Zavrieť

Porady

Dotacia od UP

Dobrý den. Prečital som si tu na porade dosť otázok na dotáciu od úradu práce,ale chcel by som sa opytať,kto ju može dostať a kto nie.Ja som živnostnik v stavebnictve už 18 mesiacov.Od štátu som nikdy pomoc nepotreboval a teraz čitam o niakej dotácii.Nedari sa mi moc najlepšie a dotacia by mi pomohla.Dakujem za odpoved :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Daniela 1 je offline (nepripojený) Daniela 1

    Daniela 1
    dotácia z UP je pre nezamestnaných, evidovaných na UP, ktorí sa rozhodli založiť si živnosť a začať podnikať. Pri splnení viacero podmienok, ktoré stanovuje zákon môže uchádzač túto dotáciu získať.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Môžeš vrátiť ŽL a môžeš sa zaevidovať na ÚP. Po troch mesiacoch pokiaľ máš uhradené všetky dane a poistné a doložíš o tom doklad na ÚP, môžeš požiadať o dotáciu na podnikanie. Potom dostaneš určitý balík peňazí a do roka nemusíš platiť ani poistné na ZP. Dotáciu vyúčtuješ a do dvoch rokov sa musíš o seba starať sám, inak by si ju musel vrátiť.

    UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

    UBIKA25
    Môžem sa informovať ohľadom platenia toho zdravotného poistenia to je pri všetkých dotáciach oslobodenie, kde si to môžem overiť a naštudovať?...Svokor dostal minulý rok dotáciu a on si ZP platí? ...Chcela by som ho potešiť...)Ďakujem

    r_d_h je offline (nepripojený) r_d_h

    r_d_h
    UBIKA25 Pozri príspevok
    Môžem sa informovať ohľadom platenia toho zdravotného poistenia to je pri všetkých dotáciach oslobodenie, kde si to môžem overiť a naštudovať?...Svokor dostal minulý rok dotáciu a on si ZP platí? ...Chcela by som ho potešiť...)Ďakujem
    Zacinajuci podnikatel si musi platit ZP od toho nie je oslobodeny a oslobodeny je na jeden rok od platenia SP.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pokiaľ ja viem, tak je to len pri dotácii z ÚP na vytvorenie pracovného miesta. Pokiaľ dostal z ÚP tak sa treba informovať na ÚP a požiadať o vrátenie preplatku na poistnom v ZP.

    r_d_h je offline (nepripojený) r_d_h

    r_d_h
    wagner Pozri príspevok
    Pokiaľ ja viem, tak je to len pri dotácii z ÚP na vytvorenie pracovného miesta. Pokiaľ dostal z ÚP tak sa treba informovať na ÚP a požiadať o vrátenie preplatku na poistnom v ZP.
    ZP sa musi platit je to zo zakona, len SP na prvy rok sa neplati ak uz podnikatel pred tym nepodnikal a uz nevyuzil neplatenie do SP. Co sa tyka dotacii tak to je len dotacia nic viac podmienky pre zivnost su tie iste ako bez dotacii od UP.

    UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

    UBIKA25
    wagner Pozri príspevok
    Pokiaľ ja viem, tak je to len pri dotácii z ÚP na vytvorenie pracovného miesta. Pokiaľ dostal z ÚP tak sa treba informovať na ÚP a požiadať o vrátenie preplatku na poistnom v ZP.

    ON dostal dotáciu na samozamestnanie SZčO...asi ZP platiť musí...nestretla som sa s tým ešte, preto sa pýtam...

    r_d_h je offline (nepripojený) r_d_h

    r_d_h
    ZP sa musi platit aj ked niekto je nezamestnany tak zan plati stat ak je na UP, ak je dobrovolne nezamestnany tak si plati sam

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    UBIKA25 Pozri príspevok
    Môžem sa informovať ohľadom platenia toho zdravotného poistenia to je pri všetkých dotáciach oslobodenie, kde si to môžem overiť a naštudovať?...Svokor dostal minulý rok dotáciu a on si ZP platí? ...Chcela by som ho potešiť...)Ďakujem
    Ak je SZČO, do 8 dní od začiatku podnikania je povinný prihlásiť sa v prísl. zdr. poisťovni. Prvý rok podnikania - až do podania ročného zúčt.zdr.poistenia /30.6. nasl. kal. roka/ - platí preddavky z min. vymer. základu.

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    Dobrý deň, chchem sa informovať, v novinách som čítala nový zákon o službách zamestnanosti od 01.03.2009, kde bolo uvedené, že príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie ak bol vedený na úrade práce min. 3 mesiace a a zároveň, podotýkam zároveň, bol poberateľom dávky v hmotnej núdzi. Čiže vychádza mi z toho, že musia byť obidve podmienky splnené súčasne a vtedy má nárok na dotáciu na samozamestnanie. Je to pravda?? Ďakujem za odpoveď.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    kovex Pozri príspevok
    Dobrý deň, chchem sa informovať, v novinách som čítala nový zákon o službách zamestnanosti od 01.03.2009, kde bolo uvedené, že príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie ak bol vedený na úrade práce min. 3 mesiace a a zároveň, podotýkam zároveň, bol poberateľom dávky v hmotnej núdzi. Čiže vychádza mi z toho, že musia byť obidve podmienky splnené súčasne a vtedy má nárok na dotáciu na samozamestnanie. Je to pravda?? Ďakujem za odpoveď.
    Ja som kdesi zachytila info, že musí byť min. 4 mesiace vedený na ÚP.

    inajana je offline (nepripojený) inajana

    inajana
    Včera na UP povedali, že teraz musí byť žiadateľ evidovaný 3 mesiace. Ale asi záleží, kde. Rozdielne sú aj sumy dotácií (cca 113 000 Sk).
    Je veľa takých žiadateľov, ktorý by chceli dotáciu už opakovane - po 3. aj 4. - krát!!! Robí sa výber vhodných. "Nenažranci" by si mali dať pohov ...

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    kovex Pozri príspevok
    Dobrý deň, chchem sa informovať, v novinách som čítala nový zákon o službách zamestnanosti od 01.03.2009, kde bolo uvedené, že príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie ak bol vedený na úrade práce min. 3 mesiace a a zároveň, podotýkam zároveň, bol poberateľom dávky v hmotnej núdzi. Čiže vychádza mi z toho, že musia byť obidve podmienky splnené súčasne a vtedy má nárok na dotáciu na samozamestnanie. Je to pravda?? Ďakujem za odpoveď.

    V Dráčikovi som našla toto, citujem:

    Príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti (§ 50g) sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý
    • bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 3 mesiace,
    • bol poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
    • začne a bude vykonávať alebo prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite najmenej 24 mesiacov,
    • o príspevok písomne požiada.
    Je tam uvedené, že poberal dávku v hmotnej núdzi, ale nie je uvedené, že súčasne. A práve o to mi ide, že či musí byť v evidencii súčasne aj poberateľom dávky v hmotnej núdzi, aby dostal prípsevok na samozamestnanie.
    Ďakujem za odpovede.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    drobeceva Pozri príspevok
    Ja som kdesi zachytila info, že musí byť min. 4 mesiace vedený na ÚP.
    To už neplatí, myslím od 1.5.2008

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    veronikasad Pozri príspevok
    To už neplatí, myslím od 1.5.2008
    Veronika, prosím ťa pozri sa na príspevok č. 14, nemáš o tom info podrobnejšie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kovex Pozri príspevok
    Veronika, prosím ťa pozri sa na príspevok č. 14, nemáš o tom info podrobnejšie?
    Pozri § 50g, zákona č. 49/2009 Zb.

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...33&Rocnik=2009

    Slovko "súčasne" som v zákone nenašla ...

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    Ďakujem pekne, veď práve, že ani ja som nenašla, žeby súčasne, teda podľa zákona by mali prispievať aj tým čo nepoberajú dávku v hmotnej nudzi, ale sú evidovaní 3 mesiace.

    stifler1 je offline (nepripojený) stifler1

    stifler1
    Nechápem ako možu dať niekomu príspevok po 3-4 krát veď keď je v zákone napísané, že musí túto samostatnú zárobkovú činnosť vykonávať po dobu 24 mesiacov nepretržite?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    stifler1 Pozri príspevok
    Nechápem ako možu dať niekomu príspevok po 3-4 krát veď keď je v zákone napísané, že musí túto samostatnú zárobkovú činnosť vykonávať po dobu 24 mesiacov nepretržite?
    Zatial nie je nikde zakázané, že ak po 24 mesiacoch zrušíš živnosť, zaeviduješ sa na úrade práce a po 3 mesiacoch požiadaš o ďalší príspevok na činnosť SZČO.

    xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

    xoxolushka
    ani pred 1.5.2008 nebola podmienka na dotáciu, aby bol žiadateľ v hmotnej núdzi, len aby bol evidovaný min. 3 mesiace ako uchádzač o zamestnanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.