Zavrieť

Porady

Ojazdené auto na spotrebný úver

Ahojte poraďáci.
Kúpili sme ojazdené auto kategórie M1 na spotrebný úver. Kúpna cena predmetu financovania je 380 000,-Sk s DPH, časť kúpnej ceny sme uhradili priamo predávajúcemu t.j. 152 000,-Sk s DPH. Výška spotrebného úveru je 228 000,-Sk. Jednotlivé splátky / 36 mesiacov / sú 7 914,8 Sk a poplatok za uzatvorenie zmluvy je 3 420,- Sk s DPH.

Mám to dobre zaúčtované?

Interný doklad 042/479 380 000,-
Zaradenie auta 022/042 380 000,-
Úhrada kúpnej ceny vopred 479/221 152 000,-Sk
Mesačná splátka istina 479/221
úrok 562/221

Mám taký pocit, že v obstaraní a v zaradení mám odpočítať Dph.

Ďakujem Birn
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Birn Pozri príspevok
    Kúpili sme ojazdené auto kategórie M1 na spotrebný úver.
    ....
    Mám taký pocit, že v obstaraní a v zaradení mám odpočítať Dph.

    Ďakujem Birn
    V zadaní mi chýba informácia o tom, či sa jedná o platiteľa DPH ...

    § 25 Zákona o dani z príjmov
    Vstupná cena hmotného a nehmotného majetku
    (5) Súčasťou vstupnej ceny je aja) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.
    (6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
    Odsek 6 by sa Vás týkal iba v prípade, že by ste majetok obstarávali formou fin. prenájmu (lízing) .

    Birn je offline (nepripojený) Birn

    Birn
    Kúpili sme auto od fyzickej osoby a my sme platcami DPH. Na zmluve o spotrebnom úvere nemám uvedenú sumu bez Dph a samotné DPH, to ma asi pletie.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Birn Pozri príspevok
    Kúpili sme auto od fyzickej osoby a my sme platcami DPH. Na zmluve o spotrebnom úvere nemám uvedenú sumu bez Dph a samotné DPH, to ma asi pletie.
    Keď si kupoval od fyzickej osoby - nepodnikateľa tak nemáš tam DPH. A kategória áut M1 neumožňuje vo všeobecnosti uplatňovať dph na vstupe.

    Birn je offline (nepripojený) Birn

    Birn
    Ak tomu dobre rozumiem, tak obstarávacia cena je tých 380 000 + poplatok za spracovanie zmluvy? Možno sa pýtam hlúposti, ale s leasingami a úverami nemám až toľko skúseností. Máme nahlásenú daňovú kontrolu a chcem, aby som to mala všetko dobre zaúčtované.
    Nikto sa ešte nevyjadrilil k účtovaniu. Mám to dobre?

    Prosííííííííííííííím

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Birn Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci.
    Kúpili sme ojazdené auto kategórie M1 na spotrebný úver. Kúpna cena predmetu financovania je 380 000,-Sk s DPH, časť kúpnej ceny sme uhradili priamo predávajúcemu t.j. 152 000,-Sk s DPH. Výška spotrebného úveru je 228 000,-Sk. Jednotlivé splátky / 36 mesiacov / sú 7 914,8 Sk a poplatok za uzatvorenie zmluvy je 3 420,- Sk s DPH.

    Mám to dobre zaúčtované?

    Interný doklad 042/479 380 000,-
    Zaradenie auta 022/042 380 000,-
    Úhrada kúpnej ceny vopred 479/221 152 000,-Sk
    Mesačná splátka istina 479/221
    úrok 562/221

    Mám taký pocit, že v obstaraní a v zaradení mám odpočítať Dph.

    Ďakujem Birn
    O kúpe auta zrejme máš kúpnu zmluvu. Účtovanie kúpnej zmluvy:
    Interný doklad 380.000,- 042/325
    Poplatok za uv.zmluvu 3.420,- 042/325
    Zaradenia auta 383.420,- 022/042
    Úhrada poplatku 3.420,- 325/221
    Čiastková úhrada kúp.ceny 152.000,- 325/221
    Doplatok kúpnej ceny 228.000,- 325/461
    Splátka úveru 461/221
    Úrok z úveru 562/221

    Úrok z úveru je bežný náklad nenavyšuje obstaranie auta, ale poplatok za úverovú zmluvu áno (je to náklad na obstaranie auta).

    Birn je offline (nepripojený) Birn

    Birn
    Ďakujem, ale niekde tu v príspevkoch som čítala, že aj keď to je spotrebný úver, tak sa požíva účet 479 a nie 461/ podľa Cenigovej /. Na ten poplatok za zmluvu mám faktúru od ČSOB z rozúčtovaním DPH, nemám do obstarávacej ceny pripočítať sumu poplatku bez DPH ?

    Ojazdené auto na spotrebný úver

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.