa tu vyskytuje v poslednom čase, začína byť, z môjho pohľadu, neúnosné.

Nie je mojim úmyslom rozduchávať vášne, veď nie je ani mojim zvykom prispievať do „rozdúchavajúcich“ tém.

Milí poraďáci, niektorí v profile definovaní ako samostatní účtovníci, samostatní mzdári, hlavní účtovníci, daňoví a účtovní poradcovia, ............ Samostatný účtovník, ......atd. okrem iného samostatne sleduje legislatívne zmeny a aplikuje ich do praxe.
Prepáčte, prosím, ale beriem to ako neúctu k ochotným poraďákom odpovedať na vaše otázky, keď z mnohých je zrejmé, že ste si nedali námahu prečítať príslušné ustanovenia zákona týkajúce sa daného problému a ste v očakávaní jeho vyriešenia bez pohnutia prsta.

Aby som to trochu odľahčila, asi najviac samostatných účtovníkov na počet príspevkov nájdete v http://www.porada.sk/t72338-p37-zaci...tml#post973608
Naposledy upravil Marína : 08.03.09 at 13:08
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Mariana11, nie je to celkom tak, ako píšeš. Ale ak má niekto v profesii uvedené samostatný účtovník alebo nebodaj hlavný účtovník a dávam hlúpe otázky, ktoré už druhák na OA považuje za hlúpe, tak sa nečuduj.

Pripomenulo mi to jednu epizódku, ktorá sa odohrala v na hodine účtovníctva v maturitnom ročníku:
Učiteľka účtovníctva: Peter, porozprávajte nám o hlavnej knihe.
Peter: Nóóóóó, hlavná kniha, to je ........... to je tá najhlavnejšia kniha v celej knižnici.

Na záver:
Asistent musí vedieť všetko, docent vie, v ktorých knihách to má hľadať , profesorovi stačí vedieť, kde sa nachádza asistent.
Parafrázujúc na našu tému: hlavnému účtovníkovi stačí poznať www.porada.sk
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mariana11 Pozri príspevok
Včera som si všimla túto tému a tak som si ju prešla takmer celú. Vážim si všetkých, ktorí ochotne, nežistne a odborne vedia poradiť , ale je treba sa tu zabávať na úkor niekoho iného? Ja sama sa hambím, za niektoré otázky, ktoré som tu zadala.
Táto téma mi pripadá ako súťaž, kto nájde najhlupšieho člena porady.

Nie je to súťaž o tom, kto nájde "najhlúpejšieho člena " porady. Priznám sa, že aj ja niekedy strelím vedľa. Ale (ako Rozalka píše) niekto má v profile: hlavný účtovník, účtovný poradca alebo daňový poradca..... a položí otázku typu koľko rokov sa odpisuje os.auto 4 alebo 5, tak to ma ide rozhádzať. Je evidentné, že nemá nič spoločné s uvedeným zaradením.

Samozrejme môže ísť o začiatočníka, alebo dokonca laika, ktorý sa snaží sám vymotať z daní. Ale prečo sa hanbiť za to, že dám si do profilu začiatočník. Ja napr. mám zamestnanie: "dievča pre všetko". Samozrejme s nadsázkou. A týmto som chcel vlastne dať najavo, že napriek mojim počtom príspevkov a získaným bodom (touto cestou ich vám všetkým ďakujem ) sa nepovažujem ani za hlavného, ani za samostatného účtovníka. A sú tu oveľa zdatnejší odo mňa.

P.S: Po znovu prečítaní.... je to vôbec zrozumiteľné, čo som napísal?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Rozalka Pozri príspevok
Mariana11, nie je to celkom tak, ako píšeš. Ale ak má niekto v profesii uvedené samostatný účtovník alebo nebodaj hlavný účtovník a dávam hlúpe otázky, ktoré už druhák na OA považuje za hlúpe, tak sa nečuduj.

Pripomenulo mi to jednu epizódku, ktorá sa odohrala v na hodine účtovníctva v maturitnom ročníku:
Učiteľka účtovníctva: Peter, porozprávajte nám o hlavnej knihe.
Peter: Nóóóóó, hlavná kniha, to je ........... to je tá najhlavnejšia kniha v celej knižnici.

Na záver:
Asistent musí vedieť všetko, docent vie, v ktorých knihách to má hľadať , profesorovi stačí vedieť, kde sa nachádza asistent.
Parafrázujúc na našu tému: hlavnému účtovníkovi stačí poznať www.porada.sk
Možno, keby som mala v škole účtovníctvo tak by sa aj mne zdali niektoré otázky hlúpe. Ja sa na to ale pozerám trocha ináč. Bola som na meterskej keď manžel začal podnikať. Raz mi dal kopu papierov, že tu sú zákony naštuduj si to a budeš mi robiť účtovníctvo. O ničom som nemala ani predstavu. A tak som teda nejako začala - zo začiatku len ručne aj mzdy a DPH. Neskôr sa založila SRO a tak som chtiac nechtiac začala aj PU. A keď mi hneď po prvom roku prišla daňová kontrola, tak som sa teda poriadne bála ako to dopadne. Ale našťastie a na moje veľké prekvapenie to dopadlo výborne. A pochvala od kontrolorov, že som to mala spracované prehľadne ako málokto ma teda potešila. Akurát čo mi vytkli, že im kontrola trvala dlho...ja totiž nepripínam doklady na čisté kancelárske papiere/ to mi je ľúto ,v tomto som taký držgroš /, ale na stránky z časopisov, a tak niekedy častejšie vraj čítali ako kontrolovali
Takže viem aké to je začínať, keď ste o účtovníctve nemali ani predstavu. Som rada, že som našla túto stránku. Veľmi mi pomohla a pomáha naďalej.Tak majte trpezlivosť aj s takými ako som ja. Ďakujem Vám všetkým vopred za ďalšie rady.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

mariana11 Pozri príspevok
Bola som na meterskej keď manžel začal podnikať. Raz mi dal kopu papierov, že tu sú zákony naštuduj si to a budeš mi robiť účtovníctvo. O ničom som nemala ani predstavu. A tak som teda nejako začala - zo začiatku len ručne aj mzdy a DPH. Neskôr sa založila SRO a tak som chtiac nechtiac začala aj PU. A keď mi hneď po prvom roku prišla daňová kontrola, tak som sa teda poriadne bála ako to dopadne. Ale našťastie a na moje veľké prekvapenie to dopadlo výborne.
Marianka, presne o toto nám ide... pohľadať, doštudovať, mať oporu v zákone v prípade kontroly... nie dožadovať sa odpovede áno - nie - sama vieš, koľko času a driny ti zabralo, kým si sa zorientovala v účtovnej a daňovej problematike. Takže nieje to: HOP na kravu a bude teľa... preto považujem za trúfalosť a drzosť uvádzať si ako povolanie samostatný resp. hlavný účtovník alebo daňový poradca, ak nemám ani páru o čom točím...
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Monika Kováčová Pozri príspevok
Marianka, presne o toto nám ide... pohľadať, doštudovať, mať oporu v zákone v prípade kontroly... nie dožadovať sa odpovede áno - nie - sama vieš, koľko času a driny ti zabralo, kým si sa zorientovala v účtovnej a daňovej problematike. Takže nieje to: HOP na kravu a bude teľa... preto považujem za trúfalosť a drzosť uvádzať si ako povolanie samostatný resp. hlavný účtovník alebo daňový poradca, ak nemám ani páru o čom točím...
Mám pocit že zorientovaná nebudem nikdy.
Dnes mi má priniesť jedna pani papiere, chce spraviť DP -zavisla činnosť + praca na zivnosť v zahraničí. DP kde je aj prijem zo zahraničia som ešte nerobila a ani nikdy nečítala § v zákonoch týkajúce sa toho. To by som sa asi zbláznila, keby som mala vedieť všetko. A tak ak sa vyskytne nová vec, ktorú som doteraz nepotrebovala, tak sa na to pozriem. Práve mám otvorených snáď 15 kariet v mozzile, ohladom zdanovania práce v zahraničí. Tak mi držte palce, aby som to nejako zvládla.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mne osobne je nejako táto téma proti srsti , lebo všetci sme nejako začínali . Ale človeku už niekedy ten pohár trpezlivosti pretečie . Z toho dôvodu , že aj ja všetko neviem , všade som nebola ....a tak ďalej . Vyhýbala som sa prispieť do tejto témy ,nekontrolovala som nicky , kto je čo , hoci 1000x som mala na to dôvod .

Ale posúďte , však to by vytočilo každého .
http://www.porada.sk/1315384-post272.html

Takže zbytočne tu budeme polemizovať , skutočne niekedy tie otázky sú hrozné .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
A teda keď už som sem začala chodiť , tak popaste svoje očká napríklad na tomto ...
http://www.porada.sk/1319949-post2839.html
http://www.porada.sk/1319964-post2840.html
http://www.porada.sk/1320116-post2841.html
http://www.porada.sk/1320117-post2842.html


Je treba k tomu niečo dodať ?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

po precitani xy vseliakych divokych otazok mam pocit, ze kazdy kto chce zacat s uctovnictvom si jednoducho povie: sak existuje porada.sk a tam mi poradia zadarmo a hned, nemusim nikde nic citat, hladat, nikoho platit...

ale cela snaha sa minie ucinku (a vtedy to aj zamrzi), ze niekto si nezapamata ani svoj prispevok a pyta sa na to iste po urcitom case... to mi teda pride ze uctovnictvo neberie vazne a drzi sa presne vyssie uvedenej vety...

a vdaka tomu ma samotna porada prestava naplnat... lebo ma proste stve kolko casu venujeme studovaniu, skoleniam, pracujeme kolkokrat do noci, vikendy nevynimajuc... nadalej ostaneme v ociach klienta zbytocnymi a penazi cucajucimi (jasne, cest vynimkam)... platia nas (podla vela ludi) draho a nevyrobime ziadny zisk...
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

nemá síce v profile samostatný účtovník, ale stojí za to mrknúť, kuk:

http://www.porada.sk/t133822-co-potr...koobchoda.html
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Myslím si, že tieto veci by mal účtovník ovládať

http://www.porada.sk/t134042-dp.html
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
tuta Pozri príspevok
Myslím si, že tieto veci by mal účtovník ovládať

http://www.porada.sk/t134042-dp.html
V konkrétnom prípade, čo otázka to "skvost"... Aj tak še daaa zhŕňať peniažky a viesť sa na "dobrom mene" v okolí...... (koleso šťastia d.kontrolórov má tiež svoje medzierky)...........som si dala po prstoch, ale nepomohlo... asi preto, že dýcham príliš blízke súradnice...
http://www.porada.sk/1323497-post3.html
http://www.porada.sk/1317397-post3.html
http://www.porada.sk/1301513-post3.html
http://www.porada.sk/t131337-soc-fond.html
........nekonečná pieseň.......(ten direktívny tón v zadaných témach ma taaak irituje... že som ani len poďakovanie nikde nezosnímala... majaa maximaja kulpaaa)
Naposledy upravil Ajuška : 05.03.10 at 21:52 Dôvod: linky k objasneniu svojho vytešovania (?!)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

U niektorých nick-ov mám dojem, že čírou náhodou (alebo omylom) natrafili na Poradu a v tom momente sa rozhodli, že z nich (bez ohľadu na (ne)vzdelanie, biedne až nulové znalosti, informovanosť....) bude účtovník. Alebo im JPP , že netreba nič vedieť, stačí sa - na doslova všetko tu spýtať.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Paula Pozri príspevok
U niektorých nick-ov mám dojem, že čírou náhodou (alebo omylom) natrafili na Poradu a v tom momente sa rozhodli, že z nich (bez ohľadu na (ne)vzdelanie, biedne až nulové znalosti, informovanosť....) bude účtovník. Alebo im JPP , že netreba nič vedieť, stačí sa - na doslova všetko tu spýtať.
Paula, súhlasím s tebou, ale myslím si, že aj naši zákonodarcovia ich v tom podporujú. Manžel je automechanik a na živnostenskom úrade musel dokladovať, prax, vzdelanie a čo ja viem čo ešte všetko. Keď sa opýtal zo žartu, že asi skôr by si vybavil živnosť ako účtovník, tak v podstate tá pani mu povedala, že áno, lebo tam sa vraj nič podobné dokladovať nepožaduje. Takže, každý kto sa vie podpísať si v podstate môže vybaviť papiere na to, že je účtovník. Ja sama, aj keď to robím už pár rokov stále prichádzam na to, že nikdy v živote neobsiahnem všetky možné účtovné prípady, na niektoré skutočné situácie z praxe dokonca vôbec nemyslia ani naše zákony / preto je to potom novela na novelu a výnimka z výnimky /, preto aj rada chodím na poradu, a čítam všetko nové. Ale kým sa štát bude takto stavať k tejto práci, tak nikdy si túto prácu nikto z našich klientov nedokáže dostatočne oceniť a vážiť. Neviem, či so mnou niekto bude súhlasiť alebo nie, ale toto je môj názor. Niekedy mám sama pocit, že sa hanbím povedať čo robím, lebo automaticky som zaradená v kategórii "sedí v teplom kancli, nič nerobí len prekladá papiere a varí kávičku šéfovi". Česť pár výnimkám, to sú len tí, čo majú aspoň páru o tom, čo všetko musí účtovník /aj okrem samotného účtovníctva / ešte robiť.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Trochu
Paula Pozri príspevok
U niektorých nick-ov mám dojem, že čírou náhodou (alebo omylom) natrafili na Poradu a v tom momente sa rozhodli, že z nich (bez ohľadu na (ne)vzdelanie, biedne až nulové znalosti, informovanosť....) bude účtovník. Alebo im JPP , že netreba nič vedieť, stačí sa - na doslova všetko tu spýtať.
JPP skutočne neskonale milujem!!§ Natárajú kraviny, ktorých sa hneď chytia zamestnanci alebo zamestnávatelia a potom im to vyhovoriť, že to nie je pravda, že sa to tak nemôže/nedá/nesmie robiť, je občas nad ľudské sily.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Dana7 Pozri príspevok
Paula, súhlasím s tebou, ale myslím si, že aj naši zákonodarcovia ich v tom podporujú. Manžel je automechanik a na živnostenskom úrade musel dokladovať, prax, vzdelanie a čo ja viem čo ešte všetko. Keď sa opýtal zo žartu, že asi skôr by si vybavil živnosť ako účtovník, tak v podstate tá pani mu povedala, že áno, lebo tam sa vraj nič podobné dokladovať nepožaduje. Takže, každý kto sa vie podpísať si v podstate môže vybaviť papiere na to, že je účtovník. 2.Ja sama, aj keď to robím už pár rokov stále prichádzam na to, že nikdy v živote neobsiahnem všetky možné účtovné prípady, na niektoré skutočné situácie z praxe dokonca vôbec nemyslia ani naše zákony / preto je to potom novela na novelu a výnimka z výnimky /, preto aj rada chodím na poradu, a čítam všetko nové. Ale kým sa štát bude takto stavať k tejto práci, tak nikdy si túto prácu nikto z našich klientov nedokáže dostatočne oceniť a vážiť. Neviem, či so mnou niekto bude súhlasiť alebo nie, ale toto je môj názor. Niekedy mám sama pocit, že sa hanbím povedať čo robím, lebo automaticky som zaradená v kategórii "1.sedí v teplom kancli, nič nerobí len prekladá papiere a varí kávičku šéfovi". Česť pár výnimkám, to sú len tí, čo majú aspoň páru o tom, čo všetko musí účtovník /aj okrem samotného účtovníctva / ešte robiť.
1.Ty len sedíš v kancli, nič nerobíš, len prekladáš papiere a varíš kávičku šéfovi? Ja som postúpila ďalej, pretože sa ani nenarobím, na dôchodku budem ešte môcť pracovať, lebo som sa v živote nenadrela (blbosť, toho dôchodku sa ani nedožijem), nemám byť z čoho unavená, keď prídem domov (pritom koľkokrát som z práce došla domov neskoro a ako zbitý pes).
2. Za toto ti idem dať súhlas, najmä za situácie, na ktoré zákony vôbec nemyslia - tých som v predchádzajúcich zamestnaniach mala viac než dosť.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
tuta Pozri príspevok
Myslím si, že tieto veci by mal účtovník ovládať

http://www.porada.sk/t134042-dp.html
...a biznis fičiiiiiii........ http://www.porada.sk/t134587-rada-s-dp.html ...aj rým by mi vyšiel, keby som nebola za slušnú...... ...
Naposledy upravil Ajuška : 10.03.10 at 12:26 Dôvod: výpadok dôležitého doplnený červeným...KSNEP...ktože to za slušnú...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ajuška Pozri príspevok
...a biznis fičiiiiiii........

aa sme v p........ (tam sme už hodne dlho, odkedy je spracovanie účtovníctva volnou živnosťou). A bohu žial z roka na rok sme tam hlbšie a hlbšie....
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Zoltán Kovács Pozri príspevok
aa sme v p........ (tam sme už hodne dlho, odkedy je spracovanie účtovníctva volnou živnosťou). A bohu žial z roka na rok sme tam hlbšie a hlbšie....
boooože, ako hlboko sme klesli ........
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zoltán Kovács Pozri príspevok
aa sme v p........ (tam sme už hodne dlho, odkedy je spracovanie účtovníctva volnou živnosťou). A bohu žial z roka na rok sme tam hlbšie a hlbšie....
Zoly
tebe ako chlapovi by sa tam v p......... malo páčiť. A nie ty sa tu sťažuješ na porade.

PS: už nevládzem, takže asi budem riadne nevrlá do konca marca
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
Zoltán Kovács Pozri príspevok
aa sme v p........ (tam sme už hodne dlho, odkedy je spracovanie účtovníctva volnou živnosťou). A bohu žial z roka na rok sme tam hlbšie a hlbšie....
...noo ja by som pôvodne zarýmovala ... to je v p***...... ibaže toto je naozaj už na vyhlásenie ankety... ktože je tam viac... ...My? ...či oni-ony?... Drzejší... (kontra sprostejší?)... vyhráva... ...Zolii... čo myslíš? ...murár je kde......... ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať