Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

silviamb

Pracovny pohovor - priprava

Hodnotiť článok
by , 11.06.09 at 03:33 (1252 Videní)
V prípade, že ste boli pozvaní na pohovor znamená to len jedno – že sa už na Vás pozerajú ako na kandidáta, potenciálneho zamestnanca, ktorý na základe životopisu splňa požiadavky firmy a je len na Vás, aby ste sa tým zamestnancom ozaj stali.
Poďme sa pozrieť na to, ako urobiť maximum pre to, aby to bola ozaj pravda.
Základné pravidlo znie – pripraviť sa na pohovor. Nie je nič horšie, ako uchádzač o zamestnanie, ktorý vlastne ani nevie kam a na čo prišiel. V takom prípade na pohovor ani nemusíte chodiť. Vaša šanca predať sa a presvedčiť, že ste vhodným kandidátom na danú pozíciu je totiž úplne minimálna.
Takže, kde začať?
V prvom rade si o firme zistite čo najviac informácií. Dobré informácie môžete získať z letákov, firemných novín, z výrobkov a samozrejme (vzhľadom k pretechnizovanej dobe sme tým asi mali začať) z inernetu. Ja by som Vám okrem internetových vyhľadávačov chcela odporučiť aj stránky obsahujúce výpis z obchodného registra, prípadne výpis zo živnostenského registra. Tieto informácie Vám môžu tiež veľa napovedať, stačí pozorne čítať informácie o predmete podnikania a výške základného imania firmy. Ani informácie o konateľoch či akcionároch nie sú zbytočné. Skúste tiež v svojom okruhu priateľov a známych zistiť ich prípadné skúsenosti s touto firmou. V prípade, že narazíte na niekoho, kto tam pracuje, či pracoval, máte najlepšiu možnosť získania informácií.
V priprave na pohovor pokračujte prípravou na otázky, s ktorými sa na pohovore môžete stretnúť. Tipy na otázky, ktoré zvyčajne padajú na pohovoroch nájdete v jednom z článkov, ktoré ešte len budú nasledovať. Táto sa bude volať “Otázky na pohovore”.
Nestačí, že si odpovede pripravíte „v duchu”, dôležité je, aby ste si tie odpovede povedali aj nahlas. Ziskate tak väčšiu sebadôveru. Je dobré, ak sa niekto z Vašich blízkych podujme na úlohu personalistu a tie otázky Vám dá a Vy mu budete odpovedať ako na skúške. A aby sme to doladili do dokonalosti, najlepšim spôsobom ako sa zlepšiť v prejave, aj keď nie veľmi obľúbeným, je najprv si to nacvičiť pred zrkadlom a potom sa nahrať na video a nahrávku si pozrieť. Možno budete sami prekvapení, aký máte prejav. Zistite, že sa roztržito pozeráte po miestnosti, klopkáte nohou, používate v jednej vete šesťkrát slovo „OK”, škrabete sa po tvári, prikladáte si ruku na ústa, …
V prípade, že neprídete na žiaden nedostatok v prejave Vám gratulujem a odporúčam ihneď poslať svoj životopis na ¬Urad vlády na pozíciu hovorca – škoda nevyužiť taký talent
Prejdite si ešte raz Váš životopis – veľa pohovorov začína formulkou “Povedzte nám niečo o sebe” a zvyčajne tým nemyslia, akú ste mali cestu.
Ak Vám pri pozývaní na pohovor oznámili, čo všetko si so sebou máte doniesť, prípadne ak máte vypracovať nejaký projekt, začnite pracovať s predstihom a všetko si pripravte. Nezabudnite na staré známe „práca chvatná, málo platná”.
Do prípravy na pohovor patrí aj to, že si zistíte miesto konania pohovoru a prípadne si tu cestu aj precvičíte – nepotrebujete si predsa hneď na začiatku spôsobiť stresy zapríčinené blúdenim a hľadaním konkrétneho objektu.
A na záver si nezabudnite deň vopred pripraviť veci na oblečenie – pripraviť znamená aj vyžehliť, aby ste v deň pohovoru nerobili paniku pre prepálenú blúzku, či fľak na košeli. Do tejto prípravy zahrnte aj nachystanie si vecí do kabelky, ci tašky. Na čo by ste nemali zabudnúť? Na údaje kontaktnej osoby (meno a telefonne číslo) u ktorej sa máte hlásiť spolu s adresou miesta pohovoru, poznámkový blok do ktorého si budete robiť poznámky počas pohovoru, materiály, ktoré si máte so sebou doniesť na základe vopred stanovenej požiadavky a na obligátne peňaženka, doklady, kľúče, mobil.
Categories
Nezaradené

Reakcie