Zavrieť

Porady

Vypožičané auto - uplatnenie výdavkov

Na začiatok sa chcem povedať, že som niekoľko hodín čítal na porade.sk kopec tém a príspevkov týkajúcich sa auta, SZČO, výdavkov, cestnej dane atď. čím dlhšie som ich čítal tak tým viac som bol s toho "zmagorený". Takže, by som Vás poprosil o odpoveď. Niečo už tuším, ale radšej si nechám odborne poradiť.
Mám zmluvu o výpožičke (bezplatnej) na auto, na dobu dvoch rokov. Auto si požičiavam od nepodnikateľa. V zmluve sa píše, že všetky náklady spojené s prevádzkov vozidla (t.j. PHM, prevádzkové náplne, opravy náhradné diely atď) si hradím sám. Na DÚ som sa prihlásil na vznik daňovej povinnosti k dani z MV.
Som platca DPH.
Otázky: Môžem si do VOZD dať bloky z PHM? Môžem si do VOZD dať opravy a náhradné diely na to auto? Môžem si z toho všetkého odpočítať DPH? Keď si chcem uplatniť výdavky na PHM, opravy a náhradné diely, musím alebo nemusím zaradiť to auto do majetku?
Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa ak som túto tému zle zaradil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Goten Pozri príspevok
    Na začiatok sa chcem povedať, že som niekoľko hodín čítal na porade.sk kopec tém a príspevkov týkajúcich sa auta, SZČO, výdavkov, cestnej dane atď. čím dlhšie som ich čítal tak tým viac som bol s toho "zmagorený". Takže, by som Vás poprosil o odpoveď. Niečo už tuším, ale radšej si nechám odborne poradiť.

    Nemusel si čítať tak veľa príspevkov a tém, stačilo by, keby si si bol pozrel túto tému:

    http://www.porada.sk/t100199-osobny-...tml#post928316

    Goten Pozri príspevok
    Mám zmluvu o výpožičke (bezplatnej) na auto, na dobu dvoch rokov. Auto si požičiavam od nepodnikateľa. V zmluve sa píše, že všetky náklady spojené s prevádzkov vozidla (t.j. PHM, prevádzkové náplne, opravy náhradné diely atď) si hradím sám. Na DÚ som sa prihlásil na vznik daňovej povinnosti k dani z MV.
    Som platca DPH.
    Otázky: Môžem si do VOZD dať bloky z PHM?
    áno

    Goten Pozri príspevok
    Môžem si do VOZD dať opravy a náhradné diely na to auto? Môžem si z toho všetkého odpočítať DPH?
    nie

    Goten Pozri príspevok
    Keď si chcem uplatniť výdavky na PHM, opravy a náhradné diely, musím alebo nemusím zaradiť to auto do majetku?
    Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa ak som túto tému zle zaradil.
    Auto myslím, ani nemôžeš zaradiť do majetku, pretože nie je tvoje, ale len požičané.

    Radšej si dohodni s majiteľom nejakú odplatu za prenájom, ten potom bude tvojím nákladom.

    Lucida je offline (nepripojený) Lucida

    dychtivá po informáciách Lucida
    SZCO si prenajíma občasne auta od firmy, ktorá sa tym zaobera. SZCO je tiez platcom DPH. Ake doklady su potrebné k účtovaniu takejto veci?
    1. zmluva o prenájme
    2. PPD o zaplatení
    3. technicky preukaz aby som vedela ake PHM moze tankovat v tom case prenajmu
    4. SPZ auta

    Mam totiz iba prve dve puntiky.
    PHM-ky aj benzin aj diesel, tak neviem co ma caka ak dostaneme kontrolu co vsetko budem musiet preukazovat.
    Musí aj tento SZCO viest knihu jazd?

    Dakujem velmi pekne!

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Lucida Pozri príspevok
    Mam totiz iba prve dve puntiky.
    PHM-ky aj benzin aj diesel, tak neviem co ma caka ak dostaneme kontrolu co vsetko budem musiet preukazovat.
    Musí aj tento SZCO viest knihu jazd?

    Dakujem velmi pekne!
    Ofotit technicky preukaz by nemal byt problem -tym vyriesis aj bod 4 a zistit, ci benzin alebo diesel by tiez nemal byt problem.
    Kniha jazd - ano, resp. iny sposob, ako preukazat jazdy/spotrebu phm za ucelom podnikania.

    Lucida je offline (nepripojený) Lucida

    dychtivá po informáciách Lucida
    Dakujem velmi pekne za odpoved!

    A uz mi je zaroven do placu jak "vidim" tu jazdnu knizku! hehe

    Dakujem!

    Vypožičané auto - uplatnenie výdavkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.