Zavrieť

Porady

Zasa na tému automobil v podnikaní

Ak mi blízky rodinný príslušník poskytne auto na podnikanie (t.z ja nie som jeho vlastníkom ani držiteľom, iba užívateľom) aké sú možnosti účtovania výdavkov spojených s používaním auta?

  • Je lepšie zahrnúť auto do majetku firmy (za predpokladu, že vlastník to písomne umožní) alebo ho nechať ako súkromné vozidlo?
* Auto bolo kúpene už dávnejšie, preto odpisy nepripadajú do úvahy

  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, musím platiť cestnú daň?
  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, môžem si uplatňovať výdavky za spotrebované PHM + paušál za 1 km alebo si môžem uplatňovať len spotrebované PHM (i keď vlastníkom je rodinný príslušník a auto nie je v majetku firmy)
  • Ak automobil zahrniem do majetku firmy ale nie som jeho vlastníkom, môžem si uplatňovať aj výdavky spojené so servisom a prevádzkou vozidla alebo len paušálnu náhradu?
  • Ako by ste sa rozhodli v tomto prípade?


Vopred ďakujem za vaše návrhy a rady
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Po M a N je tu ešte všeobecnejší zoznam:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=124831&postcount=5
0 0
molnarova2 molnarova2

molnarova2 je offline (nepripojený) molnarova2

supééééér
ďakujem
0 0
michal.poppe michal.poppe

michal.poppe je offline (nepripojený) michal.poppe

dogicka Pozri príspevok
Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok
- do nákladov by som si uplatnila len spotrebované PHL, sadzbu základnej náhrady 6,20 nie, nakoľko to nie je moje súkromné auto
- v prípade platcu DPH by som z bločkov za PHL aj uplatnila odpočet DPH (v zmluve by bolo uvedené že auto budem výhradne používať ja na podnikateľské účely)
- a do nákladov by som si uplatnila aj bločky na údržbu auta (v rozumnej výške)
Aspoň ja si to takto myslím a tak to aj účtujem. Som tu nová tak dopredu ďakujem za odpovede.
Môžem si v takomto prípade uplatniť do nákladov aj poplatky za parkovné, povinné a havaríjne poistenie, poplatok za umytie auta a servisné prehliadky?
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,
prvýkrát idem robiť knihu jázd pre SZČO,ktorý používa svoje súkromné auto k podnikaniu.On mi povedal,že doteraz to robil takto,napr :
za január najazdil cca 110 km x 6,20 + 850,00 Sk(nakúpený benzín) = 1532,00 Sk dal do réžie. Mne sa to akosi nezdá.

Viem,že si zaplatil daň z MV za rok 2007,poistku za auto - to si môže dať do nákladov?
Ako budem postupovať pri výpočte a uplatňovaní náhrady 6,20 ?
Prosím Vás o nejaký konkrétny príklad,podľa ktorého by som sa mohla riadiť.

Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Skúste aj vyhľadať, je toho na túto tému veľa. Pri súkromnom automobile (osobnom a vo vlastníctve) postupujete podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
[SEARCH]súkromný automobil[/SEARCH]
[SEARCH]základná náhrada[/SEARCH]
[SEARCH]spotreba PHL[/SEARCH]
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
books Pozri príspevok
Dobrý deň,
prvýkrát idem robiť knihu jázd pre SZČO,ktorý používa svoje súkromné auto k podnikaniu.On mi povedal,že doteraz to robil takto,napr :
za január najazdil cca 110 km x 6,20 + 850,00 Sk(nakúpený benzín) = 1532,00 Sk dal do réžie. Mne sa to akosi nezdá.
To je dobre, že sa Vám to nezdá ... lebo taký prepočet v žiadnom ustanovení zákona o dani z príjmov alebo zákona o cestovných náhradách nenájdete.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Ďakujem.
A ak som správne pochopila,tak to vypočítam takto :
Cena za benzín (orientačne) je napr. 39,70 Sk x 7,8 (priemerná spotreba) : 100 = 3,0966 (koeficient)
3,0966 (koeficient) + 6,20 (paušál) x 450 km (najazdené km) = 4 183,50 Sk a túto sumu dám do výdavkov.Takto by som postupovala celý rok.

Prosím Vás o odobrenie,či som to správne pochopila a vypočítala.

A môže si dať do nákladov zaplatené poistné a daň z MV ? Je to súkromné auto,ktoré používa k podnikaniu.

Ešte raz ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Ďakujem.
A ak som správne pochopila,tak to vypočítam takto :
Cena za benzín (orientačne) je napr. 39,70 Sk x 7,8 (priemerná spotreba) : 100 = 3,0966 (koeficient)
3,0966 (koeficient) + 6,20 (paušál) x 450 km (najazdené km) = 4 183,50 Sk a túto sumu dám do výdavkov.Takto by som postupovala celý rok.

Prosím Vás o odobrenie,či som to správne pochopila a vypočítala.

A môže si dať do nákladov zaplatené poistné a daň z MV ? Je to súkromné auto,ktoré používa k podnikaniu.

Ešte raz ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Ďakujem.
A ak som správne pochopila,tak to vypočítam takto :
Cena za benzín (orientačne) je napr. 39,70 Sk x 7,8 (priemerná spotreba) : 100 = 3,0966 (koeficient)
3,0966 (koeficient) + 6,20 (paušál) x 450 km (najazdené km) = 4 183,50 Sk a túto sumu dám do výdavkov.Takto by som postupovala celý rok.

Prosím Vás o odobrenie,či som to správne pochopila a vypočítala.

A môže si dať do nákladov zaplatené poistné a daň z MV ? Je to súkromné auto,ktoré používa k podnikaniu.

Ešte raz ďakujem.
Prosím Vás o odobrenie,či som postupovala správne.
Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Výpočet:
/39,7 x7,8 : 100/ x 450 km = 1393,47 , zaokrúhlenie 1394,- Sk
6,20 x 450 km = 2790,- Sk

1394 + 2790 = 4184,- Sk

Daň z MV - do VOZD
Poistné - nie je VOZD
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Čo sa týka poistného, tak tam je možné "isté uplatnenie" ... to len pre úplnosť. Prepočet a preukázanie však môže byť dosť náročné, v praxi sa spravdla neuplatňuje.

A upozorňujem zároveň, že postup v pripnutých linkoch sa týka roka 2007. Od 1.1.2008 sa zmenilo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) ZoDP a platí cena PHL platná v čase ich nákupu.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu (zákona o cestovných náhradách).
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jana Acsová Pozri príspevok
platných v čase ich nákupu
Janka,
tzn., že budem musieť mať aj pri súkromnom aute použitom na podnikanie:
1. aspon jeden doklad v mesiaci /ako dôkaz koľko stáli PHM/ alebo
2. budem musieť mať na počet km aj potrebný počet dokladov o nákupe PHM v mesiaci ??
Naposledy upravil Muška : 07.02.08 at 15:27
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška Pozri príspevok
Janka,
tzn., že budem musieť mať aj pri súkromnom aute použitom na podnikanie:
1. aspon jeden doklad v mesiaci /ako dôkaz koľko stálo PHM/ alebo
2. budem musieť mať na počet km a potrebný počet dokladov o nákupe PHM v mesiaci ??
Zastávam názor ... zdokladovať cenu všetkých PHL, ktoré vykazujem v spotrebe.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jana Acsová Pozri príspevok
Zastávam názor ... zdokladovať cenu všetkých PHL, ktoré vykazujem v spotrebe.
Janka,
ja by som chcela zastávať názor , že stačí jeden doklad /aj to je už veľa/

Len či mi to pomôže
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zastávať samozrejme môžeš ... keď si ho obhájiš. (Tak to som Ti nepomohla, že?)

Z dôvodovej správy k novele vyplýva, že zámerom legislatívneho spresnenia bolo zrovnoprávnenie písm. e) s písm. l) ... aj to ma vedie nepriamo k preukázaniu nákupu.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Muška Pozri príspevok
Janka,
ja by som chcela zastávať názor , že stačí jeden doklad /aj to je už veľa/

Len či mi to pomôže
Medzi chcieť a môcť býva často veľmi ďaleko .
V zákone sa píše podľa cien platných v čase ich nákupu. Ak vykážeš cesty so spotrebou povedzme 20 litrov a bloček budeš mať len na 5 litrov, mne z toho logicky vychádza, že si musela ešte aspoň raz tankovať. A bez bločka sa asi ťažko bude dokladovať cena nákupu tých ďalších 15 litrov (aj keď by sa to možno dalo cez nejaké potvrdenie z ČS ). Podľa mňa by litre na bločkoch mali pokrývať minimálne spotrebu na km vykázaných na pracovné cesty. Ale § alebo nejaký odborný výklad som pre podporu svojho názoru zatiaľ nečítal
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Janka, niekedy veľmi dávno sa to už riešilo , že v čase nákupu a či stačí iba tabuľka PHM zo štatistiky, či jeden doklad, či všetky..... potom nám /tuším od jedu/ aspon zatrhli základnú náhradu. A fčul toto ???
Je nám všetkým jasné, že si na konci roka všetci naháňajú km....., tak už budú musieť naháňať aj bloky
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška Pozri príspevok
Je nám všetkým jasné, že si na konci roka všetci naháňajú km....., tak už budú musieť naháňať aj bloky
Celkom komická predstava. Len doplním ... termobloky
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Muška Pozri príspevok
Je nám všetkým jasné, že si na konci roka všetci naháňajú km....., tak už budú musieť naháňať aj bloky
Bločky treba naháňať už od teraz (preventívne aj do zásoby ).
0 0
Načítať ďalšie