Zavrieť

Porady

Štrúdľa

nie som dokonalá
Neviem,ako sa to mohlo stať, ale štrúdľu som považovala za nehodnú môjho záujmu. Dodnes - kým sme náhodne nenatrafili na istú cukráreň v Bratislave. Jablkovo-maková, ale veľmi, veľmi chutná. Prosím, nenašiel by sa u Vás zaručený (podrobný) recept, ako sa dá takáto dobrota upiecť doma? V záujme rodinného šťastia vopred ďakujem.
Naposledy upravil maturantka : 09.11.05 at 12:38
Usporiadat
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Obom vám veľmi pekne ďakujem, určite to skúsim - bojím sa toho ťahania, ale nejako to dopadne. Potom napíšem.
Ešte raz vďaka.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Marína, ten recept je perfektný. Dnes som Tvojou štrúdľou hostila na pozývačke na stužkovú svojich kolegov profesorov a žiakov a všetci ju vychvaľovali, že výýýbornááá. Cesto som poctivo ťahala na pol kuchyne, bolo ako pergamen, neroztrhlo sa a perfektne sa s ním pracovalo. V mene pracovníkov školstva Ti udeľujem Rád zlatej varešky 3. stupňa.





Naposledy upravil maturantka : 08.11.05 at 17:29
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vidíš, ako si perfektne zmaturovala, Maturantka? Som ozaj rada, že si to skúsila a že to vyšlo. A tá pocta pre mňa. Srdečná vďaka. Ozaj som rada, že sa niekto do toho pustil. Aj ja kropím plnku maslom, len som to tam zabudla napísať. Ale hocikedy zabudnem a nič sa nedeje.
Ilona, aj ja som niekedy dávala celé vajce, ale keď dávam len bielok, cesto sa lepšie ťahá. Žĺtok trošku cesto vysušuje. Ale keď si človek švihne, tak to ide v pohode.
Zdravím vás.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Marína, dnes sa ma kolegyne pýtali, či by som mohla doniesť ten recept aj im - že ak to nie je rodinné tajomstvo. Piekla som už aj tú pokropenú maslom. Bááseň. A kolegyňa z Drietomy si spomenula, že jej babka radila jablká strúhať priamo na cesto - že netečú. Je to tak, môžem potvrdiť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Aj ja jablká strúham priamo na cesto. Iba keď ich sladím marhuľovým džemom a troškou rumu, tak ich najprv musím zmiešať a tak posypať. Zdá sa, že si ňou nadšená, keď si už piekla ďalšiu. Skús aj inú kombináciu. Napr. vynecháš mak a dáš namiesto nej tvaroh zmiešaný s práškovým cukrom a žĺtkom. Musí to byť ale tvaroh, ktorý sa drolí, pretože mäkký tvaroh(nátierkový) nemôžeš natrieť nožom na cesto. Alebo ako som už písala tvaroh s višňami, marhuľami atd. Len ho nechaj dobre odkvapkať.
Zdravím.
Naposledy upravil Marína : 09.11.05 at 21:48
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Ďakujem za tipy. Vyskúšam. A v nejakej beletrii som čítala, že "dali si čerešňovú štrúdľu. Bola ako sen." To si už skúšala?
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Marína
Vidíš, ako si perfektne zmaturovala, Maturantka? Som ozaj rada, že si to skúsila a že to vyšlo. A tá pocta pre mňa. Srdečná vďaka. Ozaj som rada, že sa niekto do toho pustil. Aj ja kropím plnku maslom, len som to tam zabudla napísať. Ale hocikedy zabudnem a nič sa nedeje.
Ilona, aj ja som niekedy dávala celé vajce, ale keď dávam len bielok, cesto sa lepšie ťahá. Žĺtok trošku cesto vysušuje. Ale keď si človek švihne, tak to ide v pohode.
Zdravím vás.
Marína aj maturatka,
včera som skúšala štrúdlu - priznávam sa vám - neviem to ťahať ! Prosím vas uveďte podrobne ako začínate s ťahaním - najprv si koliesko dáte na zovreté päste a potom na obrus a chodíte okolo stola a naťahujete ?- ja to neviem ako to robiť !
Bola som z toho nešťastná, lebo som ju akoniec ponatrhala - a už som to poriadne nevytiahla, tak som ju zabalila - bola hrubá - bola zo spodu tvrdá.
Dajte ešte podrobnejší postup - aj by som poprosila koľko asi tej vlažnej vody aby bola ako plastelína.
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maturantka
Ďakujem za tipy. Vyskúšam. A v nejakej beletrii som čítala, že "dali si čerešňovú štrúdľu. Bola ako sen." To si už skúšala?
Ja robím často jablkovo -orechovú,alebo orechovo- tvarohovú, sú dobré, ale aj tak mi najviac chutí makovo-višňová, ale tú som ešte doma nerobila. Môj organizmus si teraz v jeseni neskutočne pýta mak a tak niekedy zájdem do Tesca a neodolám makovej s višňami.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

maturantka
Ďakujem za tipy. Vyskúšam. A v nejakej beletrii som čítala, že "dali si čerešňovú štrúdľu. Bola ako sen." To si už skúšala?
Neskusala, ale jedla. Ceresnovu s orechami. Bola vynikajuca a bola len z listkoveho cesta.
Naposledy upravil janasv : 11.11.05 at 11:29
cool_4.gif  
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Elenka, množstvo vody neviem zmerať, len ho pomaly pridávam, opatrne, aby som nepreliala, kým nie je cesto ako plastelína. A ťahám ho do obdĺžnika. A nechala si ho pod tým kastrólikom? Ja to robím trochu inak. Dám cesto do malej misky, vložím do mikroténového sáčku, zaviažem a vložím do väčšej misky s teplou vodou. Ono tak nabobtná. Bez toho sa ten postup nevydarí.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Neviem ako ti opísať to ťahanie.V prvom rade sa mi zdá prirovnanie k plasteline nie celkom dobré.Podľa mńa musí byť to cesto trocha redšie ako plastelina.Nahriatie pod rajničkou je veľmi dôležité a taktiež vypracovanie cesta,musí sa odlepovať a naťahovať.Potom cesto dám na pomúčený obrus,roztiahnem to cesto ako sa dá a potom bruškami prstov od spodu cesto vyťahujem.Ako si napísala,chodím okolo stola a ťahám aby cesto bolo po kraj stola.Asi to neviem popísať,asi by bolo treba praktickú ukážku.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

S valčekom sa nerobí nič? Iba ručne?
0 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Pridávam jeden jednoduchý recept na štrúdľu:
300 g polohrubej múky
120 g smetolu
1 smotanový jogurt
Všetko zmiešať a nechať 1 hod. odpočívať v chlade. Potom vyvaľkať a naplniť.
Z toho budú 2 štrúdle na plech.
Dobrú chuť.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

S valčekom nerobím nič,len rukami.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Maturantka, Ilona,

ďakujem že máte trpezlivosť, ja to budem skúšať, pokiaľ na to neprídem - dúfam že do vianoc sa to naučím, lebo slom sľúbila deťom klasické slovenské vianoce, s dobrými koláčmi a štúdlou, žiadne zákusky.

Ozvem sa akonáhle sa mi podarí.
PS : Gúľanú štrúdlu robím bežne, receptov mám viac, ale chcela by som sa naučiť ťahanú, viem, že moja mama v tom problém nemala, ale vtedy ma to nezaujímalo.....
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Držím palce!
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Keď sme boli deti, stará tetka nám ťahanú krupicovú štrúdľu varila v sladkom mlieku s maslom - žiaľ, neviem prsne, ako to robila, ale bolo to super. Odkedy zomrela, nemala som to. Pozná ten recept niekto?
0 0
Ferko Ferko

Ferko je offline (nepripojený) Ferko

Elenka,
možno sa Ti štrúdľa trhala preto, že bol obrus veľmi pomúčený. Ja zvyknem múčiť len tak zľahúčka a múku rozotriem na obruse tak, aby ju vôbec nebolo vidieť.
Ináč, moja dcéra má najradšej višňovú s orechami - vykôstkované, odkvapkané višne z kompótu, orechy, kúsok strúhanky a môže byť aj kus rumu. Samozrejme všetko pokvapkané maslom a posypané cukrom podľa chuti.
Ja dávam k 300 g múky 125 ml vody - ostatné tak, ako písali ostatní.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Ferko, a tú strúhanku oprážaš?
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Je pravda že aj obrus som veľmi pomúčila.
Čítam vaše príspevky stále, ale zatiaľ som pokus neopakovala, čakám až kým nikto doma nebude.... Už by si robili posmešky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať