Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Mne prišlo z Dôvery len Oznámenie o uzatvorení ročného zúčtovania poistného za rok 2009, kde je veta: RZZP Vám bolo uzatvorené s preplatkom na poistnom v celkovej sume X. Zdravotná poisťovňa Vám oznamuje, že si splní povinnosť vrátenia preplatku na poistnom po zdanení vo výške Y v zákonom stanovenej lehote, t. j. najneskôr do 30. 6. 2010 na číslo účtu: 123
Lenže na tomto papieri nie je vyčíslená daň. Rozdiel medzi X a Y je 19% daň, len nie je vyčíslená. Posielajú ešte nejaké iné potvrdenie? Či postačí aj toto?
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

V tomto období by mali poslať Potvrdenie o dani vyberanej zrážkou podľa § 43i
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Príroda Pozri príspevok
Ahoj! Dávate tento preplatok zdravotnej poisťovne aj do pohľadávok, nestačí len zaúčtovať do denníka na základe bankového výpisu? Vďaka
Ja som dala vysledok RZZP za r. 2009 do zavazkov alebo pohladavok (podla toho co vyslo) k 31.12.2009 (v JU v PU som to neriesila).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Príroda Pozri príspevok
Ahoj! Dávate tento preplatok zdravotnej poisťovne aj do pohľadávok, nestačí len zaúčtovať do denníka na základe bankového výpisu? Vďaka
Zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

Preplatok účtujete do pohľadávok


(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

Nedoplatok účtujete do Knihy záväzkov .


Potom následne v súlade s Postupmi JU pri platbe

§ 23
(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.
(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6
písm. d) tretieho bodu.
3 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Chcem sa uistiť v preplatku a jeho zdanení.
Prišiel mi na účet preplatok po zdanení 266,04 eur, zaúčtujem príjem v banke a POZD ostatný.
Interným dokladom potom ešte doúčtujem daň 15,04 eur ako POZD ostatný, aby som mala príjem z preplatku v hrubom? O dani ako takej už v denníku neúčtujem (VNZD)??, len stačí ak ju uvediem v r. 99, ako zrazenú daň?
A čo v prípade, ak zaúčtujem iba preplatok po zdanení 266,04 ako POZD, ale jeho navýšenie o daň z preplatku už nie, ani ju neuvediem v DP? Môže to byť aj takto?
Naposledy upravil nikula : 10.02.11 at 18:19
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Poradíte mi na vyššie položenú otázku?
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

nikula Pozri príspevok
Chcem sa uistiť v preplatku a jeho zdanení.
Prišiel mi na účet preplatok po zdanení 266,04 eur, zaúčtujem príjem v banke a POZD ostatný.
Interným dokladom potom ešte doúčtujem daň 15,04 eur ako POZD ostatný, aby som mala príjem z preplatku v hrubom? O dani ako takej už v denníku neúčtujem (VNZD)??, len stačí ak ju uvediem v r. 99, ako zrazenú daň?
A čo v prípade, ak zaúčtujem iba preplatok po zdanení 266,04 ako POZD, ale jeho navýšenie o daň z preplatku už nie, ani ju neuvediem v DP? Môže to byť aj takto?
V takomto prípade by to bol príjem (266,04) neovplyvňujúci základ dane lebo ho máš už daňovo vysporiadaný.

Pekný deň
1 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Jedno aj druhé by boli správne účtované? Môžem si vybrať? V tom druhom prípade už daň v DP neuvádzam, je tak?
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

nikula Pozri príspevok
Jedno aj druhé by boli správne účtované? Môžem si vybrať? V tom druhom prípade už daň v DP neuvádzam, je tak?
Ak použijem druhý prípad, tak dám len PNZD zdanené a o dani už neúčtujem v denníku ani ju neuvádzam v DP. Je to tak? Potvrďte mi to niekto?
Naposledy upravil nikula : 11.02.11 at 13:40
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

nikula Pozri príspevok
Ak použijem druhý prípad, tak dám len PNZD zdanené a o dani už neúčtujem v denníku ani ju neuvádzam v DP. Je to tak? Potvrďte mi to niekto?
Ako to má byť, pre utvrdenie. Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nikula Pozri príspevok
Ako to má byť, pre utvrdenie. Ďakujem.
V postupoch JU sa jasne uvádza

§ 23
(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.
(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu

§4 odst.6 písm.d) tretieho bodu postupov JU znie nasledovne

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

To znamená ,že do Knihy Pohľadávok si zaúčtujete výsledok RZZP vo výške preplatku na zdravotnom poistení.
Vrátenú sumu preplatku 266,04 euro na základe bankového výpisu účtujete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane - ostatné príjmy .Túto platbu spárujete s pohľadávkou .
V pohľadávkach Vám po tomto kroku zostane ešte výška neuhradenej pohľadávky , ktorá predstavuje zrážkovú daň 15,04 euro (§43 odst.3 písm.l), ktorú mala zdravotná poisťovňa odviesť.Mali by ste mať doklad zo ZP, že táto daň bola aj odvedená, to bude Vašim potvrdením. Nakoľko do príjmu má ísť brutto príjem preplatku RZZP( t.j.neznížený preplatok o zrážkovú daň) zaúčtujete do peňažného denníka interným dokladom cez uzávierkové operácie - príjem ovplyvňujúci ZD- ostatné príjmy 15,04 euro a tento účtovný zápis spárujte so zostatkom pohľadávky .Týmto sa Vám pohľadávka brutto príjem vyrovná na nulový zostatok .

Na základe potvrdenia si potom v daňovom priznaní na r.99 uhradenú daň(§43) odpočítate od svojej daňovej povinnosti .

Čiže nemáte na výber pri vedení účtovníctva(ste účtovnou jednotkou ) žiadnu prvú alebo druhú alternatívu nemôžete voliť .Ste povinná o preplatku z RZZP účtovať v účtovných knihách .
Iné to je u živnostníka , ktorý uplatňuje paušálne výdavky(nie je účtovnou jednotkou) , ten sa môže rohodnúť , či si príjem navýši o preplatok z RZZP a odpočíta zrážkovú daň v daňovom priznaní , alebo preplatok nezahrnie do príjmov a bude zrážkovú daň považovať za vysporiadanú voči štátu .
16 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Doplním príspevok 112 - jedná sa o preplatok RZZP pre SZČO a riadok 99 sa týka daňového priznania typ B.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Katarina Pozri príspevok
Preplatok RZZP účtujem nasledovne. Pri vrátení preplatku na bankový účet POZD ostatné príjmy. Na základe vyrozumenia o zrazení dane cez uzávierkové operácie zaúčtujem zrazenú daň ako POZD ostatné príjmy. Takto mám celú sumu vypočítanú v RZZP v POZD. Zrazenú daň uvediem v daňovom priznaní ako daň zrážkovú o ktorú sa zníži daňová povinnosť resp. zvýši preplatok dane.
Je to jasné , ešte jedna vec. Keď sa to musí dať do pohľadávok, tu uvedieme ako pohľadávku celkovú sumu aj so zrazenou daňou, pri vrátení na základe výpisu nám potom zostane tá časť pohľadávky- daň ako neuhradená a až pri uzávierkových operáciach ju vyrovnáme? Alebo dáme do pohľadávky len vyplatenú sume bez dane a len doplníme daň v uzávierkových ako POZD, aby tam bola celá suma? Ktorý spôsob je správny? Potom teda ešte sumu dane doplníme do VNZD a uplatníme si ju v DP.
Rada by som už v tom mala jasno, vďaka za odpovede a reakcie. Pekný večer všetkým.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Príroda Pozri príspevok
Je to jasné , ešte jedna vec. Keď sa to musí dať do pohľadávok, tu uvedieme ako pohľadávku celkovú sumu aj so zrazenou daňou, pri vrátení na základe výpisu nám potom zostane tá časť pohľadávky- daň ako neuhradená a až pri uzávierkových operáciach ju vyrovnáme? Alebo dáme do pohľadávky len vyplatenú sume bez dane a len doplníme daň v uzávierkových ako POZD, aby tam bola celá suma? Ktorý spôsob je správny? Potom teda ešte sumu dane doplníme do VNZD a uplatníme si ju v DP.
Rada by som už v tom mala jasno, vďaka za odpovede a reakcie. Pekný večer všetkým.
Odpoveď je jasne vysvetlená v príspevku č. 112 od Zitky5.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mna ide porazit z toho RZZP. Za r. 2009 som mala preplatok, od poistovne mi prisiel list, kde mi oznamili, ze preplatok je vyssi a to mi aj poslali na ucet. OK. Tak asi tam maju nieco co ja neviem, tym ze som bola aj na rodicovskom a tak som to nechala tak. Teraz drzim v rukach RZZP 2009 klientky a list zo ZP, kde nimi zisteny preplatok je o 87 EUR nizsi. S touto klientkou mam problem, lebo neplati nikdy tak ako ma, raz menej potom zase viacej, potom doplati co jej v ZP povedia. V ZP vsak rozdeluju na RZZP preddavky zo zakona a uhrady naviac. Podla toho co ma na vypise zo ZP sa naozaj neda rozlisit, co mam dat do RZZP 2010 ako zaplateny preddavok na r. 2010, som z toho chora.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Mna ide porazit z toho RZZP. Za r. 2009 som mala preplatok, od poistovne mi prisiel list, kde mi oznamili, ze preplatok je vyssi a to mi aj poslali na ucet. OK. Tak asi tam maju nieco co ja neviem, tym ze som bola aj na rodicovskom a tak som to nechala tak. Teraz drzim v rukach RZZP 2009 klientky a list zo ZP, kde nimi zisteny preplatok je o 87 EUR nizsi. S touto klientkou mam problem, lebo neplati nikdy tak ako ma, raz menej potom zase viacej, potom doplati co jej v ZP povedia. V ZP vsak rozdeluju na RZZP preddavky zo zakona a uhrady naviac. Podla toho co ma na vypise zo ZP sa naozaj neda rozlisit, co mam dat do RZZP 2010 ako zaplateny preddavok na r. 2010, som z toho chora.

ZP má vo zvyku započítať buď časť preplatku alebo celú sumu preplatku z RZZP na nedoplatok nových preddavkov . Zvyčajne o tomto zápočte pošle oznámenie. Skúste sa spojiť so ZP a zistiť o čo ide.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zita5 Pozri príspevok
ZP má vo zvyku započítať buď časť preplatku alebo celú sumu preplatku z RZZP na nedoplatok nových preddavkov . Zvyčajne o tomto zápočte pošle oznámenie. Skúste sa spojiť so ZP a zistiť o čo ide.
Ved to ze ani nejake vysvetlenie preco je preplatok vyssi/nizsi. /ide o VšZP/. Samozrejme snazim sa tam dovolat, len som si potrebovala ulavit. A aj klientka ma stve lebo ma neporiadok v uhradach.

Ale nechapem ten moj rozdiel, lebo na konci r. 2009 som si tam bola vydiskutovat co mam preplatok z r. 2008 a co su navyse uhrady bez pravneho podkladu - ako to nazvali. Ale pokial vratili viac tak ma to netrapi a nejde o horiblilne sumy. U seba viem ako platim a co platim.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Ved to ze ani nejake vysvetlenie preco je preplatok vyssi/nizsi. /ide o VšZP/. Samozrejme snazim sa tam dovolat, len som si potrebovala ulavit. A aj klientka ma stve lebo ma neporiadok v uhradach.

Ale nechapem ten moj rozdiel, lebo na konci r. 2009 som si tam bola vydiskutovat co mam preplatok z r. 2008 a co su navyse uhrady bez pravneho podkladu - ako to nazvali. Ale pokial vratili viac tak ma to netrapi a nejde o horiblilne sumy. U seba viem ako platim a co platim.
Ja nešťastnica som za zamerala na odpoveď pre klientku
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zita5 Pozri príspevok
Ja nešťastnica som za zamerala na odpoveď pre klientku
Zitulka, tvoje odpovede ma vzdy potesia. Dakujem.
A do tej ZP zavolam radsej ja, lebo klientka je popleto a to by som sa toho vela nedozvedela.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať