Zavrieť

Porady

AKO zaučtovat DHM

Caute, prosim Vas, poradte mi niekto.
Kupil som si Pressostrij v hodnote 32 000.Ako ho mám zúčtovať, ked som ho kupoval v maji a vtedy som nebol platca DPH, ale od jula už som. Ako ho zapisat do DHM a ako je to z odpisovním. Mimochodom som zivnostnik a vediem jednoduche uctovnictvo
Dakujem
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Manual Pozri príspevok
Účtuješ len o daňových odpisoch v rámci uzávierkových operácii. Spočítaj si účtovné odpisy na základe toho ako si stanovíš dobu opotrebovania to je napr. 4 roky, 5 rokov atď...
Tieto vypočítané účtovné odpisy si založ ku karte DHIM a k daňovým odpisom a inak nič s nimi nerobíš.
Milagros sa pýta:
1)Mám teda účtovať len daňové odpisy?
2)Alebo ako som opísala vyššie účtovné vyčísliť v pomocnej knihe IM a teda sa mi odzrkadlia vo výkaze o majetku a záväzkov?

Odpoveď na 1) áno, v JÚ sa účtujú len daňové odpisy.
Odpoveď na 2) veľmi zaujíma aj mňa, a myslím si, že áno, vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa má uvádzať ÚČTOVNÁ hodnota dlhodobého majetku.

Prosím aj ja odborníkov na túto oblasť o odpoveď
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Nie je v zákone taxatívne vymenované kedy a pričom sa používajú aj účtovné odpisy v JÚ . Skôr sa nepoužívajú, ale môžu sa. Nepoznám nikoho a ani som sa nestretla s účtovnými odpismi v JÚ. Účtovné odpisy sa v JÚ môžu aplikovať napr. pri finan.prenájme (§25 ods.6 zdzp), kde účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom v zmysle § 14 postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
renča1 Pozri príspevok
Nie je v zákone taxatívne vymenované kedy a pričom sa používajú aj účtovné odpisy v JÚ . Skôr sa nepoužívajú, ale môžu sa. Nepoznám nikoho a ani som sa nestretla s účtovnými odpismi v JÚ. Účtovné odpisy sa v JÚ môžu aplikovať napr. pri finan.prenájme (§25 ods.6 zdzp), kde účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom v zmysle § 14 postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.
Súhlasím s napísaným. Osobne tiež nepoznám nikoho, kto by používal účtovné odpisy v JÚ. Z príspevkov som však vycítil, že sú rozdiely v ponímaní, čo je to používanie odpisov v JÚ.
Jedna vec je evidovanie účtovných odpisov vedľa daňových odpisov na kartách DHM - v pomocnej evidencii DHM, či už pre potreby prípadného prechodu na PÚ, z dôvodu prerušenia daňového odpisovania (v tomto smere na naozaj zaujala otázka od Rozalky - či účtovné bežia ďalej), alebo z akýchkoľvek iných dôvodov.
Druhá vec je použitie odpisov ako uzávierkovej operácie v peňažnom denníku. (Tak som sa staval ja k danej teme). A tu zopakujem, že doteraz tiež nepoznám nikoho, kto pri uzavieraní peňažného denníka pri dlhodobom hmotnom majetku (dokonca nepoznám ani prípad, že by niekto chcel preklasifikovať drobný hmotný majetok na dlhodobý hmotný majetok) použil iné sadzby, koeficienty a doby, než ako sú a boli platné v ZoDP. A osobne si neviem predstaviť, že napr. u PC za 60.000 by som stanovil, že ho budem odpisovať účtovne 2 (alebo 5) rokov, a tento môj účtovný odpis bol zároveň daňovo uznateľný...
Ak je taká možnosť, dajte vedieť.

Ak sú takí, ktorí aplikujú účtovné odpisy hmotného majetku ako uzávierkovú operáciu (a daňovo uznateľnú) v PD, rád si prečítam, prečo tomu je tak a aký to má význam. Mne to proste uniká...

Spomínala si finačný prenájom, kedy fakt účtovný odpis rovná sa daňový odpis, t.j. uznáva sa za daňovo uznateľný výdavok. U tohoto majetku však prakticky doba odpisovania je daná zmluvou... Kde však možno účtovne a "svojvoľne" si stanoviť účtovný odpis, ktorý bude daňovo uznateľný, u nehmotného majetku (v daných medziach).
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Polemika účtovných odpisov v JÚ podľa môjho názoru vychádza práve z toho, že JÚ je daňovo orientované. Napriek tomu však je potrebné, keďže sa zaviedla kniha dlhodobého majetku aj v JÚ vypracovať plán účtovných odpisov, ako jej súčasť, čo taxatívne postupy JÚ uvádzajú od roku 2003. V neposlednom rade je to aj na základe vysvetliviek k riadku majetku, ktorý požaduje údaje o majetku v zostatkových účtovných cenách. V praxi sa táto skutočnosť / používať účtovné odpisy/ neaplikuje práve preto, že je tu možnosť odpisový účtovný plán =totožnosť s daňovými odpismi podľa daňových predpisov.

P.S. Táto debata vôbec nemôže spochybniť, ktoré odpisy sú daňovo uznané. Pretože ich funkcia, pokiaľ neplatí daňové=účtovné, je rozdielna. Jedna dovnútra firmy v súlade so zákonom o účtovníctve, druhá smerom k daňovému úradu, v súlade so zákonom o dani z príjmov.
Naposledy upravil Danila : 28.11.07 at 07:16
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem všetkých za ohlasy.
Tiež som sa doteraz u nikoho nestretla s účtovaním účtovných odpisoch ako "o skutočnom opotrebovaní ", čo je podľa mňa relatívne a ťažko odhadnúť ako rýchlo sa daný majetok opotrebuje.
Účtovné odpisy väčšinou účtujú ako daňové, s tým rozdielom, že sa účtujú mesačne a teda rozdiel medzi nimi vzniká len v prvom a poslednom roku odpisovania.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Dnes mi prišla odpoveď z DÚ. Možno sa k nej bude chcieť vyjadriť.
0 0
MEDKO MEDKO

MEDKO je offline (nepripojený) MEDKO

Dobrý deň. Klient chce kúpiť nafukovaví hrad /detský čo poznáme z kúpalísk/ v hodnote 60.tis.Prosím Vás poraďte do ktorej odpisovej skupiny ho mám zaradiť.Vďaka.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
Osobne tiež nepoznám nikoho, kto by používal účtovné odpisy v JÚ.
...
Jedna vec je evidovanie účtovných odpisov vedľa daňových odpisov na kartách DHM - v pomocnej evidencii DHM, či už pre potreby prípadného prechodu na PÚ, z dôvodu prerušenia daňového odpisovania (v tomto smere na naozaj zaujala otázka od Rozalky - či účtovné bežia ďalej), alebo z akýchkoľvek iných dôvodov.
Druhá vec je použitie odpisov ako uzávierkovej operácie v peňažnom denníku.
... ani já váááás nepoteším.

Opatrenie MF SR č. 27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú .... pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva ...
Platnosť: od 1.1.2008

§ 20 ODPISOVANIE DLHODOBÉHO MAJETKU
(2) DNM a DHM sa odpisuje na základe odpisového plánu.
(8) Účtovné odpisy DNM a DHMd sa účtujú v knihách DM. Odpisy DNM a DHM majetku podľa osobitného predpisu (odvolávka na ZDP) sa uvádzajú v knihách DM a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm, e) piateho bodu (=prevádzková réžia)
(10) DM sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do používania.

Vysvetlivky k výkazu o majetku a záväzkoch:
1. V riadku 01 sa vykazujú údaje z knihy DNM v zostatkových účtovných cenách ...
2. V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy DHM v zostatkových účtovných cenách ...

Žeby naozaj tí tvorcovia chodili na "našu" poradu?
Naposledy upravil Rozalka : 05.01.08 at 20:33
0 0
armaturka armaturka

armaturka je offline (nepripojený) armaturka

Rozalka Pozri príspevok

Žeby naozaj tí tvorcovia chodili na "našu" poradu?
Tak tu už nezadávajte také ošemetné témy
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
....Žeby naozaj tí tvorcovia chodili na "našu" poradu?
Len nech chodia, majú čo ešte doriešiť....!!!

Zaujalo ma - v priloženom vyjadrení DR (príspevok #47 od milagros208) na otázku:
Ako postupovať v prípade , že sa účtovná jednotka rozhodne účtovať o drobnom HM ako o DHM /cena je nižšia ako 30 tis. Sk, doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok/, môže takýto majetok odpisovať?
je nasledovná odpoveď:
Podľa § 5 ods. 5 cit. opatrenia hmotný majetok podľa ods. 3 písm. b, ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu /§ 22 ods. 2 z. č. 595/2003 Z. z. / alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok
Podľa mňa odpoveď je veľmi "šalamúnska"...

0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Takže, aby som to zhrnula, urobím dobre, ak drobný hmotný majetok zaradím do používania ako IM / teda podľa odpis. skupín do 1 a 2 skupiny/ a budem ich odpisovať 4 a 8 rokov? Do peňažného denníka zaúčtujem v rámci uzávierkových operácií daňové odpisy a v pomocnej knihe IM mesačné účtovné odpisy?
Bude to v poriadku, aj keď tento majetok je nakúpený z dotácie z ÚPSVaR a do POZD ho budem preúčtovavať vo forme odpisov postupne? Vďaka.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Takže, aby som to zhrnula, urobím dobre, ak drobný hmotný majetok zaradím do používania ako IM / teda podľa odpis. skupín do 1 a 2 skupiny/ a budem ich odpisovať 4 a 8 rokov? Do peňažného denníka zaúčtujem v rámci uzávierkových operácií daňové odpisy a v pomocnej knihe IM mesačné účtovné odpisy?
Bude to v poriadku, aj keď tento majetok je nakúpený z dotácie z ÚPSVaR a do POZD ho budem preúčtovavať vo forme odpisov postupne? Vďaka.
Bude to takto v poriadku?
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ešte jedna otázočka. Môžem si nejakou smernicou určiť, že jeden rok napr. v roku 2007 sa bude majetok do 30 tis. s použiteľnosťou dlhšou ako 1 rok účtovať ako dlhodobý HIM a odpisovať ho podľa zaradenia a odpisových skupín a v roku 2008 sa účtovná jednotka rozhodne takýto majetok dávať rovno do nákladov? Vďaka.
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

Ahojte,
ako mam zauctovat kupa kobercu 16600,-platba s kartou, v roku 20/12/2007.
Ked som dobre nasla je to odpisova skupina 2, klasif.produkcie 2-3 17.51.1 , Je to účet 029 ?
029/261 16600,- ?
082/029 8300,-?
551/082 8300,-?
Je to spravny postup?
Naposledy upravil kornelia2 : 25.02.08 at 10:03 Dôvod: oprava
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

prosim o radu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kornelia2 Pozri príspevok
Ahojte,
ako mam zauctovat kupa kobercu 16600,-platba s kartou, v roku 20/12/2007.
Ked som dobre nasla je to odpisova skupina 2, klasif.produkcie 2-3 17.51.1 , Je to účet 029 ?
029/261 16600,- ?
082/029 8300,-?
551/082 8300,-?
Je to spravny postup?
Otázka je v téme JÚ.
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

dakujem za upozornenie som to presunula
http://www.porada.sk/t61020-p5-ako-zauctovat.html
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

Dobrý deň, prosím Vás poradíte mi?
Budova je zaradená v majetku firmy, odpisuje sa ,
teraz sa robili úpravy okolo nej,
mám 2 faktúry:
1,odstránenie drobnej stavby - garáže a odstránenie stavebného odpadu
suma 50.000,-
2, Výmena časti jestvujúceho oplotenia formou murovaného plotu z bet.tvárnic suma:51.000,-

Môžem to dať priamo do nákladov?
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
Prosím poradte mi
30.4.2008 som kúpila pec nad 30.tisíc vrátane DPH
ZD 26.000
DPH 19% 5000

som platca DPH mesašný

ako zaúčtovať pec
idem ju odpisovať? ak áno tak celú sumu alebo iba ZD 26000
a kedy dať do evidencie DPH -čku?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

antiny Pozri príspevok
Prosím poradte mi
30.4.2008 som kúpila pec nad 30.tisíc vrátane DPH
ZD 26.000
DPH 19% 5000

som platca DPH mesašný

ako zaúčtovať pec
idem ju odpisovať? ak áno tak celú sumu alebo iba ZD 26000
a kedy dať do evidencie DPH -čku?
Keďže obstarávacia cena je nižšia ako 30 000Sk (do úvahy sa berie cena bez DPH), nemusíš pec odpisovať ale môžeš o nej účtovať ako o drobnom hmotnom majetku a dať priamo do nákladov ale môžeš ju aj odpisovať.
Do evidencie DPH ju dáš vtedy, kedy budú splnené podmienky na uplatnenie DPH.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať