Zavrieť

Porady

Študent a živnosť.

Syn študuje na vysokej škole a má možnosť pracovať pre jednu firmu pri výrobe internetových stránok. Ani chcú aby si vybavil živnosť. Aké odvody ho čakajú ako študenta?

Dík za rady
PS:Viem, že sa to tu už párkrát preberalo, ale zákony sa menia zo dňa na deň. Platí to, že ročný vymeriavací základ nesmie presiahnuť tuším 63.000 Sk aby neplatil odvody?
Naposledy upravil everel : 28.02.09 at 18:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ricco24 je offline (nepripojený) ricco24

    ricco24
    Myslím že sa jedná o nezdanitelnú časť základu dane ktorá je momentálne okolo 95k korún.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    ricco24 Pozri príspevok
    Myslím že sa jedná o nezdanitelnú časť základu dane ktorá je momentálne okolo 95k korún.
    Pytala sa na hranicu povinneho platenia do SP, nie na nezdanitelnu cast zakladu dane. Samozrejme, syn ma narok na uplatnenie nezdanitelnej casti zakladu dane.

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    Dobry den poradaci, nechcel som zalozit novu temu, tak to skusim napisat sem. Taktiez som student a planujem v dohladnej dobe zalozit zivnost. Problematiku zalozenia zivnosti, odvodov a dani mam nastudovanu - vdaka tomuto foru a ludom, ktorí sa dokazu podelit so svojimi skusenostami a vedomostami. No ale nie o tomto je tento prispevok: ako som spominal, som student VS a planujem rozbehnut eshop. Na zaciatok premyslam byt neplatcom DPH a premyslam aj nad uplatnenim si pausalnych vydavkov...aj ked som tu niekde cital,ze pri predaji tovaru to nie je vhodne, na zaciatok by som sa aj napriek tomu asi ubral touto cestou. Chcem sa spytat na konkretny pripad - na vec,ktora mi vsak nie je celkom jasna (aj ked planujem navstevu u uctovnicky, predsa len chcem co to o tom vediet pred tym,ako ju navstivim). Takze moj priklad: Dajme tomu, ze za rok predam 200 predmetov a celkovy prijem za vystavene faktury bude 13 000 EUR. Dosle faktury budu v hodnote napr. 8000 EUR. Cize rozdiel medzi vystavenymi a doslymi FA je 5000 EUR co predstavuje zisk. A teraz sa chcem spytat, ako vypocitam dan? Pri pausalnych vydavkoch nie je povinnost viest uctovnictvo. Staci teda ak si budem triedit pocas roka faktury do 2 stlpcov - do jedneho budem pisat vystavene a do druheho dosle faktury od dodavatelov? Na konci roka oba stlpce scitam, vypocitam rozdiel medzi vystavenymi a doslumi FA a nasledne dan? Na margo dane - dan sa pocita v tomto pripade zo zisku? Teda v mojom priklade zo sumy 5000 EUR alebo z celkovej ciastky sa vystavene FA teda 13 000 EUR?? Toto mi nie je celkom jasne pri nakupe a naslednom predaji tovaru - aky je tu spravny postup. A este by ma zaujimala jedna vec: mozem predavat tovar, ktory zakupim od sokromnej osoby zo zahranicia, ktora mi nevystavi ziaden doklad o kupe, jediny doklad vsak bude podrobny vypis napr. z PayPal uctu a nasledne z vypisu mojho bankoveho uctu? Je takyto predaj mozny a mozem vystavit na takyto tovar FA, kedze nemam FA od dodavatela nakolko sa jedna o sukromnu osobu? Dakujem vam pekne za vase odpovede....toto su take 2 zakladne problemy, ktore ma trosku brzdia a spomaluju pri zacati podnikania, no verim, ze po vasich odpovediach budem mat v tychto veciach jasno.
    Naposledy upravil ivico : 04.03.09 at 22:22

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Aho ivico,
    klobuk dolu, ked si si problematiku dopredu nastudoval (poslednu dobu je tu kopu uplne opacnych "podnikatelov"...) a hned uvodom ti prajem vela uspechov v podnikani.

    K vypoctu dane:

    ivico Pozri príspevok
    Na zaciatok premyslam byt neplatcom DPH a premyslam aj nad uplatnenim si pausalnych vydavkov...aj ked som tu niekde cital,ze pri predaji tovaru to nie je vhodne, na zaciatok by som sa aj napriek tomu asi ubral touto cestou.
    Odporuca sa uplatnovat sposob, ktory je pre danovnika v danom case vyhodnejsi. Pri obchodnej cinnosti - kupa a predaj tovaru - sa da predpokladat, ze vydavky na tovar dosiahnu viac ako 40% prijmu (40% = pripadna moznost uplatnenia pausalnyvh vydavkov).

    Co sa tyka evidencie, forma nie je predpisana, je potrebne dodrzat ustanovenia v § 6, ods. 11 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2009-a.html#6.

    ivico Pozri príspevok
    Dajme tomu, ze za rok predam 200 predmetov a celkovy prijem za vystavene faktury bude 13 000 EUR. Dosle faktury budu v hodnote napr. 8000 EUR. Cize rozdiel medzi vystavenymi a doslymi FA je 5000 EUR co predstavuje zisk. A teraz sa chcem spytat, ako vypocitam dan? Pri pausalnych vydavkoch nie je povinnost viest uctovnictvo. Staci teda ak si budem triedit pocas roka faktury do 2 stlpcov - do jedneho budem pisat vystavene a do druheho dosle faktury od dodavatelov? Na konci roka oba stlpce scitam, vypocitam rozdiel medzi vystavenymi a doslumi FA a nasledne dan? Na margo dane - dan sa pocita v tomto pripade zo zisku? Teda v mojom priklade zo sumy 5000 EUR alebo z celkovej ciastky sa vystavene FA teda 13 000 EUR?? Toto mi nie je celkom jasne pri nakupe a naslednom predaji tovaru - aky je tu spravny postup.
    Predpokladam, ze sa chystas viest JU. V tom predmetom dane su prijmy (nie samotne vystavene faktury, ale skutocne prijate platby) a vydavkom su skutocne preukazatelne vydavky (nie samotna dosla faktura).

    V pripade, ze tvoj prijem za tovar dosiahne 13 000 EUR a vydavky na tovar 8 000 EUR, rozdiel je 5 000 EUR. Predpokladam, ze budes mat aj dalsie vydavky suvisiace s podnikanim - poistne, bankove poplatky, dalsie rezijne vydavky, takze tvoj zisk bude v skutocnosti nizsi.

    Vypocet danovej povinnosti:
    ciastkovy zaklad dane = prijmy minus vydavky
    zaklad dane = ciastkovy zaklad dane minus nezdanitelna cast
    danova povinnost = zaklad dane x 19% sadzba dane

    Od danovej povinnosti odpocitas dan zaplatenu preddavkovo/zražkou, napr. dan z urokov z bezneho uctu. Vysledkom bude dan na uhradu.

    Do danoveho priznania fyzickej osoby vchadzaju vsetky jej prijmy, nielen prijmy z podnikania.

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    Lianka Pozri príspevok
    Odporuca sa uplatnovat sposob, ktory je pre danovnika v danom case vyhodnejsi. Pri obchodnej cinnosti - kupa a predaj tovaru - sa da predpokladat, ze vydavky na tovar dosiahnu viac ako 40% prijmu (40% = pripadna moznost uplatnenia pausalnyvh vydavkov).
    .
    Takže ak by som sa rozhodol pre vedenie jednoduchého účtovníctva a nie pre paušálne výdavky, tak ako by to bolo s nakúpeným tovarom - môžem ho normálne zahrnúť do nákladov? Viem, že sa tam dávajú veci, ktoré súvisia so získaním zisku podnikateľa - napríklad počítač do 30 000 Sk, ktorý je potrebný pre prácu podnikateľa, ďalej faktúry za telefón, internet a podobne...z toho čo si mi napísala mi ale vyplýva, že do nákladov sa môže dať aj tovar, ktorý je určený na ďalší predaj. Ak sa mýlim, oprav ma prosím ťa.

    Inak ďakujem za odpoveď z predošlého príspevku. Opäť som sa utvrdil v tom, že sú tu super ľudia, ktorí dokáže nezištne poradiť a nasmerovať človeka dobrým smerom.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Pozri § 19 Daňové výdavky - http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2009-a.html#19

    Ano, vydavky suvisiace s dosahovanim prijmov.

    Hranica majetku, ktorý nie je možné zahrnuť do nákladov jednorazovo, sa od 1.3.2009 zmenila/zvysila. Majetok je predmetom odpisovania, ak vstupná cena hmotného majetku je vyššia 1700 €, vstupná cena nehmotného majetku je vyssia ako 2400 €.

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    Ďakujem za odpoveď - ten zákon som si naštudoval. A ešte by ma zaujímalo, či mi vie niekto poradiť na tú moju otázku ohľadom nákupu a predaja tovaru zo zahraničia od súkromnej osoby a platbe cez PayPal. A ďalší problém, ktorý ma napadol a nejak som tu naň na Porade nenašiel odpoveď: dajme tomu, že sa rozhodnem pre paušálne výdavky, budem neplatca DPH, dôjde mi faktúra zo zahraničia. Nakoľko pri poušálnych výdavkoch sa nevedie JU - akurát evidencia došlých a vystavených faktúr, zaujímalo by ma nasledovné: za tovar zaplatím dodávateľovi napr. 200 libier vopred dňa 10.7.2009. Moja banka mi platbu zúčtuje cca po 3 dňoch s kurzom za libru napr. 0,8876, čo bude činiť cca 225,30 EUR. Faktúra za tovar bude vystavená 13.7.,2009 ale dôjde mi domov až 24.7.2009. Zaujímalo by ma, ktorým kurzom prepočítam tú faktúru na EURá a zaevidujem do mojej evidencie došlých faktúr_ kurzom, ktorý bol v deň keď mi bola odčítaná suma z účtu, alebo kurzom ktorý bol v deň vystavenia resp. dodania FA? Pýtam sa preto, lebo tento problém sa tu neriešil pri uplatňovaní paušálnych výdavkov. Snáď som to napísal zrozumiteľne a niekto mi bude vedieť poradiť. Vopred veľmi pekne ďakujem.
    Naposledy upravil ivico : 06.03.09 at 15:03

    convict je offline (nepripojený) convict

    Detailista convict
    Tvoj skutočne vynaložený výdaj si sám spomenul:

    ivico Pozri príspevok
    Moja banka mi platbu zúčtuje cca po 3 dňoch s kurzom za libru napr. 0,8876, čo bude činiť cca 225,30 EUR.
    Ako živnostník po novom nemusíš viesť učtovníctvo ak budeš mať príjmy do 160 000 EUR ročne. Táto suma značne prevyšuje hranicu pre registráciu pre DPH ale to v tomto momente nie je dôležíité nakoľko, akým spôsobom to budeš robiť sa môžeš rozhodnúť na konci roka, defacto tesne pred podaným daňového priznania za rok 2009.

    Čo sa týka platby cez PayPal tam je to zložité, ak to chceš dať do výdaju potrebuješ (príjmový) doklad ktorý spĺňa zákonné náležitosti čo PayPal ževraj neposkytuje. Tu by ma to zaujímalo tiež ako sa to vlastne účtuje ak platíš z prostriedkov naakumulovaných na účte PayPal. Pokiaľ to zaplatíš cez VISA tam to zdokladuješ výpisom. Netuším ako sa dokladuje samotná platba cez PayPal. Vie poradiť niekto?
    Naposledy upravil convict : 06.03.09 at 19:39

    ivico je offline (nepripojený) ivico

    ivico
    convict Pozri príspevok
    Tu by ma to zaujímalo tiež ako sa to vlastne účtuje ak platíš z prostriedkov naakumulovaných na účte PayPal. Pokiaľ to zaplatíš cez VISA tam to zdokladuješ výpisom. Netuším ako sa dokladuje samotná platba cez PayPal. Vie poradiť niekto?
    Dik za predošlé odpovede. Len by som upresnil, že neplatím z prostriedokv naakumulovaných na PayPal účte - na ňom mám 0 EUR - keď platím za tovar, prostredníctvom Mastercard sa z môjho bankového účtu presunie na účet PayPalu požadovaná suma za tovar, ktorá sa aj následne odčíta a pripíše sa príjemcovi. Tak napr. kúpim tovar od dodávateľa XY za tých 200 libier. Dám uhradiť cez PayPal - na účte PayPal mám 0 EUR. Takže sa mi tam presunie 200 libier, ktoré sú ihneď odpočítané a prevedené na účet predajcu, t akže na PayPAl účte mám stále 0 EUR. Takto mi to zaznamenáva aj história platieb v PayPal administrácii - suma ktorá mi na účet prišla je následne odpočítaná a preukázaná predajcovi. A tá suma 200 libier mi je v mojej banke zúčtovaná cca po 3 dňoch od prevedenia platby, kde mi ukáže aj na aký účet, kedy a meno užívatešľ, ktorému bola platba prevedená. Takže bankový výpis si môžem pekne porovnať aj z výpisom z PayPal účtu, nakoľko údaje sa zhodujú. Len toto asi nie je dostatočne preukázateľný doklad o nadobudnutí tovaru, Alebo sa mýlim??

    ivicek2 je offline (nepripojený) ivicek2

    ivicek2
    Dobrý deň, som študentka strednej školy. 18 rokov mám cez leto som si robila certifikáty akreditované ministerstvom školstva na piercingy a tetovanie a chcela by som si otvoriť živnosť a otvoriť si vlastné štúdio priestory mám už zajednané to viem že musím splniť hygienycke normi aj veci okolo toho, len by som Vás poprosila o radu či ja ako študentka budem musieť odvádzať odvody v plnej výške? či sú tam neni nejaké zľavy jak u dôchodcov?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Zdravotne poistenie prvy rok platit nebudes. Od jula dalsieho roka budes platit v zavislosti od zakladu dane v predchadzajucom roku a s ohladom na pocet mesiacov podnikania - zdravotne poistenie bud nebudes platit vobec, alebo len v ciastke nad ustanoveny limit.

    Socialne poistenie sa ta tyka rovnako, ako beznych SZCO, t. j. tam nie je ziadna vynimka z titulu toho, ze si studentka.

    xaver je offline (nepripojený) xaver

    xaver
    ivico Pozri príspevok
    Dik za predošlé odpovede. Len by som upresnil, že neplatím z prostriedokv naakumulovaných na PayPal účte - na ňom mám 0 EUR - keď platím za tovar, prostredníctvom Mastercard sa z môjho bankového účtu presunie na účet PayPalu požadovaná suma za tovar, ktorá sa aj následne odčíta a pripíše sa príjemcovi. Tak napr. kúpim tovar od dodávateľa XY za tých 200 libier. Dám uhradiť cez PayPal - na účte PayPal mám 0 EUR. Takže sa mi tam presunie 200 libier, ktoré sú ihneď odpočítané a prevedené na účet predajcu, t akže na PayPAl účte mám stále 0 EUR. Takto mi to zaznamenáva aj história platieb v PayPal administrácii - suma ktorá mi na účet prišla je následne odpočítaná a preukázaná predajcovi. A tá suma 200 libier mi je v mojej banke zúčtovaná cca po 3 dňoch od prevedenia platby, kde mi ukáže aj na aký účet, kedy a meno užívatešľ, ktorému bola platba prevedená. Takže bankový výpis si môžem pekne porovnať aj z výpisom z PayPal účtu, nakoľko údaje sa zhodujú. Len toto asi nie je dostatočne preukázateľný doklad o nadobudnutí tovaru, Alebo sa mýlim??
    Viac info o pouziti PayPal uctu v ramci podnikania najdes tu:
    http://www.porada.sk/t114205-prijman...podn-ucet.html
    http://www.porada.sk/t118975-paypal-a-uctovnictvo.html

    Ak mas este k tomu otazku, tak napis do tej prvej temy, nech je to pekne pokope.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.