Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Usporiadat
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

[QUOTE=Marína;1354380]misena, veď si samostatný účtovník, nehovor mi, že to nevieš.

som už 4 roky na materskej , tak mi sem tam niečo vypadáva, tak sa radšej pýtam
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Mám ešte jeden dotaz k tej tabuľke na výpočet účtov. odpisov. zadala som časové odpisy na 48 mesiacov. porovnala som túto tabuľku s tabuľkou v Alfe a vznikol rozdiel:

auto obstarané 10/2007 za 245000 Sk, 3.10.2008 tech. zhod. 4895 Sk.

v tabuľke od marjankaj vypočítalo výšku úč. odpisu po tech. zhodnotení zo sumy245000+4895=249895/48=5207 (t.z.počítalo ju na celých 48 mesiacov)

nahodila som to do Alfy a tam mi vypočítalo sumu účtov. odpisov úplne inak
tam počítalo sumu účt. odpisov po tech. zhodnotení nasledovne:
ZC+4895/36mesiacov=5240 (t. z. že mi počítalo tech. zhod. až od októbra 2008)....

urobila som v tej tabuľke od marjankaj niekde chybu alebo Alfa počíta správne?
Naposledy upravil misena : 27.03.10 at 20:49
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

postrehol to ešte niekto?
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Ešte predsa čosi k tým odpisom: prerušená živnosť, majetok vyradený na karte do osob. užívania: mám na karte aj tie zostatkové odpisy jednorázovo "zlikvidovať", alebo ich tam mám nechať?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

misena Pozri príspevok
Ešte predsa čosi k tým odpisom: prerušená živnosť, majetok vyradený na karte do osob. užívania: mám na karte aj tie zostatkové odpisy jednorázovo "zlikvidovať", alebo ich tam mám nechať?
ZC zostane poznačená na karte DHM...
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
misena Pozri príspevok
Mám ešte jeden dotaz k tej tabuľke na výpočet účtov. odpisov. zadala som časové odpisy na 48 mesiacov. porovnala som túto tabuľku s tabuľkou v Alfe a vznikol rozdiel:

auto obstarané 10/2007 za 245000 Sk, 3.10.2008 tech. zhod. 4895 Sk.

v tabuľke od marjankaj vypočítalo výšku úč. odpisu po tech. zhodnotení zo sumy245000+4895=249895/48=5207 (t.z.počítalo ju na celých 48 mesiacov)

nahodila som to do Alfy a tam mi vypočítalo sumu účtov. odpisov úplne inak
tam počítalo sumu účt. odpisov po tech. zhodnotení nasledovne:
245000+4895/36mesiacov=5240 (t. z. že mi počítalo tech. zhod. až od októbra 2008)....

urobila som v tej tabuľke od marjankaj niekde chybu alebo Alfa počíta správne?
Téma odpisov v Alfe sa rozoberala aj tu:
http://www.porada.sk/t128650-pozor-n...v-sw-alfa.html
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

ďakujem :-)))
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

rodina1 Pozri príspevok
Téma odpisov v Alfe sa rozoberala aj tu:
http://www.porada.sk/t128650-pozor-n...v-sw-alfa.html

toto nie je môj prípad, to už som čítala, ale myslela som že v tej tabuľke od Marjankaj zle počíta účtov. odpisy po tech. zhodnotení.... tam vypočíta výšku odpisu po TZ ako keby bolo to tech. zhod. od začiatku a nie až napr. napr. od pol roka... alebo to ráta správne?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

misena Pozri príspevok
toto nie je môj prípad, to už som čítala, ale myslela som že v tej tabuľke od Marjankaj zle počíta účtov. odpisy po tech. zhodnotení.... tam vypočíta výšku odpisu po TZ ako keby bolo to tech. zhod. od začiatku a nie až napr. napr. od pol roka... alebo to ráta správne?
Tá Janova tabuľka je O. K., teraz som vyskúšala. Dala som TZ 3000 € v 1/2010 a UO sa mi od 1/2010 zvýšil zo 138 € na 163 €. Pozri priložený súbor. Makrá povoľ.
2 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Ale tak to vyrátalo aj mne... ale podľa mojej úvahy účtov. odpis je predsa mesačný odpis, nemal by byť v tvojom prípade po technic. zhodnotení 169 € a nie 163€?
Vychádza mi to takto:
OC 500000/120mes=4166 Sk, v tejto sume sa auto odpisovalo do 12/2009, t.j. 22 mesiacov a zostat. cena k 31.12.2009 j 13558,10.

v 1/2010 tech. zhod. 3000 €, t.z. 13558,10+3000 = 16558,10/98mes.(120-22) = 168,96 € , v tabuľke je odpis 163 € (vypočítalo ho OC+3000/120 mesiacov).
Pýtam sa, že prečo sa s tech. zhodnotenia počíta zasa 120 mesiacov... nemá sa počítať už iba 98 mesiacov a prečo sa počíta zasa z OC a nie zo zostatkovej?

Alebo sa účtovné odpisy počítajú inak?
Naposledy upravil misena : 27.03.10 at 20:48
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Je ťažké v tabuľke dať vzorec na účtovné odpisy tak, aby vyhovoval každému. V 1. rade je dôležité vedieť, čo to vlastne účtovný odpis(ďalej UO) je. UO si stanovuje účtovná jednotka sama, len ona vie, aká je predpokladaná doba použiteľnosti a tiež v ktorom období aká je vyťaženosť daného majetku. UO majú predovšetkým vyjadriť priebeh používania dlhodobého majetku a tým aj jeho reálne ocenenie v zostatkových cenách.
Pri zmene použiteľnosti majetku účtovná jednotka UO môže prehodnotiť.
Pekné vysvetlenie nájdeš od mudroša tu http://www.porada.sk/153727-post3.html Podľa toho postupuj.
Naposledy upravil Marína : 28.03.10 at 05:41
8 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Ďakujem Ti pekne za vysvetlenie a za trpezlivosť Marínka.....
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

odpisy ovládam už v PU, ale v JU robím prvý raz a program mi stále vyhadzuje zaúčtovanie daňového odpisu, môže to tak byť? díky moc
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
sybila3 Pozri príspevok
odpisy ovládam už v PU, ale v JU robím prvý raz a program mi stále vyhadzuje zaúčtovanie daňového odpisu, môže to tak byť? díky moc
Ty sa môžeš rozhodnúť, či si daňové odpisy uplatníš vo VOZD, alebo nie.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

nerozumiem? daňový odpis je 1670 eur, účtovný je 1659,70. Program mi v uzávierkových operáciách do réžie zahrnul 1670. môžem s tým rátať? dík
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

sybila3 Pozri príspevok
odpisy ovládam už v PU, ale v JU robím prvý raz a program mi stále vyhadzuje zaúčtovanie daňového odpisu, môže to tak byť? díky moc
áno, novelizáciou zákona o účtovníctve je to už jednoznačne možné pre JU.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

veď práve, lebo v PU účtujem účtovné a ak je rozdiel medzi UO a DO tak znižuje HV alebo zvyšujem. díky
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sybila3 Pozri príspevok
nerozumiem? daňový odpis je 1670 eur, účtovný je 1659,70. Program mi v uzávierkových operáciách do réžie zahrnul 1670. môžem s tým rátať? dík
V JÚ daňové odpisy(sú stanovené v zákone o dani z príjmu) účtuješ do peňažného denníka. Účtovné odpisy(podľa odpisového plánu, ktorý si stanovuje ÚJ sama. Nemusia byť stanovené mesačne, môžu byť aj ročne) odpisuješ na inventárnych kartách a zostatkovú účtovnú cenu uvádzaš vo výkaze majetku.
2 0
Anna B Anna B

Anna B je offline (nepripojený) Anna B

Marjankaj prosím Ťa, mohla by si mi poradiť? Nahadzujem do Tvojej tabuľky daňové odpisy a potrebujem odložiť odpisy. Skúšala som cez nástroje, ochrana a zabezpečenie, ale pýta heslo. Môžeš mi prosím Ťa pomôcť? Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Anna B Pozri príspevok
Marjankaj prosím Ťa, mohla by si mi poradiť? Nahadzujem do Tvojej tabuľky daňové odpisy a potrebujem odložiť odpisy. Skúšala som cez nástroje, ochrana a zabezpečenie, ale pýta heslo. Môžeš mi prosím Ťa pomôcť? Ďakujem
V stĺpci "pozastaviť odpisy" daj v príslušnom roku "X".
Takéto otázky mi pre istotu napíš do SS. Tu by som to mohol prehliadnuť. Nesledujem všetky témy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať