Zavrieť

Porady

POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008

Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
Usporiadat
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Muška Pozri príspevok
Kelis,
veď začal podnikať v marci a v tom istom roku v auguste skončil.
Tak o aké zásoby chceš navyšovať ZD?

Pohľadávky asi tiež nemá.

Tak jednoducho:
Príjem - 40 % paušál - uhradené poistné a šlus.
Ja som ešte nerobila ukončenie podnikania. Chválabohu. Len chcem, aby to všetko bolo o.k. Jasné, že si nerobil inventarizáciu. To by som chcela od neho veľmi veľa. A ako sa to potom bude dať odkontrolovať. Je tiež pravda, že podnikal veľmi krátko na to, aby nejaké zásoby mal. A nedá sa tie zásoby odkontrolovať ani nákupmi potravín, lebo výdavky pôjdu percentom z príjmov.
Myslím, že to v DP nebudem uvádzať.
Muška, prosím o Tvoju odpoveď. Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Kelis,
ja stále nerozumiem.
Čítala si, čo som Ti napísala?

Veď ak je pravda, že mal ŽL 6 mesiacov v roku a nechce viesť účtovníctvo, ale chce viesť paušálne výdavky.....a ukončil živnosť, tak povyšuje ZD o neuhradené pohľadávky.

Takže za predpokladu, že nemá žiadne neuhradené pohľadávky, platí to čo som TI napísala vyššie:

Tak jednoducho:
Príjem mínus 40 % paušál mínus uhradené poistné a šlus máš ZD

A neriešiš žiadne zásoby
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Muška Pozri príspevok
Kelis,
ja stále nerozumiem.
Čítala si, čo som Ti napísala?

Veď ak je pravda, že mal ŽL 6 mesiacov v roku a nechce viesť účtovníctvo, ale chce viesť paušálne výdavky.....a ukončil živnosť, tak povyšuje ZD o neuhradené pohľadávky.

Takže za predpokladu, že nemá žiadne neuhradené pohľadávky, platí to čo som TI napísala vyššie:

Tak jednoducho:
Príjem mínus 40 % paušál mínus uhradené poistné a šlus máš ZD

A neriešiš žiadne zásoby
O.K. neriešim žiadne zásoby. Ale ešte jedno musím týmto vyriešiť. Auto ktoré si kúpil je na lízing. Toto sa v ZD rieši pri ukončení podnikania?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Keliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis,
veď chceš paušál. výdavky.

O lízingu si predsa nikdy neúčtovala, v tom prípade nemáš čo riešiť

Alebo...??? si nenapísala všetko???
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Muška Pozri príspevok
Keliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis,
veď chceš paušál. výdavky.

O lízingu si predsa nikdy neúčtovala, v tom prípade nemáš čo riešiť

Alebo...??? si nenapísala všetko???
Áno, neúčtovala som o lízingu. Teda príjmy - 40 % - odvody do ZP (do SP neplatil). Ďakujem ešte raz za ochotu milá Muška.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

tak,tak
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Muška Pozri príspevok
tak,tak
Ešteže vymysleli paušál...
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Prosim o radu.Zivnostnik prerušil živnost k 15.1.2008, do konca roka neobnovil. Ake dátumy má dať na účtovné výkazy? K 15.1.2008 alebo k 31.12.2008? Nikde to nemozem nájst.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Musíš použiť dátum ku dňu zostavenia účtovnej závierky. Účtovná závierka sa zostavuje podľa Zákona o účtovníctve:
§ 16
(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.

§17
(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Teda zostavujem mimoriadnu k 15.1.2008? Ved to čitam,čitam a som z toho jelen. Lebo tie uzavierkove operacie v denniku dám tiez k 15.1.?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
apsgroup Pozri príspevok
Prosim o radu.Zivnostnik prerušil živnost k 15.1.2008, do konca roka neobnovil. Ake dátumy má dať na účtovné výkazy? K 15.1.2008 alebo k 31.12.2008? Nikde to nemozem nájst.
Zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu 15.1.2008 . Vo výkazoch vyznačíte -Účtovná závierka mimoriadna /X/ - k 15.1.2008 .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

apsgroup Pozri príspevok
Teda zostavujem mimoriadnu k 15.1.2008? Ved to čitam,čitam a som z toho jelen. Lebo tie uzavierkove operacie v denniku dám tiez k 15.1.?
dňom 16.1.2008 nie je podnikateľ, ktorý prerušil živnosť k 15.1.2008 účtovnou jednotkou t.j. 16.1.2008 nemôže účtovať
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Odpoveď z DRSR


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a účtujúca v sústave JÚ ukončí podnikateľskú činnosť (príp. preruší e neobnoví do lehoty podania DP), podľa § 17 ods.8 a 9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva uplatní teda takýto postup.

K problematike úpravy základu dane u daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvádzame, že ak napr. tento daňovník má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to napr. z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (resp. 41) v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť



P.S. Tak to už áno .... a potom môžeme my len rozmýšľať čo a ako , keď nás nevedeli usmerniť už predtým...

Záver : podnikatelia účtujúci v JU , ak ukončia živnosť resp.pozastavia,prerušia použijú ÚUO v peňažnom denníku a podnikatelia , ktorí upravujú ZD pri prechode z paušálnych výdavkov na JU tak použijú riadok 40-41 .
Predpokladám , že riadok 40 -41 použije aj daňovník , ktorý prechádza z preukázateľných výdavkov na paušál .Tento spôsob nám nejako vo vyjadrení zanikol .
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Práveže r. 40a41 nevypĺňa ak účtuje v JÚ, úprava ZD podľa §17 je súčasť uzávierkových operácie v PD, čiže je to zahrnuté už v r. 36a37.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kristina27 Pozri príspevok
Práveže r. 40a41 nevypĺňa ak účtuje v JÚ, úprava ZD podľa §17 je súčasť uzávierkových operácie v PD, čiže je to zahrnuté už v r. 36a37.
Lenže uvedený spôsob je pre tých , ktorý účtujú v JU a končia alebo pozastavia živnosť a do podania DP ju neobnovia .Ale nedajte sa mnou zneistiť , ja len nahlas uvažujem.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Ja som prechádzala z JÚ/2008/ na paušálne/2009/ a v r. 2008 som si upravila základ dane podla §17 ods.10 a následne ods.8 ako posledný účt.prípad v PD. Potom som už r.40a41 nevypĺňala, lebo je to už obsiahnuté v základe dane r. 38, ale pri "paušálnych" živnostníkoch, ktorí nevedú PD by sa podľa mňa tie riadky mali vypĺňať, lebo kde inde to dať. Ale toto všetko som si prečítala v poučení v DP "B" a následne kontrolovala so zákonom. To bol ešte zač. roka a ešte som stíhala.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Zita5 Pozri príspevok
Lenže uvedený spôsob je pre tých , ktorý účtujú v JU a končia alebo pozastavia živnosť a do podania DP ju neobnovia .Ale nedajte sa mnou zneistiť , ja len nahlas uvažujem.
Ja som to pochopila tak, že ak mám peňažný denník, účtujem v ňom aj úpravu daňového základu podľa paragrafu 17 ako uzavierkové operácie. Ak ho nemám (napr. paušálne výdavky), tak upravujem cez riadky 40, 41 v DP.

Ale v konečnom dôsledku je daňový základ rovnaký, tak snáď z toho pri kontrole nebudú robiť kovbojku :-)
Naposledy upravil JAJA11 : 19.03.09 at 07:25 Dôvod: doplnenie
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

Dobrý deň. Sledujem už niekoľko dní túto tému a chcem sa aj ja poďakovať všetkým, ktorí do nej aktívne prispeli. Ale i napriek tomu sa chcem uistiť či konám správne. Preto sa pýtam. Cez uzávierkové ID kam dám v PD:
a) nespotrebované zásoby (má byť správne POZD - tovar)
b) uhradená Fa za mobil po termíne prerušenie podnikania (VOZD - prevádzková réžia)
c) uhradený nedoplatok do SP po termíne prerušenia podnikania (VOZD - odvody)
d) neuhradené poistné za jeden mesiac /predtým vo VoMaZ - záväzok/ do (VOZD-odvody)
A dátum uviesť posledný deň pred ukončením podnikania aj keď napr. Fa za mobil prišla až v nasledujúci mesiac a vtedy bola aj zaplatená?
0 0
e.v.a. e.v.a.

e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

Dobry den. Rada by som sa pripojila k teme. Podnikatelka ukoncila zivnost k 31.1.2008. Do tohoto datumu sa viedlo jednoduche uctovnictvo.
K 31.1. sa urobi mimoriadna uctovna zavierka.
Potom uzavierkovymi operaciami zvysim zaklad dane o neuhradene pohladavky a znizim o neuhradene zavazky internymi dokladmi do penazneho dennika.
Ja mam problem, ze zaplatila socialne poistenie za rok 2007 a januar 2008 az v juni, lebo jej poistovna az v maji 2008 poslala vyrozumenie o vyske. Takze k 31.1.2008 nevedela o vyske zavazku.
Mozem aj tak vytvorit k 31. 1. ostatny zavazok a nasledne znizit ZD uzavierkovou operaciou? Alebo je ina moznost? Dakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Muška Pozri príspevok
Tinika,
a prečo máš v citovanom príspevku škrtnutý ten riadok - veď v pôvodnom od Zitky nie je prečiarknutý???
Ja som sa pomýlila, myslela som r.40,41 a to prečiarknuté neviem, ja som len dala citovať príspevok.
A viete mi poradiťˇ? Čo sa do tých riadkov dáva pri prechode na riadne výdavky? Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať