Zavrieť

Porady

POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008

Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
Usporiadat
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Marína Pozri príspevok
Nie, len vyradíš vyraďovacím protokolom. Janka Acsová tu dávnejšie prikladala tlačivo. Ja ho mám stiahnutý 16.1.2007, takže hľadaj buď 16.1. alebo pred tým dňom.
Skúšala som nájsť, ale sa nepodarilo.
tak o com pisala Marína (156), ze ZC uz mam vo VNZD?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

JankaO Pozri príspevok
A ja som sa rozhodla, keďže s účinnosťou od 1.1.208 sa to nesmie vykazovať na riadkoch 42 a 43, že to kľudne nastrkám do riadkov 40 a 41. Poslúchnem, no nie?


Ejha, aký matuzalemský zákon....a nás tie štyridsaťriadkovité šelmy až teraz začali mátať . Sa Ti Janka podarilo
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tita Pozri príspevok
Vyzerá to tak, že už je to veľká sranda
kedze sa sekli...a mysleli riadky 40 41 a hrubym zvyraznili ze sa poucenie musi dodrziavat...tak to predsa len vysporiadam v uzavierkovych operaciach dennika.

pisu ze:O položkách znižujúcich, resp. zvyšujúcich základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZoDP) daňovník účtuje v peňažnom denníku
tymi polozkami sa mysli
pohladavky zavazky aj ZC majetku?
alebo len pohladavky?
a pokladna banka sa da do osobnej spotreby.
Marína Pozri príspevok
ZC majetku nie, veď ju máš vo VNZD.
Tita Pozri príspevok
ups...lebo ja som to vyradila len v evidencii dlh.majetku v alfe,
likvidacia - bez naroku na odpis,
ako mi radili v nejakom inom poradackom pismenkovani, uz ani neviem kde, lebo tento rok tu lietam ako špinave pradlo z temy do temy
takze predsa urobit ID uzavierkovy a dam ZC do stlpca VNZD ano?
V uzávierkových operáciach sa uvádzajú príjmy, resp. výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane. Nemá zmysel VNZD uvádzať v uzávierkových operáciach.

Marína Pozri príspevok
Nie, len vyradíš vyraďovacím protokolom. Janka Acsová tu dávnejšie prikladala tlačivo. Ja ho mám stiahnutý 16.1.2007, takže hľadaj buď 16.1. alebo pred tým dňom.
Skúšala som nájsť, ale sa nepodarilo.
Tita Pozri príspevok
tak o com pisala Marína (156), ze ZC uz mam vo VNZD?
O tom, čo som uviedla vyššie.
Vysvetlenie: ak si kúpila majetok, zaúčtovala si ho v PD ako VNZD. Odpisy si postupne uplatňovala cez uzávierkové operácie ako VOZD. Zostatok majetku(neuplatnené odpisy) ostal ako VNZD.
0 0
miladenka miladenka

miladenka je offline (nepripojený) miladenka

Živnostník chce ukončiť živnosť k 25.6.2009 vrátením ŽL, aby nemusel platiť SP od 1.7. (je totiž zamestnaný). Má na sklade zásoby - tovar za 1000 €, ktorý plánuje pripočítať k daňovému základu v riadku č. 40 DP za 2009.
No a otázka znie: Ako dlho može po dátume 25.6.2009 dopredávať uvedené zásoby, aby to bolo právne v poriadku a nepostihnuteľné?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

miladenka Pozri príspevok
Živnostník chce ukončiť živnosť k 25.6.2009 vrátením ŽL, aby nemusel platiť SP od 1.7. (je totiž zamestnaný). Má na sklade zásoby - tovar za 1000 €, ktorý plánuje pripočítať k daňovému základu v riadku č. 40 DP za 2009.
No a otázka znie: Ako dlho može po dátume 25.6.2009 dopredávať uvedené zásoby, aby to bolo právne v poriadku a nepostihnuteľné?
Dokedy chce a nemusí nikdy, veď už sú zdanené.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Marína Pozri príspevok
V uzávierkových operáciach sa uvádzajú príjmy, resp. výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane. Nemá zmysel VNZD uvádzať v uzávierkových operáciach.




O tom, čo som uviedla vyššie.
Vysvetlenie: ak si kúpila majetok, zaúčtovala si ho v PD ako VNZD. Odpisy si postupne uplatňovala cez uzávierkové operácie ako VOZD. Zostatok majetku(neuplatnené odpisy) ostal ako VNZD.
jeeeej diik, vysvetlenie pomohlo, hned sa to lahsie chape
0 0
lukuc lukuc

lukuc je offline (nepripojený) lukuc

Čítam to tu stále dookola...už som z toho celá pokrútená...ale vo veľa veciach mi to pomohlo...dík všetkým, ktorí tomu rozumejú viac a majú trpezlivosť s nami ostatnými ...Ale chcem sa spýtať, ako je to s daňou za MV, keď živnosť bola ukončená k 30.6.08 a daň sa platila v 2009. Môžem sumu dane dať do záväzkov k 30.6 a o tú sumu znížiť ZD? Ja tomu rozumiem tak, že tento výdavok je za obdobie, kedy sa auto používalo na podnikanie (aj keď sa uhrádza až "dodatočne") ...mala by teda byť možnosť odrátať si túto sumu z dane...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Už len toto nám tu k šťastiu chýbalo
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Paula Pozri príspevok
Už len toto nám tu k šťastiu chýbalo
Pauli,
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ja sa lukuc úprimne ospravedlňujem, ale už pri písaní môjho príspevku vyššie som oprskala monitorček ...tá téma jednoducho nepustííííííííííí (koťuha) Idem sa zakopať.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

lukuc Pozri príspevok
Čítam to tu stále dookola...už som z toho celá pokrútená ...ale vo veľa veciach mi to pomohlo...dík všetkým, ktorí tomu rozumejú viac a majú trpezlivosť s nami ostatnými ...Ale chcem sa spýtať, ako je to s daňou za MV, keď živnosť bola ukončená k 30.6.08 a daň sa platila v 2009. Môžem sumu dane dať do záväzkov k 30.6 a o tú sumu znížiť ZD? Ja tomu rozumiem tak, že tento výdavok je za obdobie, kedy sa auto používalo na podnikanie (aj keď sa uhrádza až "dodatočne") ...mala by teda byť možnosť odrátať si túto sumu z dane...
Prepáč lukuc, že sme ti to tu zamrníkovali, ale ver, nedalo sa inak.
Ak potrebuješ silou mocou ovplyvniť základ dane smerom nadol, vystav záväzok k 30. 6., veď v momente ukončenia živnosti vieš jeho výšku a uprav základ dane.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Odpoveď z DRSR


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a účtujúca v sústave JÚ ukončí podnikateľskú činnosť (príp. preruší e neobnoví do lehoty podania DP), podľa § 17 ods.8 a 9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva uplatní teda takýto postup.

K problematike úpravy základu dane u daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvádzame, že ak napr. tento daňovník má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to napr. z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (resp. 41) v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť



P.S. Tak to už áno .... a potom môžeme my len rozmýšľať čo a ako , keď nás nevedeli usmerniť už predtým...

Záver : podnikatelia účtujúci v JU , ak ukončia živnosť resp.pozastavia,prerušia použijú ÚUO v peňažnom denníku a podnikatelia , ktorí upravujú ZD pri prechode z paušálnych výdavkov na JU tak použijú riadok 40-41 .
Naposledy upravil Zita5 : 13.03.09 at 11:16 Dôvod: Úprava slovosledu - záver
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

no super neviem čo by som robila bez poraďákov,
veľké dík ešte raz
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...aj mne prišla teraz odpoveď

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť ukončí podnikateľskú činnosť, podľa § 17 ods.9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).

Súčasne uvádzame, že daňovník, ktorý má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (príp. 41)v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

..žeby identická???
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Muška Pozri príspevok
..žeby identická???

tak tak tak , sedia v jednej lavici (asi)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
..žeby identická???
Trochu iný úvod posledného odstavca .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška ďakujem Ti , že si nás na Poučenie upozornila .
Nebyť Teba tak naše DP boli vlastne nesprávne vyplnené .....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5 Pozri príspevok
Muška ďakujem Ti , že si nás na Poučenie upozornila .
Nebyť Teba tak naše DP boli vlastne nesprávne vyplnené .....
Zituuuuuuuuuš
aj ja Ti ďakujem za spoluprácu.....a Paulínke za vtipné vsuvky
Lebo po prečítaní Poučenia, som si predstavila koľkým poraďákom som radila r. 40 a 41 , tak ma oblial studený pot a myslela som si, že si zmením meno na "porade"
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Zituuuuuuuuuš
aj ja Ti ďakujem za spoluprácu.....a Paulínke za vtipné vsuvky
Lebo po prečítaní Poučenia, som si predstavila koľkým poraďákom som radila r. 40 a 41 , tak ma oblial studený pot a myslela som si, že si zmením meno na "porade"
Nemaj boja každý si zodpovedáme za seba . Nebyť teba , tak riadky 40-41 by neuzreli svetlo sveta , lebo u nás je to už rutina a nikto zhora nás neupozornil na to , že sa niečo zmenilo .
Zároveň si myslím , že tak ako uvádzajú Pokyny a usmernenia na stránke drsr , a rôzne oznamy , tak mohli aj daňovníkom Slovenska napísať jedno "lajstro" , ktoré by bolo venované problematike riadkov 40 - 41 . Do tejto doby to tak nespravili .Pri tom opakujúce sa chyby ich určite viedli k malej zmene Poučenia .

... ale však máme poznať znenia zákonov a postupov .
Takže nás to neospravedlňuje .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať