Zavrieť

Porady

zaúčtovanie faktúry na zálohu + DPH

Na základe zálohovej faktúry sme uhradili zálohu - preddavok. Dodávateľ nám doručil faktúru v zmysle Zákona 222/2004 na uhradený preddavok + DPH. Ako túto faktúru zaúčtovať? Služba, na ktorú sme preddavok uhradili nám ešte nebola vykonaná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ešte raz:
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=6736
    Len doplním ak ešte nemáš orig. faktúru, tak daj len uhradiť predfaktúru a až potom daj vystaviť ostrú faktúru.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    A ako by som mala postupovať, ked:

    1. vystavím preddavkovú faktúru na tovar
    2. prídu mi peniaze na účet v mesiaci február, vystavím riadnu faktúru na prijatý preddavok
    3. v marci budem posielať tovar
    Mám opäť vystaviť faktúru aj s rozpisom tovaru, s tým, že už to nezaúčtujem do DPH a ani odberateľ si nebude môct uplatniť DPH, lebo bola uplatnená vo faktúre z prijatého preddavku?

    Neviem či som to napísala zrozumitelne. Ako to robíte vy?
    j.
    Naposledy upravil Janna : 09.03.05 at 12:54

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    do 15 dní od vystavenia predfaktúry je potrebné spraviť ostrú faktúru.

    1. Vystavenie preddavkovej fa. napr.20.02.05
    2.Úhrada predfaktúry 25.02.2005 (bez vystavenia faktúry).
    3. Vystavenie faktúry aj s DPH, ale musíš dodržať tú 15 dňovú lehotu napr. 02.03.05.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Tak ako píše Lenka, do 15 dní ostrú faktúru.

    JANINA je offline (nepripojený) JANINA

    JANINA
    Myslím,že odkaz na odpoveď nie je správna.Ja nevystavujem zálohovú faktúru, ja som ju dostala.Tú sme uhradili a teraz nám prišla faktúra, po starom daňový doklad, kde dodávateľ tak ako sa to v zmysle zákona má vystavil fakturu, kde našu platbu rozdelil na základ a DPH.Takže predfaktúru , alebo zálohovú faktúru viem zaúčtovať. Aj jej úhradu.No a teraz prichádza na rad faktúra, v ktorej mám vyčíslenú DPH zo zaplatenej zálohy.

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    JANINA neviem či som dobre pochopila, čo sa pýtaš.
    Ja účtujem takto:
    1.úhrada zálohy 31401/22101
    2.zálohová fa 31420/32101
    DPH 34310/32101
    3. ID - úhrada FD zo zálohy 32101/31401
    4. Ostrá fa (dodanie materiálu)
    ak je na tú istú sumu ako
    zálohová - základ (DPH neúčtujem) 50101/31410
    Naposledy upravil petra:-) : 10.03.05 at 06:35

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Janina
    tá linka bo na postup ako robiť predfaktúry v MRP -všeobecný postup.

    Môžeš to zaúčtovať tak ako Petra píše. Len si daj pozor pri vystavovaní ostrej DF.
    Naposledy upravil lenkak : 10.03.05 at 07:24

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Ja účtujem:

    Uhradená záloha 314/221(211)

    Dańový doklad: 343/321; 321/314 (základ nahodím s plusom i s mínusom, aby sa mi vynuloval ale aby mi vstúpil do DPH-čky)

    Vyúčtovacia faktúra 5xx/321; 321/314.

    Postupom som si nie celkom presne istá, ale takto mi to vyhovuje a myslím, že spĺňa i zákonmi stanovené podmienky.

    JANINA je offline (nepripojený) JANINA

    JANINA
    Ďakujem Petra, toto sa mi celkom pozdáva, aj ja som si to takto predstavovala. No auditor mi napadne účtovanie 314/321, a preto som dala túto otázku, či má s tým niekto skúsenosti ako to riešiť.Myslím tým dodávateľskú faktúru na zálohu + DPH a predsa je všeobecne známe, že zálohové faktúry ako také sa neúčtujú. Účtuje sa len poskytnutie zálohy - preddavku.Odpočet - zníženie záväzku voči dodávateľovi, zápis 321/314 je v poriadku. Aj tak ďakujem.

    Najka je offline (nepripojený) Najka

    Najka
    JANINA Pozri príspevok
    Na základe zálohovej faktúry sme uhradili zálohu - preddavok. Dodávateľ nám doručil faktúru v zmysle Zákona 222/2004 na uhradený preddavok + DPH. Ako túto faktúru zaúčtovať? Služba, na ktorú sme preddavok uhradili nám ešte nebola vykonaná.
    Ako to robíte v JU - MRP DOS? Nahodila som predfaktúru aj som ju dala uhradiť, a teraz mám faktúru na DPH nahodiť medzi riadne faktúry a dať odpočet zálohy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.