Zavrieť

Porady

Lízing v Pohode ešte raz.

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pozdravujem, už sme lízingy prediskutovali z mnohých strán.

Teraz mám tému, ktorá možno ani nie je problémom programu Pohoda.

Informovala ma jedna úžívateľka Pohody, že dostala do agendy majetok lízing a veľmi pekne to počíta a účtuje jej účtovné a daňové odpisy.

Ja som z toho jeleň.

Zákon o dani z príjmu nám určil ako odpisovať dlhodobý hmotný majetok v našom vlastníctve a aj lízovaný majetok. Ja v žiadnom účtovníctve neodpisujem inak ako daňovo.

Mám považovať informáciu od našej kolegyne iba ako pokus o DOKONALOSŤ, alebo mi niečo o lízingoch a vôbec o odpisovaní uniklo?


apo
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Upravím Tvoj príspevok v poslednom riadku, citujem:
Obdobie 1.1 - 25.1: 3385,50 / 31 * 25 = 2730,20 účtované 383/325

Citovaný riadok nebude v decembrovom ID.

ALE

V januári keď budeš účtovať predpis záväzku na splátku lízingu zaúčtuješ
383/325 655,3
562/325 2730,20

Vysvetlenie:
V januári zaplatíš za 6 dní úroky z decembra tie sú v decembrovom ID a preto v januári predpis na úhradu bude mať súvzťažnosť MD 383 za 6 dní z decembra a ostatok je náklad
a súčasne predpis k úhrade 562/325 2730,20 spolu: 3385,50

Predpokladám, že takto si to aj myslela, len to tak nebolo napísané.

Pozdravujem.

apo
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

apo Pozri príspevok
Upravím Tvoj príspevok v poslednom riadku, citujem:
Obdobie 1.1 - 25.1: 3385,50 / 31 * 25 = 2730,20 účtované 383/325

Citovaný riadok nebude v decembrovom ID.

ALE

V januári keď budeš účtovať predpis záväzku na splátku lízingu zaúčtuješ
383/325 655,3
562/325 2730,20

Vysvetlenie:
V januári zaplatíš za 6 dní úroky z decembra tie sú v decembrovom ID a preto v januári predpis na úhradu bude mať súvzťažnosť MD 383 za 6 dní z decembra a ostatok je náklad
a súčasne predpis k úhrade 562/325 2730,20 spolu: 3385,50

Predpokladám, že takto si to aj myslela, len to tak nebolo napísané.

Pozdravujem.

apo
Len pre overenie:

December ID:
istina 17475,30 474.100 / 325
DPH 3963,60 343.100 / 325
úrok 655,30 562 / 383

lenže týmto nedostanem záväzok na sumu 24824,40,- ten predsa potrebujem uhradiť (zatiaľ mám na 325 sumu 21438,90) chýba tam výška úroku 3386,50

Január ID:
istina 17582,30 474.200 / 325
DPH 3963,60 343.100 / 325
úrok 3278,50 562 / 325 (to je z kalendára v januárovom riadku)

toto čo si písal do neho účtujem tiež?
655,3 383/325
2730,20 562/325
to budem mať vyšší záväzok na 325 ako je potrebné uhadiť, práve o tých 3386,50, ktoré chýbajú v decembri

No mám pocit, že asi nerozumiem.
Ako mám to časové rozlíšenie zaúčtovať, aby som aj v dec. aj v jan. mala záväzok 325 v sume 24824,40 Sk, ktorý potom zlikvidujem?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V decembri účtuješ záväzok taký istý ako v novembri, ale z JANUÁROVÉHO predpisu záväzku musíš dať do nákladov tú časť úrokov, ktorá pripadá na obdobie konca roka. A to sa dá urobiť iba interným dokladom nakoľko účtujeme o výdavku budúcich období. Vydáš peniaze likvidáciou januárového záväzku v ktorom sú predpísané aj úroky od 26.12.2008 do 25.1.2009.

Takže zmena v účtovaní záväzku nastáva v mesiaci január keď musíš úroky, ktoré pripadajú na obdobie od 26.12.2008 do 31.12.2008 zaúčtovať ako MD 383 a úroky od 1.1.2009 do 25.12009 zaúčtuješ MD 562 a všetko DAL 325.

Takéto drobné chyby sú lahôdkou pri daňovej kontrole, daňoví kontrolóri skoro vždy nájdu niečo čo sa časovo nerozlíšilo a malo sa.

Ja mám takú malú pomôcku na rozpočítanie nákladov a výdavkov BO. Dám ju do prílohy. Tabuľku v ktorej som rozpočítal náklady pred vytlačením ohraničím ako oblasť tlače a vytlačím 2x.
1x priložím k faktúre, a 1x ku internému dokladu. V tomto čase už mám pripravené podklady pre účtovanie časových rozlíšení, ktoré zaúčtujem v roku 2009 zatiaľ väčšinou z predpisov poistného, časom pribudnú telekomunikácie a rôzne iné platby za obdobie, ktoré prechádza cez dátum 31.12.

apo
Naposledy upravil apo : 22.08.08 at 18:18
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

[quote=apo;666818]Máš pre mňa klasický postup, ktorý používam pred Pohodu a aj v Pohode.

Na začiatku roka do statných záväzkov vyrobím predpisy na celý rok. Nedaňový výdavok s nárokom na odpočet DPH.

V exel tabuľke mám spracovaný celý splátkový kalendár a ztabuľky vyčítam zostatkovú cenu investičného majetku a zostatok na dosplácanie lízingu.

Na konci roka vojdem do majetku a zadám novú položku bez odpisovania a zadám jej zostatkovú cenu majetku, aby ju Pohoda dala do výkazu majetku. v interných dokladoch zadám náklady z lízingu za celý rok jednou sumou odpis a jednou sumou úroky.

V ostatných záväzkoch zapíšem riadok so zostatkom úveru na splatenie, aby sa dostal do evidencie záväzkov.

Ak je lízing v Eurách nemôžeš splátky nahrať pre celý rok odrazu ale čakáš na faktúru na ktorej je vyčíslená hodnota DPH v Sk a tento záväzok nahrám do prijatých faktúr.

To je všetko, tento spôsob je úplne nezávislý od softvérových možností.

apo

Prečítala som o leasingoch xy príspevkov na Porade a Tvoj sa mi zdá premňa naj... Len by som ešte potrebovala vedieť akú predkontáciu použiješ v ostatných záväzkoch pri evidovaní zostatku úveru a taktiež ak je to eurový leasing aký kurz použiješ z 31.12.2008?
ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.
Naposledy upravil daniek : 13.01.09 at 20:44
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Citovaný postup je pre jednoduché účtovníctvo v Pohode. V ostatných záväzkoch používam predkontáciu typ "Výdavok neznižujúci s odpočtom DPH" ja som ho nazval Liz2004, lebo je aktuálny pre lízingy od roku 2004.

Nesmieš zabudnúť, keď v ostatných záväzkoch ako aj v majetku zrušíš položky o lízingoch, ktoré sú pre bežný rok nepotrebné a majú dátum z predchádzajúceho roka, že musíš ručne zadať do výkazu majetku a záväzkov tieto hodnoty, aby si mal správne vytlačené hodnoty vo výkazoch z predchádzajúceho roka.

apo
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

a prečo mám tieto položky rušiť?
a ešte k tomu kurzu pre eurový leasing?
dakujem
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

apo Pozri príspevok
Akontácia musí byť MD 042.

Úhrn istiny pre výpočet odpisov tvorí podľa posledne známych informácií:
1. Akontácia
2. Poplatok za vystavenie zmluvy
3. Odkupná cena
4. Suma istiny zo splátkového kalendára.

Ja keď mám spracovaný v exeli celý predpis na splácanie lízingu tak urobím kontrolný prepočet.

(36 x odpis)+(úroky zo splátkového kalendára)+(všetka DPH počnúc akontáciou a končiac odkupnou cenou)+(poistné zo splátkového kalendára)-(celková suma vyplatená lízingovej spoločnosti vrátane poplatku akontácie splátok a odkupnej ceny)=0

Pričom nula je limitná hodnota nakoľko odpisy sú zaokrúhľované takže mi vyjde výsledok okolo 5 korún.

Takto máš istopu, že si na nič nezabudol a ak rozumieš všetkému čo som do vzorca uviedol tak to dokážeš aj zaúčtovať.

Spôsobov na zaúčtovanie je niekoľko variant prezentovaných na Porade.

apo

korekcie +/- upravila. Môže to tak byť?[/quote]


Určite ide do sumy istiny aj Poplatok za prevod vlastníckych práv (odkupná cena)? Lebo ja som ho tam zaradila (042/474) a teraz mi prišlo odsúhlasenie zostatku v zmysle inventarizácie od leasingovky a majú tam presne o ten poplatok nižšiu čiastku na nesplatenej istine. Čiže podľa nich by som mala mať o ten poplatok nižší zostatok na 474. Tak teraz neviem. Mala som za to, že sa tam tento poplatok pripočítava. Ako to teda je?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Asi ťažko vyhovieme všetkým súvislostiam s lízingami.
Máme povinnosť do vstupnej ceny zahrnúť aj odkupnú cenu lízingu.
Ak ju máme do vstupnej ceny zahrnúť tak si ju musíme zaúčtovať, inak ako predpis záväzku si to neviem predstaviť. A ak mám vstupnú cenu v záväzkoch tak potom tento záväzok aj inventarizujeme.

Problém je v tom, že lízingová spoločnosť nemá povinnosť zahrnúť odkupnú cenu do istiny.

Takže rozdielne účtovanie o majetku spôsobí rozdiel pri porovnaní salda medzi lízingovou spoločnosťou a nájomcom.

Ja osobne som nikdy neštudoval účtovanie lízingu v lízingovej spoločnosti takže nedám 100% radu.

Ale s čistým svedomím môžeš inventúru odsúhlasiť ako zhodu.

apo
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Práve som dotelefonovala s leasingovkou a bolo mi povedané, že Poplatok za prevod vlastníckych práv k PL nie je súčasťou istiny a mám si to opraviť. Na konci ho vraj budú faktúrovať ako službu. A ako som tu tak kutrala na Porade, dočítala som sa, že Dohodnutá kúpne cena je súčasťou istiny, ale poplatok za prevod práv nie je súčasťou istiny. Bolo to podľa www.epi.sk. Tak si vyber.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Priliepam link


http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=8288&LngID=0
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Citujem z linku:

V účtovníctve sa odpisy uplatňujú zo sumy účtovanej na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Náklady súvisiace s obstaraním hmotného majetku formou finančného prenájmu do času jeho uvedenia do užívania sa účtujú na účet 042. Môžu to byť náklady na dopravné, na montážne práce, clo a pod. Poplatok za uzatvorenie nájomnej zmluvy je súčasťou obstarávacej ceny prenajatého majetku účtovanej na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku alebo na základe usmernenia MF SR č. MF/009465/2005-721 (FS č. 5/2005 bod 5) v roku 2004 aj priamo súčasťou nákladov účtovaných na účte 518 – Ostatné služby, ak sa tak prenajímateľ s nájomcom dohodne.


Usmernenie hovorí, že ak sa dohodneme s lízingovou spoločnosťou tak poplatok za vystavenie zmluvy môžeme dať priamo do nákladov.

Noooooooo, neviem si prestaviť ako sa s lízingovou spoločnosťou dohaduejm o tom či poplatok bude alebo nebude súčasťou istiny. Človek s ktorým sa dojednávajú lízingové podmienky ani netuší čo je účtovníctvo, čo je vstupná cena a ko sa počítajú odpisy.

Takže dať všetko do vstupnej ceny pre odpisovanie a je pokoj.

apo
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Apo, poplatok za vystavenie LZ dávam jednoznačne do VC, ale išlo mi o poplatok za prevod vlastníckych práv, citujem z článku:

V zmysle Pokynu DR SR k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov súčasťou obstarávacej ceny predmetu finančného prenájmu sú náklady súvisiace s jeho obstaraním, medzi ktoré patria aj zmluvný poplatok za spracovanie lízingovej zmluvy a kúpna cena. Poplatok za prevod vlastníckych práv tento charakter nemá, pretože nesúvisí s obstaraním predmetu finančného prenájmu a je samostatným druhom služby po ukončení zmluvy s právom kúpy prenajatej veci.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

No to je fajn.
Hneď v roku 2004 som počítal odpisy len z čistej istiny.
Potom nás kadekdo obloboval s tým čo všetko ešte patrí do istny.

Pre mňa je to nový poznatok, že odkupná cena nie je súčasťou vstupnej ceny pre výpočet odpisov.

Takže lízingy z roku 2008 opravím, ale tie predchádzajúce nechám dobehnúť tak ako sú nakoľko pri miliónových invstíciách 1000 Sk, alebo 100 Euro neurobí daňový delikt.

Ďakujem, zato, že som znovu o čosi múdrejší.

apo
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Veď aj ja som bola predtým poúčaná na všelijakých školeniach, že čo všetko tam má byť zahrnuté. Ja mám tento lízing našťastie z 2008, takže opravujem, ale pri starom som nemala poplatok za prevod práv, ale kúpnu cenu PL 100,- Sk, takže tam som to zahŕňala do VC.
Účtovník má proste celoživotné vzdelávanie zabezpečené... aby sa nedajbože nenudil.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Tak tak, mi sa asi dlho nudiť nebudeme.

Ale naše tajné prosby, aby nám z marca niečo posunuli na pozdejší termín boli vypočuté.

Takže už sa nebudeme stresovať 31. marca, ale 30.4. prípadne až 30.6. aby sme na poslednú chvíľu splnili povinnosti voči voči správcom daní.

Tým chcem povedať, že vkľude môžeme takéto novinky implementovať do hotových účtovníctiev.

Ja hlavne dúfam, že si nájdem čas k tomu, aby som urobil o čosi zmysluplnejšie poznámky k účtovným závierkám, lebo na tieto slohové práce mi k 31.3. nikdy čas nezostal.

apo
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Betina2 Pozri príspevok
Poplatok za prevod vlastníckych práv...
apo Pozri príspevok
Pre mňa je to nový poznatok, že odkupná cena nie je súčasťou vstupnej ceny pre výpočet odpisov.
Aby nedošlo k omylu, neviem čo rozumiete odkupnou cenou, ale platí, že "poplatok za prevod vlastníckych práv k predmetu finančného prenájmu NEROVNÁ sa kúpna cena". Sú to dva rozdielne pojmy. Uvádzam to preto, aby prípadný čitateľ príspevkov nebol uvedený do omylu.

Poplatok za prevod vlastníckych práv po skončení leasingu je pomerne novou problematikou. Evidujem ju cca 2 roky. Zapracovali si ho ako nóvum do zmlúv leasingové spoločnosti (nie všetky).

apo Pozri príspevok
No to je fajn.
Hneď v roku 2004 som počítal odpisy len z čistej istiny.
Potom nás kadekdo obloboval s tým čo všetko ešte patrí do istny.
Neviem, čo myslíte oblbovaním ale leasing je problematika s výraznými legislatívnymi úpravami od roku 2003. Aktuálne problémy vyvstávajú aj s novinkami v zmluvách. Následne sa sprístupňujú zverejňované informácie vypracované spravidla na základe podnetov z praxe. Všeobecne platí zjednotenie účtovného a daňového prístupu k leasingu napr. k oceňovaniu. Oceňovanie pre účely účtovné a daňové je rovnaké, t.j. ocenenie obstarávacou cenou vrátane súvisiacich nákladov, nielen ceny obstarania (istiny) predmetu finančného prenájmu. Čo sa týka súvisiacich nákladov, časť je zapracovaná do právnych predpisov priamo, časť nie a vyvstáva napríklad aj z dôvodu noviniek z praxe. A máme tu subjektívne názory, výklady, právne stanoviská, rozhodnutia súdu, európskeho súdneho dvora ... no a tak dochádza k zmenám.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Aha.

Tak sa spýtam ešte raz. Okrem pravidelných splátok sa pri finančnom lízingu vyskytujú tieto platby:

1. Nultá splátka, niekedy je prvá zvýšená splátka o takzvanú akontáciu.
2. Poplatok za vystavenie lízingovej zmluvy.
3. Odkupná cena po skončení lízingu.
4. Poplatok za prevod vlastníckych práv.

Ja som sa zatiaľ pri lízingoch s položkou č. 4 nestretol. Takže Janka Ácsová nás správne usmernila, aby nedošlo k omylu.

Pod oblbovaním som nemyslel informácie z Porady. Hneď v roku 2004 skôr než som na Poradu začal chodiť sa menili názory z čoho sa počíta vstupná cena. Od Dashofera, ktorý určite neche byť menovaný som si kúpil dokument "Všetko o lízingoch" v ktorom aj DPH pri osobných motorových vozidlách zahrňoval do vstupnej ceny. Potom sa ospravedlnil a poslal mi dobropis nakoľko som ďalej nemienil hľadať koľko iných nezmyslov tam ešte napáchal.

Ďakujem za usmernenie.

apo
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apo Pozri príspevok
Tak sa spýtam ešte raz.
Nepostrehla som otázku. Čo vstupuje do obstarávacej ceny? Ak je toto predmetom otázky tak:
-istina a náklady súvisiace s obstaraním.

