Zavrieť

Porady

Auto vo firme

Ahojte, teraz v novembri tomu budú 4 roky, čo som kúpil motorové vozidlo ako firma. Avšak neuplatnil som si žiadne odpisy, ani si neplatím cestnú daň a ani neuvádzam náklady v účtovníctve.
Som len malý podnikateľ, a zatiaľ sa mi oplatilo účtovať paušálne výdavky pri daňovom priznaní.

Rozmýšlam však do budúcnosti, keďže deti idú do škôlky a manželka bude pracovať, ako by som vedel využiť tento fakt, že vlastním auto.

Budem rád ak uvediete nejaké nápady a rady.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Ericsoft Pozri príspevok
    Auto je na IČO, ale DMV som neplatil a rovnako som si ani neuplatňoval náklady s tým spojené. Auto nebolo nikde v účtovníctve, lebo vlastne účtovníctvo ani nebolo.

    Doba ale pokročila, a teraz sa veci zmenili... zakladám s.r.o. a auto potrebujem dostať do sro-čky aby som ho mohol používať na podnikanie. Aké mám možnosti?
    - ako SZČO vlastniaca auto ho novej sro-čke predám

    Je aj iná možnosť? Ešte ma napadlo prebratie živnosti sro-čkou so všetkými pohľadávkami aj záväzkami.. hm?
    s.r.o. nemôže prebrať majetok, záväzky, pohľadávky SZĆO... majetok si môžete odpredať... prípadne vložiť ako nepeňažné plnenie....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    platí, tuším do 2 rokov od založenia sro.
    Ericsoft Pozri príspevok
    Toto platí?

    Ak by však kúpna cena dosiahla 10% zákl. imania s.r.o. je potrebné predmet kúpy oceniť znaleckým posudkom.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ericsoft Pozri príspevok
    Ahojte, teraz v novembri tomu budú 4 roky, čo som kúpil motorové vozidlo ako firma. Avšak neuplatnil som si žiadne odpisy, ani si neplatím cestnú daň a ani neuvádzam náklady v účtovníctve.
    Som len malý podnikateľ, a zatiaľ sa mi oplatilo účtovať paušálne výdavky pri daňovom priznaní.

    Rozmýšlam však do budúcnosti, keďže deti idú do škôlky a manželka bude pracovať, ako by som vedel využiť tento fakt, že vlastním auto.

    Budem rád ak uvediete nejaké nápady a rady.

    Ďakujem
    MV v podnikaní môžeš využiť aj na iné okrem podnikania, lenže daňovo uznanými výdavkami sú len náklady spojené s podnikaním, napr. cesta do a zo škôlky nie je daňovým výdavkom, a rovnako ani cesta manželky do práce.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ericsoft Pozri príspevok
    Ahojte, teraz v novembri tomu budú 4 roky, čo som kúpil motorové vozidlo ako firma. Avšak neuplatnil som si žiadne odpisy, ani si neplatím cestnú daň a ani neuvádzam náklady v účtovníctve.
    Som len malý podnikateľ, a zatiaľ sa mi oplatilo účtovať paušálne výdavky pri daňovom priznaní.

    Rozmýšlam však do budúcnosti, keďže deti idú do škôlky a manželka bude pracovať, ako by som vedel využiť tento fakt, že vlastním auto.

    Budem rád ak uvediete nejaké nápady a rady.


    Ďakujem
    Rada:
    Môžete toto motorové vozidlo na vlastné súkromné náklady využívať na ich odvoz .Predsa táto služba rodine nemá nič spoločné s výkonom práce malého podnikateľa a ani s jeho účtovníctvom.
    Snáď otázka nesmeruje k obchádzaniu zákonov ?

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Asi som sa zle vyjadril, za čo sa ospravedlňujem.

    Tým, že deti idú do škôlky a manželka do práce som chcel naznačiť, že paušálne výdavky sa mi zrejme už neoplatia a preto by som chcel možno využiť odpisy auta na zníženie základu dane a pod.

    Nemám v pláne voziť deti ani manželku, teda mám, lebo auto používam okrem práce aj na súkromné účely, ale samozrejme tieto km by som nepočítal.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ericsoft Pozri príspevok
    Asi som sa zle vyjadril, za čo sa ospravedlňujem.

    Tým, že deti idú do škôlky a manželka do práce som chcel naznačiť, že paušálne výdavky sa mi zrejme už neoplatia a preto by som chcel možno využiť odpisy auta na zníženie základu dane a pod.

    Nemám v pláne voziť deti ani manželku, teda mám, lebo auto používam okrem práce aj na súkromné účely, ale samozrejme tieto km by som nepočítal.
    Môžete postupovať podľa
    § 19 odst.2
    e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

    Čo sa týka dane z MV , ktorú musíte platiť a tejto predchádza podanie nasledovného oznámenia ....................
    Podľa § 90 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 582/2004 Z.z.“) daňovník, ktorému *)vznikne *)zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa *)vzniku *)zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.

    P.S.Samozrejme , že môj príspevok je aktuálny za predpokladu vedenia účtovníctva .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ďalšie možnosti , ktoré máte za predpokladu vloženia motorového vozidla do obchodného majetku podnikateľa :

    http://www.porada.sk/t136385-odpis-8...rov%E9+vozidlo

    http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html

    Ale treba počítať s tým , že vzhľadom na vek vozidla (píšete, že ho vlastníte 4 roky ) už na odpisy zrejme nebude nárok .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pokiaľ auto bolo kúpené ako firma - tak je to v zadaní, tak cestnú daň, resp. po novom DMV bolo potrebnmé platiť.
    Ked je auto iba na meno, tak samozrejme nie.v TP máš uvedené IČO?, alebo inak - ako sa dá rozoznať, že auto je kúpené na firmu, ked si živnostník?

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Auto je na IČO, ale DMV som neplatil a rovnako som si ani neuplatňoval náklady s tým spojené. Auto nebolo nikde v účtovníctve, lebo vlastne účtovníctvo ani nebolo.

    Doba ale pokročila, a teraz sa veci zmenili... zakladám s.r.o. a auto potrebujem dostať do sro-čky aby som ho mohol používať na podnikanie. Aké mám možnosti?
    - ako SZČO vlastniaca auto ho novej sro-čke predám

    Je aj iná možnosť? Ešte ma napadlo prebratie živnosti sro-čkou so všetkými pohľadávkami aj záväzkami.. hm?

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Toto platí?

    Ak by však kúpna cena dosiahla 10% zákl. imania s.r.o. je potrebné predmet kúpy oceniť znaleckým posudkom.

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Toto platí aj pri hnuteľných veciach ako je auto? V tom prípade čo odporúčate, ako dostať auto zo živnosti do sro?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.