Zavrieť

Porady

chatu nema fo v majetku, ale prenajima ju

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

surne potrebujem poradit ako by ste vyriesili problem, ze FO prenajima chatu, ktoru nema ani v majetku, ponuka ju na prenajom a z tohto mal prijmy si vydavky, v minulosti bol ciadtocnym vlastnikom chaty spolocne do svagrom, tento ju po dobu podnikania evifoval v casti ptipafajucej na neho v uctovnictve s uplatnoval si odpisy, uz nepodnika a tak tati cinnost ostala na spominanej fo. Co s tym? doniesli mi doklady az dnes
Usporiadat
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

tak sj ty to tak chapes? Cize mozem mu o tom pokojne uctovat?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dara Pozri príspevok
Zitka, ešte sa uistím, čiže príjmy z prenájmu budú OZD, ostatné výdavky ako inzercia, energie, daň, poistné, nákupy zariadenia na chatu, budú ako VOZD.....je to tak a chápem to tak správne?

Áno

ešte sa spýtam, tá istá FO, má medzi nákupmi aj bločky za PHM, vozidlo taktiež má iba osobné, nevložené do podnikania, viedol si knihu jázd, môžem mu teda na základe knihy jázd uplatniť do výdavkov nákup PHM?
http://www.porada.sk/t55766-szco-suk...omn%E9+vozidlo
http://www.porada.sk/997037-post268.html
Musí mať zaplatenú cestnú daŃ za minulý rok sa mohla platiť až v tomto roku?
Čo sa týka Dane z motorového vozidla (bývalá cestná daň)- ak používal MV v súvislosti s podnikaním , mal túto skutočnosť oznámiť písomne na DU a za rok 2008 mal podať DP a zaplatiť Daň z MV do 31.1.2009.
Ak sa tak nestalo , tak to môže napraviť podaním DP , ale musí rátať s pokutou a sankčným úrokom za oneskorené zaplatenie dane z MV.
Naposledy upravil Zita5 : 25.03.09 at 05:30 Dôvod: Oprava dátumu podania Dane z MV a platby dane
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

zitka zaplatil dmv v riadnom termine si podal dp. Dolozil mi knihy jazd, pytam sa ako debil, ale ako budem potupovat?
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Zita5 len upresním, že daň z MV do 31.1.2009, aby ju to neuviedlo do omylu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dara Pozri príspevok
zitka zaplatil dmv v riadnom termine si podal dp. Dolozil mi knihy jazd, pytam sa ako debil, ale ako budem potupovat?
dara vyššie som Ti priložila link k motorovému vozidlu .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ďakujem pozriem
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ďakujem pozriem a čo nebudem vedieť sa ešte poradím
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Zita5 Pozri príspevok
Daňovník, fyzická osoba vlastniaci majetok a to či už veci, pohľadávky a iné práva a peniazmi oceniteľné iné hodnoty, ak chce využívať tento majetok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže sám dobrovoľne rozhodnúť
-
či tento majetok zaradí do svojho obchodného majetku, t.j. bude o ňom účtovať alebo evidovať v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov alebo
-
ho do svojho obchodného majetku nezaradí, t.j. nebude o ňom účtovať alebo nebude viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.

Uvedené má podstatný význam a dôsledky pre daňové účely a to
-
nielen na uplatňovanie výdavkov súvisiacich s takýmto majetkom daňovníka ale
-
zároveň aj na prípadné zdanenie resp. oslobodenie príjmov z predaja takéhoto majetku.

Uplatňovanie výdavkov súvisiacich s obchodným majetkom daňovníka
Vychádzajúc z daňovej definície obchodného majetku daňovníka, fyzickej osoby dosahujúcej príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov vymedzenej v ustanovení § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, len v prípade, ak daňovník účtoval alebo účtuje, evidoval alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov o svojom majetku, ide o obchodný majetok, pri ktorom je možné uplatňovať ako daňové výdavky
-
výdavky na obstaranie hmotného majetku a nehmotného majetku,
-
výdavky na technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku,
-
výdavky na opravy a udržiavanie tohto majetku a
-
iné súvisiace výdavky spojené s používaním tohto majetku.

Inými súvisiacimi výdavkami v súvislosti s využívaním majetku daňovníkom, o ktorom účtuje alebo eviduje sú výdavky na riadnu prevádzku majetku napr. elektrina, plyn, voda, t.j. náklady na energie, pohonné látky a pod., výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov súvisiacich s obchodným majetkom podľa § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, úroky z úverov, pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup obchodného majetku a iné súvisiace výdavky s obchodným majetkom, ktoré keďže sú vynakladané v súvislosti s obchodným majetkom daňovníka sú aj uznanými daňovými výdavkami.

Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.

V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.


Neviem prečo , ale tieto vybrané citácie z pokynu , mňa osobne uvádzajú do omylu . Ja doposiaľ som bola zato , že ak si chcem uplatniť energiu napríklad za nehnuteľnosť používanú v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6, ktorú nemám evidovanú v obchodnom majetku, tak si nemôžem uplatniť do výdavkov platby za energiu .plyn , vodu ...

Zdroj : Pokyn drsr
Ale , vyššie zvýraznený odstavec napovedá , že vlastne o uvedených médiách účtovať môžem.

Ja som zvýraznený odstavec pochopila tak, že ak majetok zaradím, ale o ňom neúčtujem mám nárok na uplatnenie daňových výdavkov na el. energiu, plyn.......Myslím, že sa môže jednať o prípad, že som vlastníkom bytu 30 rokov, začnem ho prenajímať, vložím do obchodného majetku s nulov, technicky ho zhodnotím, ale o zhodnotení nebudem účtovať a vtedy môžem uplatňovať do daňových výdavkov výdavky na prevádzku. Pri predaji takéhoto bytu, by som od príjmu za predaj mohla odpočítať výdavky na technické zhodnotenie. Ale keď nezaradím do majetku nemôžem v žiadnom prípade účtovať o daňových výdavkoch na prevádzku, jedná sa o výdavky na osobnú spotrebu, o tom hovorí ten prvý odstavec.
Naposledy upravil Kája. : 24.03.09 at 22:32
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janurka Pozri príspevok
Zita5 len upresním, že daň z MV do 31.1.2009, aby ju to neuviedlo do omylu.
Janurka ďakujem za opravu To bude asi tou nočnou hodinou .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Takze chatu zaradim v nulovej hodnote a uctujem prijmy ozd a vydavky ovzd? Do vydavkov vsetko co sa nakupovalo na chatu plus reziu? Je este vhodne aby spisali medzi sebou zmluvu?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

je to tak spravne?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

nikto neporadí?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

no co pochopika som to spravne?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

chcela by som obnoviť túto tému...

szčo prenajíma chatu na rekreačné účely, problém vidím v tom, že chata je vo vlastníctve jeho syna , syn dal súhlas na prenajímanie chaty na podnikatelské účely ale v zmluve je uvedené bezodplatne !!!!
kedže szčo nie je vtastníkom chaty nemôže ju zaradiť do obchodného majetku - náklady na opravu a údržbu chaty nebude môcť dať do nákladov...
do nákladov by si mohol dať energie, ale všetky fa za energie sú písané na vlastníka...
podla mna by malo byť zakotvené v zmluve , že náklady na energie znáša nájomca ...poprípade zakotviť v zmluve, že drobné opravy znáša nájomca ??

nejako sa v tom zamotávam a vidím problém aj tam kde nie je ...
ako z toho von ?
dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nijako, podľa mňa nech berie nájomné a uplatní si paušálne výdavky a je to. Iné riešenie by som "neriskovala".
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Jasne, že sa ti dá poradiť....ale máš veľa informácií a sú, prepáč chaotické...
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

KEJKA Pozri príspevok
nijako, podľa mňa nech berie nájomné a uplatní si paušálne výdavky a je to. Iné riešenie by som "neriskovala".

Iné riešenie by som "neriskovala- tiež sa toho obávam...

paušálne výdavky si nemôže uplatniť, nakolko dostala dotáciu z úradu práce a neminula ju v prvom roku...
ked by si uplatnila paušálne výdavky musela by celú dotáciu zdaniť v prvom roku a to nechce
opravy a údržbu by som jej do nákladov neodporúčala dať ...
ale energie by mohli byť nákladovou položkou - len čo stým ked fa sú vystavené na meno vlastníka ???
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať