Zavrieť

Porady

priznanie preplatku ZP

Dobry den,
mam spravny postup pri vyplnani DP typu B, ak cely preplatok zdravotneho poistenia (cca 213 Sk) zapocitam do prijmu a zrazenu dan z neho (cca 41 SK) uvedenie na r.98 ?
Z poistovne prislo potvrdenie, ze preplatok vo vyske cca 172 Sk bol vrateny na ucet SZCO. Ma sa fotokopia prilozit k DP?
Dakujem za odpoved
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Tu je to: http://www.porada.sk/t101602-preplatok-z-rzzp.html

Ten prvy prispevok od Zoliho som mala na mysli.
0 0
Maryš Maryš

Maryš je offline (nepripojený) Maryš

Lianka, ďakujem. Presne tak urobím. Je to ich chyba, nech si ju riešia.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Ahojte,
ja mám takýto problém SZČO s preplatkom z RZZP za rok 2007.
Preplatok pripísaný poisťovňou v septembri 2008 vo výške 1 702,- Sk.
Zaúčtovala som ho v JÚ ako príjem ovplyv.ZD.
V januári prišiel list zo zdrav.poisťovne, že preplatok nebol zdanený a SZČO zaplatila poisťovni 10,72€ t.j. 323,- Sk = 19% z 1 702,-Sk.
V marci poslala zdrav.poisťovňa list, v ktorom píše, že daň z preplatku vo výške 323,- Sk odviedla na DÚ v októbri 2008 a potvrdenie, ktoré vraj treba odovzdať s daňový priznaním.Zároveň je tam napísané, že v septembri uhradila preplatok 1 379,-Sk (1702-323) a pritom uhradial 1 702,-Sk.
Tak neviem ako to mám zaúčtovať. V daňovom priznaní vychádza v r.69 42 496,-Sk a v r. 77 je nula. Mám dať 323,-Sk na riadok 98 a SZČO bude mať preplatok? Alebo sumu 1379 dám ako výdavok neovplyv. ZD a daň bude vysporiadaná tým, že SZČO vrátila daň poisťovni v januári ??? Myslím,že druhý spôsob je správny, nakoľko je v r.77 nula. Poraďte, prosím!!!
Ďakujem!
0 0
mamicqa mamicqa

mamicqa je offline (nepripojený) mamicqa

miriamch Pozri príspevok
Dobry den,
mam spravny postup pri vyplnani DP typu B, ak cely preplatok zdravotneho poistenia (cca 213 Sk) zapocitam do prijmu a zrazenu dan z neho (cca 41 SK) uvedenie na r.98 ?
Z poistovne prislo potvrdenie, ze preplatok vo vyske cca 172 Sk bol vrateny na ucet SZCO. Ma sa fotokopia prilozit k DP?
Dakujem za odpoved

Toto je jedna z možností. Prosím vás, môžem ten preplatok zaúčtovať ako príjem = zdanené u zdroja zrážkou /program mi takéto niečo umožňuje/? Výsledok mi to nijako neovplyvní, a zdá sa mi to jednoduchšie, nemusím si to komplikovať. Len neviem, či to takto môže byť. Čo si o tom myslia odborníci?
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
OlgaM Pozri príspevok
Ahojte,
ja mám takýto problém SZČO s preplatkom z RZZP za rok 2007.
Preplatok pripísaný poisťovňou v septembri 2008 vo výške 1 702,- Sk.
Zaúčtovala som ho v JÚ ako príjem ovplyv.ZD.
V januári prišiel list zo zdrav.poisťovne, že preplatok nebol zdanený a SZČO zaplatila poisťovni 10,72€ t.j. 323,- Sk = 19% z 1 702,-Sk.
V marci poslala zdrav.poisťovňa list, v ktorom píše, že daň z preplatku vo výške 323,- Sk odviedla na DÚ v októbri 2008 a potvrdenie, ktoré vraj treba odovzdať s daňový priznaním.Zároveň je tam napísané, že v septembri uhradila preplatok 1 379,-Sk (1702-323) a pritom uhradial 1 702,-Sk.
Tak neviem ako to mám zaúčtovať. V daňovom priznaní vychádza v r.69 42 496,-Sk a v r. 77 je nula. Mám dať 323,-Sk na riadok 98 a SZČO bude mať preplatok? Alebo sumu 1379 dám ako výdavok neovplyv. ZD a daň bude vysporiadaná tým, že SZČO vrátila daň poisťovni v januári ??? Myslím,že druhý spôsob je správny, nakoľko je v r.77 nula. Poraďte, prosím!!!
Ďakujem!
Tak toto by zaujímalo aj mňa, pretože ZP dôvera sa rozhodla uhradiť celý preplatok na ZP a ešte aj uhradiť aj daň, ktorú podľa mňa mal odviesť živnostník... a oznámenie prišlo až teraz....čo s tým? Poradíte niekto, ako to robíte?
Mám to akceptovať a vrátiť uhradenú daň ZP, alebo to neakceptovať a ja si priznám daň sz preplatku anech si ZP rieši úhradu s daňovým úradom.
Ďakujem.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tu je k tomu vyjadrenie z DR :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V uvedenom prípade príslušná zdravotná poisťovňa pri vyplatení preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2007 nepostupovala v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov a z tohto príjmu daň nevybrala zrážkou pri jeho vyplatení. Poisťovňa vrátila klientovi preplatok v plnej výške bez uskutočnenia zrážky, pričom predpokladáme, že následne ešte v roku 2008 túto daň zaplatila správcovi dane a v roku 2009 žiada od klienta o jej vrátenie. Ak poisťovňa ešte v roku 2008 uskutočnila túto zrážku dane a splnila si svoju povinnosť aj keď nie pri vyplatení príjmu ale oneskorene, daňovník si môže takto zrazenú daň odpočítať v podanom daňovom priznaní za rok 2008 ako preddavok na daň z príjmu ( na základe potvrdenia od poisťovne). Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia daňovník zahrnie do základu dane za rok 2008 v úhrnnej výške.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Moja klientka mala z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2007 preplatok. Tento preplatok jej na účet poslala zdravotná poisťovňa v plnej výške v septembri 2008. V januári dostala moja klientka výzvu od zdravotnej poisťovne, aby daň, ktorú jej poisťovňa zabudla zraziť zaplatila. Ako postupovať v takomto prípade. Preplatok podľa postupov účtovania je príjem ovplyvňujúci základ dane a daň je považovaná za preddavok na daň z príjmu. Ale ako postupovať v prípade, že klientka túto daň zaplatila až v roku 2009? Kedy si túto daň bude môcť odpočítať?
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
Danielka ďakujem moooooc a posielam bodíček, si zlatko
0 0
mamicqa mamicqa

mamicqa je offline (nepripojený) mamicqa

maska2 Pozri príspevok
Začínam mať z toho dobrý zmätok.Čiže prosím lopatka:
Deň príjmu na BU napr 4817 iné príjmy
DP do položiek zvyšujúcich základ dane dám 1129 Sk - zrazenú preddavkovu dan
a nasledne tuto dam aj na riadok 98???

Chapem to správne?

Ale ja mám aj príspevok od p.Mihála, kde píše ,že ak je príjem v podnikaní cca 500000 Sk nemá význam uvádzať preplatok z RZZP v daň.priznaní.
Chápem to nejako zle?Ako maám prosím postupovať?Andrea.

Prosím o radu, keď si dám vrátený preplatok od ZP do položky "zdanené u zdroja zrážkou", program mi to všetko zadelí tam kde treba. Preto sa mi to zdá zbytočné vrátený preplatok povýšiť o zrazenú daň a potom si to v DP uplatniť na riadku 98. Konečný efekt je ten istý, ibaže s tým je viac práce. Ide mi o to, či to musí byť vykázané na tom riadku 98, alebo to stačí, že mi to program urobí automatický.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať