Zavrieť

Porady

Evidenicia Pohľadávok bez dokladov(faktúr)

peba peba

peba je offline (nepripojený) peba

Zdravím, poskytujem sluzby na zaklade zmluvy, kde klienti platia za poskytnute sluzby mesacne-cize neposielam im faktúry.
Ako zauctujem pohladavku ak napr. niektory klient nezaplatil v roku 2008 za mesiace april, august. Ale zaplatil teraz po upomienke t.j. v roku 2009?

Aby bolo jasne Faktúry im neposielam ale platia automaticky mesacne na zaklade zmluvy. Pred prechodom na dalsi uct.rok musim im nahadzat pohladavky napr. s datumom 31.12.2008. A ked ano tak aky doklad uvediem pri pohladavkach ked FA im nevystavim?NIE som platcom DPH.
Naposledy upravil peba : 15.02.09 at 17:48 Dôvod: doplnenie
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Každý mesiac by sa mali "nahádzať" pohľadávky, podľa zmluvy.
0 0
peba peba

peba je offline (nepripojený) peba

Rozalka Pozri príspevok
Každý mesiac by sa mali "nahádzať" pohľadávky, podľa zmluvy.
Je to nutné, lebo mam cca. 300 klientov. Mesačne 300 faktúr :-) ?
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Najskôr ich na základe zmluvy zavedieš do evidencie pohľadávok aj bez faktúry. Ako potom odsleduješ že kto čo zaplatil pri toľkých klientoch.
Cez evidenciu to máš najjednoduchšie a nehovoriac o tom že aj povinné.
Potom nemáš v nasledujúcom roku problém kto čo dlhuje a pripomenúť mu to.
Ja by som to určite tak robila.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
peba Pozri príspevok
Je to nutné, lebo mam cca. 300 klientov. Mesačne 300 faktúr :-) ?
Je to nutné , ak nevystavujete faktúry , tak každá jedna zmluva je doklad pre vznik pohľadávky a každú zmluvu treba evidovať v pohľadávkach .

Účtovná agenda vedená Vašim spôsobom je nedôveryhodná a som presvedčená že je v rozpore so Zákonom o účtovníctve a Postupov JU .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Postupy JU - vyberám napr. :

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

Obsahové vymedzenie účtovných kníh
§ 3

(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa účtujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v účtovných knihách podľa § 15 ods. 1 zákona.
(2) Účtovnými zápismi v účtovných knihách sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období.
(3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.


(4) Účtovné zápisy v účtovných knihách s výnimkou peňažného denníka môžu pokračovať aj v nasledujúcom účtovnom období, ak sa zreteľne oddelia.

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. f) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky

http://www.porada.sk/t38186-postupy-...12-2008-a.html

Takže nemáme tie pohľadávky len tak pre srandu .

P.S. Ospravedlňujem sa tú čierňavu , ale neviem to opraviť na tenké písmo .
Naposledy upravil Zita5 : 16.02.09 at 08:08
0 0
peba peba

peba je offline (nepripojený) peba

Takže do pohľadávok musím zaevidovať každého klienta ale Faktúru mu nemusím vystaviť. Čo napišem do pohľadávky aký doklad uvediem v Alfe? Možem uviesť doklad "Iný"?
Rok 2007 a aj rok 2008 mam bez pohľadávok, iba tie pohľadávky som zaevidoval ktorým som vystavil aj Faktúru teda živnostníkom, občanom som nevystavoval FA ani do pohľadávok som ich nezaevidoval. Zaevidoval som iba od ních platby za služby do peňažného denníka. To že koľko dlžia to som viedol samostatne v exceli. Napraviť to už neviem! Ale žiadny príjem som nezatajil všetko mam v peňažnom denníku tak prečo by to nemohlo byť dobre?

Veď toľko klientov zaučtovať samostatne do pohľadávok a aj do peňažného denníka to by bola dobrá makačka každý mesiac. Ja som to zjednodušil tak že zoberiem výpis z BU spočítam jednotlivé platby za deň a zapíšem do Peň.denníka v jednom riadku, ale ak to uhradila firma tak ju nespočítam k ostatným ale zvlášť ju zaevidujem do PD a aj v pohľadavkach to uhradím. Aj tak som mal v roku 2008 cca 170 faktúr a okolo 1800 zápisov v peň.denníku.

Len teraz od marca budem platiteľom DPH a neviem či to tak môžem robiť, podľa vás nie čo som čítal vyššie. Ale potom nedalo by sa to dajako zjednodušiť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
peba Pozri príspevok
Takže do pohľadávok musím zaevidovať každého klienta ale Faktúru mu nemusím vystaviť. Čo napišem do pohľadávky aký doklad uvediem v Alfe? Možem uviesť doklad "Iný"?

Ak máte ALFU , doporučujem každého klienta zapísať do "Partnerov", pre ľahšiu previazanosť jednotlivých účtovných úkonov v ALFE .Ja by som na Vašom mieste vystavovala Faktúry a tým by som faktúru dala zapísať aj do pohľadávok .
Skúste sa nad tým zamyslieť a využívajte výhody programu ALFA naplno .

Teraz Vám môžem doporučiť jednotlivé zmluvy zapísať do pohľadávok /neviem teda aké služby poskytujete , ale napadlo ma , že Zmluvy mohli byť aspoň číslované/ a použite doklad "iný" .Ak teda sa Vám tie FA nechce vypisovať . Každá jedna zmluva musí riadne evidovaná
.


Rok 2007 a aj rok 2008 mam bez pohľadávok, iba tie pohľadávky som zaevidoval ktorým som vystavil aj Faktúru teda živnostníkom, občanom som nevystavoval FA ani do pohľadávok som ich nezaevidoval. Zaevidoval som iba od ních platby za služby do peňažného denníka. To že koľko dlžia to som viedol samostatne v exceli. Napraviť to už neviem! Ale žiadny príjem som nezatajil všetko mam v peňažnom denníku tak prečo by to nemohlo byť dobre?
http://www.porada.sk/t99277-zakon-o-...12-2008-a.html
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

Na začiatok

Veď toľko klientov zaučtovať samostatne do pohľadávok a aj do peňažného denníka to by bola dobrá makačka každý mesiac.


K tomu sa nevyjadrujem , prečítajte si Zákon o účtovníctve
.Snáď len toľko zo Zákona o účtovníctve

§ 7
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Ja som to zjednodušil tak že zoberiem výpis z BU spočítam jednotlivé platby za deň a zapíšem do Peň.denníka v jednom riadku, ale ak to uhradila firma tak ju nespočítam k ostatným ale zvlášť ju zaevidujem do PD a aj v pohľadavkach to uhradím. Aj tak som mal v roku 2008 cca 170 faktúr a okolo 1800 zápisov v peň.denníku.

170 faktúr nie je tak veľa . Ja si nemyslím , že to robíte správne , nakoľko každá úhrada cez bežný účet má byť zaúčtovaná po položkách jednak ako príjem OVZD v peňažnom denníku a zároveň v pohľadávkach ako úbytok pohľadávok .

§ 11
Účtovný zápis

Na začiatok

(1) Účtovný zápis sa zaznamenáva v účtovných knihách.

(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

(3) Účtovný zápis nemôžu účtovné jednotky vykonať mimo účtovných kníh.


Len teraz od marca budem platiteľom DPH a neviem či to tak môžem robiť, podľa vás nie čo som čítal vyššie. Ale potom nedalo by sa to dajako zjednodušiť?
Čo sa týka platcu DPH .....tak dávam do pozornosti
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2008-a.html#70 §70
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2008-a.html#71 §71
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2008-a.html#75 §75

atď atď .
Odpoveď zelenou .
Naposledy upravil Zita5 : 17.02.09 at 08:28 Dôvod: Doplnila som ...Odpoveď zelenou
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Len doplním, že ak neeviduješ v SW stav pohľadávok, tak potom ani príloha DP, a to Výkaz o majetku a záväzkov, r. 08 zo SW nebude správny, iba ak urobíš závierkové úpravy a doplníš sumy, kto je ti čo dlžní....
Tiež si myslím, že nie je správne jednou sumou zaúčtovať prijaté sumy od odberateľov (nepodnikateľov) a podobne....

Na tvojom mieste by som nestrácala čas evidenciou v exceli, ale to isté zadala do SW, kt. Ti hneď urobí ucelený prehľad o hosp. situácii....

Je síce možné, že si nezatajil žiadne príjmy, ale skreslil si svoje výkazy, nakoľko v prípade prerušenia alebo ukončenia podnikania je potrebné o zostatky majetku a záväzku upraviť daň. základ a ty tieto údaje nemáš podchytené. (Ono nikdy nevieš, čo môže prísť....)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte jedno riešenie vidím , nájsť si účtovníčku/ka .
0 0
peba peba

peba je offline (nepripojený) peba

Tak to teraz mam celý rok 2008 opraviť podľa toho ako to píšete? Alebo stačí to uplatňovať od 1.1.2009. A tých ktorý mi dlžia zapísať s dátumom 31.12.2008 do knihy pohľadávok aby sa preniesli do roku 2009?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

peba Pozri príspevok
Tak to teraz mam celý rok 2008 opraviť podľa toho ako to píšete? Alebo stačí to uplatňovať od 1.1.2009. A tých ktorý mi dlžia zapísať s dátumom 31.12.2008 do knihy pohľadávok aby sa preniesli do roku 2009?
Nuž rozhodnutie nie je na nás, ale na tebe.
V každom prípade, sú tam zrejmé nedostatky ako v dodržiavaní zákonov, najmä Zákona o účtovníctve, ako aj postupov účtovania ....
0 0
peba peba

peba je offline (nepripojený) peba

Ešte toľko mi poradte ak zaevidujem pohľadávku na základe zmluvy (čiže faktúru nevystavujem), aké číslo daňového dokladu mám uviesť? Používam ALFU!
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Očísluj si zmluvy (ak ich nemáš) a daj tam to číslo.
Systém číslovania je na tebe, ale mal by vytvoriť ucelený rad.
0 0
peba peba

peba je offline (nepripojený) peba

ego.mc Pozri príspevok
Očísluj si zmluvy (ak ich nemáš) a daj tam to číslo.
Systém číslovania je na tebe, ale mal by vytvoriť ucelený rad.
Zmluvy mám očíslované ale tie pohľadávky mam zadávať mesačne takže v tom pripade číslo zmluvy bude viackrát v pohľadávkach alebo mam este pripisat mesiac napr : 320345623(číslo zmluvy)01(mesiac) to je za január a vo februári to bude 02. Tak by to bolo ok?

A inač ostatné pohľadávky kt. mám zapísané na základe Faktúr majú iný formát napr. 1772009

takže nebudú spolu tie čísla faktúr tvoriť ucelený rad. Nebudú sa dať zoradiť postupne od napr. 0012009 po 1002009. To nevadí?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak máš zmluvu vystavenú na celý rok a platby sa opakujú mesačne, tak stačí zmluvu nahodiť na začiatku roku raz a potom mesačne iba znižuješ pohľadávku.
Zmluvy by mali vytvoriť jeden číselný rad a faktúry druhý.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

peba Pozri príspevok
Zmluvy mám očíslované ale tie pohľadávky mam zadávať mesačne
Veď v zmluve máš určite napísané, že sa to bude platiť mesačne.
Stačí ak si do knihy pohľadávok nahodíš pri vzniku Zmluvy túto Zmluvu a zadáš tam počet predpísaných splátok za celý rok....a postupne pri úhrade budeš odpisovať.
Ja by som na Zmluvy použila iný číselný rad ako na riadne vydávaných faktúrach.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ego
..a to som vôbec neopisovala

Ale aspon to má peba 2x potvrdené
0 0
peba peba

peba je offline (nepripojený) peba

Zmluvu mám na dobu neurčitú. Raz na začiatku roka ale potom to ako ovplivnuje DPH? Ked este v januári som nebol platcom DPH len od marca? Ja zadám pohľadávku v januári tak dátum vzniku daňovej povinnosti bude január. Ale platby budú mesačne. ???
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Tu ťa odporučím na § 19 Zákona o DPH.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

peba Pozri príspevok
NIE som platcom DPH.
Peba,
treba hneď na začiatku zadať do otázky všetky informácie.
Potom sa nám "kvalitnejšie odpovedá"

Ak si sa stal platiteľom DPH, tak áno, budeš si musieť nahodiť do knihy daňových dokladov "dodanie služby" na každý mesiac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať