Zavrieť

Porady

POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008

Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Poučenie k DP na drsr.

Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
__________________________________________
Môže mi niekto vysvetliť hrubo vyznačenú časť /asi mi to už nemyslí/.
Ak daňovník zrušil živnosť viedol JU, tak sme použili riadky 40 a 41.

A fčul čo??
[daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37]

Ja to chápem teraz tak , akoby sme riadky 40 a 41 vôbec nemali používať , ale máme postupovať napr. v prípade ukončenia resp.pozastavenia živnosti v nadväznosti na

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.


Takže podľa poučenia by sme riadok 40 a 41 nemali vôbec používať a k prerušeniu živnosti resp.pozastaveniu by sme mali používať účtovné uzávierkové operácie ....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ja si už na to jedno štyridsiatko + jednotkové (skoro sa mi pršteky zavrkočili), krvopotne vyrobené počkám, či bude zo strany DÚ reklamované.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tak toto ma fakt dostalo.
Celú debatu o r. 40 a 41 sme tu viedli zbytočne?

Ale § 17 mi hovorí , čo mám urobiť pri "preskakovaní", alebo "zrušení". A § 17 hovorí o zvýšení základu dane, čo je pre mňa logicky r. 40 a 41. Potom mal zákon hovoriť o zvýšení príjmu a výdaju v uzávierkových operáciach.

Vážne ma to už ......irituje.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
No téééda ....... Muška a to ako čo to nám chceš kaziť víkend ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Fakt tomu nerozumiem.
Veď ak som odovzdala DP s výkazmi, kde boli napr. pohľadávky 500 tis. Sk a v r. 40 som o týchto 500 tis. povýšila ZD, tak bolo jasné, že dotyčný "urobil všetko čo mal".

Teraz ako budú vyzerať výkazy ??? .....žeby "nulové"

A čo daňovníci s paušálnymi výdavkami???, tí pri "preskakovaní" budú používať riadok 40 či nie? :
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5 Pozri príspevok
No téééda ....... Muška a to ako čo to nám chceš kaziť víkend ?
Tak baby, vedela som, že ma v tom nenecháte samú
Zituš, a to som išla pozrieť na Poučenie len preto, že v ALFE, keď som dala "veterinárke" do toho okienka "poistné" sumu, tak mi to prasklo do okienka výdaj "živnosť", tak som nechápala a išla som sa kuknúť na Poučenie......a to som nemala robiť
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Hm...a ovplyvní to do budúcnosti aj povinnosť pre sociálku, nie? Príjem nebude v úprave ZD, pekne bude v obrate. Myslím pri prerušení. A či čo.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

renča1 Pozri príspevok
Áno do závazkov patrí aj tvoj nedoplatok z roč.zúčtovania do ZP. Aj o tento preplatok si znížiš základ dane v daň.priznaní v r.41.
ak skoncila zivnosti k 29.12.2008 a este nebolo za rok 2008 RZP urobené tak netusim vysku zavazku. co potom?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tita Pozri príspevok
ak skoncila zivnosti k 29.12.2008 a este nebolo za rok 2008 RZP urobené tak netusim vysku zavazku. co potom?
http://www.porada.sk/t94705-usmernen...odnikania.html
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Paula Pozri príspevok
Hm...a ovplyvní to do budúcnosti aj povinnosť pre sociálku, nie? Príjem nebude v úprave ZD, pekne bude v obrate. Myslím pri prerušení. A či čo.
Paulínka,
to aj vždy ovplyvňovalo.

Len ak by to dali aj pre tých čo preskakujú z paušálnych výdavkov na účtovníctvo, tak tí by získali, lebo by mohli mať paušálne výdavky aj z neuhradených pohľadávok. Ale to tam vôbec nie je spomínané.
Tí majú použiť riadok 40????
Veď to je choré

A ak to je pravda. Tak to bude fakt riadny guláš.

A ja stále nerozumiem, ak je raz v DP písaný § 17, prečo ho ja mám "ignorovať"???? Ten § z Postupov, ktorý uvádzajú v poučení je klasické uzatváranie účtovných kníh s klasickými uzávierkovými operáciami.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Tak baby, vedela som, že ma v tom nenecháte samú
Zituš, a to som išla pozrieť na Poučenie len preto, že v ALFE, keď som dala "veterinárke" do toho okienka "poistné" sumu, tak mi to prasklo do okienka výdaj "živnosť", tak som nechápala a išla som sa kuknúť na Poučenie......a to som nemala robiť
Muška , veľmi som zostala prekvapená .
Aj keby som momentálne chcela , neviem sa dostať do Poučenia k DP , lebo nemám na mojom novom notbooku čítací program Adobe Reader, tak mi to ani neotvorí ......zajtra to pozriem , iné mi nezostáva . Otvorím len WORD a neviem sa prepracovať k takému poučeniu, ktoré je vo WORDE a program ALFA mám vo firme ...

A minulý rok bolo čo v poučení baby - okopírujte to a dajte to sem ak môžem poprosiť ?
Naposledy upravil Zita5 : 27.02.09 at 19:48
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nemám vlaňajšie, možno je aj tu medzi tlačivami, len neviem už ani kde sú uložené
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Paula Pozri príspevok
Nemám vlaňajšie, možno je aj tu medzi tlačivami, len neviem už ani kde sú uložené
U na tom pracujem , aby som sa mohla do Poučenia dostať Však keď si ho nepozriem na vlastné oči , ani nezaspím .
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Muška Pozri príspevok
Poučenie k DP na drsr.

Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
__________________________________________
Môže mi niekto vysvetliť hrubo vyznačenú časť /asi mi to už nemyslí/.
Ak daňovník zrušil živnosť viedol JU, tak sme použili riadky 40 a 41.

A fčul čo??
no mna drbne asi...uz neviem ako sa volam a ci tento rok uzavriem uctovnictvo bez ujmy na zdravi....
raz tak raz tak
raz vykazy k datumu ukoncenia
a potom zas nulove vykazy
raz polozky zvys, zniz, teraz to vyzera tak ze to bolo patranie zlym smerom ak moj zivnostnik robi JU !!
este si pockam ako sa vyriesi majetok neodpisany a ine drobnostky....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zitka,
no vitaj v klube
Mne sa tiež "dokefoval" notebook a v pondelok si idem kúpiť nový.
Proste, každý rok mi zrovna počas robenia DP niečo odíde

A mne tiež blbne "adobe", takže Poučenie r. 2008 sa mi nedá pricapiť.
Pripojila som Poučenie pre r. 2007 - to je vo Worde.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Keď porovnávam, vyzerá to tak, že teraz akoby vylúčili použitie tých dvoch riadkov pri JÚ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
Daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva tabuľku č. 1 nevypĺňa; vypĺňa len riadky 38 až 43. Údaje daňovník uvádza podľa účtovníctva. Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva dosiahol príjmy pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 10 ods. 2 zákona), na riadkoch 38 až 43 uvedie už len podiel, ktorý na neho pripadá. Daňovník, ktorý vypĺňa riadky 40 a 41, v XIII. ODDIELe uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.


Tak potom riadky 40,41 sú pre PU ......a my budeme pri zrušení resp.pozastavení účtovať v PD cez uzávierkové operácie a budeme v DP uvádzať príjmy a výdavky zo živnosti len v riadku 2,9,11,36,37,42...to značí že pohľadávky,záväzky , skladové zásoby a podobne ......pôjdu do peňažného denníka cez ÚUO ?
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Paula Pozri príspevok
Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
takze podla toho co tu sledujem potichucky vase uvahy je to len tento rok 2008 takto zmenene?
Cize mozem zacat prerabat? a davat pohladavky zavazky do dennika ID-om a vysporiadat vsetko tak, aby vo vykazoch boli nuly a v dan. priznani to neboli riadky zvys a zniz ZD? prosim opravte ma ak to zle chapem
a co zasoby - DHM ten mam vraj fyzicky zlikvidovat a tak sa mi do N dostane zostatkova hodnota...ale neviem ako to urobit v alfe prakticky. viete poradit?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Zitka,
no vitaj v klube
Mne sa tiež "dokefoval" notebook a v pondelok si idem kúpiť nový.
Proste, každý rok mi zrovna počas robenia DP niečo odíde

A mne tiež blbne "adobe", takže Poučenie r. 2008 sa mi nedá pricapiť.
Pripojila som Poučenie pre r. 2007 - to je vo Worde.
Muška , však to bolo rovnako aj v poučení roku 2007....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tie riadky 40 a 41 boli vždy pre PÚ, len teraz tam doplnili pokec, že pre JÚ ich nemožno použiť....asi sa im znepáčilo, že sa pri JÚ používali na úpravu ZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať