Zavrieť

Porady

Ako platiť daň pri začatej stavbe!!!

Viete mi niekto poradiť ako je to s priznanou daňou za nehnuteľnosť - orná pôda, kde bolo vydané právoplatné stavebné povolenie a už aj začatá stavba (základy domu).
Na miestnom úrade nám oznámili, že za celý pozemok nám bude vyrubená daň ako za stavebný pozemok? A ešte pani s úsmevom dodala -BUDE TO RIADNA PÁLKA - samozrejme to nám oznámila po pol hodine hľadania v zákonoch a dodala neviem ako to má inak byť, že nevie čo s tým.
Čo s tým - viete mi niekto poradiť? Pozemok má 10á a z toho na stavebné účely nám bolo vydané kladné stanovisko o zábere z PP 300m2.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalaia je offline (nepripojený) Rozalaia

    Rozalaia
    Vyhladaj a pozorne si precitaj Vseobecne zavazne nariadenie platne pre pozemok v danej lokalite. Konkretne ja v mojej nemenovanej obci som zistila, ze : ak je na pozemok vydane stavebne povolenie, zdanuje sa az do kolaudacie CELY ako STAVEBNY POZEMOK (nie je rozhodujuce, aka cast bola vynata z PF) Po kolaudacii sa pozemok rozcleni na "zastavanu plochu" a to ostatne (dvor, zahrada....) a platia sa sadzby pre "zastavane plochy" a to ostatne ... Ale uz som videla aj VZN, kde to takto specifikovane nemali, takze zrejme zalezi od lokality.

    antiny je offline (nepripojený) antiny

    "bušido" =D antiny
    v danom roku je dňležitý stav k 1,1,
    pre rok 2009 sa berie stav 1.1.2009
    ak si nemal začaté stavebné konanie do tohoto dátumu tak budeš paltiť daň ako za pozemok - ornú pôdu
    ak si dostal v r. 2008 stavebné povolenie v r. 2008 tak daň platíš ako za stavebný pozemok
    O to či za celý alebo iba za jeho časť: ak si si nespravil geometrák pre stavebným tak budeš platiť za celý pozemok - ako je na katastri - liste vlastníctva.

    Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

    Macy32
    antiny Pozri príspevok
    v danom roku je dňležitý stav k 1,1,
    pre rok 2009 sa berie stav 1.1.2009
    ak si nemal začaté stavebné konanie do tohoto dátumu tak budeš paltiť daň ako za pozemok - ornú pôdu
    ak si dostal v r. 2008 stavebné povolenie v r. 2008 tak daň platíš ako za stavebný pozemok
    O to či za celý alebo iba za jeho časť: ak si si nespravil geometrák pre stavebným tak budeš platiť za celý pozemok - ako je na katastri - liste vlastníctva.
    takže ak mám geometrák a rozostavanú stavbu zapísanú na LV tak nemusím platiť za celý pozemok ako stavebný?

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    nižšie prikladám zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, ale je dôležité, aby ste si prečítali aj VZN ohľadne vyrubovania dane z nehnuteľnosti, ktoré vydal príslušný správca dane - obec/mesto

    Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

    Macy32
    gabriela2579 Pozri príspevok
    nižšie prikladám zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, ale je dôležité, aby ste si prečítali aj VZN ohľadne vyrubovania dane z nehnuteľnosti, ktoré vydal príslušný správca dane - obec/mesto
    veľmi ďakujem, mňa hlavne zaujíma, že či celý pozemok sa rieši ako stavebný, aj keď je v katastri rozdelený ako záhrady a zastavané plochy ... veď v záhrade nestaviam tak prečo by to mal byť stavebný pozemok? ... ďakujem za radu (-:

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    Macy32 Pozri príspevok
    veľmi ďakujem, mňa hlavne zaujíma, že či celý pozemok sa rieši ako stavebný, aj keď je v katastri rozdelený ako záhrady a zastavané plochy ... veď v záhrade nestaviam tak prečo by to mal byť stavebný pozemok? ... ďakujem za radu (-:

    na účely vyrubenia dane z nehnuteľnosti je to nasledovne:

    § 6
    Predmet dane
    (1) Predmetom dane z pozemkov sú pozemky na území Slovenskej republiky v tomto členení
    a) orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady,
    b) trvalé trávne porasty,
    c) záhrady,
    d) lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy,
    7)
    e) rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy,
    f) zastavané plochy a návoria,
    g) stavebné pozemky,

    h) ostatné plochy
    8) okrem stavebnýh pozemkov.


    (4) Na účely tohto zákona sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu, ktorá je predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 2, alebo stavba s bytmi a nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov podľ § 14. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení.

    Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

    Macy32
    Macy32 Pozri príspevok
    veľmi ďakujem, mňa hlavne zaujíma, že či celý pozemok sa rieši ako stavebný, aj keď je v katastri rozdelený ako záhrady a zastavané plochy ... veď v záhrade nestaviam tak prečo by to mal byť stavebný pozemok? ... ďakujem za radu (-:
    toto som riešila aj ja, ale bohužiaľ odpoveď bola, že celý pozemok (parcela) je braný ako stavebný až do skolaudovania, aj keď ho máš v katastri rozčlenený na záhrady atď.

    Ako platiť daň pri začatej stavbe!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.