Zavrieť

Porady

pausalove vydavky

Dobry den.
Chcel by som si overit ci rozumiem pausalovym vydavkom.Mam volnu zivnost takze si mozem uplatnit pausalove vydavky 40 percent.Takze ak zarobim napriklad 500 000sk za rok tak s toho odpocitam 40 percent a to co mi ostane tak s toho platim po danovom priznani danovu vyrovnavku 19 percent? a neda sa ta dan este ovplivnit ak mam dieta a zenu na materskej ? dik
Usporiadat
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

nika.sum Pozri príspevok
Uz to tu citam asi hodinu, ale neviem to najst. Chcem sa len uistit: Ak si platim odvody do SP dobrovolne, tiez ich mozem pripocitat k pausalnym vydavkom?
Áno, dobrovoľné odvody sa pripočítajú k paušálnym výdavkom, teda nie do paušálnych výdavkov, ale po vypočítaní paušálnych výdavkov sa k nim ešte pripočítajú odvody do poisťovní.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem velmi pekne. Takze ked sa rozhodnem platit odvody dobrovolne, uz je to pre mna vlastne povinnost.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
nika.sum Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne. Takze ked sa rozhodnem platit odvody dobrovolne, uz je to pre mna vlastne povinnost.
... až do odhlásenia.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Este by som poprosila poradit. Klient uplatnoval pausalne vydavky za r. 2008 (vtedy zacal podnikat), chcel by ich uplatnovat aj za r. 2009. Len mam problem k 31.12.09 nema uhradene dve faktury v sume 370 EUR. Nevie vsak ci sa mu za r. 2010 neoplati uplatnit realne vydavky. Ak mu teraz zvysim DZ v danovom priznani o tie neuhradene pohladavky, v pripade realnych vydavkov nemusi podavat DDP za r. 2009. Ale keby chcel znovu uplatnovat pausalne, musel by (alebo len mohol?) podavat DDP kde by ponizil v DP o tie pohladavky nie? co by bolo vyhodnejsie podla vas?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Danila Pozri príspevok
... až do odhlásenia.
samozrejme az do odhlasenia, len by si to mali uvedomit vsetci dobrovolni platitelia odvodov do SP.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

nika.sum Pozri príspevok
Este by som poprosila poradit. Klient uplatnoval pausalne vydavky za r. 2008 (vtedy zacal podnikat), chcel by ich uplatnovat aj za r. 2009. Len mam problem k 31.12.09 nema uhradene dve faktury v sume 370 EUR. Nevie vsak ci sa mu za r. 2010 neoplati uplatnit realne vydavky. Ak mu teraz zvysim DZ v danovom priznani o tie neuhradene pohladavky, v pripade realnych vydavkov nemusi podavat DDP za r. 2009. Ale keby chcel znovu uplatnovat pausalne, musel by (alebo len mohol?) podavat DDP kde by ponizil v DP o tie pohladavky nie? co by bolo vyhodnejsie podla vas?
Skús si prečítať toto, možno Ti to pomôže:

http://hn.hnonline.sk/2-23353265-k10000_detail-42
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
Este by som poprosila poradit. Klient uplatnoval pausalne vydavky za r. 2008 (vtedy zacal podnikat), chcel by ich uplatnovat aj za r. 2009. Len mam problem k 31.12.09 nema uhradene dve faktury v sume 370 EUR. Nevie vsak ci sa mu za r. 2010 neoplati uplatnit realne vydavky. Ak mu teraz zvysim DZ v danovom priznani o tie neuhradene pohladavky, v pripade realnych vydavkov nemusi podavat DDP za r. 2009. Ale keby chcel znovu uplatnovat pausalne, musel by (alebo len mohol?) podavat DDP kde by ponizil v DP o tie pohladavky nie? co by bolo vyhodnejsie podla vas?
Pozri §17 zákona o dani z príjmov

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Teda ak pokračuje v pôvodnom uplatňovaní výdavkov, nemusí upraviť základ dane.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Asi som to zle formulovala. Ja viem, ze treba upravit zaklad dane. Viem aj to, ze teraz za r. 2009 nemusi nic upravovat. Len uvazuje, ze za r. 2010 prejde na JU. V tom pripade by som len teraz v DP za r. 2009 navysila ZD o pohladavky, kt. ma zaplatene azv r. 2010. To je OK, zasoby nema takze to by sme neriesili a nemusel by vlastne podavat za r. 2009 DDP. Ale co ked sa rozhodne do marca v r. 2011, ze si predsa len uplatni pausalne vydavky. Bol by problem, s tym, ze si pohladavky z r. 2009, zapl. 2010 dal do DP r. 2009?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
Asi som to zle formulovala. Ja viem, ze treba upravit zaklad dane. Viem aj to, ze teraz za r. 2009 nemusi nic upravovat. Len uvazuje, ze za r. 2010 prejde na JU. V tom pripade by som len teraz v DP za r. 2009 navysila ZD o pohladavky, kt. ma zaplatene azv r. 2010. To je OK, zasoby nema takze to by sme neriesili a nemusel by vlastne podavat za r. 2009 DDP. Ale co ked sa rozhodne do marca v r. 2011, ze si predsa len uplatni pausalne vydavky. Bol by problem, s tym, ze si pohladavky z r. 2009, zapl. 2010 dal do DP r. 2009?
To nech rieši až potom, keď bude podávať DP za rok 2010. Teraz nemusí upravovať nič a ani by nemal. V zákone sa nepíše, že musí podávať DDP, ale že má upraviť základ dane. (formulácia veľmi jednoznačná nie je).

V daňovom priznaní na riadkoch 40 alebo 41.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

marjankaj Pozri príspevok
To nech rieši až potom, keď bude podávať DP za rok 2010. Teraz nemusí upravovať nič a ani by nemal. V zákone sa nepíše, že musí podávať DDP, ale že má upraviť základ dane. (formulácia veľmi jednoznačná nie je).

V daňovom priznaní na riadkoch 40 alebo 41.
Ale tým, že upraví ZD, tak sa mu mení daňová povinnosť a preto musí podať aj DDP... či?
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

nika.sum Pozri príspevok
Asi som to zle formulovala. Ja viem, ze treba upravit zaklad dane. Viem aj to, ze teraz za r. 2009 nemusi nic upravovat. Len uvazuje, ze za r. 2010 prejde na JU. V tom pripade by som len teraz v DP za r. 2009 navysila ZD o pohladavky, kt. ma zaplatene azv r. 2010. To je OK, zasoby nema takze to by sme neriesili a nemusel by vlastne podavat za r. 2009 DDP. Ale co ked sa rozhodne do marca v r. 2011, ze si predsa len uplatni pausalne vydavky. Bol by problem, s tym, ze si pohladavky z r. 2009, zapl. 2010 dal do DP r. 2009?
Keď nemá isté, či bude uplatňovať paušálne výdavky, tak by som to teraz neriešila - teraz nech ostane na paušálnych výdavkoch a keď sa v r. 2011 náhodou ukáže, že je lepšie viesť skutočné výdavky, tak sa potom upraví ZD a podá DDP.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ok, dakujem za radu. Myslela som, ze mu stihli uhradit aj tie posledne dve faktury, nemal by potom ziaden problem pri prechode. Ale co uz, nic nemoze byt jednoduche, bolo by to asi nudne.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

nika.sum Pozri príspevok
Ok, dakujem za radu. Myslela som, ze mu stihli uhradit aj tie posledne dve faktury, nemal by potom ziaden problem pri prechode. Ale co uz, nic nemoze byt jednoduche, bolo by to asi nudne.
Ale aj tak by mu asi ostali úhrady do poisťovní (za december pravdepodobne uhradené až v januári)...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Uhrady by mu ostali, ale predsa pri prechode z pausalnych vydavkov na JU si upravuje ZD o pohladavky a nespotrebovane zasoby. uhrady voci poistovniam su zavazky a navyse nie su tieto vydavky ani zahrnute v pausalnych vydavkoch. podla §6 odst.10 ...Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Ja to chapem tak, ze za r. 2009 si vydavky na poistne uhradi vo vyske v akej ich skutocne zaplatil. To co zaplatil az v r. 2010 pojde do r. 2010.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Dobrý večer, chcem sa len uistiť. Ak si uplatňujem paušál.výdavky + uhrad.poistné, tak do toho poistného zaratávam aj nedopl.z ročného zúčtovania ZP za r.2008, ktorý bol uhr. v 09/2009? v JÚ je to tiež výdavok ovplyv.ZD?
0 0
silviča silviča

silviča je offline (nepripojený) silviča

co sa tyka priratania odvodov do soc poist. a ZP k pausalnym vydavkom, vycislujeme odvody skutocne uhradene v roku 2009, alebo ratame povinnost za 2009, teda od februara 09 do januara 2010? dakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
silviča Pozri príspevok
co sa tyka priratania odvodov do soc poist. a ZP k pausalnym vydavkom, vycislujeme odvody skutocne uhradene v roku 2009, alebo ratame povinnost za 2009, teda od februara 09 do januara 2010? dakujem
Kuk do zákona o dani z príjmov §6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

chcem sa spitat aka je vysoka nezdaniteľná časť na daňovníka tento rok v eurach.a ako to funguje ak manzelka bola cely rok na materskej a nemala ziadny iny prijem..ci si mozem aj na nu uplatnit celu ciastku nezdanitelnej casti. A kolko na dieta 2 rocne ..dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
BaBoNL Pozri príspevok
chcem sa spitat aka je vysoka nezdaniteľná časť na daňovníka tento rok v eurach.a ako to funguje ak manzelka bola cely rok na materskej a nemala ziadny iny prijem..ci si mozem aj na nu uplatnit celu ciastku nezdanitelnej casti. A kolko na dieta 2 rocne ..dakujem
Nezdaniteľná čiastka
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Chcel by som si overiť, či ste mali takýto prípad:

Živnostník,
- nemal žiadny príjem, iba odvody,
- predchádzajúci rok 2008 mal paušálne výdavky
- chce podať daňové priznanie za rok 2009

Môžem v priznaní označiť paušálne výdavky, a do výdavkov dať iba odvody, t.j. živnostník bude v strate? Lebo tak som to urobil, ale nejako sa mi to nepáči, neviem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať