Zavrieť

Porady

Clo a výpočet

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Začínam z dovozom tovaru z Číny. Chcem sa opýtať ako je to s clo a s DPH. Už viem že je clo 4,7% + DPH. Keď je faktúra napr na 2000 dolárov, na colnici zaplatím clo a z toho sa počíta 19% DPH? Ja ako platca si tú DPH môžem potom odrátať, alebo ako to funguje?
Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JANA71 je offline (nepripojený) JANA71

    JANA71
    K presnému výpočtu colných poplatkov potrebujete vedieť dodacie podmienky INCOTERMS - t.j. kto platí dopravu a ostatné služby s dovozom - mali by byť uvedené na faktúre. Môžem Vám to vysvetliť iba všeobecne, bez toho sa to nedá presne. Takže:
    cena tovaru - 2000,- USD x colný kurz dolára 19,278 = 38556,- SKK
    Cena dopravy v zahraničí / mimo EÚ / napr. 7000,- SKK / ak je uvedená na faktúre v cudzej mene, prepočítava sa
    mesačným colným kurzom / spolu: 45556,- Základ
    clo 4,7% zo základu : 2141,- SKK

    + cena dopravy za úsek v rámci EÚ napr.: 6000,-SKK
    SPOLU: 53697,- SKK / základ pre výpočet 19% DPH /
    DPH: 10203,- SKK

    Takže na výmere od colnice by ste mali clo 2141,- + DPH 10203,- = 12344,-

    Výšku cla si budete účtovať ako obstarenie tovaru - pripočíta sa k cene za tovar. DPH vstup na MD.

    Ak viete, kto platí dopravu a v akom úseku, resp. dodaciu podmienku INCOTERMS z faktúry, viem Vám k tomu povedať viac.
    hasekov Chcel by som Vás poprosiť či by ste sa mi mohla ozvať na e-mail hasekov@szm.sk, lebo by som potreboval s Vami prekonzultovať podobný obchodný prípad na určenie colného dlhu. Predom Vám veľmi pekne ďakujem za ochotu.

    maverick27 je offline (nepripojený) maverick27

    maverick27
    JANA71 Pozri príspevok
    K presnému výpočtu colných poplatkov potrebujete vedieť dodacie podmienky INCOTERMS - t.j. kto platí dopravu a ostatné služby s dovozom - mali by byť uvedené na faktúre. Môžem Vám to vysvetliť iba všeobecne, bez toho sa to nedá presne. Takže:
    cena tovaru - 2000,- USD x colný kurz dolára 19,278 = 38556,- SKK
    Cena dopravy v zahraničí / mimo EÚ / napr. 7000,- SKK / ak je uvedená na faktúre v cudzej mene, prepočítava sa
    mesačným colným kurzom / spolu: 45556,- Základ
    clo 4,7% zo základu : 2141,- SKK

    + cena dopravy za úsek v rámci EÚ napr.: 6000,-SKK
    SPOLU: 53697,- SKK / základ pre výpočet 19% DPH /
    DPH: 10203,- SKK

    Takže na výmere od colnice by ste mali clo 2141,- + DPH 10203,- = 12344,-

    Výšku cla si budete účtovať ako obstarenie tovaru - pripočíta sa k cene za tovar. DPH vstup na MD.

    Ak viete, kto platí dopravu a v akom úseku, resp. dodaciu podmienku INCOTERMS z faktúry, viem Vám k tomu povedať viac.
    ďakujem pekne za radu.
    Veim presne ako je to s dopravou. Od jedného výrobcu dostanem fa už aj s dpravou, čo činí cca 50 eur a od druhého výrobcu nie, taže dopravu budem platiť tu. Ako je to s DPH? Nakoľko sa v tomto ešte moc nevyznám, som platcom, tú DPH si môžem potom odrátať? Alebu ju započítam do tovaru a pri predaji znova pripočítam DPH?
    Ďakujem

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ak to tam je takto uvedené, tak je to možné. Asi ide o tovar, ktorý je zaťažený vysokými clami a spotrebnou daňou. Ak si to prepočítaš, zrazu to nemusí byť taký atraktívny tovar.

    BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

    BIZAL
    ak za tovar zaplatim 1000 eur a za dovoz taktiez 1000, potom pocitam vsetky tie sadzy (clo 57,6%, DPH 20%, spotrebna dan 55,7%) z 2000 eur a spocitam ich spolu? vyjde mi takto celkovy poplatok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.