Zavrieť

Porady

Konkurzy

Dobrý večer všetkým,
mám takú záludnú otázku pre skúsenejších v tejto oblasti.
Poznám niekoľko spoločností, ktoré vykazujú niekoľko rokov mínusové vlastné imanie (záväzky prevyšujú hodnotu majetku), záväzky síce horko-ťažko nejako plnia (napr. na úkor rastu záväzkov voči spoločníkom z titulu ich neustále vkladaných pôžičiek). Je však otázkou času dokedy to budú spoločníci vládať pumpovať, resp. či niektorému z veriteľov nedôjde trpezlivosť.
Ide o to, či nemajú konatelia v týchto prípadoch na svoju spoločnosť vyhlásiť konkurz, a či zo zanedbania tejto povinnosti, (ak niektorí veritelia ktorí sa "nechajú ťahať za nos" a naďalej takýmto spoločnostiam poskytujú služby či tovar, o svoje pohľadávky prídu) im nehrozí dokonca nejaký trestný postih.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarina je offline (nepripojený) jarina

    jarina
    No ja robim uctovnictvo jednej spolocnosti, ktora ma takyto problem a prave sa chystame na seba vyhlasit konkurz, ale neviem ako presne mam postupovat . V obchodnom zakonniku som sa docitala, ze na okresny sud mam podat navrh na vyhlasenie konkurzu, zaplatit myslim 10.000 Sk ako predbezne trovy sudneho konania ... a ze nam bude prideleny spravca konkurznej podstaty, ale neviem si predstavit ako to bude cele fungovat dalej .... prosim aj ja niekoho, kto s tymto ma skusenosti aby pri priblizil, co sa bude diat dalej. Pripominam, ze nasa firma ma zavazky predovsetkym voci zdravotnym poistovniam a socialnej poistovni ... zavazky z obchodneho styku mame male ....

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Postup je celkom zrejmý zo zákona o konkurze a vyrovnaní č. 328/1991 Zb., posledná novela č. 609/2003 Z.z., a vo vyhláške ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o kokurze a vyrovnaní č. 493/1991 Zb., posledná novela č. 398/2001 Zz. Tam sú tie veci ktoré spomínate.
    Mne išlo skôr o aplikáciu ustanovení § 66g ods. 1 ZKV, kde sa teda píše, že:
    V prípade že dlžník, ktorý je podnikateľom, je nepretržite počas 60 dní v predĺžení, je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo na vyrovnanie.
    Definícia predĺženia sa v žiadnom zákone nenachádza. Dá sa len predpokladať, že to asi znamená, že majetok dlžníka nepostačuje na krytie jeho záväzkov. Zjednodušene vzaté, kto pozná súvahu, môže tento ukazovateľ vyčítať v pasívach z vlastného imania. (Tu však začínajú diskusie o rozdieloch medzi ocenením účtovnou hodnotou evidovanou v súvahe a prípadne vyššou reálnou (trhovou), ktorá sa nikde neuvádza). Mínusové vlastné imanie teda môže naznačovať stav predĺženia spoločnosti.

    Konatelia však na to kašlú, výkazy sú na DÚ, v zbierke listín, vykazuje sa to aj pre Štatistiku a nič sa nedeje.

    mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

    optimistka mlyn16
    Firma, kde som predtým robila účtovníčku, podala na seba konkurz, zaplatili sme poplatok v zmysle zákona, súd stanovil dátum vyhlásenia konkurzu a správcu konkurzu. K tomuto dátumu som musela urobiť účtovnú závierku. Keďže v tom čase som už pracovala v inej firme, v tejto s.r.o. mám podpísanú dohodu konateľom spoločnosti. Prácu som odviedla, avšak peniaze som do dnešného dňa nedostala a taktiež kolegovia, ktorí vykonávali iné práce v súvislosti s prepúšťaním ľudí a serverom. Peniaze však na účte sú.
    Prvý správca nám priznal nárok na odmenu, potom sa vzdal a súd vymenoval druhého, ktorý sa v sídle firmy za celý rok neukázal. Moja otázka znie, môžeme niečo urobiť, aby sme sa dostali k peniazom? Môžeme niekde poukázať na nečinnosť správcu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.