Po výklade pojmu istina prídeme k tomu, že jej súčasťou je aj kúpna cena bez ohľadu na štylizácie v zmluvách, nakoľko postupy účtovania a zákon o dani z príjmov sú navzájom v tejto oblasti prepojené a obsahujú definície. Ako je štylizovaná a rozkalkulovaná zmluva a splátkový kalendár nie je rozhodujúce. Nie je rozhodujúce ako sa nazýva splátka (nultá, prvá zvýšená, akontácia atď) ale čo to je. Splátky ako súčasť dohodnutých platieb, v tomto prípade tvoria istinu s výnimkou vylúčených položiek, ktorými sú nerealizované finančné výnosy. Ako vidíte ... absentuje DPH a preto v prvopočiatkoch aj problém napríklad s M1-mi. Neskôr doplnený ods. 6 § 25 ZoDP v znení "Pri obstaraní hmotného majetku formou finačného prenájmu súčasťou OC u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty." Zrejmé jasné východisko z daňového pohľadu (a ten prevláda v záujme daňových subjektov). Čiže istina nie je len to, čo sa niekedy uvádza v splátkových kalendároch, lebo tam sa veľmi často uvádza len ostávajúca časť istiny po zaplatení prvej zvýšenej splátky bez kúpnej ceny.
Leasingová spoločnosť neklame, uvádza istinu ... ale iba jej časť. Celú istinu si niekedy musí subjekt vypočítať, nakoľko vyplýva zo zmluvy a nie je obsiahnutá v splátkovom kalendári. Záleží na podkladoch, ktoré osoba zodpovedná za zaúčtovanie dostane od klienta. V každom prípade práve táto osoba by mala vedieť, že nedostala k leasingu všetko, čo potrebuje k zaúčtovaniu. Mali sme tu napríklad otázky ohľadom splátkového kalendára, ktorý síce plnil funkciu faktúry a vyčísľoval základ dane a daň ale nevyčísľoval splátku v členení na istinu a finančný náklad, ktorý ako vieme sa účtuje odchylne od istiny.

No a k druhej časti. Čo sú to náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu? Všetko čo súvisí s kúpou. Nehľadajte jednoznačnú odpoveď, závisí od konkrétnych podmienok kúpy a faktu, že sa jedná o náklady vynaložené do doby uvedenia majetku do užívania. Účtovné predpisy ich nešpecifikujú položkovite, ale vecným popisom ich významu. Mohli by to byť:
- poplatok za uzatvorenie zmluvy,
- clo, prepravné,
- registračné a správne poplatky (nový automobil),
- montáž, inštalácia, naprogramovanie, spojazdnenie, vstupné revízie (strojov a zariadení, výrobných liniek ...)

...

- poplatok za prevod zmluvy pri zmene nájomcu + nesplatená časť istiny + finančné vyporiadanie s pôvodnym nájomcom + odstupné (predmetné je osobitne riešené aj v ZoDP § 26 ods. 8).

Čo sa týka poplatku za odkúpenie predmetu finančného prenájmu po jeho skončení, k tomu odporúčam sa riadiť vlastným úsudkom na základe súvislostí transakcie a prípadne s využitím verejne dostupných informácii z vierohodného zdroja, ktorý informáciu poskytol. Ak touto informáciou je jasný impulz z materiálov DRSR postupujte podľa nej. V každom prípade nie je reč o:
- istine, či jej časti napríklad kúpnej cene, za ktorú prejde vlastnícke právo z prenajímeteľa na nájomcu, ktorá je celá súčasťou obstarávacej ceny,
- poplatku za uzatvorenie zmluvy,
- poplatku za prevod zmluvy pri postúpení práv a povinností z jedného nájomcu na druhého.

Poplatok za prevod vlastníckych práv je osobitným zmluvne dohodnutým poplatkom v rámci finančného produktu.

A aj keď sa možno zdá odpoveď obšírna, minimálne 3 rozpory, resp. alternatívne riešenia je možné nájsť aj v uvádzanej problematike a preto odborná diskusia pokračuje, rovnako aj názorový vývoj.
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Poplatok za prevod vlastníckych práv pri osobnom automobile je samostatným druhom služby po ukončení zmluvy s právom kúpy prenajatej veci, takže účtujem priamo do nákladov. Takže aj DPH pri tejto službe (osobný automobil) si môžem uplatniť?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno, ale treba mať jasno v tom či je po poplatok za prevod vlastníckych práv, alebo odkupná cena.

Upozornila nato Jana Ácsová.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať