Zavrieť

Porady

Zákon o cestovných náhradách - zmena sadzieb od 1.6.2008

Napriek deklarovanej zanedbateľnej inflácii sme sa dožili vyhlásenia zmeny súm stravného a náhrad za používanie súkromného motorového vozidla používaných pri výpočte náhrad podľa zákona o cestovných náhradách.

O sumách stravného nájdete podrobnosti v téme http://www.porada.sk/t38433-sadzby-s...h-cestach.html

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách:

- Zbierka zákonov:

čiastka 75/2008
opatrenie MPSVaR SR číslo 181/2008
vyhlásené 24.5.2008
vyhlásené sumy sa prvýkrát použijú 1.6.2008

- sumy:

a) jednostopové motorové vozidlá a trojkolky 1,50 Sk za 1 km jazdy
b) osobné cestné motorové vozidlá 5,50 Sk za 1 km jazdy
Naposledy upravil endrju : 24.05.08 at 18:42
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
kunkelovaa Pozri príspevok
Som začiatočník a pýtam sa, čo urobiť, ak máme nakúpené SL v hodnote 70 Sk?? Ako to doriešiť?? Ďakujem.

Buď ich vrátiť alebo dokúpiť napr. SL v hodnote Sk 4,--, ak chcete dodržať minimun.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

ZuzanaP Pozri príspevok
Buď ich vrátiť alebo dokúpiť napr. SL v hodnote Sk 4,--, ak chcete dodržať minimun.
Nesúhlasím s dokúpením, nakoľko by to bolo v rozpore s §152, ods. 4 zákonníka práce. Najjednoduchšie vrátiť, alebo poskytnúť tie 70-korunové ešte plus nad rámec zákona.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gabi03 Pozri príspevok
Nesúhlasím s dokúpením, nakoľko by to bolo v rozpore s §152, ods. 4 zákonníka práce. Najjednoduchšie vrátiť, alebo poskytnúť tie 70-korunové ešte plus nad rámec zákona.
Nie je problém dokúpiť k už exitujúcej stravenke ešte jednu tak, aby bola splnená litera zákona. § 152 ZP bude splnený, na jeden deň to nebude jeden lístok v hodnote 74.-, ale 2, tam by som problém nevidela. Horšie by bolo, ak by dostal len jeden 70.-, to by už bolo v rozpore s § 152.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Tweety Pozri príspevok
Nie je problém dokúpiť k už exitujúcej stravenke ešte jednu tak, aby bola splnená litera zákona. § 152 ZP bude splnený, na jeden deň to nebude jeden lístok v hodnote 74.-, ale 2, tam by som problém nevidela. Horšie by bolo, ak by dostal len jeden 70.-, to by už bolo v rozpore s § 152.
Voľakedy to mohlo byť, no keďže v zákone sa píše: "... Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75% stravného .... " a nie stravovacích poukážok, mám za to, že by to mal byť práve jeden kus gastrolístka. Ale táto téma tu už bola rozoberaná a takisto sme sa nevedeli zhodnúť.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tiež som to riešila so stravovacou spoločnosťou a bolo mi povedané, že podľa ich auditorky si môžeme kľudne dokúpiť SL, tak aby bola splnená podmienka min. hodnoty.
0 0
lucia11 lucia11

lucia11 je offline (nepripojený) lucia11

Chcem sa spytat, ze kde je uvedene, od akeho datumu sa budu pouzivat tieto nove sadzby ? Ked pozeram opatrenia (181, 180) tak tie su z 13. maja a nadobudaju ucinnost dnom vyhlasenia (t.j.13.maja ? alebo kedy ?
Vie mi niekto povedat ?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

lucia11 Pozri príspevok
Chcem sa spytat, ze kde je uvedene, od akeho datumu sa budu pouzivat tieto nove sadzby ? Ked pozeram opatrenia (181, 180) tak tie su z 13. maja a nadobudaju ucinnost dnom vyhlasenia (t.j.13.maja ? alebo kedy ?
Vie mi niekto povedat ?
Pozri príspevok č. 20 v tejto téme.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Tiež som to riešila so stravovacou spoločnosťou a bolo mi povedané, že podľa ich auditorky si môžeme kľudne dokúpiť SL, tak aby bola splnená podmienka min. hodnoty.

toto som našla na stránke accor, konkr. bod č. 7, ani oni nedávajú jednoznačnú odpoveď
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

lucia11 Pozri príspevok
Chcem sa spytat, ze kde je uvedene, od akeho datumu sa budu pouzivat tieto nove sadzby ? Ked pozeram opatrenia (181, 180) tak tie su z 13. maja a nadobudaju ucinnost dnom vyhlasenia (t.j.13.maja ? alebo kedy ?
Vie mi niekto povedat ?
ach jaj
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Vianocka Pozri príspevok
Ak je SZČO a zároveň je aj zamestnancom u iného zamestnávateľa a tento jej neposkytuje stravné lístky ani inak stravu nezabezpečuje, môže si SZČO kupovať stravné lístky sama a je to aj jej daňový výdavok?
Ďakujem
Prosím, nikto mi neporadí???????????????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vianocka Pozri príspevok
Ak je SZČO a zároveň je aj zamestnancom u iného zamestnávateľa a tento jej neposkytuje stravné lístky ani inak stravu nezabezpečuje, môže si SZČO kupovať stravné lístky sama a je to aj jej daňový výdavok?
Ďakujem
Nie, nemôže. Hovorí o tom § 19 písm. p) zákona o dani z príjmov:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

V zmysle zákona stačí, ak ti vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo závislej činnosti. Je jedno, či ti to zamestnávateľ poskytne alebo nie, nárok ti vzniká. Ak ti príspevok (stravné) nedáva zamestnávateľ, treba si to u neho nárokovať. Nemôžeš si to uplatniť ako SZČO s argumentom, že zamestnávateľ ti nedáva stravu. Teda nedá sa to kompenzovať.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Rozalka Pozri príspevok
Ceny PHL sa zvýšili - tie sa odzrkadla v náhrade za spotrebované PHL
Ceny MV šli dole, pozri citát z dôvodovej správy.
Ale zároveň je potrebné prerátať, kedy sa oplatí ešte dávať si do nákladov používanie súkromného vozidla, lebo daň z motorového vozidla sa len zvyšuje. Ak človek nespraví dostatočné množstvo kilometrov za rok, tak naozaj nemá význam sa zaoberať náhradami, lebo preukazovanie kilometrov a všetkého okolo toho ma maximálne odradí od toho.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Chobot Pozri príspevok
Nie, nemôže. Hovorí o tom § 19 písm. p) zákona o dani z príjmov:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

V zmysle zákona stačí, ak ti vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo závislej činnosti. Je jedno, či ti to zamestnávateľ poskytne alebo nie, nárok ti vzniká. Ak ti príspevok (stravné) nedáva zamestnávateľ, treba si to u neho nárokovať. Nemôžeš si to uplatniť ako SZČO s argumentom, že zamestnávateľ ti nedáva stravu. Teda nedá sa to kompenzovať.
Ďakujem za tvoju odpoveď, avšak nakoľko ma nepotešila, pátrala som ďalej. Našla som názor v publikácii od PORADCU - Daňové priznania za rok 2007, kde je uvedené nasledovné:
"Daňovník vykonáva po ukončení pracovnej doby v zamestnaní ešte svoju podnikateľskú činnosť .
V § 19 ods. 2 písm. p) zákona o DzP je ustanovené, že daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 nemá nárok na stravné, ak mu súčasne vzniká nárok na stravné v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Keďže tento daňovník nevykonáva podnikateľskú činnosť súčasne so závislou činnosťou, ale až po skončení pracovnej doby, môže si uplatniť stravné ako daňový výdavok v súlade s § 19 ods. 2 písm. p). Nárok na stravné mu nevznikol súčasne, aj pri výkone závislej činnosti aj pri výkone podnikateľskej činnosti, ale tento nárok mu vznikol až postupne, t.j. mal nárok na stravné pri výkone závislej činnosti v súlade s ustanoveniami ZP, resp. zákona o cestovných náhradách a po skončení pracovnej doby mu vznikol nárok na stravné pri dosahovaní príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o DzP v súlade s § 19 ods. 2 písm. p).
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Vianocka Pozri príspevok
Ďakujem za tvoju odpoveď, avšak nakoľko ma nepotešila, pátrala som ďalej. Našla som názor v publikácii od PORADCU - Daňové priznania za rok 2007, kde je uvedené nasledovné:
"Daňovník vykonáva po ukončení pracovnej doby v zamestnaní ešte svoju podnikateľskú činnosť .
V § 19 ods. 2 písm. p) zákona o DzP je ustanovené, že daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 nemá nárok na stravné, ak mu súčasne vzniká nárok na stravné v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Keďže tento daňovník nevykonáva podnikateľskú činnosť súčasne so závislou činnosťou, ale až po skončení pracovnej doby, môže si uplatniť stravné ako daňový výdavok v súlade s § 19 ods. 2 písm. p). Nárok na stravné mu nevznikol súčasne, aj pri výkone závislej činnosti aj pri výkone podnikateľskej činnosti, ale tento nárok mu vznikol až postupne, t.j. mal nárok na stravné pri výkone závislej činnosti v súlade s ustanoveniami ZP, resp. zákona o cestovných náhradách a po skončení pracovnej doby mu vznikol nárok na stravné pri dosahovaní príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o DzP v súlade s § 19 ods. 2 písm. p).
Zas je to len hra so slovíčkami - jemu vzniká nárok súčasne - t.j. v ten istý deň z prac,pomeru aj z podnikania. Nikde tam nie je napísané, že musí vykonávať túto činnosť súčasne - čo sa vlastne ani nedá, ani jeden zamestnávateľ nedovolí, aby si niekto v práci podnikal. Takže táto odpoveď je dosť ťažko obhájiteľná. Aj mne poradili z poradcu, ale keď prišlo na lámanie chleba, stiahli svoje tvrdenie späť a musela som platiť pokutu. Keďže to nebolo veľa peňazí, nechala som to tak. Ale lepšie je si to preveriť u najpovolanejších - na DR. Ak budete mať odtiaľ kladné stanovisko, potom to kľudne dajte do nákladov. Inak idete do rizika. (Aj keď sa mi to zdá nespravodlivé, že si to takáto SZČO, ktorá neberie príspevok od zamestnávateľa nemôže uplatniť )
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Súhlasím s predch.príspevkom, len dodám, že mne už párkrát z Poradcu "poradili" pekné blbiny, takže už píšem jedne na DÚ, aj keď ich odpovede sú tiež sem tam plné hádaniek..
0 0
avošodrak avošodrak

avošodrak je offline (nepripojený) avošodrak

Práve dumám nad tou zmenou stravného a paušálom za použitie auta. Zaujíma ma ale, prečo uvedené zmeny platia až od 1. 6. 2008, keď v zákone je napísané, že opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia a to je od 24.5.2008??????????? :-)
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
avošodrak Pozri príspevok
Práve dumám nad tou zmenou stravného a paušálom za použitie auta. Zaujíma ma ale, prečo uvedené zmeny platia až od 1. 6. 2008, keď v zákone je napísané, že opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia a to je od 24.5.2008??????????? :-)
Táto problematika už tu bola rozoberaná od str. 3
0 0
Ela222 Ela222

Ela222 je offline (nepripojený) Ela222

Takže aj nové náhrady za používanie motorových vozidiel platia od 1. 6. 2008? A to podľa ktorého §? To stravné som si našla, ale toto nie.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Všetko je v tom istom ustanovení zákona o CN:

"(1) Sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 upravuje ministerstvo opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ďalej len štatistický úrad ) o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s nákupom a prevádzkou motorových vozidiel. Úprava súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 10 %; sumy náhrad sa upravia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 upravená suma náhrad, je 100 %. Upravené sumy náhrad podľa prvej vety patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené."
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

avošodrak Pozri príspevok
Práve dumám nad tou zmenou stravného a paušálom za použitie auta. Zaujíma ma ale, prečo uvedené zmeny platia až od 1. 6. 2008, keď v zákone je napísané, že opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia a to je od 24.5.2008??????????? :-)
Ela222 Pozri príspevok
Takže aj nové náhrady za používanie motorových vozidiel platia od 1. 6. 2008? A to podľa ktorého §? To stravné som si našla, ale toto nie.
Keby ste si všetci, ktorí sa tak čudujete nad účinnosťou zmeny dali tú trošku námahy a prečítali si aj pár príspevkov vyššie, alebo vyhľadali nejakú inú tému, kde to už bolo spomínané, tak by ste nemuseli písať zbytočné príspevky s otázkami.

Ale ono je asi jednoduchšie napísať otázku, než trochu zalistovať, či pohľadať, že....

Potom sa tu 15 x pýtate to isté a 15x vám to isté odpovedáme.
Naposledy upravil Chobot : 30.05.08 at 07:57
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať