Zavrieť

Porady

Zlý návrch do katastra

Ahojte,
potrebovala by som poradiť,
mamin otec predal pozemok a aj dom, v kúpnej zmluve je to uvedené, ale v návrhu na zmenu v katastri je uvedená aj iná parcela, ktorú nepredával, nevšimol si to, že tam zahrnuli celý majetok , ako ho vytiahli z katastra, dedo zomrel a mama vlastne na to prišla až teraz, od predaja je tomu cca 2 roky,
chcem sa spýtať, čo vlastne má robiť, keď tá parcela sa nepredávala, nie je napísaná ani v kúpnej zmluve, je len v návrhu do katastra, a samozrejme novými vlastníkmi sú tí , čo kúpili dom s pozemkom a vlastne ani nevedeli, že omylom prišli aj k inej parcele, mamin právnik im poradil, aby za nimi zašli a dohodli sa , že nastala chyba, ale oni tvrdia, že je to ich /samozrejme ani o tom nevedeli.../ ale keď prišli na to, že to majú, tak sa toho nechcú vzdať,
čo teraz?.... poradte prosím
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Uf, ťažko sa radi. V každom pripade chybu urobil kataster, ktory mal v prvom rade odhalit nesulad medzi nehnutelnostami, kedze spravne znenie je ako píšeš v kúpnej zmluvy. Návrh na vklad nie je relevantny podklad na zmenu vlastnika, ale je to iba sprievodny list.
    Podla mna treba fundovanu radu právnika. Ja by som nelenil a šiel aj za komerčákom.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    normalne chodte na kataster povedzte im ze spravili chybu, ale vy ste si to nevsimli, vsetko slusne, ziadne nadavky napisete nejaku ziadost, staci aj priamo tam rukou.
    oni maju zmluvu podla ktorej spravili prepis toho pozemku v archive, takze si to overia, zistia ze spravili chybu a opravia to. bezna prax.
    kupujuci su pekni parchanti, ze to nechcu vratit.

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    ja mám tiež ten istý názor, že chybu spravil kataster, vôbec to nemal zavkladovať, keďže prvoradá je zmluva,
    práveže naši už išli za právnikom, a ten nieže by sa chytil toho, ale chce spochybniť to, že dedo už vo svojom veku, trpel rôznymi chorobami... okrem iného aj stareckou demenciou....
    zdá sa mi, že ten právnik, ide ťažšou cestou k cieľu...

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Relevantným dokladom pre vklad do KN nie je návrh na vklad ale kúpna zmluva. KN mal zistiť nesúlad medzi žiadosťou a kúpnou zmluvou. Určite by som v prvom rade podala reklamáciu na KN.
    Naposledy upravil Marína : 29.07.08 at 08:34

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    samozrejme, asi chce pravnik dostat vela penazi neviem kolko by ste mu boli ochotny zaplatit za tu radu co som ti prave dal ,ale urcite menej ako za niekolkorokov trvajuci pravny spor
    kataster spravil chybu, ale takych chyb robia kopec, maju toho vela tak sa neni co cudovat, staci tam ist, so zmluvou, navrhom a vsetkymi papiermi co k tomu mate.

    robin78 je offline (nepripojený) robin78

    robin78
    linko1 Pozri príspevok
    ja mám tiež ten istý názor, že chybu spravil kataster, vôbec to nemal zavkladovať, keďže prvoradá je zmluva,
    práveže naši už išli za právnikom, a ten nieže by sa chytil toho, ale chce spochybniť to, že dedo už vo svojom veku, trpel rôznymi chorobami... okrem iného aj stareckou demenciou....
    zdá sa mi, že ten právnik, ide ťažšou cestou k cieľu...
    no pravnik mozem mat dovody ist tazsou cestou k cielu aby viac zarobil, skusi par slepych uliciek a potom to urobi nejakou schodnejsou cestou

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    díky, za rady, aj som si myslela, že to tak bude, len som si to potrebovala overiť...
    ešte raz díky,
    viem, že na porade, sú super ludia...

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    nie je zaco.
    este k tomu pravnikovy, aby sme ho krivo neobvinovali, pravo ma velmi siroky zaber a ak sa prave v tejto casti pravnik nevyzna tak to vobec nemusel robit z umyslom zarobenia penazi.

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    ja len , že som normálny človek, s bežným všeobecným prehľadom a mne sa zdalo, ako prvé, že chybu urobil kataster, pretože návrh do katastra je len sprievodným listom a smerodajná je kúpna zmluva...
    takže je to jednoduché...
    kataster to nemal zavkladovať ale mal im to vrátiť na prerobenie či už zmluvy alebo návrhu na vklad...

    aspoň si to ten právnik mohol overiť na porade ako ja nie
    ešte raz díky za rady... ešte že vás mám

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Osobne som zvedavy, či kataster prizna chybu. Lebo to bude dovod na šampanske.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    pozdravujem,
    - doporucujem, aby vasa mama ako pravna nastupkyna povodneho vlastnika pisomne poziadala prislusnu spravu katastra o opravu chyby v katastralnom operate katastralnym konanim
    - v ziadosti uvedte zistene skutocnosti, t.j. ze kupna zmluva nie je v sulade s navrhom na vklad do katastra nehnutelnosti (bolo by dobre zohnat tieto dva dokumenty a priamo z nich konkretizovat udaje)
    - na vasu pisomnu ziadost by sprava katastra mala reagovat pisomnou odpovedou, ze co v nej uvedie sa uvidi ...
    - v ziadnom pripade by som v tomto stadiu neplatila pravnika, mozno neskor, keby sprava katastra nevykonala opravu, alebo nereagovala na vasu ziadost
    - normalne by bolo, keby katastralnym konanim, ktorym sa zapisuju prava k nehnutelnostiam, presetruju sa zmeny udajov katastra, opravuju sa chyby v katastralnom operate a pod. sa vykonala oprava chyby predmetnej nehnutelnosti
    - prava k nehnutelnostiam zo zmluv sa zapisuju do katastra vkladom, pravne ucinky vkladu vznikaju na zaklade pravoplatneho rozhodnutia spravy katastra o jeho povolení
    - rozhodnutie, ktorym sa vklad povoluje, správa katastra vyznaci v zmluve, taketo rozhodnutie o povoleni vkladu nadobuda pravoplatnost dnom jeho vyznacenia
    - správa katastra doruci zmluvu s vyznacenim rozhodnutia o povolení vkladu vsetkym ucastnikom konania
    - kupna zmluva sa predklada sprave katastra na vklad a navrh na vklad je len akymsi "sprievodnym" listom
    - myslim si, ze ked spravna pani na prislusnej sprave katastra dostane vasu ziadost o opravu, tak ju vykona, horsie bude, ked ta pani nebude ta spravna
    - ked vam chybu z urcitych, alebo neurcitych dovodov neopravia, spor o vlastnictvo riesi sud

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    duves Pozri príspevok
    Osobne som zvedavy, či kataster prizna chybu. Lebo to bude dovod na šampanske.
    duves ak áno , tak potom sa ale všetci musíte dostaviť

    aj ja som zvedavá ako to dopadne, ale aj tak ešte šťastie, že sa na to prišlo pri dedičskom konaní...

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    duves Pozri príspevok
    Osobne som zvedavy, či kataster prizna chybu. Lebo to bude dovod na šampanske.
    nie je dovod aby nepriznal, hlavne ak to nebolo len ich vinou, ak som to spravne pochopil tak chyba bola v navrhu na vklad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.