Zavrieť

Porady

pohľadávky-premlčanie

Ahojte.Kto mi vie povedať,ako mám vyhodiť z JU premlčané pohľadávky,splatné v r.1999?V r.2001 som ich uplatnila v konkurznom konaní,dodnes mi neprišla odpoveď zo súdu.Nechcem ich už ďalej evidovať,aby som ich nemusela zdaniť,ak prejdem na podv.účtovníctvo.Jedná sa o cca.700 000Sk .Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    No v tomto prípade treba iba vyžiadať výsledok konkurzu, inak to podľa mňa nejde. Odpísať sa dajú len tie pohľadávky, na ktoré je možné tvoriť opravné položky a to sú tie, ktoré boli vystavené až po 1.1.2002.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Podmienkou na uznanie daň.nákladu je jeho zaúčtovanie a použitie tohto nákladu na dosiahnutie, zabez., a udržanie zdan.príjmov. Vyplýva to z ustan. § 2 písm.i) zákona o dani z príjmov.
    Účtovanie úprav príjmov a výdav. podľa podmienok zákona o dani z príjmov sa vykonáva v rámci uzav.účtovných operácií, kde je možno zohľadniť aj dopad odpisu pohľadávky. Odpis pohľadávky sa vykoná v knihe pohľadávok.V peňaž.denníku sa neúčtuje , lebo nejde o pohyb peňazí a nie je to v žiadnom prípade ani daň.výdavok podľa zákona o dani z príjmov. Pri vzniku pohľadávky táto totiž nevstupovala do zdan.výnosov, ako je tomu v prípadoch v PÚ . Na vznik pohľadávky však boli potrebné určité výdavky, ktoré sa premietli do výdavkov s vplyvom na zákla dane, preto pri odpise pohľadávky sa bude musieť stornovať relevantná suma výdavkov potrebných v minulosti na vznik odpísanej pohľadávky. Preto odpis pohľadávky v JÚ nie je opodstatnený. Pohľadávky v JÚ sa vysporiadajú úpravou základu dane pri skončení podnikania.
    Ak premýšlaš prejsť na podvoj.účto počakala by som s pohľadávkou, pretože odpis v PÚ je úplne iný ako v JÚ.

    pohľadávky-premlčanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.