Zavrieť

Porady

Garančný fond SP

Ahojte, potreboval by som ujasnit, kedy sa vlastne vyplaca z garancneho fondu omeskana vyplata zamestnancom krachujucej firmy.
Pocul som uz vselijake nazory, napr. ze vyplatia kazdeho, aj tych, ktori medzitym dali vypoved a uz pracuju inde (firma je im dlzna 2 vyplaty),
potom je taky nazor, ze z garancneho fondu vyplati SP len tych zamestnancov, ktori su este zamestnancami firmy a firma pritom musi byt platobne neschopny a len vyplacaju len v rozsahu 3 priemernych miezd,
je este aj taky nazor, ze SP plati az po vymazani firmy z OR SR, t.j. vtedy, ak uz firma prestane papierovo existovat.
Vedel by niekto seriozne poradit?

Este jedna otazka: SP vyplaca len omeskanu vyplatu, alebo aj tzv. odstupne, co by mala vyplatit firma, ked da vypoved zamestnancovi z dovodu restrukturalizacie?
Naposledy upravil luigi72 : 05.07.08 at 14:29
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

luigi72 Pozri príspevok
Ahojte, potreboval by som ujasnit, kedy sa vlastne vyplaca z garancneho fondu omeskana vyplata zamestnancom krachujucej firmy.
Pocul som uz vselijake nazory, napr. ze vyplatia kazdeho, aj tych, ktori medzitym dali vypoved a uz pracuju inde (firma je im dlzna 2 vyplaty),
potom je taky nazor, ze z garancneho fondu vyplati SP len tych zamestnancov, ktori su este zamestnancami firmy a firma pritom musi byt platobne neschopny a len vyplacaju len v rozsahu 3 priemernych miezd,
je este aj taky nazor, ze SP plati az po vymazani firmy z OR SR, t.j. vtedy, ak uz firma prestane papierovo existovat.
Vedel by niekto seriozne poradit?

Este jedna otazka: SP vyplaca len omeskanu vyplatu, alebo aj tzv. odstupne, co by mala vyplatit firma, ked da vypoved zamestnancovi z dovodu restrukturalizacie?
Namiesto zbierania informácií spôsobom "počul som" odporúčam otvoriť zákon o sociálnom poistení a prečítať si §§ 102, 103, 103a a 109 až 119. Tam sa dozvieš úplne presne: komu, kedy, v akej sume, akým spôsobom a po splnení akých ďalších podmienok môže byť vyplatená dávka z garančného poistenia.
Naposledy upravil endrju : 05.07.08 at 14:45
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Aha, dakujem, to ma nenapadlo

Precital som , len nie som si isty na 100% , ci som aj dobre pochopil.
Takze ti, ktori uz skoncili skor pracovny pomer z dovodu nevyplatenia mzdy, ktora trvala uz 5 mesiacov, z garancneho poistenia nedostanu svoju nevyplatenu mzdu, ak som to dobre pochopil (§ 102 ods.1 ZoSP).
A ostatni, ktori su este v pracovnom pomere u toho zamestnavatela, tym vyplacaju len maximalne 3-nasobok z vymeriavacieho zakladu z roku 2007 (20 146 Sk x 3) - platobna neschopnost je vyhlasena v mesiaci jul 2008 (§ 103 ods.3 ZoSP) a nie 3-nasobok ich priemernej mzdy (ktora moze byt aj vyssia ako vymeriavaci zaklad).

Ti, co uz predtym dali vypoved podla § 69 ods.1 pism.b ZP s odvolanim sa aj na § 69 ods.4 ZP, ale do dnesneho dna este nedostali ani odpoved, ani mzdu, ba ani nahradu mzdy, nemaju sancu sa dostat k svojim peniazkom?
Naposledy upravil luigi72 : 05.07.08 at 15:24 Dôvod: doplnenie zakonov
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tiež som hladala § týkajúce sa platobnej neschopnosti zamestnávatela a možnosti uplatniť si nárok z garančného fondu. Prikladám to v prílohe. Sú to veci vybrané zo zákonníka práce a zákona o sociálnom poistení. Ale pozor, nie je to komplet, nie su tam paragrafy a odseky, čo som predpokladala, že sa nás nebudú týkať, aj ked s PN+GF súvisia, napr. tam nie je ods. ak zamestnávatel nedodá potvrdenia pre SP...
Tak snád to poslúži.
Ešte som neprikladala nikdy prílohu (vo worde je toho 5strán), tak snád to nejako zvládnem -zvládla !
Naposledy upravil brčko : 05.07.08 at 15:35
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luigi72 Pozri príspevok
Aha, dakujem, to ma nenapadlo

Ti, co uz predtym dali vypoved podla § 69 ods.1 pism.b s odvolanim sa aj na § 69 ods.4, ale do dnesneho dna este nedostali ani odpoved, ani mzdu, ba ani nahradu mzdy, nemaju sancu sa dostat k svojim peniazkom?
ak je im zamestnávatel dlžný za posledné 3mesiace trvania PP a toto obdobie je v posledných 18-tich mesiacoch pred vznikom platobnej neschopnosti (pozor, PN vzniká doručením návrhu na konkurz na súd, nie vyhlásením konkurzu!)a žiadosť podajú do 60dní po vzniku plat.neschopnosti, tak by podla mna mali mať nárok.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

§ 12
Platobná neschopnosť zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ je na účely tohto zákona platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.
Zakazdym musi byt vyhlaseny konkurz? A ked chcu len rapidne znizit stav a potom fungovat dalej, tak asi nemozu vyhlasit platobnu neschopnost... Rec bola aj o restrukturalizacii. Zavadzaju ludi - zamestnancov?
Ak je zamestnavatel platobne neschopny, kazdy zamestnanec zvlast musi dat ziadost?
§ 116
Lehoty na výplatu dávok a zaokrúhľovanie sumy dávok

(5) Dávka garančného poistenia sa vyplatí najneskôr do 30 dní od doručenia žiadosti o priznanie tejto dávky.

Dakujem za vsetky odpovede, rady, pomoc.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bez toho, že by bol podaný na zamestnávatela návrh na konkurz (Iba vtedy sa podla zákona o soc.poistení považuje za platobne neschopného- vid § 12 ods.1 Zákona o sociálnom poistení) nie je podla mna možnosť dostať dávku z garančného fondu SP - vid 102 ods.1 ZoSP.
Ak nebol vyhlásený konkurz, tak treba nárok uplatnovať u zamestnávatela, ak inak nepôjde, tak cez súd.
Naposledy upravil brčko : 05.07.08 at 15:50
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

luigi72 Pozri príspevok
Dakujem za vsetky odpovede, rady, pomoc.
Tu si pozri čo píšu na stránke SP. DÁVKY GARANČNÉHO POISTENIA
Tu si môžeš preštududovať príslušnú PORADŇU.
Tu sa dajú stiahnúť potrebné FORMULÁRE.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Toto je bomba, dakujem. Vsetko krasne "polopatisticky" napisane!
0 0
hribik999 hribik999

hribik999 je offline (nepripojený) hribik999

Môžte mi prosím pomôcť? Zamestnávateľ neodvádzal exekúcie, sporenia a iné zrážky z (čistej) mzdy zamestnanca. Môže si tieto zamestnanec uplatňovať z garančného fondu? Do ktorého riadku potvrdenia zamestnávateľa pre tieto účely sa dáva táto čiastka?
0 0
djcikis djcikis

djcikis je offline (nepripojený) djcikis

Potrebujem radu.Chcem sa dostať k dávke z garančného fondu,lebo bývalý zamestnávatel mi nechce vyplaťit mzdu a odstupné.Chcem podať návrh na vyhlásenie konkurzu na súd.Možem ho podať aj ja ako bývalý zamestnanec?Lenže nezaplatím preddavok čo sa platí pri podani,lebo je to velká suma,bude postačovať sociálnej poistovni aj to že som podal návrh?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Nechce, alebo nemá z čoho?
0 0
djcikis djcikis

djcikis je offline (nepripojený) djcikis

Mám otázku.Firma chce zmeniť obchodné meno,zrejme sa tým chce zbaviť dlhov,chceme prostredníctvom garančneho fondu ako zamestnanci prisť aspon k nejakej časti finančných prostriedkov.Čo sa vlastne stane so starou firmou ked mala dlhy musi isť automaticky do konkurzu,alebo treba dať ešte teraz návrh na konkurz kým zmení meno?
Naposledy upravil djcikis : 18.04.09 at 04:55
0 0
estefano estefano

estefano je offline (nepripojený) estefano

konkurzný správca
nemozes podat navrh na vyhlasenie konkurzu. Veritelsky navrh - musis preukazat dvoch veritelov s pohladavkami voci tej firme, ktori maju SUDNE uznane pohladavky. V praxi to znamena, ze maju platobne rozkazy. Ak ich mas, tak radsej daj vymahat pohladavku exekutorovi, bude to rychlejsie a aj nieco z toho budes mat. Inak priemerna vytazitelnost n konkurzoch pre veritelov je 7-9%. A mohlo by sa stat, ze by ti spravca nenasiel peniaze ani na to, aby ti vratil zaplateny sudny poplatok.
0 0
estefano estefano

estefano je offline (nepripojený) estefano

konkurzný správca
zmena mena neriesi ziaden problem firmy. ICO zostava, to je podstatne. Firma sa nezbavi dlhov. Ako zamestnanci, ak sa chcete dostat k vyplatam, mozte podat navrh na vyhlasenie konkurzu, ale potrebujete zaplatit preddavok - PO 50.000Sk - 1667 eur. Taktiez musi byt navrh bez chyb, lebo bude zamietnuty bez moznosti odvolania. Z toho dôvodu, aj ked zakon o socialnom poisteni hovori, ze plnenie z garancneho fondu nastane, ak je podany nvrh na vyhlasenie konkurzu, v praxi soc.poist.caka, ci bude vyhlasene konkurzne konanie.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Prosim o radu. Zamestnancovi bola za 1/09 vyplatená dávka garančného poistenia zo SP vo výške časti čistej mzdy. Zvyšná časť čistej mzdy predstavuje pohľadávku voči zamestnávateľovi.
Má zamestnávateľ povinnosť z pôvodnej hrubej mzdy uhradiť štandardne odvody a preddavok na daň zo ZČ, keď z toho vypočítaná čistá mzda bola z časti uhradená dávkou z GF a z časti nebola uhradená?
Alebo má povinnosť odviesť odvody a preddavkovú daň zo ZČ iba z tej časti hrubej mzdy, ktorá nebola vyplatená z GF?
Môj názor: dávka z gar.fondu predstavuje vyplatenú čistú mzdu, pretože s výplatou dávky z GF vzniká pohľadávka soc.poistovne voči zamestnávateľovi vo výške vyplatenej dávky z GF (§ 148 ods. 3 zákona o SP). Preto si myslím, ze z celej pôvodnej hrubej mzdy by sa mali odviesť odvody a preddavok na daň. Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saman Pozri príspevok
Prosim o radu. Zamestnancovi bola za 1/09 vyplatená dávka garančného poistenia zo SP vo výške časti čistej mzdy. Zvyšná časť čistej mzdy predstavuje pohľadávku voči zamestnávateľovi.
Má zamestnávateľ povinnosť z pôvodnej hrubej mzdy uhradiť štandardne odvody a preddavok na daň zo ZČ, keď z toho vypočítaná čistá mzda bola z časti uhradená dávkou z GF a z časti nebola uhradená?
Alebo má povinnosť odviesť odvody a preddavkovú daň zo ZČ iba z tej časti hrubej mzdy, ktorá nebola vyplatená z GF?
Môj názor: dávka z gar.fondu predstavuje vyplatenú čistú mzdu, pretože s výplatou dávky z GF vzniká pohľadávka soc.poistovne voči zamestnávateľovi vo výške vyplatenej dávky z GF (§ 148 ods. 3 zákona o SP). Preto si myslím, ze z celej pôvodnej hrubej mzdy by sa mali odviesť odvody a preddavok na daň. Ďakujem
tiež by ma toto zaujímalo ako v tomto prípade vyplniť sumy preddavku dane a hrubej mzdy v potvrdení o zdanitelnej mzde, preddavkoch na dan ... za daný rok ( ak má príjem len za tento mesiac).

T.j. vyrátať hrubú mzdu zo sumy čistej mzdy (pri bežných odvodoch do ZP a SP), ktorá ešte nebola vyplatená s tým, že nezohladním nezdanitelnú čiastku (tú predpokladám zohladnili v prvej časti vyplatenej mzdy, t.j. z dávky pre garančný fond), je to totiž takto výhodnejšie pre zametnanca, lebo pri rovnakom čistom príjme bude vyšší preddavok dane a môže si ho požiadať vrátiť z DU, ak nemá vysoké príjmy.

Môj názor na odvody zo mzdy, čo boli vyplatené z garančného fondu je "momentálne" taký, že ak ho zamestnávatel nevyplatil, tak z neho nemusí platiť odvody ani dan (aj ked sú zamestnanci ukrátený o možnosť si napr. preddavok dane vyžiadať vrátiť v DP). Už je to dlh voči soc.poisťovni z dôvodu vyplatenia dávky garanč. poistenia a nie mzda vyplatená zamestnancovi.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Dakujem brčko za tvoj názor. Ja sa budem snažiť ešte zisťovať... aj keď už som mierne bezradna ....
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Cau brcko, pytala som sa dnes na skoleni k dani z prijmov, zaver lektorky bol taky ako moj: dan a odvody z miezd vyplatenych z GF musi zamestnavatel odviest.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saman Pozri príspevok
Cau brcko, pytala som sa dnes na skoleni k dani z prijmov, zaver lektorky bol taky ako moj: dan a odvody z miezd vyplatenych z GF musi zamestnavatel odviest.
dakujem aj ja tebe.
Mna ani tak nezaujíma strana odvodov, ale hlavne to potvrdenie (budem ho vystavovať miesto správcu, jeho mzdová agenda nezaujíma a ja nechcem mať problémy, tak si to robím sama, ale len to, čo by robilo v budúcnosti problém mne=zamestnancovi. Vo výkazoch pre SP som uviedla aj za nevyplatenú mzdu, lebo išlo o náhradu mzdy za dovolenku a prekážky na strane zamestnanca (a odstupné = bez odvodov do SP) a tam podla mna sa to neviaže na vyplatenie=zdanenie vid § 138 ods.1 písm. c) zákona o sociálnom poistení).

Uvedieš do potvrdenia o zdanit.mzde ... aj sumu, čo bola vyplatená z GF? Aj ked je to asi predčasné, ked to stačí vyplniť až v r.2011, ked sa jedná o mzdu za 1/2010. Už tu bola taká otázka, ale myslím ostala bez odpovede.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

V mojom pripade ciste mzdy z GF boli vyplatene v r. 2009, t.j. riesim potvrdenie o zdanit.mzde... za r. 2009, t.j. uplne aktualne. Ja som zatial toho nazoru ze aj hrubu mzdu (kde cista mzda sa vyplatila z GF) uvediem do prijmov v potvrdeni a tiez z tejto hrubej mzdy odvediem SP, ZP a predd. na daň zo ZČ. Keby som sa medzicasom dozvedela nieco ine a zmenila nazor - napisem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať